Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Currently Playing Videogame.....


  • Please log in to reply
2765 replies to this topic

#2626 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 27 October 2015 - 21:05

Με αφορμή το καινούργιο expansion pack και επειδή ήθελα να γυρίσω στο σύμπαν του Old Republic αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω το Star Wars: The Old Republic.

 

Μπορώ να πω ότι το παιχνίδι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από τη τελευταία φορά που το έπαιξα πριν από 2 χρόνια:

 

Το leveling speed έχει αυξηθεί σημαντικά (στοιχείο που πολλά mmorpgs αγνοούν όταν αυξάνουν το level cap με expansions), Παλιά είχα ξοδέψει 30 ώρες να πάω lvl 32 ενώ τώρα πήγα 30 σε 9-10 και θα μπορούσα ακόμη πιο γρήγορα αν αγνοούσα τα quests και απλά έκανα spam τα flashpoints.

Πλέον μπορείς να μπεις σε όλα τα flashpoints σε όλα τα levels και αυτομάτως σε δίνει boost στα stats και σε πάει lvl 65 καθώς πλέον όλα έχουν αυξηθεί σε αυτό το επίπεδο. Φυσικά έχεις διαφορές με τους παιχτες που είναι μεγαλύτερο επίπεδο αλλά κυρίως όσον αφορά το tanking. Κάνεις το ίδιο dmg με αυτούς απλά άμα σε στοχεύσουν πεθαίνεις γρήγορα. Επίσης αυτά τα flashpoints δε χρειάζονται Healer ή tank οπότε τα queues έχουν μειωθεί από τα 5-20++ λεπτά, σε μόλις λίγα δευτερόλεπτα.

Το PvP φαίνεται πιο balanced και ανάμεσα στα factions αλλά και ανάμεσα στα classes.

Απλοποιήσανε το class skill system πράγμα που με ενοχλούσε αρκετά τη προηγούμενη φορά καθώς ήταν δύσκολο να διαλέξεις τα χρήσιμα perks αλλά και να υπολογίσεις πόσους πόντους θα ήταν καλό να βάλεις.

 

Αλλά και γενικώς το content που έχουν βγάλει είναι top quality όσον αφορά το storyline αλλά και τα operations. Ειδικά το καινούργιο expansion, The Fallen Empire φαίνεται να είναι το καλύτερο μέχρι τώρα. Βέβαια, εξακολουθεί να μη μου αρέσει το f2p model που έχουν (δε μπορείς να φορέσεις purple quality items, αν είναι δυνατόν).

Προς το παρών έκανα sub και το απολαμβάνω πλήρως.



#2627 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 October 2015 - 00:19

Εγώ τελείωσα σχεδόν μετά από 2.5 χρόνια το Ys II. Δεν μου άρεσε όσο το Υs I να πω την καθαρή μου αλήθεια.

Εχοντας δει και τα OVA, το δεύτερο OVA σε σχέση με το παιχνίδι ήταν πολύ λίγο και άλλαζε την πλοκή του παιχνιδιού. 

Αν και είχα τις αμφιβολίες μου, τελικά καλά κάναν. Το Ys II είχε πολύ βαρετή πλοκή και χαρακτήρες. 

Το τέλος πάντως καλύτερο του πρώτου, αλλά οι μάνες εύκολες. Δεν είχε Dark Fact ευτυχώς.

 

Αγαπημένο μου πάντως παραμένει το Ys Origins.



#2628 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 28 October 2015 - 13:02

Εγω αυτο τον καιρο, περιμενοντας το Fallout 4 λιωνω το εκπληκτικο Rayman Legends!!!!!!!!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#2629 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 28 October 2015 - 19:16

Άρχισα το Elder Scrolls Online. Παρότι δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα ακόμη καθώς είμαι low level και το πάω πολυυυ χαλαρά, είναι ότι πρέπει για όποιον θέλει να παίζει casually ένα MMORPG που να θυμίζει single player rpg. Είναι από τα ελάχιστα MMO που ενδιαφέρεσαι για τα quest, τα οποία είναι fully voiced (με καλό voice acting γενικά), ενώ επίσης δεν στα δίνει όλα στο πιάτο και ενθαρρύνει την περιπλάνηση και την εξερεύνηση. To main story δένει με όλα τα υπόλοιπα quests και γενικά έχει ένα αίσθημα συνέχειας.

 

Μην περιμένετε ποιότητα των single player TES όσο αφορά στο story/quests, αλλά είναι ίσως ότι καλύτερο έχω δει σε ΜΜΟ από αυτήν την άποψη.

 

Το skill system επίσης φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον με πολλές δυνατότητες για customization, όπως και το combat gameplay (no cooldowns, instant casts, targeting, dodge, κλπ). 


Edited by Gilmaru, 28 October 2015 - 19:59.


