Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγοράζετε anime σε Blurays/DVD;


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#16 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 13 May 2012 - 13:07

πιστεύω πως έχει λυ8ει...αν και δεν επερνα ποτε anime DVD, σ'αυτο που λες για τα blu-ray πλέον σε νέες εκδόσεις τουλάχιστον βάζουν υπότιτλους, το NGE 2.22 που πήρα τωρα έχει κανονικα. Τώρα για τη ποιότητα, δε ξερω...δεν έχει τυχει να πάρω καπια ιαπωνική εκδοση και αμερικανικη για να συγκρίνω :/
フカフカ

#17 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 13 May 2012 - 16:56

Εδώ ένα CD των supercell θέλω να πάρω και το φθηνότερο που βρίσκω είναι 35$ χωρίς μεταφορικά .... :P


Στην ελλάδα τα έχουν πιο ακριβά μερικές φορές...


Anyway, τα blu-ray είναι πανάκριβα, οπώτε όχι, δεν θα αγόραζα σειρές. Αν τύχει όμως να δώ μια σειρά σε collector's edition και με blu-ray, θα το σκεφτώ. Πάντα υπάρχουν εξερέσεις άλλοστε, μην λέω και μεγάλα λόγια.

Ίσως σε μερικά χρόνια που θα έχει πέσει η τιμή των blu-ray (γιατί είναι και σχετικά πρόσφατα) να αγοράζω περισσότερα. Η ανάλυση που έχουν τα ανιμε που κατεβάζουμε από το ιντερνετ, είναι μεν λίγο πεσμένη, αλλά εμένα με ικανοποιεί αρκετά και δεν βρίσκω λόγο να τις αγοράσω και σε blu ray (εξαιρούνται σειρές που είμαι φανατική).
Και πάλι όμως όσο και να μου αρέσει μια σειρά, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τις αγοράζω σε blu-ray συχνά (και εως ποτε μερικές φορές).

#18 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 May 2012 - 13:30

Στην ελλάδα τα έχουν πιο ακριβά μερικές φορές...


Φέρνουνε CD supercell στην ελλάδα? :o
που? :terror2:
フカフカ

#19 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 14 May 2012 - 15:21

τι αξιζει να παρω σε κανονικο CD απο ταινιες παντα.....εκτως απο Howl's Moving Castle , Spirrited Away ?
Και κατι αλλο....αυτα τα Blurays Chibli....υπαρχει παρομια εκδοση σε DvD η CD?

Edited by Itachi Akatsuki, 14 May 2012 - 15:24.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#20 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 May 2012 - 20:43

ναι υπαρχουν και σε DVD , πολύ πιο φ8ινά μάλιστα :)
αν και δεν είναι το ίδιο...αλλο να χεις αυτο το υπεροχο σετακι σε Bluray κιάλο τα κλασικα DVDs :/ **** τις τιμες τους :/
το spirited away & Totoro αν δε κάνω λάθως πρεπει να τα χω δει σε Public κιόλας :P (dvd Πάντα)

Edited by GhostPrince, 14 May 2012 - 20:44.

フカフカ

#21 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 15 May 2012 - 09:21

Κοιτάξτε διαφορά DVD με BLuray!! (και είναι και μικρές αυτές. Σε μεγάλο θα δείχνει πιο πολύ)

Posted Image
Posted Image


Πάντως εγώ είχα πάρει όλα τα Ghibli που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα σε προσφορά πριν κάποια χρόνια, 2 ευρώ το καθένα!!! :smart:
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#22 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 17 May 2012 - 14:05

Πάντως εγώ είχα πάρει όλα τα Ghibli που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα σε προσφορά πριν κάποια χρόνια, 2 ευρώ το καθένα!!! :smart:


Σε blu-ray με 2 ευρώ? :dazed: :dazed: :dazed:

#23 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 17 May 2012 - 14:17

DVD! ;-)

