Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Τι καλό βιβλίο διάβασα πρόσφατα.

βιβλία book

  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 08 May 2012 - 19:39

Τι καλό βιβλίο διάβασα πρόσφατα.


A "just read & currently reading" thread.



Book threads taking over the forums!!!!! :awww:

Posted Image



Μιας και τώρα που έχουμε ολόκληρο subforum και η παλιά γενική συζήτηση κλειδώθηκε, δημιουργήθηκαν κάποια threads με πιο συγκεκριμένο προσανατολισμό, ώστε να γίνεται καλύτερη συζήτηση.

Εδώ λοιπόν θα συζητάμε τα τελευταία βιβλία που διαβάσαμε, εκτός αν έχουν δικό τους thread ήδη. Όπως βλέπετε τα βιβλιοθρεντ είναι ελάχιστα, οπότε it is up to you να εμπλουτίσετε αυτόν τον καινούργιο τομέα!

Edited by Anelis, 06 August 2012 - 09:11.
επεξήγηση

Posted Image


#2 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 08 May 2012 - 19:47

nice threadi :P

Εγώ διάβασα προσφατα το "real world" της Natsuo Kirino :3
δε το λες κι'αριστούργημα, αλλα είχε τη πλακα του :)

Edited by GhostPrince, 29 May 2012 - 19:51.

フカフカ

#3 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 08 May 2012 - 20:15

Three cheers for the new threads! :x3: Βιβλιοφάγοι του aNiMe.gr, assemble!

Το καλούδι που διάβασα τελευταία είναι το "The Scarlet Leter" (σε μετάφραση ως "Το Άλικο Γράμμα") του Nathaniel Hawthorne, κατευθείαν στο πρωτότυπο .Tι betwixt αντί για between είδαν τα ματάκια μου, τι methinks, τι "Thou art" και "Thy", τι ρήματα που σύμφωνα με τους σημερινούς κανόνες της Αγγλικής πάνε με γερούνδιο κι εδώ συνοδεύονταν από απαρέμφατο (οι κανόνες έχουν αλλάξει, αλλά αν έδειχνα το βιβλίο σε κάτι παλιούς συμμαθητές μου που παιδεύονταν στο φροντιστήριο, ίσως και να τους έφτιαχνα το κέφι!)... Αλλά κατά τα άλλα, το βιβλίο χαίρεσαι να το διαβάζεις. Η γλώσσα του Hawthorne είναι υπέροχη, με εξαιρετικές παρομοιώσεις, ειρωνεία και ροή που θα έκανε όλες εκείνες τις δασκάλες στο Δημοτικό που σου έλεγαν για "ωραία γλώσσα" να τρίβουν τα μάτια τους! Και ειδικά μετά το "The Catcher in the Rye" του J.D. Salinger, που ο Holden σε πρήζει στα "and all that" και τα "you know", ήταν μια σαφέστατα ευχάριστη αλλαγή (Βέβαια, και η γλώσσα του "Φύλακα" είναι και μέρους του point του βιβλίου, αλλά διάολε το έκανε δύσκολο στην ανάγνωση από ένα σημείο κι έπειτα!).

Η υπόθεση, λίγο πολύ, είναι γνωστή (ενδέχεται να την έχετε ακούσει ή να έχετε δει την ταινία με την Demi Moore...): νεαρή γυναίκα στη συντηρητική, Πουριτανική Μασαχουσέτη, μένει έγκυος και γεννάει ένα κοριτσάκι... ενώ ο σύζυγος έχει εξαφανιστεί εδώ και δύο χρόνια. Είναι οφθαλμοφανές πως η Έστερ είχε σχέση με έναν άγνωστο πέρα απ' τον σύζυγο της. Πώς θα το αντιμετωπίσουν οι άρχοντες του τόπου αυτό το ανήκουστο περιστατικό ανηθικότητας; Μα, θα την κάνουν ρεντίκολο στην τοπική κοινωνία με το να την αναγκάσουν να ράψει το γράμμα "A" (από το adultery, μοιχεία δηλαδή) στα ρούχα της, φυσικά! Η ίδια η Έστερ πάλι βλέπει το μαρτύριο σαν ένα είδος θείας τιμωρίας και παίρνει το κρίμα πάνω της σαν μάρτυρας, ο νόμιμος σύζυγος επιστρέφει incognito και προσπαθεί να ανακαλύψει την ταυτότητα του εραστή, ενώ η κορούλα της Έστερ προκύπτει ένα πολύ περίεργο παιδάκι.

