Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πίστη VS Απόδειξη


  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 29 January 2012 - 19:13

edit: (για όσους δεν τα πρόλαβαν από την αρχή, μια μικρή επεξήγηση)Το παρακάτω, δικό μου, ποστ έγινε η αφορμή να ξεκινήσει ολόκληρη θεολογική συζήτηση στην black hole η οποία επεκτάθηκε πολύ και μεταφέρθηκε σε αυτό το θρεντ. Ο τίτλος μπήκε για να διευκρινίσει το θέμα και τη γενικότερη κατεύθυνση που πήρε η συζήτηση.

Λοιπόν είσαστε έτοιμοι;
Όχι;
Όμορφα.

Creationist comics....
FUCK YEAH!
Posted Image

Για περισσότερα facepalms...


Edited by Anelis, 30 January 2012 - 20:14.
post parenthood restored

Posted Image


#2 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 29 January 2012 - 19:50

Λοιπόν είσαστε έτοιμοι;
Όχι;
Όμορφα.

Creationist comics....
FUCK YEAH!
Posted Image

Για περισσότερα facepalms...


Nah, δεν συγκρίνεται με το real thing. Όχι μόνο επειδή εκείνα είναι αληθινά. At least these ones have some kind of sense :P
phmava.php

#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 29 January 2012 - 21:05

Nah, δεν συγκρίνεται με το real thing. Όχι μόνο επειδή εκείνα είναι αληθινά. At least these ones have some kind of sense :P

Όχι δεν κατάλαβες. Creationist είναι αυτός που κάνει τα κόμιξ, και τα κάνει στα σοβαρά....:puke:

Posted Image


#4 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 29 January 2012 - 22:26

Όχι δεν κατάλαβες. Creationist είναι αυτός που κάνει τα κόμιξ, και τα κάνει στα σοβαρά....:puke:


Wait... How can he make it look like parodies of creationism while being a creationist?
phmava.php

#5 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 29 January 2012 - 23:27

Wait... How can he make it look like parodies of creationism while being a creationist?


Eίναι ακριβώς το ίδιο κονσεπτ που ισχύει για οποιονδηποτε φανατικό πιστό καποιας δοξασίας. Για αυτόν δεν ειναι παρωδία γιατι το πιστεύει. Για αυτόν ολος ο υπόλοιπος πλανητης ειναι μια παρωδία, δηλαδή κατι καθυστερημένοι που πιστεύουν στο big bang και νομιζουν οτι ξερουν αν θα χιονισει αυριο.

stasou%2520mygdala.jpg


#6 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 29 January 2012 - 23:41

Ναι δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες σε αυτήν την περίπτωση. Πάρε αυτό για παράδειγμα:

Silly ark

Όταν κάνει ένα σχόλιο σαν αυτό από κάτω δεν είναι σαν να κοροϊδεύει αυτό με την κιβωτό του Νώε; Αν όχι τι κάνει;

EDIT: Τώρα που βλέπω και κάποια πιο παλιά βέβαια όντως μοιάζουν με κάποια που θα έγραφε κάποιος creationist, αλλά still I don't get many others.
phmava.php

#7 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 January 2012 - 23:58

In response to e-mails regarding this cartoon feature, I want to give the readers a little more insight into the purpose of After Eden.
After Eden is a simple, one-panel, Biblical cartoon for the whole family to enjoy. Using a Biblical idea or fact, I want the reader to laugh! After all, laughter was invented by our Creator God! (PLEASE understand, the humor is not aimed at the Bible.)
This feature is a bit different from my AiG comic strip, CreationWise which is printed in the monthly Answers Update newsletter. CreationWise is my meaty, hit-the-reader-between-the-eyes, ‘sermon’ cartoon. After Eden is the entertaining ‘candy’ cartoon that still has nutritional value!
Most of the ideas I have for After Eden center around things we live with today that must have started with Adam and Eve, i.e. the first argument, discoveries about life—both good and bad, men’s and women’s perspectives of each other. This approach will hopefully reinforce the fact that the characters in the Bible were indeed real people that experienced many aspects of life in the same way we do today. It is all based on a Biblical way of thinking because, after all, the Bible is TRUE HISTORY. My hope is that the reader will connect with the Biblical characters in a more tangible way after seeing them in these familiar situations.



