Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πίστη VS Απόδειξη


  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#31 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 30 January 2012 - 12:23

Εγώ ήθελα πολύ να πάω κατηχητικό γιατί στη δική μας ενορία πήγαιναν τα παιδιά τζάμπα στο σινεμά. Κάποιος όμως μου είπε ότι έχει και προσευχές οπότε δεν πάτησα ποτέ. :nosey:


Εγώ θυμάμαι πως πολλά κορίτσια πήγαιναν για το ping pong, αλλά εμένα με είχε (και με έχει ακόμα μάλλον) ο παπάς στο μάτι και ούτε καν πατούσα... (Το γιατί είναι μια αρκετά μεγάλη και διασκεδαστική ιστορία...)

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#32 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 30 January 2012 - 12:26

Εγώ θυμάμαι πως πολλά κορίτσια πήγαιναν για το ping pong, αλλά εμένα με είχε (και με έχει ακόμα μάλλον) ο παπάς στο μάτι και ούτε καν πατούσα... (Το γιατί είναι μια αρκετά μεγάλη και διασκεδαστική ιστορία...)



Go ahead, dearest

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#33 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 January 2012 - 12:27

God:
Enough about you, let's talk about my dress

Aυτο μας τρολλαρει χειροτερα μου φαινεται :oo:

No, it makes perfect sense.

Louis CK - God is like a shitty girlfriend

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#34 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 12:40

Στο πνεύμα της συζήτησης λοιπόν...
Youtube Video

Posted Image


#35 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 30 January 2012 - 12:41

*Βαθιά ανάσα*

Στο σχολείο, ήμουν πάντα από τα φυτουκλάκια με το πολύ πλούσιο φύλλωμα, οπότε πάντα ήμουν και στη σημαία (ποτέ ως σημαιοφόρος, πάντα η τότε κολλητή μου μου έτρωγε τη θέση... Ας είναι...). Και τι σημαίνει σημαία; Μα φυσικά, ατελείωτο λιβάνισμα με κάθε θρησκευτική ή εθνικοαπελευθερωτική αφορμή! Ήμουν δευτέρα Γυμνασίου και η υποχρέωση του μήνα ήταν ο Μακεδονικός Αγώνας. Εμένα με είχε ήδη πιάσει η αλλεργία μου (αλλεργική ρινίτιδα, ενοχλητικός βήχας, καταρροή και συνάχι για μια εβδομάδα, αποτέλεσμα στραβού διαφράγματος, διορθώνεται μόνο με επέμβαση στη μύτη), και σε συνδυασμό με το εκλεκτής ποιότητας λιβάνι, έβηχα σαν καπνίστρια σε τελευταίο στάδιο καρκίνου του πνεύμονα. (Μα κι ο τραγόπαπας, τη λιβανιστούρα κατευθείαν πάνω μας την τίναζε!) Σε κάποια φάση, εγώ κι η προαναφερθείσα κολλητή (που ανησυχούσε) είπαμε να το καφρίσουμε το ζήτημα (είχα και το Chrono Crusade φρέσκο-φρέσκο...), κι εν μέσω ψαλμωδιών ακούστηκε η παρακάτω στιχομυθία:
Εγώ: (βραχνή φωνή, λίγο επίτηδες, λίγο απ' το βήχα) Γκουχ-γκουχ... Ξέρεις, εμείς οι δαίμονες δεν το αντέχουμε τέτοιο λιβάνι...
Φίλη: (λίγο αιφνιδιασμένη, λίγο αστειευόμενη) Ε, αφού το λες εσύ, κάτι ξέρεις...!
Όταν βγήκαμε με τα αντίδωρα στα χέρια, ο παπάς, ενώ πήγαινε να χαιρετήσει τον διευθυντή μας, περνάει από μπροστά και μου λέει, όλο ειρωνεία: "Δεσποινίς, ωραίο το αντίδωρο;". Δεν κατάλαβα αμέσως τι εννοούσε, αλλά το έπαιξα χαζή και γέλασα. Έκτοτε ο τύπος με είχε στο μάτι, και πέρα απ' το να παίζουμε κοκορομαχίες με τους υπόλοιπους αριστούχους, αν μας έβαζαν σε κακή θέση, το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να αγκομαχάμε και να κοιτάμε τα ρολόγια μας (ή να βγαίνουμε έξω και να παίζουμε με τα κινητά...)

Φιου... Αυτό ήταν μεγάλο!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#36 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 30 January 2012 - 12:43

Και φυσικά...