Αν και η πλοκή είναι ενδιαφέρουσα, αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η σκιαγράφηση των χαρακτήρων και η γλώσσα του Hawthorne. Δεν το βρίσκω δηλαδή απίθανο κάποιος να μαντέψει την ταυτότητα του πατέρα της μικρής από αρκετά νωρίς στο μυθιστόρημα (εγώ δυστυχώς έφαγα spoiler απ' τα λογοτεχνικά σχόλια στο πίσω μέρος του βιβλίου. Damn you, scholars!). Αλλά παραμένει πολύ ενδιαφέρον και καλογραμμένο. Και ας είμαι ειλικρινής: και μόνο για το κεφάλαιο με την περιγραφή της Περλ, της κόρης της Έστερ, το βιβλίο θα άξιζε κάθε ευρώ που έδωσα!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#4 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 08 May 2012 - 20:44

Εγώ τώρα τελευταία διάβασα το Αναμνήσεις μιας Γκέισας , το οποίο λάτρεψα πολυ περισσότερο απο την ομώνυμη ταινία. Τα περιγράφει τόσο όμορφα που νομίζεις οτι τα βλέπεις μπροστά σου. Ασε που έχει και λεπτομέριες , οπότε σου λύνει πολλές απορίες που η ταινία αφήνει έτσι. Γενικά πιστεύω οτι το βιβλίο είναι σχεδόν πάντα καλύτερο απο την ταινία που βασίζεται σ'αυτό. Επίσης, τώρα διαβάζω Το Νήμα της χισλοπ. Καλό φαίνεται μέχρι στιγμης, το Νησί τουλάχιστον μου άρεσε, ελπίζω αυτό να μην με απογοητεύσει.

#5 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 09 May 2012 - 07:37

Το Little Brother του Κόρι Ντόκτορόου. Πολύ ωραίο five minutes in the future post-cyberpunk κομμάτι, αλλά ο αδηγητής λίγο φλύαρος. Να το διαβάσουν όσοι υποτιμούν το δικαίωμα στο privacy, γιατί δεν είναι Όργουελ, σχεδόν το παρόν περιγράφει

#6 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 May 2012 - 08:44

Ηλεκτρονικά Ισχύος (so exciting!)

OK, σοβαρή απάντηση: Τις τελευταίες μέρες, στον ελάχιστο χρόνο που μου απομένει, ξαναδιαβάζω πιο προσεκτικά το Περί Του Κοινωνικού Status του Alain de Botton, ένα βιβλίο που ασχολείται με το άγχος των ανθρώπων για το γόητρο, τόσο στη σημερινή κοινωνία όσο και σε αρχαιότερες. Ο συγγραφέας κάνει αρκετές εύστοχες (κι ενίοτε insightful) παρατηρήσεις για τις παράλογες (ή όχι-και-τόσο-παράλογες) ατραπούς σκέψης που μας οδηγούν στο να αποζητούμε εναγωνίως την αναγνώριση από το κοινωνικό σύνολο. Depending on your outlook on life, αυτό το βιβλίο ή θα σας κάνει πιο απαθείς απέναντι σ' αυτό το φαινόμενο, ή θα σας προκαλέσει μια ελαφρά κατάθλιψη.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#7 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 09 May 2012 - 13:38

Waaaaah με γειες το subforum!Θα το τιμήσω δεόντως!
Τώρα τελευταία διάβασα τον Ηλίθιο του Ντοστογιέφσκι και το Train Man by Nakano Hitori καθώς και ένα βιβλίο με ρώσικα παραμύθια που αγόρασα από τον Μαλλιάρη.
Το πρώτο ήταν εκπληκτικό,το δεύτερο ρομαντικό και ιδιαίτερα πρωτότυπο όσον αφορά τη γραφή του και το τρίτο μου φαίνεται ότι δεν ήταν κατάλληλο για παιδιά παρόλο που το βρήκα στη γωνία με τα παιδικά βιβλία.

Edited by miko-chin, 09 May 2012 - 13:38.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#8 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 09 May 2012 - 16:04

Mνήμη της Φωτιάς #1 : Η αρχή.

Posted Image

Η ιστορία της λατινικής Αμερικής, δοσμένη αποσπαματικά ,από την εποχή και του Μύθους των Ίνκας ,μέχρι την κατάκτηση από τους Ισπανούς/Πορτογάλους. Μιλάμε για καταπληκτικό βιβλίο, το πρώτο της τριλογίας και πραγματικά όποιος θέλει να μάθει την Ιστορία της Συγκεκριμένης ηπείρου, αξίζει να το διαβάσει.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#9 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 16 May 2012 - 12:44

Επίσης ωραίο βιβλίο ήταν και το τελευταίο του Καλπούζου, "Αγιοι Και Δαίμονες Εις ταν Πόλιν". Βέβαια πρέπει να σου αρέσουν τα ιστορικά μυθιστορήματα που έχουν να κάνουν με περίοδο τουρκοκρατίας κλπ αλλιώς μην το επιχειρήσετε γιατί είναι και μεγάλο. Παρόλα αυτά είναι καλογραμμένο και σε μεταφέρει σ'εκείνη την εποχή, είναι σα να είσαι εκεί να χαίρεσαι και να στεναχωριέσαι μαζί με τον ήρωα. Πραγματικά απορώ πόση έρευνα έκανε αυτός ο άνθρωπος για να δέσει μεταξύ τους ιστορικά στοιχεία κια μυθοπλασία.

