Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Τι καλό βιβλίο διάβασα πρόσφατα.

βιβλία book

  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#121 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 07 October 2015 - 10:45

Σημερα τσιμπησα το "The Prince of Thorns"!!!!!Επιτελους θα ξεκινησω την Broken Empire Trilogy!
Το εχει διαβασει κανεις απο εδω?Αποψεις?
Απο οτι ξερω προκειται για φοβερη τριλογια!

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#122 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 04 June 2017 - 14:17

Δε το εχω διαβασει, αλλά μολις βγηκε το Beren & Lůthien του Τολκιν. Οποιος το διαβασει να σφυριξει μια γνωμη.

Edited by Lord Leon, 04 June 2017 - 14:17.

stasou%2520mygdala.jpg


#123 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 04 June 2017 - 16:07

απάντηση σε σχόλιο μετά από 2 χρόνια xD.

 

και για να είμαι on topic. Όταν καταθέσω το thesis μου σκέφτομαι να διαβάσω είτε Αριστοτέλη (Πολιτικά) είτε το 1984. Γνώμες για το δεύτερο αν έχει κανένας.



#124 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 05 June 2017 - 12:03

Δε το εχω διαβασει, αλλά μολις βγηκε το Beren & Lůthien του Τολκιν. Οποιος το διαβασει να σφυριξει μια γνωμη.

Κατσε, βγηκε στ' αγγλικα ετσι; Δεν εχει γινει ακομα ελληνικη μεταφραση απ οσο ξερω



2bbd14fc.jpg


#125 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 05 June 2017 - 21:14

Αυτό:

https://www.nodejsdesignpatterns.com/



#126 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 06 June 2017 - 00:29

aaaax Koa.js, Babel και JWT :)



#127 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 06 June 2017 - 11:31

Κατσε, βγηκε στ' αγγλικα ετσι; Δεν εχει γινει ακομα ελληνικη μεταφραση απ οσο ξερω


E ναι ρε συ στα αγγλικά μολις κυκλοφορησε. Θα παρει λθγακι για μεταφραση ...

stasou%2520mygdala.jpg


#128 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 07 June 2017 - 20:23

aaaax Koa.js, Babel και JWT :)

Εγώ τώρα μπήκα σε αυτό το λούκι. Τελικά το βιβλίο είναι Σωτήριο εαν θες ένα σωστό δομημένο Κώδικα.

 

Ακόμη διάβασα το "Design Patterns - Elements of Reusable Object-Oriented Software" για εμένα είναι το δεύτερο σημαντικότερο βιβλίο μετά την Αγία Γραφή.



#129 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 June 2017 - 12:42

pc_magas η Αγία Γραφή δεν είναι σημαντικό βιβλίο! :hehehe:

 

Τώρα διαβάζω το Εύα Λούνα της Ιζαμπέλ Αλιέντε. Καλά έχει ξεκινήσει. Είχα διαβάσει το καλοκαίρι ένα καλό μυθιστόρημα για έφηβους που είναι μέρος τριλογίας και δεν θυμάμαι πως το λένε, μου άρεσε και είπα να ρίξω μια ματιά και σε αυτό. :8):


rsrGbGx.gif

#130 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 10 June 2017 - 14:51

Όχι πρόσφατα αλλά είναι το τελευταίο που διάβασα, Vegetarian της Han Kang.

Τρομαχτικά πράγματα. Διαβάζεις την ιστορία από διάφορες οπτικές γωνίες, αποκτώντας μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της. Μπορεί να φανεί κουραστικό κάτι τέτοιο αλλά εμένα γενικά μ' αρέσει αυτό το στυλ αφήγησης.



#131 John1998

John1998

    JohnTrelakos

  • Members
  • 18 posts

Posted 10 June 2017 - 14:56

Διάβασα πριν 10 μέρες περίπου το "Μοιχεία" του Κοέλιο, γενικά αγαπημένος συγγραφέας και ιδιαίτερα ταλαντούχος, θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.



#132 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 10 June 2017 - 16:05

Εγώ τώρα μπήκα σε αυτό το λούκι. Τελικά το βιβλίο είναι Σωτήριο εαν θες ένα σωστό δομημένο Κώδικα.

 

Ακόμη διάβασα το "Design Patterns - Elements of Reusable Object-Oriented Software" για εμένα είναι το δεύτερο σημαντικότερο βιβλίο μετά την Αγία Γραφή.

