Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Η Ελλάδα και τα anime


  • Please log in to reply
605 replies to this topic

#46 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 29 March 2007 - 21:01

Σωστά, πρέπει να ανήκεις στη MENSA για να μπορείς να παρακολουθήσεις anime. Γιατί δεν υπάρχει φυσικά "δε μ'αρέσει", υπάρχει "δεν είμαι στο νοητικό επίπεδο για να μπορώ να κατανοήσω τέτοια έργα υψηλής τέχνης"...

Να μην προλάβει κανείς να κάνει πλάκα. Κατ'ευθείαν τον παρεξηγούν.

Σιγά ρε παιδιά. Μίλησα γι' αυτά τα δύο γιατί τα βλέπω κι εγώ. Όσο για το Fullmetal Alchemist, slow the eggs. Παράδειγμα τυχαίο ήταν. Anyway... :drinks:

~ Storm ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#47 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 29 March 2007 - 21:28

Ας πω κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος.
Συμφωνώ σχεδόν με όλα αυτά που έχετε αναφέρει και δεν πιστεύω ότι στο κοντινό μέλλον θα δείξει η ελληνική τηλεόραση κάποια σειρά anime σε απογευματινές ή βραδινές ώρες, σε σταθερή βάση ώστε να παρακολουθείς σωστά την ιστορία και όχι να επαναλαμβάνουν κάποια επεισόδια συνέχεια και οι μέρες και οι ώρες προβολής να αλλάζουν συνέχεια.
Αν κάποτε γίνει, λέμε ΑΝ, τότε θα έχουμε το πρόβλημα της μεταγλώτισης γιατί θα το προωθήσουν για τις μικρές ηλικίες και εκεί οι υπότιτλοι θα ''πάτωναν''.
Αλλά ΑΝ αποφασίσουν να χτυπήσουν κάποιο μεγαλύτερο ηλικιακά target group τότε έχω να πω ότι όλα είναι θέμα σωστής προώθησης. Για παράδειγμα το τετράγωνο ή το x μπορεί να ψαρέψει κάποιο κοινό, μετά με ένα - δύο δυνατά τρέιλερ, άλλωστε το internet είναι γεμάτο από καταπληκτικά AMV από τα οποία μπορούν να πάρουν παράδειγμα, μπορεί να ψαρέψουν αρκετούς ακόμα. Το όλο θέμα είναι πως θα το πασάρεις στο κοινό...ως ''μίκυ μάους'' ή ως μία σοβαρή και με δυνατές συγκινήσεις σειρά;
Για παράδειγμα αν προωθούσαν το Hellsing και έβαζαν σε τρέιλερ κάποιο κομμάτι από το παρακάτω AMV (ή μήπως είναι promo video:?) του Hellsing

Youtube Video


πιστεύω ότι θα χτύπαγαν στον εύκολο εντυπωσιασμό και στην περιέργια του μέσου Έλληνα:greece:και όλοι ξέρουμε ότι μετά το (anime)pop δεν έχεις stop!!!:bleh:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#48 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 29 March 2007 - 21:45

Σωστά, πρέπει να ανήκεις στη MENSA για να μπορείς να παρακολουθήσεις anime. Γιατί δεν υπάρχει φυσικά "δε μ'αρέσει", υπάρχει "δεν είμαι στο νοητικό επίπεδο για να μπορώ να κατανοήσω τέτοια έργα υψηλής τέχνης"...

QFT.

Δεν πιστεύω ότι θέλει ούτε επίπεδο, ούτε παιδεία, ούτε ευφυία, για να παρακολουθήσει κανείς Anime. Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, ούτε το "δεν μου αρέσει", ούτε το "δεν είμαι στο νοητικό επίπεδο για να μπορώ να κατανοήσω τέτοια έργα υψηλής τέχνης" υπάρχει. Ο λόγος που οι Έλληνες δεν βλέπουν Άνιμε είναι επειδή στην Ελλάδα δεν προβάλονται Anime.

oR4yYRl.gif


#49 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 30 March 2007 - 07:03

Σωστά, πρέπει να ανήκεις στη MENSA για να μπορείς να παρακολουθήσεις anime. Γιατί δεν υπάρχει φυσικά "δε μ'αρέσει", υπάρχει "δεν είμαι στο νοητικό επίπεδο για να μπορώ να κατανοήσω τέτοια έργα υψηλής τέχνης"...


