Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγοράζετε anime σε Blurays/DVD;


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#31 Spaceman

Spaceman

    Commander from Hell

  • Members
  • 338 posts
  • LocationPeiraias

Posted 17 May 2012 - 20:40

Είναι πανάκριβα και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν νομίζω να αγοράσω anime σε blu-ray

Edited by Spaceman, 17 May 2012 - 20:41.


#32 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 18 May 2012 - 19:11

Άραγε να'ναι χοντρό το χαρτί/χαρτόνι;
Με τον καιρό θα φθείρεται πολύ. Εκτός αν είναι σαν πλαστικοποιημένο κάπως/

Youtube Video

Edited by filmmusic, 18 May 2012 - 19:11.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#33 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 10 July 2012 - 14:14

Παρέλαβα σήμερα 2 απαυτά (finally...τα περίμενα κάτι καιρους) xD κιας λύσω και μία απορία του filmmusic ^^

Tελικά δεν ειναι πλαστικές οι θυκες, είναι όντος όπως και τα hardcover manga ή novels :P (χάρτινες, αν και μία δόση πλαστικοποίησης πρέπει να την έχει, παραείναι σκληρό και λείο για απλό χαρτόνι) ^^
Ίσος να αντέχει και περισσότερο απτα κλασικά hard-covers :) αν καιαυτα ακόμα μια χαρά είναι, δεν έχω παρατηρήσει καμία φθορά όσο καιρό τα έχω ^^

και ποστάρω και μια εικόνα για να χαίρομαι :P

Posted Image

Posted Image

πραγματικά όμως είναι πολύ ωραία, θα τα θελα όλα!! αλλα που τα γεν...είναι όντος πανάκριβα :/

Edited by GhostPrince, 10 July 2012 - 14:17.

フカフカ

#34 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 10 July 2012 - 16:39

Στη συλλογή μου μέχρι στιγμής έχω μόνο κάποιες ταινίες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα σε DVD. Τα τελευταία 2-3χρόνια βρήκα σε αρκετές περιπτώσεις καλές τιμές και εκμεταλλεύτηκα πλήρως το κύμα slighlty used dvds από βιντεοκλάμπ που -δυστυχώς- φαλήρησαν. Υποθέτω ότι δύσκολα θα αγοράσω σειρά, μιας και αυτές που θα ήθελα να έχω έτσι είναι λίγες και θα τις έπαιρνα μόνο αν πετύχω προσφορά.
*tip: να παρακολουθείτε και το Play.com, βγάζει κάτι προσφορές σε ανύποπτο χρόνο.

Edited by ma_foteini, 10 July 2012 - 16:40.


#35 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 26 July 2012 - 11:18

Ααααα, σε ευχαριστούμε πολύ GhostPrince!

ήμουν διακοπές και δεν το είδα!!
Τέλεια φαίνονται!
δεν κατάλαβα ακριβώς (επειδή δεν έχω πάρει manga).
Αν το τσακίσεις, τσακίζει εύκολα;
(καλά, τί χαζομάρα ρωτάω και εγώ.. Λες και σου λέω να το τσακίσεις! χεχεχε)

από μενού, εικόνα, υπότιτλους;
Όλα εντάξει;;;
Να φανταστώ το μενού είναι στα ιαπωνικά ε; Θα ψαχνόμαστε...

εμένα με προβληματίζει λίγο όπως είναι εκει η υποδοχή που μπαίνει το δισκάκι.
Από το μπάσε βγάλε μήπως φθαρεί.
ίσως θα ήταν καλύτερα να μην έχει αυτή την εσοχή να μπαίνει από πάνω, και το δισκάκι να συγκρατείται μόνο από το κέντρο!

Edited by filmmusic, 26 July 2012 - 11:22.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#36 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 July 2012 - 11:27

Οι τιμές στα blu ray είναι ακόμα στο Θεό αλλά επειδή έχουν όλοι καβαλήσει το hd wagon τα dvd boxset πλέον έχουν πάρει τη κατηφόρα (και λόγο fansub), full σειρές στα 25e, δεν είναι κι άσχημα. Τσέκαρετε στο rightstuf.
rsrGbGx.gif

#37 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 26 July 2012 - 11:56

Και γω στο παρελθόν αγόραζα DVD, κυρίως όταν έβρισκα κάτι σε προσφορά. Ήμουν από τους τυχερούς που πήραν όλη τη σειρά Gibli από το Metropolis, εκτός από το αγαπημένο μου Nausicaa που δεν το βρήκα ποτέ, και το ψάχνω ακόμα. Πλέον σε εποχή blue ray δεν τίθεται καν η περίπτωση αγοράς DVD. Τα blue ray είναι ακριβά, όμως και σε αυτά πέφτουν σιγά σιγά οι τιμές. Δεν έχω πάρει από το εξωτερικό, μόνο το FF Advert Children έχω και η διαφορά σε σχέση με τα κατεβασμένα είναι οφθαλμοφανής.



