Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5851 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 July 2018 - 16:59

Τελείωσα το Darling. Τα τελευταία επεισόδια μέσα στη μετριότητα. Ειλικρινά, αν δεν εμπλέκονταν το Trigger δεν θα άξιζε καν και πάλι δεν το εκμεταλλεύτηκαν όσο έπρεπε.


Cross Ange: μπροστά στο παραπάνω είναι αριστούργημα και μια από τις καλύτερες και διασκεδαστικότερες σειρές δρασης των τελευταίων ετών, έστω και για μια θέαση. Τι fanservice, ούτε καν γυμνό υπάρχει. Κούκλες Barbie τις κάνανε.

Hisomaso: μακάρι ως πραγματικοί πιλότοι να είχαν παρενοχλήσεις από Κινέζους και Βορειοκορεάτες δράκους. Η σειρά με αυτό θα άξιζε δεκαρι. Χωρίς αυτό, απλά άλλη μια καλουτσικη σειρά για το 18.

Τώρα βλέπω το Victory Gundam, και θα ακολουθήσει το Wing. Επιτέλους, mecha που παθαίνουν ζημιές χωρίς να είναι ατρωτα! Μου φαίνεται θα μου αρέσει περισσότερο από το Wing. Και τι έχει η Shakti, μια χαρά χαρακτήρας είναι.

#5852 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 July 2018 - 19:59

Να δηλώσω ευθαρσώς ότι δεν βλέπω τίποτα, έχω αφήσει τρεις τέσσερις σειρές στην αρχή ακόμα αλλά ειλικρινά δεν την παλεύω με την ζέστη να κάθομαι ακίνητος!

Μερικές φορές απλά στάζω αλλά μάλλον από σουκου θα ξεκινήσω να βλέπω τπτας, μπας και τελειώσω τουλάχιστον το nadesico!


rsrGbGx.gif

#5853 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 15 July 2018 - 16:39

Είδα το Asagao to Kase-san. Ήταν πανέμορφο οπτικά και το ρομάντζο τέρμα χαριτωμένο. Ωστόσο αν και μου άρεσε που η ιστορία άρχιζε αφού ξεκίνησε η σχέση τους, δυστυχώς ήταν μόνο ένα ova και όσο χαριτωμένο κι αν ήταν πιστεύω ότι κόπηκαν πολλά πράγματα. Κρίμα που δεν πήρε σειρά, έστω και με ολιγόλεπτα επεισόδια, θα έβγαινε καλή, ίσως να έφτανε και το Aoi Hana. Το ζευγάρι επίσης πολύ συμπαθητικό.


ySss0UF.jpg


#5854 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 July 2018 - 11:12

Είπα να δω και τα υπόλοιπα mecha που είχε ενεργό ρόλο ο Τομίνο ως σκηνοθέτης και σεναριογραφος, όσο χρονο και να παρει,τώρα που είναι καλοκαιρι. Πέραν των Gundam, Dunbine, Brain Powerd, Ideon, Zambot 3, που έχω δει, υπάρχουν και τα: Daitarn 3, Xabungle, L-Gaim, King Gainer. Μετά απο αυτο δε θα χρειαστεί να δω ποτέ ξανά mecha

Απλά μου το επιβάλλει το άνιμε ένστικτο μου! Όπως και μετά από αυτό να δω όλη τη σειρά Doremi, που θυμίζει λίγο Princess Tutu

Βέβαια συνδιάζοντας αίμα των πρώτων με γλυκύτητα του δεύτερου, μπορεί να γίνω διαβητικός. Παιρνω τη μαγγουρα μου και αποσύρομαι στη σκητη, μακριά από τα εγκόσμια και κάνοντας και καμιά βουτιά. Να'ναι καλά το tablet. Καλοκαιρι δεν αναβω υπολογιστή.

#5855 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 20 July 2018 - 11:28

Τώρα βλέπω το Victory Gundam, και θα ακολουθήσει το Wing. Επιτέλους, mecha που παθαίνουν ζημιές χωρίς να είναι ατρωτα! Μου φαίνεται θα μου αρέσει περισσότερο από το Wing. Και τι έχει η Shakti, μια χαρά χαρακτήρας είναι.

λογο υπερμεγεθους φανμποισμου με go nagai δεν επιασα ποτε τα gundam αν και μου αρεσε αυτο που εβλεπα και διαβασα για αυτο... 
μπορεις να μου δωσεις τα gundam με μια σειρα για να αρχισω να τα βλεπω,,,?ηρθε η ωρα πια...αλλα με ενα Search που εκανα εχασα τα αβγα και τα πασχαλια....please καθε βοηθεια δεκτη!!!