Ε κοίτα τώρα να μην λέμε και ότι θέλουμε... Καταρχήν υπάρχουν anime και anime... Υπάρχουν κάποια που είναι χαλαρά και light και κάποια που είναι βαριά και ασήκωτα.

Προφανώς η πρώτη κατηγορία (αν κάνουμε τον ακραίο διαχωρισμό και τα χωρίσουμε σε 2 ακραίες κατηγορίες) δεν θέλει και πολύ μυαλό... Και για αυτό είναι και πιο κατάλληλη για το ελληνικό κοινό (σε θεωρητικό επίπεδο).

Στην δεύτερη κατηγορία έχουμε τα πιο culture anime όπου ως συνύθως πρέπει να βάλεις λίγο η πολύ το μυαλό σου να δουλέψει... (Άν και σε μερικές περιπτώσεις δεν είναι ανάγκη να το καταλάβεις για να σου αρέσει) Ε αυτό όπως είναι γνωστό αντιτίθεται με την λογική της σύγχρονης ελληνικής τηλεόρασης: Να ΜΗΝ σκέφτεσαι και να μην χρησιμοποιείς το μυαλό σου. Αν δεν είναι μασημένη τροφή τότε δεν κάνει.

Βέβαια εντάξει είναι και το "δεν μου αρέσει". Γιατί είναι κάτι που ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει να βλέπει (και δεν έχει ως συνήθως σοβαρό λόγο να αλλάξει τις συνήθειες του). Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Όπως και δεν βλέπει ο περισσότερος κόσμος μη εμπορικές ταινίες...

#50 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 30 March 2007 - 11:39

QFT.

Δεν πιστεύω ότι θέλει ούτε επίπεδο, ούτε παιδεία, ούτε ευφυία, για να παρακολουθήσει κανείς Anime. Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, ούτε το "δεν μου αρέσει", ούτε το "δεν είμαι στο νοητικό επίπεδο για να μπορώ να κατανοήσω τέτοια έργα υψηλής τέχνης" υπάρχει. Ο λόγος που οι Έλληνες δεν βλέπουν Άνιμε είναι επειδή στην Ελλάδα δεν προβάλονται Anime.

Λάθος. Στην Ελλάδα προβάλλονται anime. Τα Πόκεμον, τα Ντίτζιμον, το Γιού-Γκι-Ο. Όλα άνιμε είναι.

Έτσι κι αλλιώς, αν δεν προβάλλονταν άνιμε, πώς θα τα γνωρίζαμε εμείς που ερχόμαστε εδώ και λέμε τις πατάτες μας;

~ Storm ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#51 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 30 March 2007 - 12:20

Καλά, καταλαβαίνεις τι εννοώ... :P
Κανείς δεν ξέρει τι θα κάνουν επόμενες γενειές. Εμείς τύχαμε να έχούμε ενδιαφέρον για αυτά τα Anime "κατωτέρου" επιπέδου, ώστε να προχωρίσουμε και να δούμε πιο αξιόλογα. Τώρα και κομφορμιστικά αν το πάρουμε, δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν τη "μαγγιά" να δουν Pokemon και τα γνωστά, στο 14-17ο χρόνο της ζωής τους. Επομένως, αφού δεν ασχολίθικαν νωρίτερα, είναι αναπόφευκτο να τα θεωρούν παιδικά και ανώριμα, έστω και αν έχουν μια μικρή υπόληψη για αυτά.