#2630 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 29 October 2015 - 10:18

Άρχισα το Elder Scrolls Online. Παρότι δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα ακόμη καθώς είμαι low level και το πάω πολυυυ χαλαρά, είναι ότι πρέπει για όποιον θέλει να παίζει casually ένα MMORPG που να θυμίζει single player rpg. Είναι από τα ελάχιστα MMO που ενδιαφέρεσαι για τα quest, τα οποία είναι fully voiced (με καλό voice acting γενικά), ενώ επίσης δεν στα δίνει όλα στο πιάτο και ενθαρρύνει την περιπλάνηση και την εξερεύνηση. To main story δένει με όλα τα υπόλοιπα quests και γενικά έχει ένα αίσθημα συνέχειας.

 

Μην περιμένετε ποιότητα των single player TES όσο αφορά στο story/quests, αλλά είναι ίσως ότι καλύτερο έχω δει σε ΜΜΟ από αυτήν την άποψη.

 

Το skill system επίσης φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον με πολλές δυνατότητες για customization, όπως και το combat gameplay (no cooldowns, instant casts, targeting, dodge, κλπ). 

Θα συμφωνησω!Επαιζα TESO το καλοκαιρι!

Ξερεις οτι αναλογα με την συμμαχια που θα διαλεξεις (αν θυμαμαι καλα δηλαδη) ξεκινας σε εντελως διαφορετικη περιοχη ε? :D Ωραια φαση αυτο!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#2631 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 29 October 2015 - 14:59

Εγώ πάντως το είχα παραγγείλει πριν από 2 μήνες σχεδόν και ακόμα το περιμένω από το e-shop.. Θα ακυρώσω τη παραγγελία και θα το πάρω από κανένα G2A, αργότερα όμως.



#2632 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 29 October 2015 - 18:04

Θα συμφωνησω!Επαιζα TESO το καλοκαιρι!

Ξερεις οτι αναλογα με την συμμαχια που θα διαλεξεις (αν θυμαμαι καλα δηλαδη) ξεκινας σε εντελως διαφορετικη περιοχη ε? :D Ωραια φαση αυτο!

 

Εννοείται. Στα περισσότερα mmo βασικά αυτό γίνεται, ειδικά αν έχουν factions.

Το πήρα μέσω ανταλλαγής από ένα site που λέγεται steamgifts. Αυτός που το είχε είχε και το explorer's pack από παλιά, το οποίο έδιναν σε όσους το είχαν προπαραγγείλει (σχεδόν ίδιο με το adventurer's pack νομίζω), που σε αφήνει να κάνεις όποιο race θέλεις σε όποια συμμαχία θέλεις, επομένως έκανα Breton και τον έβαλα στην Ebonheart Pact (μαζί με Nords κλπ, να ξαναδώ και λίγο Skyrim από νωρίς στο παιχνίδι :P).



#2633 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 30 October 2015 - 13:30

Εννοείται. Στα περισσότερα mmo βασικά αυτό γίνεται, ειδικά αν έχουν factions.

Το πήρα μέσω ανταλλαγής από ένα site που λέγεται steamgifts. Αυτός που το είχε είχε και το explorer's pack από παλιά, το οποίο έδιναν σε όσους το είχαν προπαραγγείλει (σχεδόν ίδιο με το adventurer's pack νομίζω), που σε αφήνει να κάνεις όποιο race θέλεις σε όποια συμμαχία θέλεις, επομένως έκανα Breton και τον έβαλα στην Ebonheart Pact (μαζί με Nords κλπ, να ξαναδώ και λίγο Skyrim από νωρίς στο παιχνίδι :P).

Εμενα ανεκαθεν μου αρεσε να υπαρχουν 2 μεγαλα factions.
Οπως ειναι στο Aion με τους Elyos και Asmodian και wow. Πιστευω αυτο μετραει, και τα pvp battle fields επισης. Ας πουμε στο Aion οπου το ειχα καψει, πηγαινα στις βιβλιοθηκες(ingame) και διαβαζα ολα τα βιβλια οσο αφορα την ιστορια μεταξυ αυτων των 2 factions. Οπως ας πουμε οτι διαβαζα ολα τα quest κυριως τα main για να μαθαινω τι παιζει με το story του game. 


ezgif.com-resize.gif


#2634 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 December 2015 - 00:51

Παίζω το Ys VI Ark of Napishtim (να πιστούμε).

Oχι απο Steam. Το είχα εδώ και χρόνια στο laptop παρατημένο και είπα να το αρχίσω κανονικά, έστω και σε 4.3 αναλογία οθόνης

Το προτιμώ από τα άλλα να πω την αλήθεια. Μπορείς να κάνεις Pause και να χρησιμοποιείς αντικείμενα στη διάρκεια των bosses. Πώς την είδαν δηλαδή! Παιχνίδι είναι!

Και το OP νομίζω είναι το καλύτερο

 

Youtube Video

 

 



#2635 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 08 December 2015 - 22:12

Μιας και είμασταν πρόσφατα επί του θέματος, 10-14 Δεκεμβρίου θα έχει free weekend event το ESO κατά το οποίο μπορούμε να παίξουμε το παιχνίδι τζάμπα και στο τέλος της περιόδου αυτής θα έχει 60% έκπτωση. Φυσικά οι χαρακτήρες δε θα διαγραφούν μετά την αγορά. Τα κλειδιά θα τα διανέμουν διάφορα site απ΄ότι κατάλαβα (π.χ. gamespot, mmorpgs.com) ή μπορούν να τα δώσουν αυτοί που παίζουν το παιχνίδι (αχέμ αχέμ Gilmaru).