Προφανώς και τα πιστεύει αυτά που λέει απλά όποιος είναι στην "αντίπερα όχθη" τα θεωρεί τόσο γελοία που μπορεί να τα περάσει και για παρωδία.

xbJ3b2w.jpeg


#8 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 01:31

Ναι δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες σε αυτήν την περίπτωση. Πάρε αυτό για παράδειγμα:

Silly ark

Όταν κάνει ένα σχόλιο σαν αυτό από κάτω δεν είναι σαν να κοροϊδεύει αυτό με την κιβωτό του Νώε; Αν όχι τι κάνει;

EDIT: Τώρα που βλέπω και κάποια πιο παλιά βέβαια όντως μοιάζουν με κάποια που θα έγραφε κάποιος creationist, αλλά still I don't get many others.

Νομίζω ότι τα παιδιά σου απάντησαν οπότε δε θα το κουράσω.
Βέβαια επειδή σε κόβω να γουστάρεις, κοίτα κ άλλα διαμάντια.
How Do We Know Other Religions Aren’t True?

Εγώ μετά το σοκ που έπαθα βλέποντας το ντοκυμαντέρ Jesus Camp πλέον τα βλέπω όλα αυτά σα λυτρωτική λύση για αποθεραπεία. Δεν μπορώ να τα χωνέψω αλλιώς.

Posted Image


#9 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 30 January 2012 - 01:44

@Anelis το κιονοφρακτο και το κιουπι δίπλα απο το φαφουτοJames από το Οχάιο, που κολάνε;:hot: (επειδη βαριέμαι και μονο που το ειδα να ψαξω περισσοτερα)
Επίσης, (επειδη και γω θυμηθηκα το Camp που είχες αναφέρει) γιατι βρε πουλί μου το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; τόσα ωραια πράγματα εχει το ιντερνετ.

Τσέκαρε π.χ. τις συνεντεύξεις του charles manson να νιώσεις λίγο ωραιο κάψιμο, διαβασε τα καφριλικια του ρεμπω να κανεις καινουριους κοιλιακους και αστους όλους αυτους που εχουν ολες τις απαντησεις να αλληλοπαινευονται και να γελανε με την αγνοια μας...

stasou%2520mygdala.jpg


#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 01:51

Μάλλον είναι για να προσδίδει κύρος; Ή μπορεί να το συνδέουν παγανιστικά. Δεν ξέρω. Είναι άδικο να μου ζητάς να μπω στο μυαλό ενός creationist. Άδικο και κακό. Ντροπή.

Εντάξει δεν είναι λογική από την άλλη το να κλείνεις τα μάτια σου σε αυτά που συμβαίνουν στον υπόλοιπο κόσμο. Δεν είναι ότι έχω και ψύχωση, ένα ντοκυμαντέρ είδα κ ένα καρτούν έβαλα Τ-Τ

Με Manson θα το νιώσω το κάψιμο; Το homeboy-Dawkins τι τον έχουμε, μπρίκια κολλάει; XD
Από την άλλη με τον Rimbaud δε γέλασα ποτέ. Αλήθεια γιατί σου βγάζει τέτοιες τάσεις;

Posted Image


#11 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 30 January 2012 - 01:58

Και ενώ βλέπεις όλη αυτή τη συζήτηση για φανατικούς Αμερικανούς Χριστιανούς από κάποια απόσταση, πέφτεις πάνω σ' αυτό εδώ το διαμάντι... Και συνειδητοποιείς πως αυτοί οι εξτρεμισμοί είναι πολύ πιο κοντά απ' ό,τι φανταζόσουν... Creationist δεν ήταν μάλλον ο Μητροπολίτης, βέβαια (αν και δεν θα μου φανεί περίεργο να δω τις γνωστές δασκάλες των κατηχητικών της 4Ε να λένε γεμάτες χαρά πως η Βίβλος είναι ιστορικό βιβλίο...)

Ρίξτε κι ένα βλέφαρο στα comments. Τρελό γέλιο... Ή κλάμα, εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς...