Youtube Video

Spoiler:

6dqFccT.gif


#37 ZeD

ZeD

    完ぺき.にほかなら

  • Members
  • 257 posts

Posted 30 January 2012 - 12:47

Είναι η ελάχιστη αποζημίωση για τον πνευματικό βιασμό που δεχόσασταν εκεί μέσα. :P

Negative. Μπά ουτε καν είχαμε βρει ένα ροκά φοιτητή (απλά σπούδαζε θεολογία) που μας "κατηχούσε" αλλά στην πραγματικότητα μας μάθαινε κιθάρα... λολ:riiight:
Bruutaro Faitto! // MyAnimeList // tweet!

Flowers in darkness—
We can embrace their fragrance
even without light
-Hideshi's last haiku

Spoiler:


#38 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 30 January 2012 - 12:53

*Βαθιά ανάσα*

Στο σχολείο, ήμουν πάντα από τα φυτουκλάκια με το πολύ πλούσιο φύλλωμα, οπότε πάντα ήμουν και στη σημαία (ποτέ ως σημαιοφόρος, πάντα η τότε κολλητή μου μου έτρωγε τη θέση... Ας είναι...). Και τι σημαίνει σημαία; Μα φυσικά, ατελείωτο λιβάνισμα με κάθε θρησκευτική ή εθνικοαπελευθερωτική αφορμή! Ήμουν δευτέρα Γυμνασίου και η υποχρέωση του μήνα ήταν ο Μακεδονικός Αγώνας. Εμένα με είχε ήδη πιάσει η αλλεργία μου (αλλεργική ρινίτιδα, ενοχλητικός βήχας, καταρροή και συνάχι για μια εβδομάδα, αποτέλεσμα στραβού διαφράγματος, διορθώνεται μόνο με επέμβαση στη μύτη), και σε συνδυασμό με το εκλεκτής ποιότητας λιβάνι, έβηχα σαν καπνίστρια σε τελευταίο στάδιο καρκίνου του πνεύμονα. (Μα κι ο τραγόπαπας, τη λιβανιστούρα κατευθείαν πάνω μας την τίναζε!) Σε κάποια φάση, εγώ κι η προαναφερθείσα κολλητή (που ανησυχούσε) είπαμε να το καφρίσουμε το ζήτημα (είχα και το Chrono Crusade φρέσκο-φρέσκο...), κι εν μέσω ψαλμωδιών ακούστηκε η παρακάτω στιχομυθία:
Εγώ: (βραχνή φωνή, λίγο επίτηδες, λίγο απ' το βήχα) Γκουχ-γκουχ... Ξέρεις, εμείς οι δαίμονες δεν το αντέχουμε τέτοιο λιβάνι...
Φίλη: (λίγο αιφνιδιασμένη, λίγο αστειευόμενη) Ε, αφού το λες εσύ, κάτι ξέρεις...!
Όταν βγήκαμε με τα αντίδωρα στα χέρια, ο παπάς, ενώ πήγαινε να χαιρετήσει τον διευθυντή μας, περνάει από μπροστά και μου λέει, όλο ειρωνεία: "Δεσποινίς, ωραίο το αντίδωρο;". Δεν κατάλαβα αμέσως τι εννοούσε, αλλά το έπαιξα χαζή και γέλασα. Έκτοτε ο τύπος με είχε στο μάτι, και πέρα απ' το να παίζουμε κοκορομαχίες με τους υπόλοιπους αριστούχους, αν μας έβαζαν σε κακή θέση, το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να αγκομαχάμε και να κοιτάμε τα ρολόγια μας (ή να βγαίνουμε έξω και να παίζουμε με τα κινητά...)

Φιου... Αυτό ήταν μεγάλο!


ενας γνωστος την μερα των φωτων που βγαινουν οι παπαδες και πετανε αγιασμο,
μολις του πεταξε τον αγιασμο επιασε το προσωπο του και φωναζε καιγομαι καιγομαιιιιι
και ο παπας εφυγε κυριολεκτικα τρεχοντας :hahaha::hahaha:

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#39 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 30 January 2012 - 12:53

Παρόλο που γενικά εγω διαφωνώ (τι να κάνουμε πιστεύω ότι υπάρχει μια ανωτερη δύναμη που δημιούργησε το σύμπαν κλπ κλπ) πρέπει να το τονίσω κάτι.

Ο όρος προσυλητισμός είναι από τις μεγαλύτερες ηλιθιότητες που υπάρχουν. Ειδικά αυτό που λένε μερικοί «Προσπάθησαν να με προσυλητίσουν» είναι τελείως μπαρούφα. Προσυλητισμός σημαίνει ότι εγώ δεν έχω την διανοητική ικανότητα να αντιμετωπίσω κάποιον που λέει αντίθετα πράγματα με εμένα. Είναι ανόητο. Είναι σαν να παραδέχεσαι ότι έχεις διανοητική στέρηση και ότι ο άλλος είναι ο μάγος γιατρός που σου λέει τι να κάνεις.