Οπότε αυτό που είπα πριν ισχύει. Δεν είναι σερβιρισμένα στο ελληνικό κοινό, ώστε να το ωθήσουν. Τα Άνιμε για τις μικρότερες ηλικίες είναι απλά ένα μέσο που μπορεί να κάνει κάποιον, εφόσον έχει τη δυνατότητα, να δεί άλλα, πιο αξιόλογα Anime.

oR4yYRl.gif


#52 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 30 March 2007 - 12:26

Λάθος. Στην Ελλάδα προβάλλονται anime. Τα Πόκεμον, τα Ντίτζιμον, το Γιού-Γκι-Ο. Όλα άνιμε είναι.

Έτσι κι αλλιώς, αν δεν προβάλλονταν άνιμε, πώς θα τα γνωρίζαμε εμείς που ερχόμαστε εδώ και λέμε τις πατάτες μας;

~ Storm ~


storm-and-fire δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα αμα στην Ελλαδα μαθεναμε τα anime απο το pokemon και το Yu-Gi-oh τοτε αυτη την στιγμη δεν θα βρισκομασταν εδω να μιλαμε.
Τα anime τα μαθαμε επειδη στην ηλικια μας υπαρχαν σταθμοι οπως το Junior TV :greece: ,το NEW Channel ,ANT1 (DRAGONBALL!)και καποια κρατικα καναλια ,αυτα ειχαν φερει πραγματικα ομορφα anime (JUMARU ,Mazinga 7,TARO,Swan Lake...) τα οποια χαραχτηκαν στη μνημη μας και ας μην τα εδειχναν ολοκληρα !Ηταν αρκετο με αυτα τα λιγα επεισοδια να σε κερδισουν.
Γι'αυτο δυστηχως φοβαμαι οτι η καινουργια γενια δεν θα εχει μια τετοια ευκαιρια ν'αγαπησει τα anime.
Η δικια μου αποψη ειναι οτι anime στιλ YU-GI-OH δεν παριεχουν τα βασικα συστατικα οπως συναισθημα και κοινωνικα μυνηματα.Βεβαια ουτε το dragonball ειχε μυνηματα αλλα ηταν η εξαιρεση στον κανονα:bleh: .
Εγω πραγματικα πιστευω πως πλεον ο μονος τροπος διαδωσης ειναι μεσω του internet ,κατι βεβαια που θα ειναι πολυ δυσκολο εφοσων δεν θα υπαρχουν μεταγλωτησμενα και οι μικρες ηλικιες (5-10 χρονων) μη εχοντας δει αυτα που εμεις βλεπαμε θα ειναι αρκετα δυσκολο να τα δεχτουν στην συνεχεια...

H μοιρα των anime στην Ελλαδα αυτη την στιγμη εξαρταται απο εμας <<...τα καναλια ετσι οπως κατεντισαν σημερα ουτε σε 1000 χρονια δεν θα παιξουν anime της προκοπης.

#53 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 30 March 2007 - 13:02

Τίποτα δεν εξαρτάται από εμάς...Εμέις απλά κατεβάζουμε fansubs από διάφορα anime και τα διακινούμαι....
Το καλό είναι ότι έτσι μαθαίνουν περισσότεροι για αυτά και κάπως καλυτερεύει η κατάσταση...

#54 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 30 March 2007 - 13:38

DRD (Kresto) μαλλον κανεις λαθος...ουτε εγω ξερω ποσα ατομα στο περιβαλλον μου εχω πορωσει με τα anime, απο μικρα ξαδελφια μεχρι και ατομα μεγαλυτερα απο εμενα που δεν περιμενα με τιποτα να το δεχτουν ως μεσο ψυχαγωγιας, αλλα εκτος απο αυτο και η διακινηση των anime αποτελει ενα τεραστιο πλεονεκτημα στην διαδωση τους στην Ελλαδα.
Το κατα ποσο ειμαστε διατεθημενει να μιλησουμε σε ατομα που δεν εχουν ιδεα απο anime και να τoυς βαλουμε στο παιχνιδι αυτο ειναι το δυσκολο!!.
Με λιγα λογια εξαρταται απο μας η διαδωση τους επειδη δεν υπαρχει αλλος τροπος για να τα μαθουν.

