Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θετικά και αρνητικά του One Piece


  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#16 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 07 June 2011 - 09:37

Alright, θα εξηγησω καλυτερα.
1.Το οτι ετσι ειναι στα περισσοτερα shounen δεν παυει να ειναι αρνητικο.
Δηλαδη αν ενα shounen αποφασισει να κανει τη διαφοα σε ενα τομεα, θα παψει να ειναι shounen?

2.Δε λεω, υπαρχουν καποιες στιγμες αγωνιας, αλλα απο ενα σημειο και μετα γινεται λιγακι βαρετο.Δεν ειναι το μονο θεμα ο θανατος χαρακτηρων, αλλα γενικα το οτι μπορεις να εισαι συνεχως πρϊδεασμενος για μια καλη εξελιξη.

3.Τουλαχιστον ας αλλαζε μονο προς το καλυτερο, απλα ενω φυσικα δε γερνανε or anything, σε καποια φαση γινονται καπως "μακροστενοι".Γενικα μ' αρεσει το πρωτοτυπο σχεδιο της σειρας, απλα αυτο με τη Nami το βρισκω τελειως γελοιο.
Βεβαια αυτο ειναι το μικροτερο αρνητικο που αναφερω, οποτε μη δινετε ιδιαιτερη σημασια.

4.Το ξερω, και εχω γελασει πολυ σεδιαφορες στιγμες, αλλα οταν το 80% ενος επεισοδιου αποτελειται απο αστεια, χωρις να ειναι κομμωδια και να ειδικευεται σ' αυτο, καποια στιγμη κατανταει κουραστικο.Εγω βαρεθηκα το επαναλαμβανομενο χιουμορ σε διακοσια επεισοδια, ποσο μαλλον στα διπλασια που εχουν βγει.

5.Χρειαζονται παραδειγματα?Απλα οι φατσες τους παραμορφωνονται υπερβολικα σε στιγμες διασκεδασης ή slice of life.Ελπιζω να καταλαβαινετε.
Γι αυτο αγαπημενη μου χαρακτηρας μαλλον ειναι η Robin, που μενει παντα ακεραια.
Ακομα και το Zoro σε καποια φαση τον ειχανε ψιλογελοιοποιησει.
Και να μη χαρακτηρισω τις καρδουλες του Sanji.
Αυτο κι αν τον κατστρεφει σα χαρακτηρα.

Οσο για τους θανατους, εμενα μ' αρεσει που διατηρουν πολλους ζωντανους ετσι ωστε να μπορουν να τους ξαναδειξουν, αλλα μεχρι καποια ορια.

Spoiler:


1 Μα ρε συ , στην πραγματικότητα στον τρατο ας πουμε ο καθε στατιώτης είναι Elite? Οι Strawhat ειναι Elite γι αυτο και ειναι οι ήρωες της ιστορίας.... Αμα ήταν όλοι ίσοι τότε η ιστορία θα είχε τελιώσει στο οταν πήγαν στο Baratie που επιτέθηκε ο όχλος του Krieg!
3. 13 χρονια εχουν περάσει απο τοτε που ο Oda άρχισε , μέχρι το time skip στην ιστορία είχε περάσει ένας χρόνος... Αρα δεν γερνανε φυσικα.... Αλλα ναι σε μερικα σημεια καταντάει γελοίο αυτο με την ναμι....
4. I agree... Έχει αστείες στιγμες αλλα (ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΤHRILLER BARK) το παρακάνει απιστευτα με όλα αυτα τα gags(5) που πεταγονται τα ματια εξω και βγένουν μυξες και τα λοιπα...
(συνέχεια απο πανω για 5.) Στο ennies lobby πραγματικα νευρίασα που έβαλε τον Zoro να κοροιδέυει τον Kaku για αυτο που είπες.....Παραμορφώνει τους χαρακτήρες....


Για τα δικα μου αρνητικα:
1. Το Skypia.... Τρεις φορες το έχω αρχησει τρεις φορες το έχω κανει drop....Πιο βαρετο αρψ δεν εχω δει σε shonen (εκτος απο το Edolas του FT)
2. Τα καινούργια σχέδια.... Τα παλιά πριν το time skip μου άρεσαν αρκετα και ειδικά το οτι δούλευε πολυ τις λεπτομέριες και τα λοιπα. Τωρα πια όλοι οι χαρακτηρες που ειναι κακοί ή κάτι τέτοιο έχουν κάτι φάτσες σαν πατσαβουρες......
3. Ο λαιμός του (σχετικα καινουργιου -water 7+ -) Zoro.... Πήρε έναν λαιμό απο ρινόκερο και τον έβαλε σε άνθρωπο.....