 

μόλις βρήκα ότι το είχα κατεβάσει πριν κάποια χρόνια xD. Πάντως για αυτά που διαβάζεις communities and github are your friends. :)



#133 sailock

sailock

    One pound of flesh ...

  • Members
  • 48 posts

Posted 01 September 2017 - 12:58

Δε το εχω διαβασει, αλλά μολις βγηκε το Beren & Lůthien του Τολκιν. Οποιος το διαβασει να σφυριξει μια γνωμη.


Ειναι έν μέρι δοκίμιο και βιογραφικό, γράφει διαφορά αποσπάσματα και εκδόσεις του Tale of Tinuviel που δεν ειναι η μορφή της ιστορίας που μπορεί να έχει διαβάσει κάποιος στο Silmarilion. Ενδιαφέρον για κάποιον LOTR fan το οποίο όμως δε προσθέτει κάτι στον μέσο αναγνώστη. Προσωπικά του βάζω 5/10 με γνώμονα τον μέσο αναγνώστη.

#134 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 03 September 2017 - 21:26

Προτελευταιο βιβλιο που διαβασα ηταν Τα ταξιδια του Ταφ απο τον λατρεμενο και συναμα  τρισκαταρατο G.R.R. Martin.. ( Τον βριζω γιατι περιμενω τοσα χρονια για το 6ο βιβλιο του aSoIaF  :mador2:  βεβαια για οσους ενδιαφερονται φημες λενε οτι θα κυκλοφορησει αρχες του 2018  :joyful: )

Λιγα λογια για το βιβλιο  : 

O Χαβιλαντ Ταφ ειναι ενας εντιμος εμπορος του διαστηματος που αγαπαει τις γατες. Μετα απο μια περιπετεια με μια παρεα εγκληματιων , βρισκεται στα χερια του  το ισχυροτερο οπλο του γαλαξια. Ενας αρχαιος λειτουργικος  διασπορεας , ενα πανισχυρο σκαφος της θρυλικης Γηινης αυτοκρατοριας ,  ο οποιος διαθετει μια τεραστια βιβλιοθηκη κυτταρων που χρησιμοποιουσε η αυτοκρατορια για να κλωνοποιει  και να μεταλλασει το γενετικο υλικο χιλιαδων πλασματων , εξωγηινων και μη.. Ο πρωταγωνιστης μας λοιπον αποφασιζει να βοηθησει με την τεχνολογια αυτη , που θεωρειται χαμενη απο ολους , οσους πλανητες εχουν προβλημα. Φυσικα εναντι αμοιβης, γιατι μην ξεχναμε οτι ειναι εμπορος ..

 

Αυτος ο ανθρωπος γραφει τοσο ωραια και εχει τοσες ιδεες και  τοσο χιουμορ .. Οι χαρακτηρες του ειναι ολοι αξιολατρευτοι και ειδικα ο πρωταγωνιστης ο οποιος , αν και σχετικα ασχημος και αρκετα διαφορετικος απο τον υπολοιπο κοσμο , εχει τοσο δυναμικη προσωπικοτητα και μια δικια του κοσμοθεωρια που κανεις δεν μπορει να του αλλαξει και ετσι καταφερνει να περναει παντα το δικο του ..

 

Απο τα πολυ καλα βιβλια του Martin που αξιζει να το διαβασετε για πολλους λογους. Προσωπικα εχω βαλει στοχο , μιας και μ αρεσουν , να διαβασω οτιδηποτε εχει γραψει ο Martin γιατι ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου πλεον συγγραφεις.

Η γραφη του ειναι σχετικα απλη και οι περιγραφες του περιορισμενες οποτε το βιβλιο αυτο διαβαζεται ευκολα χωρις να κουραζει. Οταν τελειωνε η μια περιπετεια με εκανε να θελω να μαθω ποια θα ειναι η επομενη και στο τελος  στενοχωρηθηκα αρκετα που το τελειωσα. Βεβαια ισως φταιει και το οτι μ αρεσει πολυ η post-apocalyptic fiction...