#55 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 30 March 2007 - 13:39

Καλά, καταλαβαίνεις τι εννοώ... :P
Κανείς δεν ξέρει τι θα κάνουν επόμενες γενειές. Εμείς τύχαμε να έχούμε ενδιαφέρον για αυτά τα Anime "κατωτέρου" επιπέδου, ώστε να προχωρίσουμε και να δούμε πιο αξιόλογα. Τώρα και κομφορμιστικά αν το πάρουμε, δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν τη "μαγγιά" να δουν Pokemon και τα γνωστά, στο 14-17ο χρόνο της ζωής τους. Επομένως, αφού δεν ασχολίθικαν νωρίτερα, είναι αναπόφευκτο να τα θεωρούν παιδικά και ανώριμα, έστω και αν έχουν μια μικρή υπόληψη για αυτά.

Οπότε αυτό που είπα πριν ισχύει. Δεν είναι σερβιρισμένα στο ελληνικό κοινό, ώστε να το ωθήσουν. Τα Άνιμε για τις μικρότερες ηλικίες είναι απλά ένα μέσο που μπορεί να κάνει κάποιον, εφόσον έχει τη δυνατότητα, να δεί άλλα, πιο αξιόλογα Anime.

Έτσι το εννοούσες λοιπόν... Θα συμφωνήσω τότε. ;)

storm-and-fire δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα αμα στην Ελλαδα μαθεναμε τα anime απο το pokemon και το Yu-Gi-oh τοτε αυτη την στιγμη δεν θα βρισκομασταν εδω να μιλαμε.
Τα anime τα μαθαμε επειδη στην ηλικια μας υπαρχαν σταθμοι οπως το Junior TV :greece: ,το NEW Channel ,ANT1 (DRAGONBALL!)και καποια κρατικα καναλια ,αυτα ειχαν φερει πραγματικα ομορφα anime (JUMARU ,Mazinga 7,TARO,Swan Lake...) τα οποια χαραχτηκαν στη μνημη μας και ας μην τα εδειχναν ολοκληρα !Ηταν αρκετο με αυτα τα λιγα επεισοδια να σε κερδισουν.
Γι'αυτο δυστηχως φοβαμαι οτι η καινουργια γενια δεν θα εχει μια τετοια ευκαιρια ν'αγαπησει τα anime.

Μιλάς με Storm τώρα, όχι και με τις δυο μας. XD

Anyway, εγώ μιλούσα ως εκπρόσωπος της καινούριας γενιάς. Δε λέω. Κι εγώ έβλεπα όλα αυτά που λες, αλλά τότε ήμουν στο προνήπιο. Εγώ τα θυμάμαι αυτά, αλλά πού ξέρω αν οι υπόλοιποι μαντραχαλάδες της ηλικίας μου τα θυμούνται; Γι' αυτό ανέφερα τα συγκεκριμένα 3 που πολλοί λίγο πολύ γνωρίζουν.

Η δικια μου αποψη ειναι οτι anime στιλ YU-GI-OH δεν παριεχουν τα βασικα συστατικα οπως συναισθημα και κοινωνικα μυνηματα.Βεβαια ουτε το dragonball ειχε μυνηματα αλλα ηταν η εξαιρεση στον κανονα:bleh: .

Σε αυτό δεν μπορώ να πω κάτι γιατί ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα κάποιο από τα δύο.

Εγω πραγματικα πιστευω πως πλεον ο μονος τροπος διαδωσης ειναι μεσω του internet ,κατι βεβαια που θα ειναι πολυ δυσκολο εφοσων δεν θα υπαρχουν μεταγλωτησμενα και οι μικρες ηλικιες (5-10 χρονων) μη εχοντας δει αυτα που εμεις βλεπαμε θα ειναι αρκετα δυσκολο να τα δεχτουν στην συνεχεια...

