Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Currently Playing Videogame.....


  • Please log in to reply
2765 replies to this topic

#2596 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 13 September 2015 - 19:40

Μιλάω για την πλειοψηφία των skills. Έχουν υπερβολικά flashy effects. Προσωπικά μου φαίνεται κουραστικό σε βιντεάκια που έχω δει. Επίσης σε μάχες με πάνω από 5 άτομα, υπάρχει πιθανότητα να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Παράδειγμα δες εδώ τυχαίο βίντεο με 2 άτομα που βαράνε ένα bossaki. Δες από 0:40 - 1:10 να πάρεις μια γεύση του τι εννοώ.

Spoiler:

 

Το βίντεο είναι από το perspective του Tamer class και το άλλο class ήταν Ranger class που δεν είναι ιδιαίτερα flashy. Πρόσεξε τα skill effects της Tamer και φαντάσου να είχες μια κατάσταση 5v5 με 3 Tamer να σπαμάρουν τα skills τους από melee απόσταση + άλλα melee και ranged classes να βαράνε ταυτόχρονα.


Edited by Gilmaru, 13 September 2015 - 19:44.


#2597 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 13 September 2015 - 20:13

^

 

Youtube Video


HnH5aB0.jpg


#2598 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 September 2015 - 20:23

Τα "flashy" effect μπορείς να τα απενεργοποιήσεις ή να τα βάλεις στο low. Η επίθεση με τον ανεμοστρόβιλο δε spamάρετε, θέλει stamina (or mana, can't remember).

Άμα τα μαύρα effe σου φαίνονται too flashy τότε ναι, είναι ggwp no re για σενα. xD

Tamer, μαζί με Warrior & Valkyrie, είναι απο τα πιο un-flashy classes lol. Δε πιστεύω να σου αρέσει άμα συναντήσεις sorceress ή kunoichi.

 

Άμα σου φαίνεται γρήγορο το gameplay, μπορείς να το παίξεις σε slow-motion.

Youtube Video


Edited by Napster, 13 September 2015 - 20:24.


#2599 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 13 September 2015 - 20:55

Τα "flashy" effect μπορείς να τα απενεργοποιήσεις ή να τα βάλεις στο low. Η επίθεση με τον ανεμοστρόβιλο δε spamάρετε, θέλει stamina (or mana, can't remember).

Άμα τα μαύρα effe σου φαίνονται too flashy τότε ναι, είναι ggwp no re για σενα. xD

Tamer, μαζί με Warrior & Valkyrie, είναι απο τα πιο un-flashy classes lol. Δε πιστεύω να σου αρέσει άμα συναντήσεις sorceress ή kunoichi.

 

 

λεω να μπω κι εγω στο japanese server να παρω μια γευση. τι δυσκολιες θα εχω, εσυ που ξερεις?

 

 

εντιτ

 

και που μπορω να το βρω γτ το λινκ που εβαλες δεν δουλευει


Edited by FrenzyApe, 13 September 2015 - 20:57.


#2600 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 13 September 2015 - 21:06

Τα "flashy" effect μπορείς να τα απενεργοποιήσεις ή να τα βάλεις στο low. Η επίθεση με τον ανεμοστρόβιλο δε spamάρετε, θέλει stamina (or mana, can't remember).

Άμα τα μαύρα effe σου φαίνονται too flashy τότε ναι, είναι ggwp no re για σενα. xD

Tamer, μαζί με Warrior & Valkyrie, είναι απο τα πιο un-flashy classes lol. Δε πιστεύω να σου αρέσει άμα συναντήσεις sorceress ή kunoichi.

 

Άμα σου φαίνεται γρήγορο το gameplay, μπορείς να το παίξεις σε slow-motion.

