Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πίστη VS Απόδειξη


  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#16 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 30 January 2012 - 02:21

Καλά, ναι, ότι το έχουν κάνει χόμπι να αφορίζουν κόσμο με χαζές αφορμές, ναι, αυτό ισχύει! :) (Άραγε, ο Dan Brown του "Κώδικα Da Vinci" και του "Illuminatti Οι Πεφωτισμένοι" αφορίστηκε, ή του τη χάρισαν επειδή αυξήθηκε η τουριστική προσέλευση στον ναό του Αγίου Πέτρου; :hehe:

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#17 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 30 January 2012 - 04:01

Νομίζω ότι τα παιδιά σου απάντησαν οπότε δε θα το κουράσω.
Βέβαια επειδή σε κόβω να γουστάρεις, κοίτα κ άλλα διαμάντια.
How Do We Know Other Religions Aren’t True?


Μπα αν είναι να δω κάτι σε σχέση με αυτά ας δω κάνα βίντεο του Edward current που κάνει όντως parody/satire και μάλιστα πολλοί αντίστοιχοι πιστοί πιστεύουν ότι είναι αληθινό :P
phmava.php

#18 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 30 January 2012 - 11:17

Spoiler:


Awwww.



So incredibly cute :3

Πάντως εννοείται ότι η θρησκευτική μισαλοδοξία δεν είναι τόσο μακριά μας όσο φαίνεται. Όταν ήμουν στο Λύκειο, είχα πάει στη γιορτή του κατηχητικού της περιοχής μας επειδή δύο φίλες μου που ήταν δασκάλες εκεί με είχαν πρήξει. Εντάξει γενικά είμαι ανοιχτός άνθρωπος οπότε πήγα...Στο τέλος μοιράζαν δωράκια στα παιδιά~ηλικίας 10-14~ κάτι βιβλιαράκια και πήρα και εγώ ένα για να δω περί τίνος πρόκειται και δεν έχω φρίξει περισσότερο στη ζωή μου. Μεταξύ άλλων έλεγε μέσα ότι το σεξ εκτός γάμου είναι σαν να κολυμπάς σε ένα βούρκο με λάσπες ενώ το σεξ εντός γάμου είναι σαν κολύμπι σε καθαρά νερά. Γιατί να μάθεις να κολυμπάς σε ένα βούρκο αναρωτιόταν ο "συγγραφέας"...Και αυτά τα έδιναν να τα διαβάσουν παιδιά σε τόσο ευαίσθητη ηλικία οι εγκληματίες. Μετά από λίγα χρόνια η ίδια φίλη μου είπε ότι ποτέ δεν θα με θεωρούσε καλό άνθρωπο ό,τι και αν έκανα γιατί δεν πιστεύω στο Θεό. Είχαμε μεγαλώσει μαζί με αυτήν από 2 χρονών και ένα σοκ το έπαθα όπως και να έχει...Δεν είναι όλοι έτσι και έχω παραδείγματα και για το αντίθετο απλά ότι υπάρχουν τέτοια περιστατικά ανάμεσα μας, υπάρχουν :/

/προσωπική ιστορία

xbJ3b2w.jpeg


#19 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 30 January 2012 - 11:39

Περί προσηλυτισμού και μαμακίας...

Ένας φίλος μου εδώ, Έλληνας, παλιός συμμαθητής, μετακόμισε τέλη Δεκέμβρη πάνω από το Ολυμπιακό Εμπορικό Κέντρο (σαν το Mall ένα πράμα, βόρεια προάστια, δίπλα απ' το ολυμπιακό στάδιο, απλά κόφτε το Mall στη μέση και καρφώστε από πάνω 2 πολυκατοικίες). Η περιοχή έχει κίνηση μόνο λόγω του κέντρου.

Μέχρι σήμερα, ένα μήνα στην ουσία από τότε που μπήκε στο σπίτι, έχουν περάσει

ένας Ιεχωβάς
ένας Μουσουλμάνος
κι ένας Βουδιστής

Έλληνες όλοι. Στο Μόναχο.

Να προσπαθούν να προσηλυτίσουν έναν φοιτητή.

"Σκέψου τα αυτά που σου είπα" ο βουδιστής, "Αυτά λένε οι γραφές" ο ιεχωβάς, "Είναι καλύτερο το ισλάμ γιατί είναι συνέχεια του χριστιανισμού" ο μουσουλμάνος.

Τρεις έλληνες ιεροκύρηκες διαφορετικών θρησκειών στο Μόναχο σε ούτε έναν μήνα να προσπαθούν να προσηλυτίσουν έναν φοιτητή.

#20 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 30 January 2012 - 11:41

Τα κατηχητικά αξίζουν, έχουν playstation και πινγκ πονγκ

#21 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 30 January 2012 - 11:57

Τι μου λες ρε Ody, εδώ πριν κάνα μήνα είχε έρθει ένας και μοίραζε pocket Βίβλους έξω από το TEI, λες και είναι διαφημιστικά. POCKET. ΒΙΒΛΟΥΣ.