Edited by vectrapearl, 20 July 2018 - 11:30.

                                                                       


#5856 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 July 2018 - 14:00

Ε ξεκίνα με την πρώτη 0079! Μέτρησε πόσες φορές θα χαστουκίσουν τον Amuro!  :hehehe:


rsrGbGx.gif

#5857 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 20 July 2018 - 14:33

Για gundam εξαρτάται τι θες. Μιλάμε για Universal Century μόνο, τα άλλα με αφήνουν αδιάφ(θ)ορο. H χρονολογική σειρά ίσως σε ξενίσει λόγο διαφορών στο ανιμέισιον και το στύλ, αλλά θα σου δώσει την καλύτερη εικόνα για την ιστορία του κόσμου.

Αντι για αυστηρή χρονολογική σειρά εγώ προτείνω την εξής:

Mobile Suit Gundam (aka Gundam 0079) (UC0079) > H ιστορία του one year war (OYW)
Mobile Suit Gundam: The 08th MS Team (UC0079) > OYW από άλλη οπτική, αυτή των rank and file στρατευμάτων με mass produced gundams σε μάχες εδάφους.
Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket (UC0080) > OYW από τα μάτια αμάχων, και συγκεκριμένα ενός παιδιού
Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory (UC0083) > μετά τον OYW, remnants των Zeon ανακινούν τις στάχτες από τις φλόγες του πολέμου
Mobile Suit Zeta Gundam (UC0087) > εδώ αρχίζει να στραβώνει το πράγμα και παλιές έχθρες θα ξεχαστούν μπροστά στον νέο κοινό εχθρό. 
Mobile Suit Gundam ZZ (UC0088) > ίσως το πιο αδύναμο, αν έχεις φτάσει εως εδώ αξίζει να προχωρίσεις. Δείχνει πόσο ευθραυστη είναι η ειρήνη
Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack (UC0093) > η κατάληξη της ιστορίας των μέχρι τώρα προταγωνιστών

Σε αυτό το σημείο αν έχεις κορεστεί μπορέις να το αφήσεις. Με την σημείωση οτι σε κάποια φάση το Mobile Suit Gundam MS IGLOO (January, UC0079) σου δείχνει τα παρασκήνια πρίν την έναρξη του OYW και πως ξεκίνησε αυτός. Αξίζει, αλλά όχι πριν δείς τουλάχιστο το πρώτο (0079) To ίδιο ισχύει και για το Gundam The origin

Αν πάλι θέλεις να δείς τι γίνετε σε αυτόν τον ταλαιπωρημένο κόσμο στο μέλλον σε παραπέμπω εδώ http://gundam.wikia.com/wiki/Universal_Century

Σημείωση: Τo Turn A gundam, θεωρητικά είναι στο απώτερο μέλλον όλων των διαφορετικών gundam κόσμων (oχι μόνο του UC) και το Gundam Reconguista in G εξελίσσετε 500 χρόνια μετά το Turn A και 1000 μετά τα γεγονότα του UC. Μη με ρωτήσεις ποτς γκένεν.

Γενικά για να πιάσεις το vibe του Gundam (UC) σκέψου Β παγκόσμιος in space.


 


Edited by MoRmEnGiL, 20 July 2018 - 14:40.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5858 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 20 July 2018 - 22:14

5η σεζόν bleach. Τον ατελείωτο...( Έχω εθιστεί λίγο βέβαια!) Και παράλληλα Cowboy bebop που και που.

pic.jpg


#5859 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 July 2018 - 22:14

Kαλά το Daitarn 3 έχει πολύ γέλιο. Απορώ πως πέρασε απο εκεί στα καταθλιπτικά Gundam.

 

 

H ιστορία προχωρά πέρα από το Char's Counterattack με το Unicorn, στο οποίο όμως δεν εμπλέκεται ο Τομίνο. Απλά καλύπτει κάποια κενα της ΖΖ και της ταινίας

Spoiler:



#5860 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 20 July 2018 - 23:55

Ναι έπρεπε να το διευκρινίσω αυτό, σωστά. Απλά νομίζω το CC είναι ιδανικό για φινάλε, οπότε το Unicorn είναι για επίλογος.