#38 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 26 July 2012 - 12:00

Και γω στο παρελθόν αγόραζα DVD, κυρίως όταν έβρισκα κάτι σε προσφορά. Ήμουν από τους τυχερούς που πήραν όλη τη σειρά Gibli από το Metropolis, εκτός από το αγαπημένο μου Nausicaa που δεν το βρήκα ποτέ, και το ψάχνω ακόμα. Πλέον σε εποχή blue ray δεν τίθεται καν η περίπτωση αγοράς DVD. Τα blue ray είναι ακριβά, όμως και σε αυτά πέφτουν σιγά σιγά οι τιμές. Δεν έχω πάρει από το εξωτερικό, μόνο το FF Advert Children έχω και η διαφορά σε σχέση με τα κατεβασμένα είναι οφθαλμοφανής.


αν και όποτε πάρω το bluray, να σου δώσω το DVD τότε. :gotit:
Και γω από τα METROPOLIS τα είχα πάρει που είχαν φοβερή προσφορά.
Σου λέει "ποιός θα πάρει τώρα αυτές τις βλακείες" :hehehe:
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#39 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 26 July 2012 - 12:23

@filmmusic, δε νομίζω να τσακίζει και τόσο εύκολα, τουλάχιστον όχι με το χέρι (εκτος κιαν βάλεις πολυ δύναμη) ...ειναι κάπως πιο "μαλακό" απτα hard covers σε βιβλία , αλλα παρόμοιο στυλ.
Τo menu τα χε όλα, , storyboards,animeost/movie script αλλα τα χουνε ιαπωνικα μονο...as expected...:/ μονο το languages /subs ήταν αγγλικά αν θυμάμαι καλά :P

με προβληματίζει λίγο όπως είναι εκει η υποδοχή που μπαίνει το δισκάκι.
Από το μπάσε βγάλε μήπως φθαρεί.
ίσως θα ήταν καλύτερα να μην έχει αυτή την εσοχή να μπαίνει από πάνω, και το δισκάκι να συγκρατείται μόνο από το κέντρο!


σ'αυτό έχεις ένα δίκιο, αν και νομίζω είναι κάπως δύσκολο να σου φθαρεί μ'αυτό το τρόπο, αν δε προσέξεις πως το βάζεις είναι πιθανό :P

Edited by GhostPrince, 26 July 2012 - 12:28.

フカフカ

#40 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 26 July 2012 - 12:50

τελικά από πού τα πήρες και πόσο το καθένα;
από YESASIA;
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#41 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 26 July 2012 - 13:26

τελικά από πού τα πήρες και πόσο το καθένα;
από YESASIA;


δε στο πα? xD
anyway...ναι απο το yesasia τα πήρα ήρθαν συνολικά (με τσάμπα μεταφορικά) στα 126ευρά (γύρο στα 60-63 ευρό το καθένα) :P

Edited by GhostPrince, 26 July 2012 - 13:33.

フカフカ

#42 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 26 July 2012 - 13:35

ΟΜG!
:(
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#43 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 August 2012 - 04:56

Αγοράζουμε, αλλά οι τιμές φυσικά είναι (αναγκαστικά) υψηλές. Ακόμα και κάποια releases στο R1land που πλέον έχουν καλές τιμές δεν αξίζουν imo, καθώς μιλάμε για barebone editions χωρίς τπτ μέσα. Την στιγμή που στην Ελλάδα δεν πληρώνουμε για access στα anime (και δεν πρόκειται και ποτέ να γίνει αυτό), αυτό δεν είναι και ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ευτυχώς που πληρώνουν τα κέρατά τους οι Γιαπωνέζοι otakus, αλλιώς δεν θα υπήρχαν anime σήμερα...

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#44 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 01 August 2012 - 05:45

Ευτυχώς που πληρώνουν τα κέρατά τους οι Γιαπωνέζοι otakus, αλλιώς δεν θα υπήρχαν anime σήμερα...


Αυτό ξαναπές το, μα πόσα λεφτά δίνουν ρε παιδί μου για μια σειρά στην Ιαπωνία. Καλύτερα να αρχίσω να αγοράζω χρυσαφικά, τουλάχιστον θα είναι και διαχρονική επένδυση.

Στην ουσία ακόμα και να έχεις τα λεφτά, για να αγοράσεις τα ιαπωνικά dvd/blu-ray πρέπει να μην κάνεις τίποτα άλλο στην ζωή σου. Αναρωτιέμαι που τα βρίσκουν τα λεφτά οι Ιάπωνες otaku.
phmava.php

#45 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 01 August 2012 - 08:49

Βασικά είναι τόσο ακριβά επειδή έχει μεγάλη απήχηση η ενοικίαση, οπότε υποθέτω μάλλον οι περισσότεροι τα νοικιάζουν, τα βλέπουν και πάλι πίσω. Από την άλλη πόσα λεφτά χαλάνε σε merchandise -__-
rsrGbGx.gif