Θετικα : Γενικα μου αρεσει το manga (το ανιμε μέτριο είναι) και ο Oda γενικα έχει αρκετα αστεια σημεια αν και το παρακανει μερικες φορες.... Προτότυπο coonsept πάνω απ όλα (πριν απο αυτο αλλα και τωρα , πόσα μανγκα με πειρατες υπήρχαν?) Γενικα πιστευω πως αξίζε να είναι #1 αλλα τα καινούργια μαι έχουν απογοητευσει απιστευτα! :redcard2:

v4kFmx.png


#17 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 07 June 2011 - 09:40

Αρνητικά: είναι υπερβολικά καλό.

#18 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,907 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 07 June 2011 - 09:56

Για τις φατσες που παραμορφωνοντε.Επιτελους ενα απο τα λιγα anime που τσαλακωνει τοσο πολυ τους βασικους του χαρακτηρες.Το συγκεκριμενο σχολιο ειναι απο τα θετικα στοιχεια.
Βαριεμαι να σχολιασω τα υπολοιπα που ειπε ο Kamui.:yawn2:

image.jpg


#19 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 07 June 2011 - 10:56

^lol που βρίσκεις το καλό στην παραμόρφωση των φατσών; Και δεν είναι από τα λίγα άνιμε. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ άνιμε το κάνουν αυτό.

Για τα δικα μου αρνητικα:
1. Το Skypia.... Τρεις φορες το έχω αρχησει τρεις φορες το έχω κανει drop....Πιο βαρετο αρψ δεν εχω δει σε shonen (εκτος απο το Edolas του FT)
3. Ο λαιμός του (σχετικα καινουργιου -water 7+ -) Zoro.... Πήρε έναν λαιμό απο ρινόκερο και τον έβαλε σε άνθρωπο.....


1. Βασικά, συνέχισες το OP χωρίς να τελειώσει main arc? Αν και θα συμφωνήσω ότι είναι βαρετό. Περιμένω τόσα επεισόδια να μπει στο ψητό και τίποτα...
3. Ναι, επίσης η μύτη του Usopp, τα φρύδια του Sanji, τα αυτιά του Luffy και τα κέρατα του Chopper... Πολύ σπουδαία αρνητικά...

Και για να μη λέω μόνο αρνητικά:
1. Συμπαθητικό main cast που ακόμα και οι πιο εκνευριστικοί (Usopp) καταφέρνουν να γίνουν συμπαθητικοί.
2. Το γεγονός ότι έχει ένα πολύ μεγάλο κόσμο, τον οποίο και ξέρει να διαχειρίζεται καλά ο Oda.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#20 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 07 June 2011 - 11:07

^lol που βρίσκεις το καλό στην παραμόρφωση των φατσών; Και δεν είναι από τα λίγα άνιμε. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ άνιμε το κάνουν αυτό.



1. Βασικά, συνέχισες το OP χωρίς να τελειώσει main arc? Αν και θα συμφωνήσω ότι είναι βαρετό. Περιμένω τόσα επεισόδια να μπει στο ψητό και τίποτα...
3. Ναι, επίσης η μύτη του Usopp, τα φρύδια του Sanji, τα αυτιά του Luffy και τα κέρατα του Chopper... Πολύ σπουδαία αρνητικά...


1. Ξεκινησα το OP απο το Impel Down , και μετα διαβασα τα προηγούμενα , τι μου λες τώρα? xD
3. Ρε συ , κοίτα τον λαιμό του ζόρο εδώ στο κατω μεσάιο πάνελ (big big manga spoilers)
Spoiler:

...ασε που μοιαζει με τον βόλντεμορντ

επίσης κάτι που μου την σπαει ελάχιστα , αλλα μου την σπάει ειναι πως σχεδιαζει δοντια να λείπουν και μετα είναι κανονικα... I know είναι για να δείξει πως κάποιος είναι χτύπημένος κ'έτσι αλλα...

v4kFmx.png


#21 Johnyman

Johnyman

    Clear Eyes,Full Hearts

  • Members
  • 142 posts

Posted 07 June 2011 - 11:47

τα θετικά δεν θα τα αναφέρω,εξάλλου είναι και πολλά:canthelp:

τα αρνητικά εγώ άρχισα να τα παρατηρώ και να τους δίνω σημασία αφού έφτασα up-to-date στο μάνγκα(το ανιμε το παράτησα) και εξακολουθώ να πιστεύω πως αν είχα ακόμα πολλά τσάπτερς μπροστά μου και τα διάβαζα με γρήγορο ρυθμό δεν θα γίνονταν τόσο αισθητά τα αρνητικά στοιχεία.λοιπόν έχουμε και λέμε:

1)ο σχεδιασμός των κακών χαρακτήρων και τον κομπάρσων..άθλιος...τερατόμορφοι,τεράστιοι,χοντροί,ανώμαλοι,τραβεστί κ.ά.\
όχι,εμένα δεν μου αρέσουν..μόνο τον μρ2 συμπάθησα,κι αυτόν αφού μάθαμε καλύτερα τον χαρακτήρα του

2)κρατάει πολύ το μάνγκα,και θα κρατήσει για πολύ ακόμα..έχουν ήδη αρχίσει να εμφανίζονται κοιλιές και φοβάμαι μην υπάρξουν κι άλλες

3)τώρα αρχίζω και καταλαβαίνω πως νιώθουν οι άλλοι όταν λένε πως είναι αρκετά βαρετό μέχρι να μπει στο ζουμί του αρκ..το fishman island μου φένεται βαρετό

4)το κλισέ στοιχείο ο καλός νικάει και ζει στον αιώνα τον άπαντα είναι λίγο σπαστικό(το έχουν και τα άλλα shonen,αλλά εδώ θάβουμε το ΟΠ)

5)έχω πεθυμήσει τα πρώτα τσάπτερς,όπου όλα ήταν πιο απλά,οι κακοί λιγότερο δυνατοί,οι δυνάμεις όχι τόσο εξωφρενικές και γενικά το όλο κλίμα..κάναμε 600 τσάπτερς για να φτάσουμε στους πραγματικά δυνατούς αντιπάλους και είδαμε όλων των ειδών τις δυνάμεις..στο μέλλον τι άλλο θα δούμε? :blurah5:
ίσως ξεχνάω κάποια αρνητικά,αν μου έρθει τίποτα άλλο θα ξαναποστάρω

εμένα πάντως δεν με ενοχλεί το χιούμορ του Όντα επειδή από την αρχή το θεώρησα πετυχημένο,ούτε η skypiea(είναι μάλιστα το αγαπημένο μου αρκ)

πάντως το ΟΠ παραμένει το καλύτερο shonen(από αυτά που ξεκίνησαν μετά ή μαζί με αυτό) παρόλα τα αρνητικά του..αυτό και τίποτα άλλο.δεν θέλω να οδηγηθούμε πάλι στις συζητήσεις OP vs bleach vs naruto vs etc

Posted Image


#22 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,907 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 07 June 2011 - 13:15

^lol που βρίσκεις το καλό στην παραμόρφωση των φατσών; Και δεν είναι από τα λίγα άνιμε. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ άνιμε το κάνουν αυτό.

Ναι απλως το ενα κομματι το κανει με τον δικο του τροπο.Ναι πολυ γελοιος τροπος αλλα μαγκια του που το κανει ο Oda.Δηλαδη αφου το κανουν ολα τα ανιμε εννοεις πως ολα εχουν το συγκεκριμενο αρνητικο στοιχειο.Νομιζω ειστε καλομαθημενοι(και δεν λεω μονο εσενα)στο cool σχεδιο του Bleach,Naruto κ.τ.λ.

image.jpg


#23 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 07 June 2011 - 13:26

θετικα:1)εχει πολυ καλη και δεμενη ιστορια χωρις plot holes και οσο προχωραει τοσο βελτιωνεται
2)καλο character development
3)καλο pacing


αρνητικα:1)ασχημο σχεδιο
2)ενα αχρηστο arc με το ονομα skypiea arc


ps επισης αμα δεν τελειωσει μεσα σε 5-6 χρονια στα αρνητικα θα προστεθει και η τεραστια εκταση του

#24 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 07 June 2011 - 13:37

Ναι απλως το ενα κομματι το κανει με τον δικο του τροπο.Ναι πολυ γελοιος τροπος αλλα μαγκια του που το κανει ο Oda.Δηλαδη αφου το κανουν ολα τα ανιμε εννοεις πως ολα εχουν το συγκεκριμενο αρνητικο στοιχειο.Νομιζω ειστε καλομαθημενοι(και δεν λεω μονο εσενα)στο cool σχεδιο του Bleach,Naruto κ.τ.λ.


