Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Chihayafuru


  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#31 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 08 October 2011 - 20:49

Εμένα πάλι μου άρεσε το παιχνίδι.Διαβάζοντας και το Link του Warchief έχει τελικά περισσότερο βάθος από ότι φάνηκε στο επεισόδιο (που ήταν λογικό μιας και ήταν πρώτο επεισόδιο και παίζανε παιδάκια δημοτικού).

Λοιπόν, sports anime fan είμαι, ό,τι έπρεπε να κάνει σωστά το studio το έκανε.Τώρα δεν ξέρω αν χάνει το σχέδιο συγριτικά με το manga αλλά μια φορά άσχημο δεν είναι.

Πάντως το επεισόδιο έφυγε νερό.

#32 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 09 October 2011 - 16:49

Ελπίζω να μη μας απογοητεύσει η συνέχεια. Λίγο τους χαρακτήρες και τα κλισέ μιας ιστορίας αγάπης φοβάμαι, όπως και τις δυνατότητες που μπορεί να προσφέρει το παιχνίδι, αλλά κατά τ άλλα μου άρεσε πολύ το 1ο επισόδειο από όλες τις απόψεις. Το σημείο που ο Taichi πειράζει τον Arata με έκανε να χαμογελάσω για τον τρόπο που τα παιδιά εκφράζουν τις ανασφάλειές τους. Παρόλο που κι εγώ δεν τύχαινα πάντοτε αποδεχτότητας από τους συμμαθητές μου και ξέρω τη μοναξιά και τον 'πόνο', τη σκηνή τη βρήκα παραδόξως όμορφη με ένα νοσταλγικό και Kino no Tabi- τρόπο
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#33 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 09 October 2011 - 23:08

Προταγωνήστρια που να φοράει φόρμα κάτω απο τη σχολική φούστα...
Μμμ, αρεσκω.
Spoiler:

O6rrvsU.jpg


#34 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 10 October 2011 - 16:30

Προταγωνήστρια που να φοράει φόρμα κάτω απο τη σχολική φούστα...
Μμμ, αρεσκω.

Spoiler:


Taira? Αχ αυτό το Beck δεν μπορεί να βγει από το μυαλό μας:P. Ωραίες απόψεις πάντως. Θα συμφωνήσω ότι οι άνθρωποι μερικές φορές τυγχαίνει να δενόμαστε τόσο πολύ με καταστάσεις του παρελθόντος που μας φαίνεται αδιανόητη η φυσική μεταβολή των πραγμάτων στο πέρασμα του χρόνου.
Posted Image

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"

#35 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 11 October 2011 - 08:48

Κι εμένα μου άρεσε πολύ το πρώτο επεισόδιο και είμαι εν αναμονή για το δεύτερο.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου που η Chihaya είναι ειδική περίπτωση. Το προτιμώ αυτό από το να έβλεπα άλλη μια tsundere ή άλλη μια κλαψιάρα πρωταγωνίστρια. Μ'αρέσει η μοναδικότητα και ίσως καθώς η σειρά προχωράει να βρούμε κάτι για να ταυτιστούμε μαζί της.
Όσο για το karuta... μια και είμαι γιαγιακούλα και νιώθω ότι η μνήμη μου δεν λειτουργεί τόσο καλά πλέον, μού άρεσε ως τρόπος άσκησης της μνήμης.
Επίσης, φανταστείτε karuta με διαλόγους από άνιμε ή μανγκα :thatsit: πιστεύω θα έχει πλάκα!

#36 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 12 October 2011 - 02:01

Spoiler: επεισόδιο 2


#37 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 12 October 2011 - 08:00

Η σειρά συνεχίζει πολύ καλά!

Spoiler:

Posted Image

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"

#38 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 12 October 2011 - 08:52

Spoiler: 2ο


Εξακολουθώ να θέλω να τη δω ολόκληρη εδώ και τώρα.

Edited by Anelis, 12 October 2011 - 09:10.

