Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ LAZER-LASIK


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#16 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 10 July 2011 - 08:07

well εγώ έχω 2 πράγματα να προσθέσω καθώς και εμενα με ενδιαφέρει χρονια να κάνω.

το ένα είναι ότι μακροχρόνια έχει όντως συνέπειες στην υγεία της όρασης του ατόμου, συνήθως μετά από 20 με 30 χρονια. οποτε είναι καθαρά αν θες να το ρισκάρεις. τα ποσοστά δυστυχώς δεν είναι μικρά.

το άλλο είναι ότι έχω παρατηρήσει την τραγική και λίγο αστεία παράλληλα ειρωνεία να βλέπω γιατρούς οφθαλμιάτρους που φοράνε γυαλιά να κάνουν laser εγχειρήσεις :P

#17 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 10 July 2011 - 09:07

το ένα είναι ότι μακροχρόνια έχει όντως συνέπειες στην υγεία της όρασης του ατόμου, συνήθως μετά από 20 με 30 χρονια. οποτε είναι καθαρά αν θες να το ρισκάρεις. τα ποσοστά δυστυχώς δεν είναι μικρά.


Πηγές παρακαλώ.
Αλλιώς φοβίζουμε τον κόσμο τζάμπα.
Και οι περισσότεροι γιατροί που ξερω καπνίζουν, δεν νομίζω να λέει κάτι για τα πνευμόνια.

stasou%2520mygdala.jpg


#18 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 July 2011 - 10:51

εξαρταται παντως αναλογα με την περιπτωση και τις παθησεις του οφθαλμου κατα ποσον ειναι δυνατη τετοια επεμβαση. αν ηταν ολα τοσο ευκολα....

#19 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 10 July 2011 - 15:16

Πως μπορεί να έχει επιπτώσεις μετά από 20-30 χρόνια εφόσον η πρώτη εγχείρηση ματιού με laser έγινε πριν 21 χρόνια ενώ το LASIK εφαρμόστηκε για πρώτη φορά πριν 13 χρόνια. Άσε που η τεχνολογία των Laser έχει εξελιχτεί ακόμα περεταίρω από άποψη ακρίβειας και σταθερότητας και στην Ελλάδα το LASIK δεν έχει παρά κάμποσα χρόνια που εφαρμόζετε αν θυμάμαι καλά.

Και εγώ θέλω να κάνω σύντομα και έχω ψάξει το θέμα. Από μόνιμες παρενέργειες απ'όσα κατάλαβα υπάρχει περίπου μόνο μια πιθανότητα 1% να σου μείνει κάτι με πιο διαδεδομένο τα 'ξηρά μάτια', δηλαδή να μην δακρίζουν, και να απαιτούνται τεχνητά δάκρια μια ζωή. Μετά τα 'φωτοστέφανα' το βράδυ γύρω από πηγές έντονου φωτός.Αλλά συνήθως απ'όσα λένε δεν έχει παρενέργειες. Όλους όσους ξέρω που έκαναν δεν είχαν καμιά.

Εγώ προσωπικά έχω και αστιγματισμό και θα κάνω LASIK λόγο αυτού αλλά και άλλων παραγόντων. Στα 28 σχεδόν και με 8 χρόνια να αλλάξουν οι βαθμοί μου δεν τίθετε θέμα να εμφανιστεί κάτι ξανά στο μέλλον.Το θέμα είναι να το κάνω με max 1500 ευρώ,γιατί με περισσότερα βγαίνω εκτός προϋπολογισμού. Δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά αυτή ή την επόμενη εβδομάδα θα το κοιτάξω. Για Θεσσαλονίκη πάντα αναφέρομαι. Έχει κανείς τίποτα υπόψη σε αυτή την τιμή εκεί για LASIK;


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#20 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 10 July 2011 - 16:52

Πηγές παρακαλώ.
Αλλιώς φοβίζουμε τον κόσμο τζάμπα.


there's hundreds of them
google is your friend
δεν μιλάμε για κρυφό taboo, μιλάμε για ευρέως και καθημερινώς εφαρμοζόμενη εγχείριση.
πηγες υπάρχουν άφθονες.
το θέμα δεν είναι αν φοβίζεται ο κόσμος. είναι δικό του πρόβλημα.
εγώ για παράδειγμα θα το κάνω και ας αποκτήσω καταρράκτη μετά από 20 χρονια.
ΚΑΜΙΑ εγχείριση στον κόσμο δεν υπάρχει που να έχει μηδενικές συνέπειες. αν ο κόσμος είναι να φοβίζεται επειδή αναφέρει κάποιος ότι υπάρχουν, τότε ας μείνει στον λουλουδιασμένο κόσμο της αγνοιας του και ας κάνει ότι θέλει. δεν είναι δύσκολο. απλά υποθέτεις ότι λέω κακόβουλα ψέματα και απλά συνεχίζεις και κανεις αυτό που θες. klein mein. ο καθένας φέρει την ευθύνη του για τον εαυτό του. δεν υποχρεώνω κανέναν να με πιστέψει.