#10 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 29 May 2012 - 19:18

Ενα καλο που μου εκανε το φανταριλικι ειναι οτι ξεπατωθηκα στο διαβασμα.
Διαβασα:

The Left Hand of God
The Last Four Things
-
Witcher saga:
The Last Wish
Blood of Elves
-
Riftwar saga:
Magician
Silverthorn
A Darkness at Sethanon
-
Discworld novels:
Colour of Magic
The Light Fantastic
Sourcery
Eric
Small Gods
Soul Music
Men At Arms
-
Good Omens
-
Αρτεμης Φαουλ 6 :bleh: (δεν θελω σχολια, απο τοσοδα τα διαβαζω)

Και τωρα διαβαζω και τελειωνω το 1ο μερος του Otherland, το City of Golden Shadow ενω εχω στο ραφι και το 2ο μερος. Ωραια τα βιβλια αλλα εχουν μαζευτει πολλα που θελω και λεφτα βρισκω μονο στο λεξικο.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#11 helo

helo

    lonely boy

  • Members
  • 373 posts

Posted 29 May 2012 - 20:01

Μετρό 2033,The Last Four Things
Δε τρελάθηκα κιόλας αλλά οκ
Posted Image
the good the bad and the Hiratsuka

#12 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 29 May 2012 - 21:05

Αρτεμης Φαουλ 6 :bleh: (δεν θελω σχολια, απο τοσοδα τα διαβαζω)


Αυτό θέλω να το διαβάσω και εγώ μόνο και μόνο επειδή έχω διαβάσει όλα τα άλλα μικρός αλλά φοβάμαι μην πάνε τζάμπα τα λεφτά μου >.<

#13 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 29 May 2012 - 21:31

Αυτό θέλω να το διαβάσω και εγώ μόνο και μόνο επειδή έχω διαβάσει όλα τα άλλα μικρός αλλά φοβάμαι μην πάνε τζάμπα τα λεφτά μου >.<


Δεν ειναι τοσο καλο οσο τα προηγουμενα. Προσωπικα θεωρω το 5ο το καλυτερο. Το θεμα ειναι οτι ηδη εχει βγει 7ο (οχι ακομη στα ελληνικα) και αυτο το καλοκαιρι θα βγει το 8ο και τελευταιο... ισως... XD

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#14 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 29 May 2012 - 21:40

8 ? 8 ? 8 ?????? WTF ? Ε απλά δε θα τα τελειώσω ποτέ .

#15 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 11 June 2012 - 11:04

Μόλις τελείωσα το "Ο Καθηγητής" της Σάρλοτ Μπροντέ. Κλασσική αγγλική λογοτεχνία, μυθιστόρημα. Παρακολουθούμε τη ζωή του ορφανού Γουίλλιαμ Κρίμγουωρθ από τη στιγμή που αποφοιτά από το οικοτροφείο του Ήτον και προσπαθεί να βρει μια δουλειά όντας αποκληρωμένος από τους πλούσιους συγγενείς του. Μετά από διάφορες καταστάσεις, βρίσκεται να εργάζεται ως καθηγητής Αγγλικής σε εκπαιδευτήριο των Βρυξελλών. Ε, μετά έχει και λίγο ρομάντζο η ιστορία!
Γραμμένο από τη σκοπιά του πρωταγωνιστή, βλέπουμε όλες τις σκέψεις και τα συναισθήματά του. Ο ήρωας είναι ένα πολύ ευγενικό άτομο (από εκείνους που είναι ευγενικοί επειδή το νιώθουν) που επιζητά την ευημερία του χωρίς να είναι εις βάρος άλλων. Θα τον χαρακτήριζα σχεδόν ιπποτικό. Η ατμόσφαιρα είναι εποχής (άμαξες με άλογα, φορέματα με δαντέλες, κύριοι με ημίψηλα και πούρα, επαύλεις σε παρθένα δάση και πόλεις της ακμάζουσας βιομηχανικής επανάστασης) και οι διαφορές μεταξύ των ατόμων που παρουσιάζονται στην ιστορία είναι πολύ καλά σκιαγραφημένες - παιδεία, εκπαίδευση, καταγωγή, κοινωνικό status, θρησκεία (αν και εδώ δεν έχω πολλές γνώσεις για να κρίνω), υπερηφάνεια, πατριωτισμός, στερεότυπα, ρατσισμός.
Το βιβλίο το "ρούφηξα" σε δυο μέρες λόγω της όμορφης ροής του γραψίματος και του συμπαθέστατου κεντρικού χαρακτήρα.

Edited by ma_foteini, 11 June 2012 - 11:10.




Also tagged with one or more of these keywords: βιβλία, book