Bluray Ghibli δεν έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα νομιζω. Άλλωστε δεν έχουν βγει ακόμα όλα σε BLuray.
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#24 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 May 2012 - 15:06

μου φαίνεται πως σταθηκες αρκετα (έως πολυυ) τυχερός , πλεον DVD στα public , τουλάχιστον το howl;s moving castle που πιασε το μάτι μου τελευτέα, το χανε 20ευρο >.>
Blu-ray απτην άλη ισχυει, δεν εχω πετύχει στην Ελλαδα blu-ray anime ακόμα :( αν και για να κανουνε 60eura έξω τα ghibli, τους βλέπω να μας το κοπανάνε με 100ευρω εδω ( αν τα φέρουν ποτε) xD :(

Edited by GhostPrince, 17 May 2012 - 15:08.

フカフカ

#25 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 17 May 2012 - 15:48

καλά, τα Ghibli είπαμε, τα βρίσκεις και φθηνά στα 20 ευρώ στην Αμερική από amazon κτλ, και στην Ευρώπη.
60 ευρώ κάνουν αυτές οι ειδικές εκδόσεις που είναι μονοχρωματικές στην Ιαπωνία.
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#26 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 May 2012 - 16:03

ρε σεις ολοι εδω εχετε Blu-ray? ..γιατι σκεφτομουνα να παρω καποιο Chibli και αντιμετωπισα τα δυο παρακατω προβληματα
1ον:Τα Chibli δεν υπαρχουν στην Ελλαδα
και 2ον:ακομα και αν ερθουν στην Ελλαδα ειναι σε Blu-ray αρα.....
Για αυτο θελω να μου απαντησετε αν ολοι εδω εχεται Blu-ray (η τουλαχιστον οι περισοτεροι)

Edited by Itachi Akatsuki, 17 May 2012 - 16:07.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#27 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 17 May 2012 - 18:04

Τι εννοείς αν έχουμε BLuray; συσκευή που να παίζει τους δίσκους;
Εγώ έχω BLuray-rom στον υπολογιστή. Και μια 24'' widescreen οθόνη οπότε βλέπω μια χαρά.

Επίσης τί εννοείς τα Ghibli δεν υπάρχουν στην Ελλάδα; Σε DVD τουλάχιστον όταν τα πήρα εγώ υπήρχαν. Όλα εκτός από Μονονόκε και Grave of the Fireflies.
Σε ελληνικές εκδόσεις. Τα πήρα προσφορά από το Metropolis.

Edited by filmmusic, 17 May 2012 - 18:08.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#28 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 17 May 2012 - 18:13

Στο ντιβιντάδικο/βιντεοκλάμπ της γειτονιάς σου έψαξες Itachi Akatsuki? Εγώ από βιντεο κλάμπ πάντως έχω βρεί αρκετά ανιμε σε λογικές τιμές.



#29 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 May 2012 - 18:28

Εν έτει 2012, το να έχει κάποιος bluray player στο σπίτι του δεν θεωρείται και τόσο πολυτέλεια πια.

Όσο για τα bluray των ταινιών Ghibli, εκτός κι αν απαιτείτε να έχουν ελληνικούς υπότιτλους (in which case, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι), μπορείτε κάλλιστα να τα παραγγείλετε από το εξωτερικό.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#30 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 May 2012 - 20:01

Εν έτει 2012, το να έχει κάποιος bluray player στο σπίτι του δεν θεωρείται και τόσο πολυτέλεια πια.

Όσο για τα bluray των ταινιών Ghibli, εκτός κι αν απαιτείτε να έχουν ελληνικούς υπότιτλους (in which case, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι), μπορείτε κάλλιστα να τα παραγγείλετε από το εξωτερικό.

Δεν ειπα οτι ειναι πολυτελια απλως ρωτησα αν ολοι εχουν Blu-ray
Για τα Chimbli τωρα τα ψαχνω με αγγλικους υποτιτλους

Edited by Itachi Akatsuki, 17 May 2012 - 20:03.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om