Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Comics - Γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#1 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 04 September 2006 - 01:48

λοιπον...ειπα να κανω αυτο το τοπικ για να δω πια αλλα ατομα εκτοσ απο μενα ενδιαφερονται για τα κομικ μη ιαπονικης τεχνης.μιλαω κυριος για τα αμερικανικα αλλα και οχι μονο κομικς.Ειμαι τρελος fun ths marvel+dc αλλα μου αρεσουν και αλλα. τωρα προσφατα διαβασα οτι εχει να κανει με το crisis on infinite erths(διλαδι το identity crisis) βεβαια αυτο μολις το πιρα και δεν το εχω διαβασει ακομι.Το εχει διαβασει κανεις? πος σας φανικε? εγω ξετρελαθικα! επισεις ειμαι τρελα πορομενος με τον alan moore(ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΤΟ the killing joke!!!!!!) και τους alex ross , michael turner , STARLIN!!!!(απλα θριλος ΤΗΕ INFINETE TRILOGY RULLEZZZZ) , george perez . και λιγο με τα spider-man του μακφαρλαν

λοιπον εσεις παιδες τι λετε?

α και επισις καθε βοηθεια στους φιλους που θελουν να μαθουν δεκτη 8D ρωτατε ελευθερα 8D
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#2 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 04 September 2006 - 08:43

x-men rules :respect:

Posted Image


#3 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 04 September 2006 - 10:59

white magician girl εισαι fun??? αν εισαι πες μου πιο σου αρεσε plz για να δω αν το εχω διαβασει και αν οχι να παρω να το διαβασω 8D παντος αμα απλος σου αρεσουν και δεν ξερεισ πολλα παρε διαβασε οπως διποτε το age of apocalypse και το dark phoinx saga απλα καμια σχεση με την γελιοτητα του εργου ΚΑΜΙΑ ομως :happy2:


theo εχεις πραγματικα απολιτο δικιο 8D
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#4 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 04 September 2006 - 12:47

onslot (ειναι must) και The uncanny x-men

Posted Image


#5 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 04 September 2006 - 13:25

nai to onslaught ειναι must αν και προσοπικα δεν μου πολι αρεσε καμια σχεση με κομικ σαν το dark phoinix saga ααααα ξεχασα να πω και το exutioner's song μαματο απλα! uncuny τι εχεις διαβασει?(Story?)
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#6 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 03 October 2007 - 02:06

Οκ,όλοι γουστάρουμε manga,ή έστω anime.Είναι το πάθος όλων μας,και για αυτ΄είμαστε εδώ.Αυτό το τόπικ είναι σχετικό όμως με την μή-ιαπωνική πλευρά της 9ης τέχνης.Ευρωπαικά,αμερικάνικα,κινέζικα,αρικάνικα,οτιδήποτε κόμιξ έχετε τσεκάρει και θέλετε να προτείνετε.Σε περίπτωση που κάποιος είναι αρνητικός,να θυμήσω ότι η λέξη manga σημαίνει και αυτή κόμιξ.Τα manga είναι και αυτά ένα παρακλάδι της τέχνης αυτής.Δικαιομά του καθενός να έχει τα γούστα του,ποικίλα ή κλειστά,αλλά πρέπει να βλέπουμε και πιο σφαιρικά τα πράγματα.Ξεκινώ εγώ με 2 προτάσεις,η μιά από τη μαμά Η.Π.Α. και η άλλη από την χώρα που είναι γνωστή ως Ελλάδα:wooi2:


The Waliking DeadΠολύ αξιόλογη σειρά με ζόμπι,γραμμένη από τον Robert Kirkman.Χαρακτηριστικό της σειράς είναι οι επιρροές από τις ταινίες του George Romero,που κάνουν την όλη ιστορία να περιέχει πολύ βαθιά κοινωνικά μυνήματα,χωρίς αυτό βεβαίως να σημαίνει ότι το αίμα δεν ρέει άφθονο.Το σκίτσο της σειράς είναι εξαιρετικό,ειδικά όσο αφορά τον πρώτο τόμο(Μέρες που έφυγαν) στο οποίο είναι υπεύθυνος ο Tony Moore.Από τους 6 τόμους οι 4 έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.Εξαιρετικό.
Spoiler:



Η ΧΩΜΑΤΕΡΗΚυνικό,αιχμηρό,καυστικό,αστείο μα πάνω απ' όλα αυθεντικό,το κόμιξ τούτο του Λέανδρου πρόσφερε ατελείωτες στιγμές γέλιου αλλά και σκέψεων σε όσους είχαν διάθεση να το πάρουν στα σοβαρά.Κύριο θέμα:τα γεγονότα σε μια χωματερή στην οποία τα μυρμύγκια παλεύουν με τις κατσαρίδες για το ποιός θα κυριάρχίσει.Ίσως το καλύτερο ελληνικό κόμιξ που έχει υπάρξει ποτέ.
Spoiler:


Τσεκαρετέ τα:wooi2:
Posted Image

#7 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 03 October 2007 - 02:09

Μην ξεχναμε και τον Αρκα...θεος...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#8 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 03 October 2007 - 02:09

100 Bullets ασυζητητη noi splateria σοβαρή με υποθεση cojonati Posted Image

και εννοειτε χωρις συστάσεις Posted Image


και απο ευρώπη αν το πετύχετε πείτε κι σε μένα Blacksad Blacksad, Artic Nation on Flickr - Photo Sharing!
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#9 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 03 October 2007 - 02:52

από άποψη σχεδίου ειδικά Enrico Marini δαγκωτό!! To "Rapaces'' (σενάριο Jean Dufaux) είναι πραγματικά υποδειγματική δουλειά στο χώρο τόσο σε σχέδιο όσο και σε σενάριο. Posted Image

Βorgia
O Alejandro Jodorowsky και ο Milo Manara καταπιάστηκαν με την οικογένεια Borgia και τη δράση της. Περαιτέρω σχόλια μάλλον είναι περιττά...
Posted Image

αυτά προς το παρόν..