Και οι περισσότεροι γιατροί που ξερω καπνίζουν, δεν νομίζω να λέει κάτι για τα πνευμόνια.


σωστά, δεν λέει τίποτα, κάπνιζε εσύ και περίμενε τον Ιησού να σε θεραπεύσει lol.

#21 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 10 July 2011 - 17:11

Έχει κανείς τίποτα υπόψη σε αυτή την τιμή εκεί για LASIK;


το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας σε χειρουργο οφθαλμιατρο ή απλα σε καποιον οφθαλμιατρο που θα σε καθοδηγησει.

Ερευνες στο νετ, φημες, φιλοι, θειες και θειοι ειναι ανοησιες. Πηγαιντε στον γιατρο και απαιτηστε να σας εξηγησει τα παντα χαρτι και καλαμαρι. Κανεις δεν θα σας τα πει καλυτερα.

Για οποιον μενει στην Αθηνα μπορω να του προτεινω γιατρο που με παρακολουθει 18 χρονια και μου εκανε την επεμβαση.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#22 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 10 July 2011 - 17:19

βρείτε καμία άκρη ρε παιδιά γιατί τα έχω βαρεθεί πια αυτά τα γυαλιά.τόσα χρόνια δεν πάει άλλο πια

#23 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 10 July 2011 - 18:56

Πριν ανέφερε μία ο Serestrum :P

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#24 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 10 July 2011 - 20:15

@ zweinstein

προς τι οι εξυπνακισμοι ρε ανθρωπε;
Δε σου την ειπε κανένας, ουτε ζητησα κατι παραλογο.

Το google ειναι μια μηχανη αναζητησης που η "ειδηση" στην espresso οτι "η γνωστη ηθοποιος που επαθε αποκολληση αμφιβληστροειδους απο φταρνισμα μετα απο LASIK" μπορει να πιασει περισσοτερα hits απο ενα ιατρικο περιοδικο.

Αν παρολα αυτα ξερεις κατι αξιοπιστο απο τις "εκατονταδες" πηγες, μοιρασου το.
Οι αριθμοι που δινει ο cassiel συμφωνουν με αυτα που ξερω και απο γιατρους και απο νετ και μαθηματικως ακυρωνουν τα 20-30 χρονια. Ποσο μαλλον τα "υψηλά" ποσοστα.
Εκτος αν μιλαμε για ιατρικες προβλεψεις και οχι κατι αποδεδειγμενο οποτε ευχαριστως να το συζητησουμε. Αλλα αυτο ειναι εντελως αλλο πραγμα.

Ο κοσμος θα φοβαται παντα, δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι να μη ριχνουμε λαδι στη φωτια με παραφιλολογιες. ειναι καθαρη φυρα, απο ολες τις αποψεις. Και οσο για την "αγνοια", ως γνωστον η ημιμαθεια ειναι χειροτερη.
Επισης να σου πω οτι στο quote μου για τους γιατρους, στη φουρια σου να πεις κατι εξυπνο you just proved my point αλλα anyway.

Πέρα από αυτό, προσωπικα τωρα, πρωτοπηγα σε γιατρο για να το συζητησω αυτο πριν δεκα χρονια και εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα. Τοτε θυμαμαι μιλαγαν για αποκλιση μισου βαθμου σε πολλες περιπτωσεις κατι το οποιο δεν ισχυει πια.
Γενικα οτι ειπε ο serestrum ξερω και γω απο τρεις γιατρους. Συν το οτι επειδη ναι μεν η λαζικ εχει πολυ πιο γρηγορη αποθεραπεια, αλλα αργει να "δεσει το καπακι" τελειως, αποφευγεται σε περιπτωσεις που ο ασθενης κανει πολεμικες τεχνες η κατι παρεμφερες.