 

Το τελευταιο βιβλιο που διαβασα προσφατα (αναμενω κραξιμο) ειναι το Lord of Shadows που ειναι το δευτερο βιβλιο της σειρας Dark Artifices της Cassandra Clare και sequel της σειρας Mortal Instruments το οποιο μ αρεσε αρκετα οπως και ολα τα προηγουμενα . Τα βιβλια της συγκεκριμενης ειναι ενα κρυφο μου παθος και ενας εθισμος που δεν θελω να μιλαω πολυ γ αυτο γιατι με κανει να μοιαζω με δεκαχρονο πιτσιρικι που μολις εμαθε οτι η μαγεια υπαρχει αλλα κρυβεται και γ αυτο δεν την βλεπουμε . Για καποιο λογο ολη αυτη η σειρα βιβλιων αν και εφηβηκη μου δημιουργει ενα συναισθημα ανεξηγητο που με κανει να θελω να μαθω και την παραμικρη λεπτομερεια του καθε τριτοδευτερου κομπαρσου της ιστοριας χωρις να βαριεμαι.. :blingeye2:

 

Τελος , επειδη πρεπει να ξεκινησω αμεσα νεο βιβλιο , ειμαι αναμεσα στο Η Σκια του Κηνυγου του Martin (παλι :awww: ) και το Children of Earth and Sky του G.G.Kay (επισης αγαπημενος μου , οποιος δεν εχει διαβασει το Υφαντο της Φιοναβαρ να παρατησει ο, τι κανει και να το ξεκινησει).. Μολις τα διαβασω θα επανελθω . 

Cheers~


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#135 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 03 September 2017 - 22:08

Ωραίος! θενξ! Γιατί έχω μια στοίβα να διαβάσω και το παζάρευα. Θα παει για αργότερα λοιπον.

 

Για να είμαι και σχετικός με το θέμα το βιβλιο που διαβασα τελευταια και έπαθα πλάκα ειναι αυτό:

 

Weird in a World That's Not: A Career Guide for Misfits, F*ckups, and Failures 

51fa-vD04wL.jpg  514KCI91oML.jpg

 

Βάζω εδώ την περιγραφή από το goodreads για όποιον ενδιαφέρεται. 

 

Από κει και πέρα, να πω και 'γω γιατί πωρώθηκα τόσο πολύ με το συγκεκριμένο:

 

Γιατί θα βρεις εκεί μέσα όλες τις συμβουλές για επιχειρήσεις, διοίκηση, διαχείριση έργων, πωλήσεις και άλλα συναφή από "επαγγελματικά" βιβλία γεμάτα ορολογίες και αηδίες, δοσμένα περιληπτικά, απλά, με τρόπο κατανοητό από οποιονδήποτε εχει δυο ουγγιές εγκέφαλο. 

 

Γιατί είμαστε κοντινή ηλικία με την τύπισσα και διασκέδασα πολύ με το χιούμορ της και τις αναφορές από MacGyver μέχρι  4chan. Αμερικάνικο χιούμορ στα καλύτερά του. 

 

Γιατι ειναι το καλύτερο φεμινιστικό βιβλίο που έχω διαβάσει έβερ. Γραμμένο απο γυναίκα, απευθύνεται (κυρίως) προς γυναίκες και κάθε υποθετικός χαρακτήρας ειναι she εκτός αν υπάρχει λόγος να είναι he - το ακριβώς ανάποδο απο το "συνηθισμένο" δηλαδή. Γιατί είναι αυτοβιογραφικο με εμπειρίες και κόστος, και οχι αποστασιοποιημένα "κατηγορώ" κι απόψεις-γενικότητες για πράγματα που "εχει ακούσει". Ρεαλισμός, ενδοσκόπηση για τις εγγραφές ενός ανθρώπου γεννημένου στα τέλη των seventies, αυτοκριτική για τα λίγα (ανθρωπινα) λάθη της, και αισιοδοξία για τις νέες γενιές που μεγάλωσαν χωρίς πολλά από τα σκατά που μεγαλώσαμε μεις και έχουν μικρότερη αντοχή στις μαλακίες. Από όπου και να την πιάσω, μόνο σεβασμός.

 

Γιατί είναι must σε οποίον μεγαλώνοντας ένιωθε λίγο διαφορετικός, και αποτύχαινε σε πράγματα που για άλλους φαινόντουσαν αυτονόητα, ασχετως φυλου καταγωγής και ηλικιας. Το βιβλίο εκδόθηκε φέτος, και πιστεύω θα είναι επίκαιρο για πολλά χρόνια ακόμα - δυστυχως, κατά μία έννοια.

 

Αν τωρα φιλαράκι, σου ξενίζει το "she" και δεν μπορείς να το διαβάσεις, ε, άστο, δεν ειναι για σένα  :bleh:


stasou%2520mygdala.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: βιβλία, book