Βασικά, δεν είπα ότι είναι αρνητικό. Απλώς είπα ότι δεν είναι και θετικό. Αυτό που δεν μου αρέσει όμως είναι ότι βασίζεται τις περισσότερες φορές αποκλειστικά και μόνο σε αυτές τις παραμορφωμένες φάτσες για να δείξει λίγο χιούμορ. Δηλαδή, πετάμε μια νευριασμένη Nami με τα μάτια έξω και κοφτερά δόντια να φωνάζει στον Luffy και στον Zoro και έχουμε κωμικό στοιχείο...
Για το τελευταίο, Naruto δεν βλέπω και όσο για το Bleach, ναι έχει cool animation και είναι από τα λίγα στοιχεία που μου αρέσουν σε αυτό το άνιμε. Είναι κακό; Δηλαδή δεν μπορώ να παραπονεθώ για το animation του OP επειδή υπάρχουν άλλα που έχουν καλύτερο;
Το ξέρω η ερώτηση δεν ήταν προσωπική, απλά απαντάω για μένα. Και καλύτερα τις συγκρίσεις με άλλα άνιμε να τις σταματήσουμε (και δή με Naruto και Bleach) γιατί βγαίνουμε off-topic (και μάλιστα υπάρχει ήδη thread για OP vs Naruto vs Bleach).

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#25 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 07 June 2011 - 13:45

Δηλαδή, πετάμε μια νευριασμένη Nami με τα μάτια έξω και κοφτερά δόντια να φωνάζει στον Luffy και στον Zoro και έχουμε κωμικό στοιχείο...

σ'αυτο συμφωνω απολυτα...

#26 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,907 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 07 June 2011 - 13:46

Προσωπικα δεν μου πολυαρεσουν οι cool χαρακτηρες.Οχι οτι αν ενα anime εχει αυτο το χαρακτηριστικο θα το μισησω.Αλλα δεν θα τρελαθω κιολας.Ορισμενοι βλεπουν ενα anime για το cool animation.Εγω δεν θα το εκανα αυτο παντως(και παλι δεν μιλαω για εσενα προσωπικα:))

image.jpg


#27 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 07 June 2011 - 14:44

Eγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει απαραιτητα να συγκρινουμε το One Piece με το Naruto και το Bleach.Τρια shounen υπαρχουν ολα κι ολα?
Κι εγω απο τα τρια προτιμω one piece λογω ισσοροπημενου pace και σεναριου, με πολυ ανοιχτο κυκλο adventure, αλλα αυτο δε σημαινει πως ειναι και το καλυτερο ανιμε γενικα.

To θεμα μας δεν ειναι γιατι να δεις one piece αντι για Naruto ή bleach, αλλα γιατι να κατσεις εκατονταδες ωρες, υπομενοντας τα πολλαπλα αρνητικα του και να δεις εκατονταδες επεισοδια απο τα οποια ζητημα το 1/3 να ειναι πραγματικα καλα, αντι να δεις στον ιδιο χρονο δεκαδες σειρες με πολυ περισσοτερο ενδιαφερον.
Αμα σε καποιον απλα του αρεσει τοσο πολυ, μαλιστα, αλλα αυτο δε θεωρειται θετικο της σειρας αλλα προσωπικη αντιλυψη ενος φαν.

Τελικα αυτο το θρεντ δεν ειναι και τοσο βλακεια οσο φανταστηκα αρχικα.:hiding_something:

O6rrvsU.jpg


#28 croco~boy

croco~boy

    Dark Banquet

  • Members
  • 895 posts

Posted 07 June 2011 - 14:52

θετικά:
1)Nice story with out plot holes.
2)Nice character development για όλους τους χαρακτήρες του one piece.
Spoiler:

4)Cool villains.
5) το comedy στοιχείο είναι max!

Αρνητικάό:
1)O oda έχει το κακό να ζωγραφίζει σε κάθε chapter πάντα πλήθη και μάλλον για αυτό όλοι παραπονιούνται για το κακό σχέδιο.

Edited by croco~boy, 07 June 2011 - 15:07.

Posted Image


#29 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 07 June 2011 - 15:03

θετικά:

Spoiler:


Lol
Spoiler: OP manga spoilers

Όσο για τα generic eyes ήταν να το σχολιάσω, αλλά λέω άσ᾽το. Just for the record, να σου θυμίσω ότι είναι άνιμε..........

Απλά να πω... Βλέπεις ότι όλοι, OP fans και μη, προσπαθούν να μιλήσουν με όσο πιο πολύ αντικειμενικότητα μπορούν. Προσπάθησε να κάνεις και εσύ το ίδιο.

Edited by Jorg, 07 June 2011 - 15:12.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#30 croco~boy

croco~boy

    Dark Banquet

  • Members
  • 895 posts

Posted 07 June 2011 - 15:06

Αha νόμιζα οτι μιλούσαμε για το manga! :bahhh:

I'll use spoiler tag!

Posted Image