Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ye olde Hunter x Hunter (2011 TV Series) thread


  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#16 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 02 October 2011 - 14:46

Υπήρχε ένα κλίμα περιπέτειας και το ένιωθες.


Ναι, και αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους που εκτιμώ το HxH. Ούτε υπερβολικά ιδεαλιστικό, ούτε επαναλαμβανόμενο.

Η πρώτη σκηνή με τον Kaito κακώς κόπηκε, σου έδινε να καταλάβεις στο περίπου τι εστί hunter, αλλά φαντάζομαι τους στένευε ο χρόνος.
Για γρήγορο pace διαφωνώ, έδειξαν όσα έπρεπε να δείξουν για πρώτο επισόδιο και έτσι και αλλίως και το manga έχει πολλές filler-like σκηνές, πχ συζητήσεις για την οικονομία του κόσμου κλπ.

Δεν είχα δει το παλιό anime, αλλά σε αυτό μου άρεσε ο Voice actor του Kurapica, ταιριάζει η φωνή στον χαρακτήρα.

Από το 3ο επισόδιο φαντάζομαι θα αρχίσουν να εμφανίζονται και οι κεντρικοί χαρακτήρες του arc.

qzMHWHd.png


#17 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 October 2011 - 17:18

Ακούγοντας τόσα και τόσα για το Hunter x Hunter και βλέποντας τον D.Dragon πρακτικά να θυσιάζει παρθένους στο όνομα του Τοgashi είπα να δοκιμάσω το anime τώρα που βγαίνει καινούριο.

Mixed feelings about it. Όχι τόσο επειδή δεν είναι καλή δουλειά αυτή καθεαυτη, αλλά ίσως επειδή δεν ήταν αυτό το οποίο περίμενα και το οποίο άκουγα από τις περιγραφές. Περίμενα κάτι που να πέφτει στην πιο...ωριμη πλευρά των shounen. >.<

Στα υπέρ:
- Tο πολύ προσεγμένο animation.
- To γρήγορο pacing. Εφόσον δεν έκοψαν κάτι το σημαντικό θεωρώ καλύτερο να προχωρήσουμε στο κυρίο μέρος από το να αναλωνόμαστε στα εισαγωγικά.
- Ο Gon αν και ντυμένος στα πράσινα σαν ακρίδα είναι γλυκήτατος και συμπαθέστατος. Υπερβολικά καλό παιδί και το δασκαλίστικο που είχε μου την έδωσε λίγο αλλά δεν ξεφωνίζει/τσιρίζει όπως η πλειοψηφία των shounen MCs. Kαι το άλλο το tsundere πιτσιρίκι με το άθλιο όνομα (οι γονείς του πρέπει να το μισούσανε για να το βγάλουν Kurapica) φαίνεται να είναι συμπαθητικό.
- Ο ήχος φαίνεται να είναι σε καλά επίπεδα. Δεν είναι ότι με συγκινησε κάποιο κομμάτι ιδιαίτερα αλλά δεν με ενόχλησε κιόλας.

Μειονεκτήματα
- Η υπερβολικά χαζοχαρούμενη ατμόσφαιρα. Βασικά παίζει να είναι και το μόνο που ουσιαστικά με ενόχλησε. Σε συνδυασμό με τα περίεργα ζωάκια νόμιζα ότι θα ακούσω από στιγμή σε στιγμή το gotta catch em all να παίζει background. Βέβαια του δίνω το benefit of the doubt σε αυτό γιατί αφενός το είδα καπάκι από tragedy anime αφετέρου είμαστε ακόμη στην αρχή.
- Ο Leorio πρέπει να πεθάνει. Αργά και βασανιστικά κατά προτίμηση.

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι θα του δώσω μια δίκαιη ευκαιρία. Αν μη τι άλλο ένα επεισόδιο την βδομάδα φαίνεται διασκεδαστικό.Τώρα αν ακολουθήσει την τυπική πλοκή των Shounen κατά γράμμα δεν ξέρω αν θα το αντέξω αλλά δεν είναι απαραίτητα λάθος της σειράς αυτό. Propably means I am too old for this shit. XD

PS: Πάω στοίχημα ότι ο καπετάνιος τα βράδια βιάζει τον Katsuo (or w/e his name was). Toν κοίταζε με τόσο πάθος ώρες ώρες.