Επίσης για μένα ,πρέπει να ξεχωρίζει κανείς το τι έχει ακούσει με το τι ισχύει πραγματικά. Μιας και αναφέρθηκε πιο πριν ας πούμε για τους Μάρτυρες του Ιεχωβά. Κι εγώ είχα ακούσει οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. Από το ότι πατάνε τις εικόνες και δεν βαφτίζουν τα παιδιά μέχρι το ότι είναι σέκτα και κάνουν διάφορα. Και κάποια στιγμή που μου χτύπησαν την πόρτα είπα να ακούσω να δω τι λένε για να έχω σχηματίσει εγώ ο ίδιος άποψη. Ε τελικά δεν ισχύει τίποτα περί σέκτας κλπ . Είναι μια χαρά άνθρωποι που προσπαθούν πάντοτε να κάνουν αυτά που λέει η Αγία Γραφή. Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα λάθος σε αυτό. Ειδικά αυτό που κάνουν και δεν πάνε στρατό για μένα θέλει τεράστια @@ για να το κάνεις.

Το ίδιο θα μπορούσε να ισχύσει και με το Βουδισμό ,τον Ινδουϊσμό και οποιαδήποτε άλλη ειρινική θρησκεία.

Για να μην μακρηγορώ πάντως εγώ προτείνω να το ψάξει κανείς να δει αν είναι όντως έτσι ή απλά έτσι άκουσε και το θεώρησε δεδομένο. Και δεν εννοώ να ψάξεις κάθε θρησκεία που υπάρχει εκεί έξω να δεις αν τα λέει καλά ή όχι. Απλά ψάξε τις δύο τρεις θρησκείες που είναι πιο διαδεδομένες στη χώρα σου για να ξέρεις τουλάχιστον τι λένε.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#40 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 January 2012 - 12:56

Ε, αφού το κάναμε all-star stand-up comedy εδώ μέσα, ας βάλω κι αυτό. Δεν το έβρισκα στο YouTube, οπότε πάρτε το mp3.

Doug Stanhope - Deadbeat Hero - 20 - Priest Molestation.mp3

Edit: Το θέμα, zade, είναι ο προσυλητισμός στην παιδική ηλικία, όταν η κριτική σκέψη του καθενός δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα. Γι' αυτό και επιμένουν οι παπάδες να διδασκόμαστε τη χριστιανική θρησκεία από το Δημοτικό. Ξέρουν γιατί το κάνουν.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#41 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 30 January 2012 - 12:58

Σωστά. Γιατί είναι πολύ λογική και γούτσου γούτσου η άρνηση μετάγγισης αίματος σε ανήλικους.


Σε εκκλησία πάντως εμένα όταν ήμουν μικρή είχε πιάσει φωτιά το φουστανάκι μου :terror2:

xbJ3b2w.jpeg


#42 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 12:59

Ναι ένας άθεος θα κάτσει να διαβάσει τι λέει η κάθε θρησκεία....
Εγώ έχει τύχει να το κάνω αλλά ούτε θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει να γίνεται, ούτε καταλαβαίνω ακριβώς πώς κολλάει στη συζήτηση.

Είναι σα να λες οκ ξέρω ότι δεν πιστεύεις στους μονόκερους, αλλά διάβασε 3-4εις διαφορετικές απόψεις για αυτούς.
Ναι καλά.

Posted Image


#43 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 30 January 2012 - 13:00

Για να μην μακρηγορώ πάντως εγώ προτείνω να το ψάξει κανείς να δει αν είναι όντως έτσι ή απλά έτσι άκουσε και το θεώρησε δεδομένο. Και δεν εννοώ να ψάξεις κάθε θρησκεία που υπάρχει εκεί έξω να δεις αν τα λέει καλά ή όχι. Απλά ψάξε τις δύο τρεις θρησκείες που είναι πιο διαδεδομένες στη χώρα σου για να ξέρεις τουλάχιστον τι λένε.


Κανένα πρόβλημα, αλλά στη Ελλάδα οι τρεις πιο διαδεδομένες θρησκείες είναι ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός, ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός και ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός! (Τουλάχιστον με βάση την απογραφή του 2001, σε ποσοστό 98%!)

@mono: Όχι, ρε συ!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#44 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 30 January 2012 - 13:05

Τη μοναδική φορά που με ανάγκασαν να γίνω παπαδάκι στο δημοτικό, κρατούσα το σταυρό και με θυμιάτιζε ο παπάς. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι μετά ήμουν ζαλισμένος. Οι άλλοι μου είπαν ότι στηριζόμουν πάνω στο σταυρό, και κοιτούσα το υπερπέραν. Τρομερή μαστούρα.
Posted Image

#45 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 13:07

με θυμιάτιζε ο παπάς. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι μετά ήμουν ζαλισμένος. .

Μπορεί να μην ήταν τυχαίο.

Posted Image