Εχω να συστησω δυο καταπληκτικους γιατρους αργοτερα μολις βρω τα στοιχεια τους, αλλα προσωπικα σκεφτομαι να παω στο Οφθαλμιατρειο.

Edit: υπάρχει μια κλινικη που κανει παπάδες, υπο την εννοια ακομα μικροτερης αποθεραπειας, μικροτερης τομης, ολα με μηχανηματα/δεν ακουμπαει χερι γιατρου, μικροτερα ποσοστα παρανεργειων κτλ. και με εξαιρετικες κριτικες. ΑΛλα ειναι περιπου η τετραπλασια τιμη και δεν το κρατησα το λινκ. αμα το βρω θα το δωσω και αυτο, σε περιπτωση που καποιος τα εχει. γιατι ναι, αν τα 'χα θα πηγαινα, ματια ειναι αυτα.

stasou%2520mygdala.jpg


#25 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 10 July 2011 - 20:50

Edit: υπάρχει μια κλινικη που κανει παπάδες, υπο την εννοια ακομα μικροτερης αποθεραπειας, μικροτερης τομης, ολα με μηχανηματα/δεν ακουμπαει χερι γιατρου, μικροτερα ποσοστα παρανεργειων κτλ. και με εξαιρετικες κριτικες. ΑΛλα ειναι περιπου η τετραπλασια τιμη και δεν το κρατησα το λινκ. αμα το βρω θα το δωσω και αυτο, σε περιπτωση που καποιος τα εχει. γιατι ναι, αν τα 'χα θα πηγαινα, ματια ειναι αυτα.



Δεν ξερω αν αξιζει το κοστος. Εγω προσωπικα, με 2 διαφορετικες μεθοδους, εκατσα 10 λεπτα. Ο γιατρος μου εχει το ιατρειο του στο μαρουσι αλλα το κεντρο με το οποιο συνεργαζεται και εχει το μηχανημα ειναι στα εξαρχεια.
2 λεπτα να σε πλακωσουν στα κολυρια, 3 λεπτα το καθε ματι, το πολυ, αρκει να μην κουνηθεις γιατι το μηχανημα "κλειδωνει", λιγα κολυρια ακομα και αυτο ηταν. Τραβα σπιτι σου και περνα αυριο για εξεταση :P

Η ιατρικη ειναι χωρος στον οποιο τα παντα μπορουν να υπερχρεωθουν χωρις λογο, ειδικα οταν χρησιμοποιουν μεγαλα μηχανηματα, οπως αυτο του χειρουργικου λειζερ. Οπου βλεπεις 4πλασιες τιμες δεν ειναι δεικτης ποιοτητας :P

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#26 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 10 July 2011 - 21:16

Η ιατρικη ειναι χωρος στον οποιο τα παντα μπορουν να υπερχρεωθουν χωρις λογο, ειδικα οταν χρησιμοποιουν μεγαλα μηχανηματα, οπως αυτο του χειρουργικου λειζερ. Οπου βλεπεις 4πλασιες τιμες δεν ειναι δεικτης ποιοτητας :P



Ναι ρε συ σε γενικες γραμμες συμφωνω. Σε σχεση αποδοσης τιμης δε λεει. Ειδικα στην ιατρικη περισσοτερες φορες η τετραπλασια τιμη "βρωμαει" παρά αξιζει.

Παντως για αυτους δεν ειχε κανεις να πει κατι αρνητικο (περαν του κοστους προφανως), και αποδεδειγμενα παιζει μικροτερη τομη και μεγαλυτερη ακριβεια, ασχετως αν κανει διαφορα στο τελικο αποτελεσμα η οχι. Το παραδεχομαι οτι αν μου περισσευαν θα προτιμουσα να τα σκασω εκει παρα καπου αλλου, αλλα ετσι κι αλλιως δεν τιθεται τετοιο θεμα, εκ των πραγμάτων. Θα επανελθω οταν εχω τα στοιχεια.

stasou%2520mygdala.jpg


#27 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 11 July 2011 - 10:54

Ναι.

Ελπιζω να μην εχεις την εντυπωση πως πρεπει να πας στην Κρητη για να την κανεις. :P


Εεε..Φαντάζομαι θα εξελιχθούν τα πράγματα στο μέλλον...δεν ξέρω όμως..Το θέμα είναι ότι θέλω πολύ να το κάνω..ανυπομονώ.Όπου και να είναι..Τα γυαλιά όπως και οι φακοί,είναι συμφέρουσα λύση για πολλούς,όμως θα προτιμούσα να πω ότι δεν έχει τόσες πολλές ανέσεις..Πρέπει να τα σκουπίζεις συνέχεια,αποκτούνε γρατζουνιές,θολούρες...άσε που αφήνουν σημάδι στην μύτη το οποίο δεν φεύγει και μένεις σημαδεμένος σε όλη σου την ζωή...και άλλα σωρό...τεσπα...
ξέφυγα λίγο απο το topic...Μια κοπέλα που ξέρω άνω των 20 η οποία έχει 9 μυωπία και φοράει φακούς επαφής,πήγε στην Κρήτη,δεν μπόρεσε όμως να κάνει την εγχείρηση λόγω των πολλών βαθμών...Η μόνη επιλογή που της έμενε ήταν να βάλει ενδοφακούς,τους οποίους όμως δεν προτίμησε.εδιτ:Γιατί να μας νοιάζει η υψηλή τιμή εφόσον τα ματάκια μας θα γιατρευτούν για πάντα???(στις περισσότερες περιπτώσεις)Δεν αξίζει λοιπόν??.

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#28 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 11 July 2011 - 11:11

Εεε..Φαντάζομαι θα εξελιχθούν τα πράγματα στο μέλλον...δεν ξέρω όμως..Το θέμα είναι ότι θέλω πολύ να το κάνω..ανυπομονώ.Όπου και να είναι..Τα γυαλιά όπως και οι φακοί,είναι συμφέρουσα λύση για πολλούς,όμως θα προτιμούσα να πω ότι δεν έχει τόσες πολλές ανέσεις..Πρέπει να τα σκουπίζεις συνέχεια,αποκτούνε γρατζουνιές,θολούρες...άσε που αφήνουν σημάδι στην μύτη το οποίο δεν φεύγει και μένεις σημαδεμένος σε όλη σου την ζωή...και άλλα σωρό...τεσπα...
ξέφυγα λίγο απο το topic...Μια κοπέλα που ξέρω άνω των 20 η οποία έχει 9 μυωπία και φοράει φακούς επαφής,πήγε στην Κρήτη,δεν μπόρεσε όμως να κάνει την εγχείρηση λόγω των πολλών βαθμών...Η μόνη επιλογή που της έμενε ήταν να βάλει ενδοφακούς,τους οποίους όμως δεν προτίμησε.εδιτ:Γιατί να μας νοιάζει η υψηλή τιμή εφόσον τα ματάκια μας θα γιατρευτούν για πάντα???(στις περισσότερες περιπτώσεις)Δεν αξίζει λοιπόν??.



Εμενα το σημαδι εφυγε μεσα σε 10 μερες. :P
9 βαθμοι δεν ειναι τιποτα. Το Lazik φτανει μεχρι τους 15 ενω οι ενδοφακοι ειναι επισης πολυ καλη λυση. Κακως δεν τους προτιμησε. Εχουν ακομα πιο ευκολη και γρηγορη ιαση.

Σχετικα με την υψηλη τιμη. Ειναι διαφορετικο να πληρωνεις για κατι και να αξιζει τα λεφτα του απο το να σε χρεωνουν τα κερατα σου για επεμβαση 15 λεπτων, βαζοντας στον λογαριασμο και το νερο απο την πηγη του Θιβετ που ηπιε ο γιατρος και την βενζινη για ολο τους το σοϊ.

Χαρακτηριστικη περιπτωση ειναι το Ιασω που μια νεα μητερα θα χρεωθει 5000 ευρω για εξετασεις 4 ημερων ενω σε οποιοδηποτε αλλη κλινικη θα εφτανε δυσκολα στα 1000. Και γιατι? Γιατι θα εχεις δικια σου τηλεοραση... : /

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#29 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 11 July 2011 - 11:16

Μμμμμ και πως ακριβώς εξακριβώνεται πως έχει σταματήσει για τα καλά η ανάπτυξη της μυωπίας/whatever ώστε να κάνουμε τη δουλειά;

HnH5aB0.jpg


#30 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 11 July 2011 - 11:21

Μμμμμ και πως ακριβώς εξακριβώνεται πως έχει σταματήσει για τα καλά η ανάπτυξη της μυωπίας/whatever ώστε να κάνουμε τη δουλειά;


Πας στον οφθαλμιατρο. :P
Σε αφησα αφωνο, παραδεξου το.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things