 

Καθόλου γρήγορο δεν μου φαίνεται το gameplay. Έχω δει sorcerres και κυρίως αυτή είχα στο μυαλό μου tbh. Ακόμη και τα μαύρα εφέ υπερβολικά μου φαίνονται, ναι, αλλά αυτή στο βίντεο το skill που λες το έκανε δυο φορές μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό. Σε μάχες με αρκετά άτομα θα βλέπεις συνέχεια κάτι τέτοιο. Μη νομίζεις ότι δεν μου αρέσουν οπτικά βέβαια. Όμως μπορεί να φαίνεται ωραίο και cool τώρα, αλλά σε MMO που προορίζεται να το παίζεις για κάμποσο καιρό φοβάμαι ότι θα καταντήσει κουραστικό.

 

Αλλά who knows, maybe not. :)


Edited by Gilmaru, 13 September 2015 - 21:11.


#2601 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 13 September 2015 - 21:19

ισως πρεπει να φτιαξουμε διαφορετικο topic για το BD



#2602 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 13 September 2015 - 21:55

Το Blade & Soul τζαμπα το περιμενεις. Δεν αξιζει. Μονο τα trailers ειναι εντυπωσιακα. Το'χω παιξει και εγω στον κορεατικο server σαν τον Napster



2bbd14fc.jpg


#2603 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 September 2015 - 21:59

Gilmaru, το Blade & Soul έχει περισσότερα (σε anime style) απο αυτά τα flashy effects που δεν σου αρέσουν, ειδικά στα bosses. Απλά στο λέω για να ξέρεις.

ισως πρεπει να φτιαξουμε διαφορετικο topic για το BD

Σωστός. Πολλά posts για το BD. Σου απάντησα στο BD topic που έφτιαξα.



#2604 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 13 September 2015 - 22:03

Επειδή θα βγει λιγάκι πιο νωρίς το είπα. Επειδή είπα αυτό για τα υπερβολικά effects δεν σημαίνει ότι δεν θα δοκίμαζα οποιοδήποτε από τα δύο παιχνίδια αν έβγαινε. Ειδικά αν ήταν τσάμπα.

 

edit: Μη σου πω ότι είναι εν μέρη ο λόγος που θέλω να τα δοκιμάσω. Σαν στυλ μ' αρέσουν αυτά τα effects, απλά περιμένω ότι θα είναι κάπως κουραστικά σε pvp καταστάσεις με περισσότερα από 2-3 άτομα. Σε solo ίσα ίσα που θα είναι και πιο διασκεδαστικό.


Edited by Gilmaru, 13 September 2015 - 22:24.


#2605 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 14 September 2015 - 00:23

Το Blade & Soul τζαμπα το περιμενεις. Δεν αξιζει. Μονο τα trailers ειναι εντυπωσιακα. Το'χω παιξει και εγω στον κορεατικο server σαν τον Napster

Γενικά, όταν παίζω MMORPGs δεν ασχολούμαι αρκετό καιρό, ειδικά όταν πρόκειται για F2P. Μάξιμουμ κανένα μήνα. Οπότε όταν λέω περιμένω το blade & soul εννοώ να παίξω να περάσει κανένας μήνας. Το μόνο MMORPG που παίζω λίγο πιο συχνά είναι το GW2 και αυτό με μεγάλα διαλείμματα ενδιάμεσα.

Επίσης το blade & soul το έχω παίξει και εγώ στον κορεάτικο και στον ρώσικο, οπότε ξέρω για τi πράγμα μιλάω.

 

Γενικά το black desert προς το παρών ίδια ράτσα μου φαίνεται πάντως. Το πολύ να παίξω 2-3 βδομάδες πριν το παρατήσω, γιατί είναι η ίδια σκάρτη συνταγή των κορεάτικων (και γενικά των ασιάτικων MMORPGs). Αυτοί μπορούνε να κάνουνε grind 150 ώρες για να φτάσουν στο end game. Εγώ αν πρέπει να ρίξω πάνω από 50 βαριέμαι και, ειδικά όταν πρόκειται για "πρωτοποριακά" mmorpgs που το μόνο που προσφέρουν είναι επιφανειακό action combat system (ας πουμε ESO και το άλλο καινούργιο, το skyforge) με "ενδιαφέροντα classes" και "immersive world", που στο κάτω-κάτω πρέπει να είναι αυτονόητα. Αλλιώς γιατί να παίξω αυτό το παιχνίδι και όχι κάποιο από τους άλλους κλώνους του...