Σε αυτό έχεις δίκιο. Ή θα μείνουμε σε Sailor Moon ή θα το ψάξουμε το πράγμα.

H μοιρα των anime στην Ελλαδα αυτη την στιγμη εξαρταται απο εμας <<...τα καναλια ετσι οπως κατεντισαν σημερα ουτε σε 1000 χρονια δεν θα παιξουν anime της προκοπης.

Γι' αυτό δεν ξέρω... Εγώ βλέπω άνιμε για να διασκεδάσω. Αν παράλληλα με εμένα διασκεδάζουν και άλλοι Έλληνες βλέποντας άνιμε, δεν έχω πρόβλημα. Αν όχι... Ε, δε θα σκάσω κιόλας. Αν είναι φίλοι μου, θα προσπαθήσω να τους βάλω μέσα όμως. Αν δεν μπούνε στο κόλπο... :greece:

~ Storm ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#56 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 March 2007 - 14:39

αν μιλάτε για παιδικό πρόγραμμα δεν είναι άσχημο. Το μόνο που με ενοχλεί είναι που η Disney κατέκτησε το "κρατικό" κανάλι της ΝΕΤ και όπως έγινε τώρα δεν την χωνεύω καθόλου. Παλι καλά που έτσι θα δείξει καμιά ταινία Ghibili.

Λάβετε επίσης υπόψη πως πολλά από τα καρτούν που βλέπαμε όταν είμασταν παιδιά μπορεί τώρα να μας φανούν γελοία, όπως φαινόταν τότε και στους γονείς μας αυτά που βλέπαμε. Οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες. Ασε που λίγα άτομα ασχολούνται με τις παιδικές τηλεοπτικές ή αναγνωστικές αναμνήσεις τους.


Τώρα για παραγωγές animation για μεγαλύτερο ηλικιακά κοινό, μην ξεχνάτε πως κάτι ανάλογο μόνο τα κρατικά κανάλια δοκίμασαν. Αν είχαμε κάνα ελληνικό κανάλι όπως το γαλλικό ARTE θα έβαζε τίποτα της προκοπής, έστω και ταινίες μικρού μήκους. Για ταινίες τέτοιου είδους δεν απαιτήται να ξοδεψεις μια περιουσία νομίζω.

Αλλά πολλές ταινίες γενικά το ελληνικό κοινό, mainstream στην πλειοψηφία του, είναι ανέτοιμο να της υποδεχτεί. Εδώ πάει να δείξει το Star την ταινία του Scorcese "Ο τελευταίος πειρασμός" και είδατε τί γίνεται. Οπότε φανταστείτε για άλλες πιο ιδιαίτερες ταινίες, ιδίως σε θέματα θρησκείας.

Άσε που σοβαρές ταινίες από Αλβανία, Σκόπια, Βουλγαρία ή Τουρκία (πέρα από τη γνωστη σειρά) ποιος να τολμήσει να δείξει εδώ, μιας και ζούμε ακόμη στο εθνικιστικό καβούκι μας.

Δεν είναι δυστηχώς μόνο θέμα αν θα δείξει ιαπωνικό animation. Απαιτήται και υποδομή και παιδεία τόσο από τα κανάλια όσο και από τους θεατές, αλλά αν κρίνεις από τα "δελτία ειδήσεων" μην περιμένετε πολλά. Το ότι οι υποτίθεται σοβαροί και εκλεγμένοι από το λαό βουλευτές και λοιποί δέχονται να συμμετέχουν στην τηλεοπτική παρωδία, μαρτυρά πολλά.

Ευτυχώς που υπάρχουν και τα κρατικά κανάλια και αυτό της Βουλής και δείχνουν μερικά έργα της προκοπής. Για μένα η καλύτερη σειρά ανιμε που παίζεται στην ελληνική τηλεόραση αυτή τη στιγμή, είναι ο "Μικρός Πριγκηπας" στο καναλι της Βουλής κάθε Κυριακή στις 17.00. Δείχνει πως οι άνθρωποι εκεί έχουν επίπεδο.