Posted Image

Spoiler: &#33909


#10 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 03 October 2007 - 03:02

Δεύτερη μου πρόταση

το πασίγνωστο 'Κοράκι' του J'O'Barr
Μαύρο όσο δεν πάει άλλο,ιδιαίτερα ευαίσθητο,το συγκεκριμένο κόμιξ ο Barr το εμνεύστικε από το θάνατο ενός δικού του αγαπημένου προσώπου.Το σχέδιο ασπρόμαυρο,πολλές φορές δεν έχει χρησιμοποιηθεί μελάνι,και πραγματικά θυμίζουν κινούμενους πίνακεσ που αφηγούνται ιστορίες.Ότι και να πώ είναι λίγο.Τσεκαρετέ το οπωσδήποτε.

Posted Image
Posted Image

#11 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 October 2007 - 10:22

Αυτό είναι ενα πραγματικά ενδιαφέρον thread :) για μένα που λατρεύω τα comics

λοιπόν πέρα απο το Rapaces που πρότεινε η Lucy
εγώ σαν fuan του Jodorowsky προτείνω:

το Inkal / το οποίο θα το βρείτε από την Μαμουθκομίξ, όπου έχουμε και την συνδημιουργία του λατρεμένου μου Moebius

και το υπεραγπημενο μου έπος των μεταβαρώνων

και τέλος μου αρέσουν πολύ οι Sky Dolls του Alessandro Barbucci και Barbara Canepa

ο Alessandro Barbucci είναι ένα απο τα παιδιά του στούντιο της Disney στην Ιταλία

#12 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 03 October 2007 - 13:44

Η Jemma Press λογικά όπου νά' ναι θα κυκλοφορήσει τον 2ο τόμο του Bone. Ελπίζω μόνο να αυξήσει τον ρυθμό από 'δω και στο εξής επειδή αν συνεχίσει να βγάζει έναν τόμο κάθε χρόνο, θα το τελειώσουμε στα γεράματά μας. Ένας Θεός ξέρει πως έχω κρατηθεί και δεν έχω διαβάσει ακόμα την αμερικάνικη έκδοση.

Σημειωτέον πως στην Ελλάδα ήρθε η προσεγμένη έγχρωμη έκδοση αντί της ασπρόμαυρης που εκδόθηκε αρχικά.

E5VV38U.jpg


#13 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 03 October 2007 - 17:17

Η Jemma Press λογικά όπου νά' ναι θα κυκλοφορήσει τον 2ο τόμο του Bone. Ελπίζω μόνο να αυξήσει τον ρυθμό από 'δω και στο εξής επειδή αν συνεχίσει να βγάζει έναν τόμο κάθε χρόνο, θα το τελειώσουμε στα γεράματά μας. Ένας Θεός ξέρει πως έχω κρατηθεί και δεν έχω διαβάσει ακόμα την αμερικάνικη έκδοση.

Σημειωτέον πως στην Ελλάδα ήρθε η προσεγμένη έγχρωμη έκδοση αντί της ασπρόμαυρης που εκδόθηκε αρχικά.


phantom το bone έγχρωμο τώρα βγαίνει και εξωτερικό ολόκληρο έχει βγει ασπρομαυρο τώρα γίνεται digital colouring είμαστε βέβαια 4 μηνάκια πίσω αλλά τι να κάνεις πάντως η ελληνική έκδοση είναι παραδόξως καλύτερη της αγγλικής... αυτά
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#14 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 03 October 2007 - 19:27

...και τέλος μου αρέσουν πολύ οι Sky Dolls του Alessandro Barbucci και Barbara Canepa

ο Alessandro Barbucci είναι ένα απο τα παιδιά του στούντιο της Disney στην Ιταλία




αν και την ιστορια του sky doll η disney δεν θα τολμαγε να την πλησιασει με τιποτα (το φανταζεστε σε κινουμενο σχεδιο στην αμερικη?:fromabove:οι θεουσες θα παθαινανε εγκεφαλικο ολες μαζι, χιχι...)

περα απο την πλακα, ειναι απο τα πιο ομορφα ευρωπαικα που εχουν πεσει στα χερια μου ( καθε καρε εχει απιστευτη τεχνικη και χρωμα) μαζι με το πολυ νουαρ blacksad και τις τελειες ακουαρελες του.
εχω και τα δυο στην γαλλικη τους εκδοση, με σκληρα εξωφυλλα και γυαλιστερες σελιδιτσες, γλυκα.


#15 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 03 October 2007 - 19:33

εχω και τα δυο στην γαλλικη τους εκδοση, με σκληρα εξωφυλλα και γυαλιστερες σελιδιτσες, γλυκα.


:awww::awww::lovulovu::lovulovu::blingeye2::blingeye2:
:fromabove:--> my chain <--:fromabove: