Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ LAZER-LASIK


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#31 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 11 July 2011 - 11:25

Τό΄ξερα

HnH5aB0.jpg


#32 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 11 July 2011 - 11:38

Εμενα το σημαδι εφυγε μεσα σε 10 μερες. :P
9 βαθμοι δεν ειναι τιποτα. Το Lazik φτανει μεχρι τους 15 ενω οι ενδοφακοι ειναι επισης πολυ καλη λυση. Κακως δεν τους προτιμησε. Εχουν ακομα πιο ευκολη και γρηγορη ιαση.

Σχετικα με την υψηλη τιμη. Ειναι διαφορετικο να πληρωνεις για κατι και να αξιζει τα λεφτα του απο το να σε χρεωνουν τα κερατα σου για επεμβαση 15 λεπτων, βαζοντας στον λογαριασμο και το νερο απο την πηγη του Θιβετ που ηπιε ο γιατρος και την βενζινη για ολο τους το σοϊ.

/

Πόσα χρόνια/χρόνο φόραγες τα γυαλιά σου??..
Εγώ τώρα αν πήγαινα και έκανα την εγχείρηση και έβλεπα σαν γέρακας περήφανος,θα ξεχνούσα ακόμα και το ότι έδωσα λεφτά...Αν και πιστεύω πως θα μειωούν σιγά-σιγά οι τιμούλες με το πέρασμα του χρόνου

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#33 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 11 July 2011 - 12:03

Πόσα χρόνια/χρόνο φόραγες τα γυαλιά σου??..
Εγώ τώρα αν πήγαινα και έκανα την εγχείρηση και έβλεπα σαν γέρακας περήφανος,θα ξεχνούσα ακόμα και το ότι έδωσα λεφτά...Αν και πιστεύω πως θα μειωούν σιγά-σιγά οι τιμούλες με το πέρασμα του χρόνου


17 χρονια.
Οι φυσιολογικες τιμες ειναι απο 1500 μεχρι 2000 και για τα 2 ματια μαζι. Παραπανω ειναι κλεψια εκτος αν υπαρχει κατι ειδικο στη μεση.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#34 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 11 July 2011 - 12:05

17 χρονια.
Οι φυσιολογικες τιμες ειναι απο 1500 μεχρι 2000 και για τα 2 ματια μαζι. Παραπανω ειναι κλεψια εκτος αν υπαρχει κατι ειδικο στη μεση.

Μάλλον δεν είδα καλά...Φορούσες γυαλιά 17 χρόνια και σε 10 ημέρες έφυγαν τα σημάδια τόσο εύκολα?..Μμμμ...Τώρα βλέπω πιο θετικά...

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#35 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 11 July 2011 - 12:13

Αμα κανεις και την επεμβαση θα βλεπεις υπερθετικα :P

/solame

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#36 mizuki

mizuki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts

Posted 11 July 2011 - 16:07

Παιδιά οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ και πέφτουν ακόμα, οπότε αν το ψάξετε θα βρείτε κάποια τιμή που θα σας βολεύει. Επίσης θεωρώ ότι η όλη διαδικασία είναι value for money.

Μπορεί να κρατάει 15 λεπτα, μπορεί να κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά διορθώνεις για πάντα ένα πρόβλημα. Ούτε γυαλιά, ούτε φακοί, ούτε επεφικυτιδες και μολύνσεις από τους φακούς.

Και για μένα που δεν μπορούσα να βάλω φακούς (λόγω μεγάλης καμπυλότητας και ευαισθησίας του ματιού μου), ήταν πραγματικά θαύμα. Πήγα για πρώτη φορά στην παραλία(μετά από πολλάάάάά χρόνια και έβλεπα!

#37 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 15 July 2011 - 18:00

Θέλω να τα βγάλω από μέσα μου με αφορμή αυτό που είπες στην τελευταία πρότασή σου mizuki...Είναι αβάσταχτο να πηγαίνεις στην παραλία για μπάνιο τώρα το καλοκαίρι (και όχι μόνο) και να μην βλέπεις τους ανθρώπους που είναι 5 μέτρα πιο εκεί..Μου έχει τύχει να είναι άτομα που γνωρίζω και να μην μπρώ να τα χαιρετήσω εξαιτίας της γκαβομάρας..Είναι άθλιο...Το ίδιο γίνεται και μέσα στην θάλασσα!...Θυμάμαι ακόμα εμπειρίες που έχω...:despair: Δεν είναι και το καλύτερο πράγμα...
Spoiler:

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#38 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 15 July 2011 - 18:31

Αυτό με την παραλία είναι τραγικό , ειδικά αν έχει μπει η παρέα σου πριν από σένα στη θάλασσα , εκεί άντε να τους βρεις :P


Serestrum εσύ τώρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα ? Ούτε ξηρά μάτια , ούτε ευαισθησίες ούτε τίποτα ?

#39 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 15 July 2011 - 18:40

Μμμ, ο ηλιος δεν ειναι και το καλυτερο μου. Για την ακριβεια, οσοι κανουν την επεμβαση μετα πρεπει να προσεχουν τον ηλιο και να παρουν ενα καλο ζευγαρι polarized γυαλια ηλιου.
Ξηρα ματια οχι. Μονο μετα απο πολλες ωρες μπροστα σε οθονη ισως. Φυσιολογικα πραγματα.

Και υποψιν, το νερο της θαλασσας δεν ειναι φιλος σας :P Αν κανετε ποτε την επεμβαση μην ανοιξετε τα ματια μεσα στο νερο. τουλαχιστον για τα 2 πρωτα χρονια. XD

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#40 mizuki

mizuki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts

Posted 16 July 2011 - 13:10

Πολύ προσοχή στον ήλιο, στο θαλασσινό νερό κλπ. χρειάζεται κατά την περίοδο "ανάρρωσης" (η οποία διαφοροποιείται ανάλογα με το κάθε άτομο). Μετά από λίγο καιρό, όλα επανέρχονται στα φυσιολογικά.

Το laser δεν αλλάξει τον τρόπο που αντιδρά το μάτι στα διάφορα ερεθίσματα.Εγώ για παράδειγμα είχα ευαισθησία στον ήλιο και πριν την επέμβαση, και εξακολουθώ να έχω. Όπως και ξηρούς οφθαλμούς. Δεν είναι δηλαδή ευαισθησίες που μου προκάλεσε το laser. Ο ξάδερφος μου (που έχει κάνει κι αυτός, εδώ και χρόνια), δεν έχει κανένα θέμα με τα μάτια του.

Οπότε, όπως λέει και ο φίλτατος Serestrum, θέλει προσοχή ή καλύτερα προφύλαξη σε κάποια πράγματα, για κάποιο διάστημα μετά την επέμβαση (αν και το 2 χρόνια για να ανοίξεις τα μάτια σου στη θάλασσα, μου ακούγονται too much)

#41 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 16 July 2011 - 13:21

(αν και το 2 χρόνια για να ανοίξεις τα μάτια σου στη θάλασσα, μου ακούγονται too much)


Παει με το βαθος της τομης :P Ουσιαστικα ολα ειναι αψογα μεσα σε 7 μερες αλλα η περιοδος αναρρωσης κραταει 12 μηνες ακομα και αν δεν το καταλαβαινουμε.


Εχω καταληξει eyenerd :sadist:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#42 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 16 July 2011 - 13:46

Πολύ χαίρομαι που υπάρχει αυτό το thread στο forum!!! Eyenerds unite!!!

Λόγω οικογενειακού κουσουριού, αν και δεν έχω υπερδραματικά υψηλούς βαθμούς μυωπίας όπως το μισό μου σόι (εγώ έχω 4.25 σε κάθε μάτι και οι υπόλοιποι ξεκινάνε από 6άρια), είμαι αρκετά χρόνια και ψάχνω τις επεμβάσεις πάνω σ' αυτό το θέμα. Θυμάμαι πριν 3-4 χρόνια που μια ξαδέρφη μου είχε ρωτήσει και τις είχαν δώσει τιμή 3000 ευρώπουλα. Τώρα οι τιμές έχουν πέσει μέχρι και το μισό. Υπέροχα!

Εγώ προσωπικά βέβαια πρέπει να περιμένω τουλάχιστον άλλα 2-3 χρόνια για να μπορώ να κάνω κάτι. Μακάρι τότε οι επεμβάσεις να γίνουν ακόμα πιο προσιτές σε θέμα τιμής!

Και ναι, αυτό με την παραλία είναι εντελώς τραγικό. Από κάποια στιγμή και μετά αγανάκτησα κι έμπαινα με τους φακούς μέσα (φυσικά αποφεύγοντας να κάνω παραπάνω βλακείες).

