Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Anime Recommendations

anime vampires

  • Please log in to reply
7352 replies to this topic

#7201 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 06 September 2016 - 06:19

Από αυτά που παίζονται το καλοκαίρι -εκτός από d'gray man,berserk και re zero- τι προτείνετε;

 

 

Mob Psycho 100 χωρίς δεύτερη σκέψη. Shonen που ασχολείται με τη ψυχοσύνθεση του κεντρικού πρωταγωνιστή. Με κλειστά μάτια...



#7202 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 06 September 2016 - 22:23

thanks θα τα τσεκάρω



#7203 Scarecrow

Scarecrow

    Starting...

  • Members
  • 21 posts
  • LocationItaly

Posted 03 November 2016 - 01:29

δε σου αρέσουν τα mecha; δηλ εκείνος ο τενεκές ο ξεγάνωτος ο Αλφόνς τί είναι;

 Εισαι ο ηρωας μου!!


I read a book about the dangers of alcohol, i was so terrified i immediately stopped reading!
 


#7204 t-t-chopper

t-t-chopper

    Anime Newbie

  • Members
  • 67 posts

Posted 10 March 2017 - 03:09

Χαιρετω το φορουμ. Ειχα καιρο να σας επισκεφτω και να δω καποιο anime περα απο one piece. Που και αυτο αφηνω πλεον τα επεισοδια να μαζευτουν για ενα χρονο, τα βλεπω σε λιγες μερες και repeat.

Mετα απο 3μιση χρονια απουσιας απ τα ανιμε, ειδα το kimi no na wa. Τι ταινιαρα ηταν αυτη? Αφου οταν τελειωσε ειπα στον εαυτο μου " τι ειδα τωρα ρε μ@λ*κα"!!! Θυμηθηκα για ποιο λογο εβλεπα ανιμε.

Εκτος των αλλων,τα σχεδια, οι εικονες, τα τοπια, τα χρωματα....η συγκινηση και τα αισθηματα που μπορει να σου προσφερει. Μια τηλεοπτικη σειρα ή ταινια ειναι εξαιρετικα δυσκολο να τα πετυχουν ολα αυτα(ενα βιβλιο παλι οχι :D ).

Λιγο πριν σταματησω να βλεπω ανιμε, ειχα δει μια αλλη φανταστικη ταινια. Το kotonoha no niwa που εντελως τυχαια ανακαλυψα οτι εχουν ενα κοινο στοιχειο. Τον Makoto Shinkai.

Eχει καποιος-α να προτεινει ενα παρομοιο ανιμε με αυτα τα 2? Θα προτιμουσα να ναι ανιμοταινια, αλλα και σειρα να ειναι δεν θα με χαλουσε να κανω μια δοκιμη. Ετσι κατι γλυκοπικρο, κατι ρομαντικοδραματικο. Κατι με τα χαρακτηριστικα που ανεφερα πιο πανω. Κατι που να το δω και να με αφησει εκστασιασμενο.

 

Υ.Γ. Θυμαμαι λιγο πριν την απουσια μου, το συγκεκριμενο τοπικ ειχε 5-10 ποστσ την ημερα και τωρα το τελευταιο ειναι πριν 4 μηνες. Που πηγαν τα animofreaks?? Γιατι δεν παιζετε πλεον anime pictures trivia? :D


Edited by t-t-chopper, 10 March 2017 - 03:11.


#7205 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 10 March 2017 - 03:33

Γενικά ολα του shinkai αξιζουν οτι βρει που δεν εχεις δει checku checku xD
Αναλογως κιαπο studio ghibli.
Η απο σατοσι κον (σε αρκετα διαφορετικο κλιμα βεβαια)
Προσφατες καλες ταινιες που ειδα ειναι και το kono sekai no katasumi ni και το when marnie was here, πιθανον να αξιζει αρκετα και το koi katachi που βγαινει τελος του μηνα.
Και ωραιο αν κ αρκετα παλιοτερο ειναι και το μομο νο τεγκαμι ...

Μου λειπουν κιεμενα τα τριβια και σπανιζουν τα καλα ανιμε στις σεζον και ολο και λιγοτερα νιωθω πως εχω να δω οσο περνα ο καιρος...duh :( I miss my childhood sometimes που δεν ειχα δει πολλα ανιμε ο π τε τα βλεπα με το κιλο χδ Απ τα καινουρια με τραβηξε το kuzu no honkai και βλεπω ωστόσο.
フカフカ

#7206 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 10 March 2017 - 06:22


Eχει καποιος-α να προτεινει ενα παρομοιο ανιμε με αυτα τα 2? Θα προτιμουσα να ναι ανιμοταινια, αλλα και σειρα να ειναι δεν θα με χαλουσε να κανω μια δοκιμη. Ετσι κατι γλυκοπικρο, κατι ρομαντικοδραματικο. Κατι με τα χαρακτηριστικα που ανεφερα πιο πανω. Κατι που να το δω και να με αφησει εκστασιασμενο.

 

 

Shinkai ο αγαπημένος μου!!! :thumbup:

Δες τα όλα!

 

Επίσης δοκίμασε:

-Colorful

-Girl who leapt through time

-Ookami Kodomo no Ame to Yuki

-Tokyo Godfathers

 

 

και σειρές:

-Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto: Natsu no Sora (αυτή θυμάμαι ότι μου θύμισε αρκετά Shinkai αισθητικά)

-Brother, Dear Brother (άλλη αισθητική αλλά συγκλονιστική σειρά!)