Όσο αφορά τα περί θρησκείας, δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί πρέπει να ταυτίζεται η έννοια του "Θεού" με την έννοια της "θρησκείας". Αν ο μεγαλοδύναμος υπάρχει και είναι τόσο υπεράνω πάντων όσο θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε, τι ανάγκη έχει προσευχές, τελετές, λιτανείες, ναούς;

Επίσης, σαν δημιουργός κάθε τι υλικού και ψυχικού, αν είναι τόσο παντοδύναμος, δεν μπορεί να είναι μοναδικός, τριαδικός, ν-αδικός και να τον λένε Ιησού , Αλλάχ, Βούδα, etc etc;

Όπως και να έχει πάντως, στην Βίβλο, που έχει παραρμηνευθεί όσο κανένα άλλο βιβλίο, λέει μια φράση που έχει επίσης επίτηδες παραρμηνευθεί:

Πίστευε και μη, ερεύνα

Που μας κάνει να καταλήξουμε στο γεγονός ότι το είδος των trolls υπήρχε και κατά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες :P

#22 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 30 January 2012 - 11:59

Εγώ θυμάμαι είχα πάει κανα 2 φορές στο κατηχητικό και ο λόγος είναι ότι είχαν το DIABLO στο pc και καθόμουν και έπαιζα!! :P

True story αυτό για το ping-pong.

Tiger-stock-blog-header.jpg


#23 ZeD

ZeD

    完ぺき.にほかなら

  • Members
  • 257 posts

Posted 30 January 2012 - 12:10

Εμείς πάντως στο κατηχητικό είχαμε PC με παιχνίδια πινγκ-πονγκ μπιλιάρδα (κ αμερικάνικο και γαλλικό) ποδοσφαιράκια -free εννοείται + λοιπές δραστηριότητες της ενορίας (π.χ. μαθήματα μουσικής, αγιογραφίας με μελάνι ή με ψηφίδεςκλπ) και στο τέλος κάθε κατήχισης έδιναν μπικότα και κοκα-κόλες πορτοκαλάδες κλπ. Ποιός πάει κόντρα?
Bruutaro Faitto! // MyAnimeList // tweet!

Flowers in darkness—
We can embrace their fragrance
even without light
-Hideshi's last haiku

Spoiler:


#24 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 January 2012 - 12:14

Εμείς πάντως στο κατηχητικό είχαμε PC με παιχνίδια πινγκ-πονγκ μπιλιάρδα (κ αμερικάνικο και γαλλικό) ποδοσφαιράκια -free εννοείται + λοιπές δραστηριότητες της ενορίας (π.χ. μαθήματα μουσικής, αγιογραφίας με μελάνι ή με ψηφίδεςκλπ) και στο τέλος κάθε κατήχισης έδιναν μπικότα και κοκα-κόλες πορτοκαλάδες κλπ. Ποιός πάει κόντρα?

Είναι η ελάχιστη αποζημίωση για τον πνευματικό βιασμό που δεχόσασταν εκεί μέσα. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#25 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 30 January 2012 - 12:16

Τι μου λες ρε Ody, εδώ πριν κάνα μήνα είχε έρθει ένας και μοίραζε pocket Βίβλους έξω από το TEI, λες και είναι διαφημιστικά. POCKET. ΒΙΒΛΟΥΣ.

Όσο αφορά τα περί θρησκείας, δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί πρέπει να ταυτίζεται η έννοια του "Θεού" με την έννοια της "θρησκείας". Αν ο μεγαλοδύναμος υπάρχει και είναι τόσο υπεράνω πάντων όσο θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε, τι ανάγκη έχει προσευχές, τελετές, λιτανείες, ναούς;

Επίσης, σαν δημιουργός κάθε τι υλικού και ψυχικού, αν είναι τόσο παντοδύναμος, δεν μπορεί να είναι μοναδικός, τριαδικός, ν-αδικός και να τον λένε Ιησού , Αλλάχ, Βούδα, etc etc;

Όπως και να έχει πάντως, στην Βίβλο, που έχει παραρμηνευθεί όσο κανένα άλλο βιβλίο, λέει μια φράση που έχει επίσης επίτηδες παραρμηνευθεί:

Πίστευε και μη, ερεύνα

Που μας κάνει να καταλήξουμε στο γεγονός ότι το είδος των trolls υπήρχε και κατά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες :P



iGod | Artificial Intelligence Chat with God

Μπες και ρωτα τον ιδιο.

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#26 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 January 2012 - 12:16

Εγώ ήθελα πολύ να πάω κατηχητικό γιατί στη δική μας ενορία πήγαιναν τα παιδιά τζάμπα στο σινεμά. Κάποιος όμως μου είπε ότι έχει και προσευχές οπότε δεν πάτησα ποτέ. :nosey:

Posted Image


#27 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 January 2012 - 12:18

Εγώ ήθελα πολύ να πάω κατηχητικό γιατί στη δική μας ενορία πήγαιναν τα παιδιά τζάμπα στο σινεμά. Κάποιος όμως μου είπε ότι έχει και προσευχές οπότε δεν πάτησα ποτέ. :nosey:

Dodged a bullet right there.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#28 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 30 January 2012 - 12:18

iGod | Artificial Intelligence Chat with God

Μπες και ρωτα τον ιδιο.


Δεν ντρέπεσε ρε, να βγάζω τα εσώψυχα μου και να με τρολάρεις με τέτοιο τρόπο;


Καλό site πάντως, κάτι θα τον ρωτήσω ;)

#29 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 30 January 2012 - 12:20

Δεν ντρέπεσε ρε, να βγάζω τα εσώψυχα μου και να με τρολάρεις με τέτοιο τρόπο;


Καλό site πάντως, κάτι θα τον ρωτήσω ;)



God:
Enough about you, let's talk about my dress

Aυτο μας τρολλαρει χειροτερα μου φαινεται :oo:

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#30 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 30 January 2012 - 12:23

Πίστευε και μη, ερεύνα

Που μας κάνει να καταλήξουμε στο γεγονός ότι το είδος των trolls υπήρχε και κατά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες :P


Είδες τι μπορεί να κάνει ένα κόμμα; Όχι είδες; Εε;

:hahaha:

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.