Ξέρω πολύ κόσμο που βλέπει Μπόμπ αλλά και anime, μέσα σε αυτούς και γω , τι κακό έχει ο Μπόμ ρε παιδία, μια χαρά κάψιμο είναι

πλάκα είχαν μερικά επεισόδια οταν το εβλεπα, αρκετά πάντως ήταν άθλια. αν είχαμε και καλυτερες επιλογές δε θα με πείραζε.

#57 Backkiller

Backkiller

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 30 March 2007 - 19:28

Παιδια ξεχναμε κατι σημαντικο: ο μεσος Ελληνας θεωρει καθετι που είναι ή θυμιζει κινουμενα σχεδια (δηλαδη και anime) ως κατι το παιδικο και κατ' επεκταση χασιμο και σπαταλη χρονου.....Αποτελεσμα ειναι οτι λιγοι θα καθοντουσαν ετσι ξαφνικα να δουν anime εκτος και αν κατα καποιο τροπο "κολλαγαν" βλεποντας καποια καλη σειρα(πχ deathnote) η καποια καλη ταινια...

#58 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 March 2007 - 00:26

Παιδια ξεχναμε κατι σημαντικο: ο μεσος Ελληνας θεωρει καθετι που είναι ή θυμιζει κινουμενα σχεδια (δηλαδη και anime) ως κατι το παιδικο και κατ' επεκταση χασιμο και σπαταλη χρονου.....Αποτελεσμα ειναι οτι λιγοι θα καθοντουσαν ετσι ξαφνικα να δουν anime εκτος και αν κατα καποιο τροπο "κολλαγαν" βλεποντας καποια καλη σειρα(πχ deathnote) η καποια καλη ταινια...




και ποιος φταίει για αυτό;

http://www.kinoeye.org/02/01/hames01.php

You once described Walt Disney as one of the leading destroyers of European culture. What is being destroyed and how can this be resisted?

Disney is among the greatest makers of "art for children." I have always held that no special art for children simply exists, and what passes for it embodies either the birch (discipline) or lucre (profit). "Art for children" is dangerous in that it shares either in the taming of the child's soul or the bringing up of consumers of mass culture. I am afraid a child reared on current Disney produce will find it difficult to get used to more sophisticated kinds of art, and will assume his/her place in the ranks of viewers of idiotic television serials. That doesn't mean that works with imaginative value may not occasionally crop up in consumer culture—for instance, King Kong. But I fear their number is dwindling.

#59 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 31 March 2007 - 01:05

Disney My Ass απλά ήταν ο πρώτος που έκανε μαζική παραγωγή και επειδή
η Ευρώπη επηρεάζεται σαφώ περισσότερο απο την Αμερική έτσι έχουεμ και
την εξέλιξη αυτή.

Μεγάλωσε με τα anime της κρατικής τηλέοραση, λυπάμαι που η νέα γενιά
της ελληνικής τv δεν έχει να προσφέρι κάτι σε anime. Χάρηκα που είδα
αρκετές γαλλικές παραγωγές να κυκλοφορούν.

Η 9η τέχνη ακόμη θεωρείτε υποδιέστερη στη χώρα μας δυστυχώς, αλλά ευτυχώς που έχουμε τα Φραουλόπουλα να μας δίνουν ελπίδες.

#60 mitsos

mitsos

    Anime Newbie

  • Members
  • 59 posts

Posted 31 March 2007 - 01:57

παιδια . ο κυριος λογος που δεν προβαλονται σοβαρα anime στην ελλαδα εχει να κανει με το νομοθετικο πλαισιο που επιβαλει ενας αχριστος οργανισμος που ακουει στο ονομα Ε.Σ.Ρ. γι'αυτο το λογο το πιο βιαιο anime που βαζουν στην τηλεοραση ειναι τα Pokemon και ο bob o σφουγγαρακης.
εδω να φανταστειτε κοψανε το power rangers με την δικαιολογια οτι περιειχε ομη βια.