Posted Image


#39 mjj

mjj

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 12 October 2011 - 09:16

wow πραγματικα το 2ο επ ηταν παρα πολυ ωραιο,αρχιζεις και δενεσαι πολυ γρηγορα με τους χαρακτηρες,τα soundtracks επισης ειναι ωραια και το καρουτα φενεται ενδιαφερον παιχνιδι,παντως εγω το βρισκω ενδιαφερον το στορυ αυτου του ανιμε και ολιγον μοναδικο λογω του παιχνιδιου,ο Wataya μεχρι στιγμις αποτελει τον αγαπημενο μου χαρακτηρα,η Chihaya εχει πλακα και ψιλοστεναχωρηθηκα που η οικογενεια της την ειχε γραμμενη :/ επισης μου την εσπασε και η μητερα του Taichi πιστευω οτι θα πρεπει να χερεται για τα κατορθωαματα του παιδια της οποια και να ναι αυτα δεν χρειαζεται παντα να εισαι πρωτος σε ολα!!!

#40 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 12 October 2011 - 09:49

Στα θετικά και η απαγγελία ιαπωνικής ποιήσεως. Σπάνια το βλέπουμε σε anime αυτό. Ελπίζω πάντως αυτή η αναδρομή στο παρελθόν να μην καταλαμβάνει πολλά επεισόδια. Να δούμε και τί γίνεται στο παρόν δηλαδή.

#41 Yano

Yano

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 12 October 2011 - 11:09

πολυ ωραιο και το 2ο επισοδειο!!!
Spoiler:


#42 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 12 October 2011 - 12:09

Επίσης, φανταστείτε karuta με διαλόγους από άνιμε ή μανγκα :thatsit: πιστεύω θα έχει πλάκα!

Με προκαλείς!!! Μήπως να φτιάξουμε εμείς ένα karuta deck ειδικά για animόβιους? :kakaka:

Το δεύτερο επεισόδιο μου άρεσε πιο πολύ απ'το πρώτο. Ίσως επειδή έχει περισσότερο ψωμί η υπόθεση! Αλλά θέλω να δω και τι γίνεται στη ζωή των χαρακτήρων στον παρόν τους, όχι μόνο τα flashbacks~

By the way, WATAYA-KUN KAKKOII~ :lovulovu:

#43 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 12 October 2011 - 14:27

Anelis, οι άνθρωποι δίνουν καθημερινά μάχες στην ζωή τους, χωρίς απαραίτητα να μιλάμε για πολέμους και σφαγές. Μάχη για κάποιον μπορεί να είναι είτε η εξέταση που δίνει στο σχολείο ή στο uni είτε η προσπάθεια του να προσελκύσει κάποια κοπέλα ας πούμε που αρέσει και σε τρίτο άτομο (δυο τυχαία παραδείγματα από τα χιλιάδες που μπορούν να αφορούν απο επαγγελματικά μέχρι προσωπική ζωή). Προκειμένου να καταξιωθεί ο άνθρωπος και να επιτύχει αυτό που θέλει μπορεί να κάνει το οτιδήποτε. Άμα καθόμασταν και κατακρίναμε το κάθε σκονάκι και την κάθε αντιγραφή ή το κάθε τρόπο που χρησιμοποιηούσαμε για να προσέξει η κοπέλα (ή το αγόρι αντίστοιχα) εμάς και να υποβαθμίσει τον άλλον τότε να πούμε ότι το 80% του πληθυσμού έχει 0 προσόντα και είναι σκατόψυχοι...Ε δεν νομίζω ότι πάει έτσι...Και για να μην παρεξηγηθώ δεν υποστηρίζω την συμπεριφορά του Taichi απλά την βρίσκω απολύτως ανθρώπινη και

Spoiler:


Αυτά, κυρίως για να δείξω πως εννοούσα το statement μου ^^.
Posted Image

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"

#44 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 12 October 2011 - 14:37

Spoiler:

Edited by Anelis, 12 October 2011 - 14:43.

Posted Image


#45 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 12 October 2011 - 14:49

Μα οι περισσότεροι είναι κακόψυχοι. Για αυτό και ο κόσμος βρίσκεται στη παρούσα μορφή.