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#12 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 02:07

(αν και δεν θα μου φανεί περίεργο να δω τις γνωστές δασκάλες των κατηχητικών της 4Ε να λένε γεμάτες χαρά πως η Βίβλος είναι ιστορικό βιβλίο...)

minor note: Η ορθόδοξη εκκλησία ερμηνεύει επίσημα την Παλαιά Γραφή, στο μεγαλύτερο μέρος της, ως συμβολικό/αλληγορικό κείμενο (είμαι σχεδόν σίγουρη γι αυτό) και ο Πάπας είχε βγει και είχε πει τα ίδια και για τους καθολικούς. Οπότε ευτυχώς δεν παίζει να γίνει αυτό. xD

Το είχα ξαναδιαβάσει αυτό και ναι είναι φριχτό. Βέβαια εξτρεμιστές υπάρχουν παντού, άσχετα από θρησκείες.
Τα σχόλια ήταν επικά, κυρίως γιατί είχαν το επικό τάπωμα του αρθρογράφου.

Posted Image


#13 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 30 January 2012 - 02:16

minor note: Η ορθόδοξη εκκλησία ερμηνεύει επίσημα την Παλαιά Γραφή, στο μεγαλύτερο μέρος της, ως συμβολικό/αλληγορικό κείμενο (είμαι σχεδόν σίγουρη γι αυτό) και ο Πάπας είχε βγει και είχε πει τα ίδια και για τους καθολικούς. Οπότε ευτυχώς δεν παίζει να γίνει αυτό. xD


Για να είμαι ειλικρινής, τόσο βαρεμένους Θρησκευτικούς δεν έχω δει ούτε εγώ (ίσα-ίσα, αν ο Παράδεισος όντως υπάρχει, μια θρησκευτικός μου απ' το Γυμνάσιο έχει ήδη κλεισμένη θέση!). Και το βάρεμα του 4Ε, μέχρις στιγμής, φτάνει οριακά μέχρι το επίπεδο "όταν οι άλλοι τρώγαν βαλανίδια", χωρίς να το προσεγγίζει... (Ακόμα, είπαμε...)

Αυτήν την ιστορία με τη Φλώρινα, πάντως, πολύ πρόσφατα την έμαθα κι εγώ. Λίγη ντροπή, ρε γ@@@@ο... Οι αφορισμοί και τα παρόμοια ήταν πρακτικές Μεσαιωνικές (αν και, αν δεν απατώμαι, από το Βατικανό έχουν αφοριστεί κάμποσοι καλλιτέχνες, από τη Lady Gaga μέχρι τον Μπουνιουέλ...)

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#14 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 02:17

Ε τι να κάνουνε, προφανώς έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο. Κάπως πρέπει να τον γεμίσουν.

Posted Image


#15 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 30 January 2012 - 02:19

Εντάξει δεν είναι λογική από την άλλη το να κλείνεις τα μάτια σου σε αυτά που συμβαίνουν στον υπόλοιπο κόσμο. Δεν είναι ότι έχω και ψύχωση, ένα ντοκυμαντέρ είδα κ ένα καρτούν έβαλα Τ-Τ


Kαλέ ποιος σου πε να κλεισεις τα μάτια σου; Απλώς λέω οτι μια "βολτα" να κανεις στην τυχη μας βομβαρδίζουν από παντου, ειτε εμμεσα είτε άμεσα, ας μην τους δινουμε και παρα πολυ σημασία. Χαλαρουίτα.

Για ρεμπώ δεν λέω αυτά που έγραψε, αυτά που έκανε εννοώ. εχω τα παλιά μου λινκς (πριν τα φορμάτ) μπερδεμένα λίγο, αλλά από αυτό θα πάρεις μια ιδέα. Ο τυπάκος ήταν κεγαμό τους "φαρσερ" ειδικά οταν ασχολιόταν με μπουρζουάδες. Κατι σαν τον Tyler Durden της εποχής :head:

Και ναι αν δεν βαριέσαι, τσέκαρε τις συνεντευξεις του Μανσον. Ειδικά τις μεγάλες. Αξιζουν.

stasou%2520mygdala.jpg