#18 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 02 October 2011 - 17:22

Ωραίο το πρώτο επεισόδιο. Δεν έχω δει το παλιό anime οπότε αυτό ήταν ότι πρέπει για να ξεκινήσω την συγκεκριμένη σειρά. Αμα το anime γίνει πολύ ενδιαφέρον ίσως αρχήσω και το manga γιατί απο ότι είδα είναι και αρκετά chapters.
Posted Image

#19 mjj

mjj

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 02 October 2011 - 17:29

προσωπικα μου αρεσε εν μερι που τα καναν ολα τοσο γρηγορα,τα 3 πρωτα επς του 1ου ανιμε ηταν βαρετα και με καναν να μν θελω να το συνεχισω!ελπιζω αυτο το remake να βγει σε καλο και ποιος ξερει μπορει να βγει και το καλυτερο ανιμε της σεζον!

#20 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 02 October 2011 - 17:38

περιμενω τους ριονταν και τον μοναδικο kuroro ...δε λεω τιποτα αλλο.
απορια--> θα συνεχισουν κανονικα το μανγκα; δλδ χιμαιρα αρκ κτλ?
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#21 Kρεμμυδοιππότης

Kρεμμυδοιππότης

    Μου ήρθε το ιντερνετ!!!!

  • Members
  • 316 posts

Posted 02 October 2011 - 17:57

Με χάλασε λίγο που δεν έδειξε Kaito στο πρώτο επισόδειο αλλά λογικά θα δείξουν αυτή τη σκηνή αργότερα ως flashback. Κατα τ'αλλα μου άρεσε πολύ
Mister Raindrop falling away from me now

Posted Image

#22 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 02 October 2011 - 18:01

Μειονεκτήματα
- Η υπερβολικά χαζοχαρούμενη ατμόσφαιρα. Βασικά παίζει να είναι και το μόνο που ουσιαστικά με ενόχλησε. Σε συνδυασμό με τα περίεργα ζωάκια νόμιζα ότι θα ακούσω από στιγμή σε στιγμή το gotta catch em all να παίζει background. Βέβαια του δίνω το benefit of the doubt σε αυτό γιατί αφενός το είδα καπάκι από tragedy anime αφετέρου είμαστε ακόμη στην αρχή.

Είναι ακόμα νωρίς, στο 3ο-4ο αρκ ξεφεύγει και γίνεται σκοτεινο...
Δες πχ το 2o opening της 1ης σειράς...
Youtube Video


περιμενω τους ριονταν και τον μοναδικο kuroro ...δε λεω τιποτα αλλο.
απορια--> θα συνεχισουν κανονικα το μανγκα; δλδ χιμαιρα αρκ κτλ?

Ε βέβαια ..εφόσον ολοκληρώθηκε...
Posted Image

#23 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 02 October 2011 - 20:31

Δίχως να'χω προηγούμενο μέτρο σύγκρισης,καθώς δεν έχω δει την πρώτη σειρά,θεωρώ πως με ικανοποίησε το επεισόδιο,τόσο από πλευράς animation,όσο κι απο πλευράς μουσικής.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#24 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 03 October 2011 - 11:18

Να σχολιάσω το επεισόδιο. Πολύ καλό.
Ωραίο opening.
Στο σκιάγραμμα των hunters βλέπουε τύπους που θα εμφανιστούν σε 100 επεισόδια +...
Leorio θεός που διαβάζει τσόντες πριν το exam.
Kurapica με το "μάτι" που γυαλίζει..
Manly Tears στην βουτιά του Gon, και στην kawaii αθώα , αδαή φάτσα του.
Και το ending έμοιαζε υποτονικό, μέχρι που αρχίσανε οι κραυγές, και είδαμε τον ψυχάκια με τις τρελές γκριμάτσες του και τα παπάρια του που φωσφορίζουν στο σκοτάδι :hihi2:
Posted Image

#25 Flameking1

Flameking1

    Ikkaku Rapeface

  • Members
  • 181 posts

Posted 03 October 2011 - 12:48

Όντως πολύ καλό το επεισόδιο, το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η μουσική μπαλέτου που είχε σε κάτι στιγμές. Το animation πολύ καλό. Άψογη και η επιλογή των seiyou για τον κάθε χαρακτήρα.

Επίσης δεν μου άρεσε η μετάφραση των horriblesubs, μετέφρασαν το genei ryodan κάτι που δεν χρειαζόταν, kurta αντί για kurata και το όνομα του πατέρα του gon δεν το έγραφαν σωστά νομίζω.