#43 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 16 July 2011 - 19:29

Και υποψιν, το νερο της θαλασσας δεν ειναι φιλος σας :P Αν κανετε ποτε την επεμβαση μην ανοιξετε τα ματια μεσα στο νερο. τουλαχιστον για τα 2 πρωτα χρονια. XD

Όχι ανοιχτά μάτια μέσα στο νερό???...Μπουχού...Πάει το κυνήγι γοργόνων δηλαδή!!!!!!!
:sigh2:

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#44 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 September 2011 - 11:39

Έκανα Lasic Femtosecond (η τελευταία μέθοδος) πριν 2 μέρες με μειωπία (1,50 & 2,00) και αστιγματισμό (0,75 & 0,20).Ούτε οφθαλμίατρο ούτε τίποτα. Απλά πήγα έκλεισα για 3 μέρες μετά ,έκανε κάτι εξετάσεις στα γρήγορα να δει αν τα μάτια κάνουν για την διαδικασία και έφυγα. Άλλωστε δεν υπήρχε νόημα να καθίσω να αναλύω πράγματα που ήδη γνωρίζω και του απλά ότι τα ξέρω. Οπότε την έκανα πριν 2 μέρες και βλέπω τέλεια από χθες (μην πω προχθές βράσυ), όπως και είναι το φυσικό. Την πρώτη μέρα ο ήλιος σκοτώνει, έτσι απλά, και τα μάτια δακρύζουν συνεχώς. Καλύτερα να την πέσει για ύπνο νωρίς όποιος την κάνει να περάσει η μέρα και να γλιτώσει το όλο άβολο της υπόθεσης. Την 2η τίποτα, όλα μια χαρά. Απλά πέρνω τις σταγόνες που πρέπει και σε κανένα μήνα θα τις σταματήσω όταν επανέρθουν τα δάκρια στο μάτι (αν και προσωπικά δεν νομίζω ότι έφυγαν και ποτέ γιατί αν κοιτάξω τον ήλιο δακρύζω λίγο). Από την άλλη δεν ξέρω αν οφείλετε στις σταγόνες που βάζω προς το παρόν ή θα είναι μόνιμο, αλλά η ευαισθησία στον ήλιο που είχα απλά δεν υπάρχει πλέον. Μπορώ να τον κοιτάω κατάματα και να μην με ενοχλεί (αλλά θαμπώνει προφανώς) ενώ πριν δεν μπορούσα καλά καλά να κοιτάξω ευθεία όταν είχε ήλιο και δάκρυζα μόνο από αυτό, που να κοιτούσα και πάνω δηλαδή. Γενικά τα λεφτά τα άξιζε μια χαρά και δεν έχω κανένα πρόβλημα όπως βλέπετε. Η διαδικασία ήταν ανώδυνη αν και ήταν ένα πράγμα σαν να σου κόβουν ένα κύκλο στο μάτι να το ανασηκώνουν να σου καίνε (και να μυρίζει) το 'άχρηστο πράγμα' και αυτό ενώ σε 'ποτίζουν' μόνιμα με σταγόνες σαν να είναι από λάστιχο και μετά σου καθαρίζουν το 'άχρηστο πράγμα' όπως καθαρίζουν και τα τζάμια στα αυτοκίνητα:hihi2:.Κάπως έτσι το ένιωθα. Αυτά.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#45 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 04 September 2011 - 11:43

Η διαδικασία ήταν ανώδυνη αν και ήταν ένα πράγμα σαν να σου κόβουν ένα κύκλο στο μάτι να το ανασηκώνουν να σου καίνε (και να μυρίζει) το 'άχρηστο πράγμα' και αυτό ενώ σε 'ποτίζουν' μόνιμα με σταγόνες σαν να είναι από λάστιχο και μετά σου καθαρίζουν το 'άχρηστο πράγμα' όπως καθαρίζουν και τα τζάμια στα αυτοκίνητα:hihi2:.Κάπως έτσι το ένιωθα. Αυτά.



Ναι, αυτη ειναι η ομορφη διαδικασια! :P Ειδικα τα ψαλιδια που βαζουν στα ματια για να μεινουν ανοιχτα ειναι υπεροχη αισθηση... Καλως ηρθες στο κλαμπ και καλη αναρρωση :) Αν και με τοσο χαμηλη μυωπια, σε 1 βδομαδα θα νιωθεις σαν να μην ειχες ποτε τιποτα.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things