 

@Ghostprince

 

Πώς το είδες το kono sekai no katasumi ni;

Έχει βγει με υπότιτλους;

Δεν το βρίσκω πουθενα...


Edited by filmmusic, 10 March 2017 - 06:24.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#7207 t-t-chopper

t-t-chopper

    Anime Newbie

  • Members
  • 67 posts

Posted 10 March 2017 - 19:57

@ghostprince ειδα το πρωι πριν κοιμηθω το when marnie was here. Studio ghibli εγγυηση ;) πολυ ομορφη ταινια. Και απο αυτο που ειδα και σαν πρωτη εικονα περι τινος ειναι τα αλλα, νομιζω "επιασες" ακριβως αυτο που εψαχνα. Μεσα στον μηνα, μαλλον θα δω και τα υπολοιπα. Σωραιος.

 

@filmmusic τις 3 πρωτες ταινιες τις εχω δει.Τι μου θυμησες...μια και μια ολες τους.To the girl who leapt through time το ειχα δει και στον κινηματογραφο(!!) σε ενα event που ειχε γινει πριν λιγα χρονια στη Θεσσαλονικη. Την 4η τη βαζω στο plan to watch και θα τη δω σιγουρα. Απ τις σειρες η 1η μου κανει ενα κλικ για να τη δω, η 2η δν μου γεμισε το ματι,  δεν ξερω γτ :D

Αγαπαμε shinkai! Παιδια arigato για τις προτασεις σας.


Edited by t-t-chopper, 11 March 2017 - 06:54.


#7208 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 March 2017 - 22:31

Aμαρτία από το Θεό που η νέα ταινία του Shinkai δεν ήταν καν υποψήφια στα Οσκαρ.



#7209 november27

november27

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 27 March 2017 - 21:16

Δίνει κανείς κανα top 5 -10 (χωρίς τα ούμπερ κλασσικά πχ one piece,naruto,gintama etc)

μπας δώσει καμιά ιδέα? :rolleyes:



#7210 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 March 2017 - 22:12

Πάρε, εδώ όσα τοπ10 θέλεις.

 

http://www.anime.gr/forum/topic/1193-anime-top-10/


rsrGbGx.gif

#7211 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 05 August 2017 - 23:49

ρε σεις το "You are being called azazel-san" αξιζει σαν comedy; μου λεει ενας φιλος να το αρχισω αλλα φοβαμαι μηπως ειναι μπαρουφα



#7212 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 05 August 2017 - 23:52

Ναι αξίζει, ειδιέτερο βρομοχιούμορ θα λεγα , αλλα είναι απ'τα καλά κόμεντι εκεί έξω. 

Το χα δει καπάκι μαζι με τα arakawa under the bridge θυμάμαι, επίσης απίθανα ^^ πρέπει να τους κάνω κανα ριγουότς κάπια στιγμή.


フカフカ

#7213 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 05 August 2017 - 23:56

ω καλα παω να το αρχισω ηδη τοτε, εψαχνα για μια καλη comedy, θα τα δω και τα δυο γκαρσοοοον



#7214 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 06 August 2017 - 16:14

Σειρά μου :

Ψάχνω ένα anime που να βασίζεται αποκλειστικά στη ψυχοσύνθεση των ηρώων όταν αυτοί βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες επιβίωσης. Παράδειγμα το Infinite Ryvius (1) (2).
Μία ομάδα παιδιών ξεκίνησαν να πάνε εκδρομή στο διάστημα, αλλά απομονώθηκαν από τον έξω κόσμο. Μέσα σε μια μικρή κοινωνία αποκομμένοι από τον έξω κόσμο, αλλάζει σιγά σιγά η προσωπικότητα των χαρακτήρων όσο γνωρίζονται μεταξύ τους προκειμένου να επιβιώσουν. Άλλων προς το καλύτερο και άλλων προς το χειρότερο.
 

Τι λες https://myanimelist.net/anime.php?id=17729

 

Δίνει κανείς κανα top 5 -10 (χωρίς τα ούμπερ κλασσικά πχ one piece,naruto,gintama etc)

μπας δώσει καμιά ιδέα? :rolleyes:

 

1 Elemental Geade (Personal Best)

2 Ore Monogatari

3 Kaichou wa maid sama

3 Fate/Apokrypha (Γαμάτοι  βαθυστόχαστοι διάλογοι από το 2ο 3ο επεισόδειο)

4 Ginban Kaleidoscope

5 Hanaukyou Maid-tai (Θα ήθελα μια maid συζηγο)

6 Fate/kaleid liner Prisma☆Illya

7 Achi Kochi / Gabriel Drop Out / Anne Happy

8 Dog Days

9 Asobi ni iku yo ( Θα ήθελα η σύζηγό μου να είναι γατοκόριτσο)

10 Initial D

 

 

 

ω καλα παω να το αρχισω ηδη τοτε, εψαχνα για μια καλη comedy, θα τα δω και τα δυο γκαρσοοοον

Τι  λες σχετικά  Gabriel Drop Out  ή  Anne Happy;


Edited by pc_magas, 06 August 2017 - 16:17.


#7215 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 06 August 2017 - 19:32

Θέλω να δω καμία σειρά μέσα στο 3ημερο αλλά δε με τραβάει τίποτα. Αν έχετε να προτείνετε καμία σειρά που σας έβγαλε από slump και την είδατε μαζεμένη χωρίς να βαριέστε ρίξτε καμία ιδέα.


ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: anime, vampires