Για το ending highlight το κομμάτι με τον hisoka, εντάξει ο τύπος είναι απερίγραπτος.

P.S Θα δούμε επικές στιγμές σε αυτό το anime.

#26 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 03 October 2011 - 13:39

Πολύ μεταφράζουν το Genei Ryodan σε Phantom troupe, και σε μερικά scanlations όταν διάβασα το manga έτσι το είχα δει. Το είχα πετύχει και σαν phantom brigade αλλά δεν έχω ιδέα ποιό είναι το σωστό :(

anyway το μόνο που με ανησυχεί είναι να μην αλλάξουν στοιχεία των χαρακτήρων (όπως και cencorship) επειδή προβάλεται σε πρωινή ζώνη, μιας και κάτι τέτοιο είχα ακούσει.

qzMHWHd.png


#27 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 03 October 2011 - 14:00

Μόλις τελείωσα το πρώτο επεισόδιο... Χμμμμ, καλή shounenιά, αν και είχα την εντύπωση από τις περιγραφές ότι θα δω κάτι λίγο πιο σοβαρό, like Iristella said. Δεν πιστεύω να με χαλάσει να το βλέπω ένα επεισόδιο τη βδομάδα even if it's for the lulz. :thatsit:

PS: Πάω στοίχημα ότι ο καπετάνιος τα βράδια βιάζει τον Katsuo (or w/e his name was). Toν κοίταζε με τόσο πάθος ώρες ώρες.


:kakaka: Πρέπει επειγόντως να βγει το Sekaiichi Hatsukoi να πάρεις τη δόση σου, Iri-sempai!!!

#28 DarkElf

DarkElf

    ラブレス

  • Members
  • 611 posts

Posted 03 October 2011 - 14:43

Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία αυτών που δεν έχουν δει το πρώτο anime αλλά έχουν ακούσει τα καλύτερα.
Το πρώτο επεισόδιο μου φάνηκε ενδιαφέρον.Οκ,δεν είδαμε και πάρα πολλά πράγματα αλλά για shounen μιλάμε.Είναι δεδομένο πως μετά από 2-3 επεισόδια (σε ορισμένες περιπτώσεις και παραπάνω) θα φανεί η ουσία του.
Δε μπορώ να πω ότι δε μου άρεσε κάτι,απλώς απογοητεύτηκα λίγο με το cast.Στο παλιό anime seiyuu του Gon ήταν η Junko Takeuchi (Naruto) την οποία λατρεύω και του Kurapica (άκαρδοι γονείς indeed) η Yuki Kaida (Masahiro-Shounen Onmyouji/Fuji-Prince of Tennis) που θεωρώ πως θα ταίριαζε περισσότερο.
All in all...συνεχίζω να βλέπω.

Posted Image
Does this darkness have a name?


#29 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 03 October 2011 - 21:15

PS: Πάω στοίχημα ότι ο καπετάνιος τα βράδια βιάζει τον Katsuo (or w/e his name was). Toν κοίταζε με τόσο πάθος ώρες ώρες.


Yaoi fans! Βρίσκουν στοιχεία παντού, μέχρι και στο Hunter X Hunter :blurah5:

Ελπίζω κι εγώ να μην έχει λογοκρισία. Στην παλιά σειρά είχαν κρατήσει κάποια ακραία στοιχεία, όμως τότε δεν ήταν και τόσο ασυνήθιστο. Στις μέρες μας έχει πέσει πολύ το επίπεδο βαρβατίλας, αλλά μακάρι η Madhouse να μας βγάλει πάλι ασπροπρόσωπους.

Επίσης ελπίζω να συνεχίσουν τη σειρά και πέρα από το Greed Island. Από μία γύρα στο νετ βλέπω πως ακούγεται το ενδεχόμενο να είναι απλά και μόνο remake χωρίς νέο υλικό. Μακάρι να μην ισχύει.

E5VV38U.jpg


#30 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 03 October 2011 - 22:12

Εντάξει δεν ότι δεν υπάρχουν yaoi hints στη σειρά, οι χαρακτήρες πουστρίζουνε μεταξύ τους συχνά πυκνά :hihi2:
Και ναι καλύτερα να μην πέσει censoring γιατί έχει πολύ splatterιά μέσα και δεν αξίζει να την βγάλουνε.
Και τέλος δεν νομίζω να αρχίζανε ολόκληρο remakeαν ήταν να αφήσουν έξω το Chimera ants arc...
Posted Image