 

"Μαα το δικό μας παιχνίδι έχει πρωτοποριακά races με ξανθά μαλλιά και μυτερά αυτιά που δεν-είναι-elves-αλλά-τα-λένε-κάπως-αλλιώς"

 

Αποκορύφωμα της περιγραφής είναι το Archlord 2 και το Cabal 2 που ο μόνος λόγος να ασχοληθείς είναι για το nostalgia (και ποιο nostalgia δηλαδή για το archlord, ήταν πολύ κακό παιχνίδι).

 

Τώρα βέβαια αυτά είναι προσωπική μου άποψη, υπάρχουν και διάφοροι άλλοι που το μόνο που θέλουν από ένα MMORPG είναι να τους αφήνει αρκετό χρόνο να στρίψουν τσιγάρο όσο πατάνε τα 4 κουμπιά των macro (ας πούμε lineage 2).

 

Για αυτό και τα μόνα online παιχνίδια που παίζω σταθερά εδώ και μια δεκαετία σχεδόν ήταν και είναι όλα MOBA.

 

ΥΓ: Το Skyforge προωθείται σαν ΑΑΑ title ενώ δεν είναι τίποτα παραπάνω από instanced maps και 1-2 hub areas που απαιτεί τεράστιο grind (εκτός και πάρεις το σχετικό pack) για να ξεκλειδώσεις το οποιοδήποτε class πέρα από τα 3 πρώτα (που τυγχάνει να είναι το holy trinity) και λέει ότι δεν έχει κάποιο leveling system ενώ το μόνο που κάνει είναι να σε βάζεις να φαρμάρεις items αντί για xp (υποκατάστατα του xp, καθώς δεν έχουν οποιαδήποτε άλλη χρήση) τα οποία ξοδεύεις σε ένα skill tree του οποίου το κάθε επίπεδο σου δίνει stats (totally not levels). Απλά πήραν έμπνευση από το skill tree του path of exile και το έκαναν έτσι, ώστε να πρέπει να πας προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση για να ξεκλειδώσεις το class που θέλεις. Με καμιά 20 ώρες gameplay, ήμουν κάπου στο 5-10% προς το επόμενο class. Εννοείται πως το κάθε class έχει δικό του skill tree που πρέπει επίσης να ανεβάζεις για να μπορέσεις να εκμεταλευτείς το γεγονός ότι το παιχνίδι βάζει όλα τα class σε ένα χαρακτήρα. Κάτι που το κάνει ΠΟΛΥ καλύτερα το FFXIV.


Edited by Zentsugi, 14 September 2015 - 00:36.


#2606 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 14 September 2015 - 03:29

Αυτοί μπορούνε να κάνουνε grind 150 ώρες για να φτάσουν στο end game. Εγώ αν πρέπει να ρίξω πάνω από 50 βαριέμαι 

αμα ειναι να χανεις 50 ωρες τζαμπα σε καθε mmo (γτ τα περισσοτερα χρειαζονται πανω απο 50, βασικα πανω απο 150 ωρες) τοτε παρατα τα. το μονο που σου ταιριαζει ειναι το gw2 που χρειαζεται ελαχιστο grinding


Edited by FrenzyApe, 14 September 2015 - 05:03.


#2607 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 14 September 2015 - 04:48

Για αυτό και τα μόνα online παιχνίδια που παίζω σταθερά εδώ και μια δεκαετία σχεδόν ήταν και είναι όλα MOBA.

 

Ψήσου για SMITE!