Περισσότερα εδώ

 

Λογικά θα το δοκιμάσω το παιχνίδι αλλά για αγορά δε ξέρω καθώς μόλις σήμερα παρείγγειλα καινούργιο hardware για το pc και θα είμαι άφραγκος σύντομα.


Edited by Zentsugi, 08 December 2015 - 22:12.


#2636 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 08 December 2015 - 23:26

Μετά χαράς να σου στείλω, αλλά δεν βρίσκω πως.

 

Edit:

Lol εδώ απάντησε ένας admin ότι σήμερα στείλανε μέσω mail σε όσους έχουν κάνει subscribe μόνο. Δεν έχω κάνει subscribe για να μην μου σπαμμάρουν το mail.. -_-

http://forums.elderscrollsonline.com/en/discussion/234815/official-discussion-thread-for-eso-free-play-weekend

 

"If you subscribe to receive mail from ESO, we will be sending the codes tomorrow. Otherwise, please direct your friends to the sites listed in this article (if they aren't live yet, they will be soon!)."

 

Αυτά είναι τα sites που δίνουν κλειδιά:

https://help.elderscrollsonline.com/app/answers/detail/a_id/31867?_ga=1.244382149.1177950551.1439501900

 

Έκανα και subscribe μπας και μου στείλουν τίποτα έστω και τώρα..

 

Edit 2: Μπείτε εδώ http://www.pcgamer.com/win-one-of-10000-codes-for-the-elder-scrolls-online-free-weekend/


Edited by Gilmaru, 08 December 2015 - 23:52.


#2637 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 09 December 2015 - 03:54

Μετά χαράς να σου στείλω, αλλά δεν βρίσκω πως.

Δε χρειάζεται να μου στείλεις, έχω ήδη πάρει κωδικό.


Edited by Zentsugi, 09 December 2015 - 03:55.


#2638 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 11 December 2015 - 16:16

Εγω θελω κωδικο, δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο weekend γαμωτο... Μπορει κανεις να στειλει κανεναν κωδικο για την παιχνιδαρα πριν εκραγω;


ezgif.com-resize.gif


#2639 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 16 December 2015 - 08:40

Δε θα το έλεγα παιχνιδάρα ακριβώς.

 

Νομίζω έχει από τα πιο stiff animations για τόξο (και όχι μόνο) που έχω δει τα ταλευταία 5-6 χρόνια. Γενικώς περίμενα περισσότερες βελτιώσεις στο combat system (και αυτό γιατί το άκουγα από πολλούς ότι το συμμάζεψαν λίγο), αλλά χρειάζεται ακόμη δουλειά την οποία μάλλον δεν είναι διατεθιμένοι να κάνουν.

 

Γενικά δεν αξίζει να το αγοράσετε, μπορείτε να περιμένετε να πάει f2p σε κάποιους μήνες και να πάρετε κάποιο άλλο παιχνίδι.

 

BTW, πήρα beta key για το black desert, 16-22του μηνός. Να δούμε τελικά αν αξίζει τίποτα ή τζάμπα το hype.

 

EDIT: Θα έλεγε κανείς ότι μετά από τόσα καταστροφικά launches, ΕΙΔΙΚΑ με το πρόσφατο του Wildstar, θα είχε σκεφτεί κάποιος να ελέγξει αν αντέχουν οι σέρβερ το 50% των beta keys που δώθηκαν όταν κάνουν όλοι login ταυτόχρονα.

Εξαιρείται φυσικά κάποιο ποσοστό ακόμα που δε μπορούν να κάνουν εγκατάσταση το παιχνίδι. Τουλάχιστον ας έχουν ένα καλό error message και όχι σκέτο "authentication isn't available temporarily", πράγμα το οποίο δε βοηθάει επειδή τα forums είναι international και όχι χωρισμένα σε servers.

 

EDIT 2: Έσπασαν οι σέρβερς και νομίζω είναι νέο ρεκόρ με patch στα πρώτα 30 λεπτά.


Edited by Zentsugi, 16 December 2015 - 10:03.


#2640 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 January 2016 - 19:24

η σειρά Game Tengoku είναι από τα καλύτερα parody shmups. Kρίμα που το #2 για Playstation είναι τόσο σύντομο.  Η μετατροπή σε 3δ και προσθήκη ανιμε ταινίας του δίνει πρωτοτυπία σε κάποια σημεία, αλλά και πάλι προτιμώ το πρώτο. Για το πρώτο επειδή η έκδοση ΜΑΜΕ έχει κάποια προβληματάκια, υπάρχει και για Saturn με επιπλέον χαρακτήρες και Story mode

 

Youtube Video