#2608 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 14 September 2015 - 08:08

αμα ειναι να χανεις 50 ωρες τζαμπα σε καθε mmo (γτ τα περισσοτερα χρειαζονται πανω απο 50, βασικα πανω απο 150 ωρες) τοτε παρατα τα. το μονο που σου ταιριαζει ειναι το gw2 που χρειαζεται ελαχιστο grinding

Το ζητούμενο είναι να είναι κάπως ενδιαφέρον το grind. Το GW2, δεν είναι ότι έχει ελάχιστο grind αλλά ότι έχεις επιλογές, δηλαδή όταν βαρεθείς να τρέχεις από δω κι από κει μπαίνεις WvW και αν βαρεθείς και αυτό μπαίνεις pvp full level κατευθείαν και ξεσκας. Επίσης έχω παίξει τόσα MMORPGs που απλά έχω βαρεθεί τη συνταγή. Στο μόνο που είναι ανεκτό το grind είναι στο l2 (ή τέτοιου στυλ). γιατί το βάζεις και windowed mode και αράζεις με φίλους στο skype ή βλέπεις βίντεο στο youtube παράλληλα.

 

Ψήσου για SMITE!

Έχω παίξει καμιά 20αριά παιχνίδια νομίζω? αλλά είναι κάπως meh. Το heroes of the storm πιο πολύ μου άρεσε.



#2609 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 14 September 2015 - 10:29

Εμένα μου αρέσει στην αρχή που δεν ξέρεις το game και το ανακαλύπτεις, ιδιαίτερα αν είναι μετά το launch που και οι περισσότεροι γενικά δεν το ξέρουν. Αλλά είναι γεγονός ότι τα MMO δεν είναι αποδοτικά σε σχέση με τον χρόνο που σπαταλάς σε αυτά.

 

Για μένα, θα ήταν καλό να άρχιζαν οι εταιρίες να επενδύουν και στο απλό multiplayer. Αν και κάτι πάει να γίνει, λίγο με το Divinity: Original Sin, λίγο με το καινούργιο Fable που θα βγει (αν και δεν έχω μεγάλες προσδοκίες). Btw πάρτε βιντεάκι:

Youtube Video


Edited by Gilmaru, 14 September 2015 - 10:34.


#2610 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 14 September 2015 - 10:43

Εμένα μου αρέσει στην αρχή που δεν ξέρεις το game και το ανακαλύπτεις, ιδιαίτερα αν είναι μετά το launch που και οι περισσότεροι γενικά δεν το ξέρουν. Αλλά είναι γεγονός ότι τα MMO δεν είναι αποδοτικά σε σχέση με τον χρόνο που σπαταλάς σε αυτά.

 

Για μένα, θα ήταν καλό να άρχιζαν οι εταιρίες να επενδύουν και στο απλό multiplayer. Αν και κάτι πάει να γίνει, λίγο με το Divinity: Original Sin, λίγο με το καινούργιο Fable που θα βγει (αν και δεν έχω μεγάλες προσδοκίες). Btw πάρτε βιντεάκι:

Youtube Video

Πραγματικα μακαρι να μην γινει!!!!!

Το multiplayer το απεχθανομαι στα περισσοτερα παιχνιδια.Το καινουργιο Fable δε....μακαρι να μην εβγαινε καν :P

Περα απο την πλακα, δεν θα ηταν ασχημο να υπαρχουν multiplayer παιχνιδια του ειδους, αλλα διστυχως οταν κατι τετοιο γινεται και πουλαει μετα γινεται μοδα.

Πχ Φανταζομαι Witcher 3 με multiplayer.Αναγκαστικα θα επρεπε να παραμελησουν αλλα μερη του παιχνιδιου για να το κανουν καλο.Και ευτυχως δεν υπαρχει multi εδω γιατι απο ενα αναλαφρο multiplayer προτειμω μια συγκροτημενη και καλοφτιαγμενη single player εμπειρια.

Καλα και το Inquisition που ειχε multi τι καταλαβαμε?Πιο αδιαφορο πεθαινε αυτο το mode!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om