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5861 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 21 July 2018 - 22:47

asobi asobase εχει τη πλακα του αλλα υποθετω αναλογα με τα γουστα το καθενος μπορει να απο ωραιο μεχρι αθλιο κατα τα αλλα το συνιστω σε ολους με βαση τα 2 επεισοδια που ειδα

 

baki αν σας αρεσε ο kenichi τοτε θα σας αρεσει και αυτο

 

banana fish βια , οπλα , ναρκωτικα , μαφια , διευθαρμενει αστυνομικοι

 

boruto δεν ειμαι σιγουρος αν μαμισαν το naruto shippuuden τοσο ωστε το boruto να φαινετε ενδιαφερον ή αν ειναι οντως ενδιαφερον https://i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/006/026/NOTSUREIF.jpg

 

captain tsubasa κλασικο αθλητικο. εδω εχουμε ποδοσφαιριστη 1vs21 καθε αγωνα. δεν εχω καταλαβει γιατι ολοι συνεχεια του λενε πως πρεπει να κερδισει οπως και διποτε και απο την αλλη πως πρεπει να διασκεδαζει.δεν μου βγαζει νοημα

 

dorei ku παιζουν ενα οποιοδιποτε παιχνιδι και οποιος χασει γινεται δουλος του αλλου.στην αρχη μου ειχε ενδιαφερον.τωρα ειμαι στη μεση και εχει γινει καπως μπερδεμενο σαν ακουστικα...

 

dragon ball heroes αυτο προς το παρον το καταταζω μαζι με to db gtp .χαλια μαυρα

 

happy sugar life με μια λεξη yandere

 

overlord 3 ειναι οπτικα ωραιο κατα τα αλλα ειναι δεν το προτινω σε κανενα.η αρχη ειχε λιγο ενδιαφερον στο 1.οι διαλογοι ειναι τοσο κουλοι , τοση ευγενια , μεχρι αηδιας. Δε το χω παρατησει απο περιεργια που θα καταληξει αυτο το τσιρκο μεντρανο

 

please take my brother away 2 and saiki kusuo psi man εχουν μικρα επισοδια και ειναι κωμικα. θα τα βαζα μαζι με το asobi asobase

 

steins gate 0 αν σας αρεσε το steins gate θα σας αρεσει και αυτο

 

twin star exorcists εκρηκτικο ξεκινημα σαν bleach , στη συνεχεια κατι κουλα επεισοδια...εσκασα στα γελια.μετα απο 6 επεισοδια επεσε σε ρυθμους σαλιγκαριου...

 

zoids wild  digimon...με κατι απο pokemon...και φαση ash με ανεξελενκτω charizard.η αρχη ηταν οκ.το 2ο επεισοδιο ηταν αθλιο



#5862 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 23 July 2018 - 19:58

Wolf Children

πολύ καλό dub, οπότε δε μετάνιωσα που δεν το άκουσα από γιαπωνέζους....

στιγμές βουρκώματος πολλές, πάρα πολλές...

σε όποιον ανιμάτορα κλαίει συστήνω να τη δει, γιατί θα κλαίει ακόμη περισσότερο.

ωραίο πλοτ.... και πολύ ωραία ατμόσφαιρα, μάρεσε ιδιαιτέρως η όλη φάση με τη φύση και την προσπάθεια προσαρμογής στα περίχωρα....

 

δύσκολα θα ξερομαντιστούμε πάλι...

<3

<3


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#5863 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 August 2018 - 19:12

Το τελευταίο δίμηνο κυριολεκτικά κάηκα στο μικυμαου μετά από πολλυυυυυύ καιρό.
 
Έχουμε και λέμε (πρέπει ο κόπανος να γράψω και στα thread τους τίποτις).
Με χρονολογική σειρά, από μέσα Μαϊου έως σήμερις..δείχνει και λίγο τον ψυχισμό μου τελευταία, συγνώμη για το σοκ.
 
Kimi no Na Wa - Δυνατός ο Shinkai όπως πάντα. Και επιτέλους τέλος χωρίς βρισίδια.
(RW) No Game no Life + NGNL movie - H ταινία σε άλλο μήκος κύματος από την σειρά, βλεπόταν όμως εύκολα.
(RW) Cross Game - O Adachi στα καλύτερά του, έπος.
(RW) Taishou Yakyuu Musume - Μου κόλλησε το από πάνω, και έπρεπε να το ξαναδώ και αυτό.
(RW) Fullmetal Alchemist Brotherhood - Μια φορά στα πέντε χρόνια υποχρεωτικό rewatch.
(RW) Watamote - Αλλαγή πλεύσης, λίγο Schadenfreude χρειαζόταν.
Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu + S2 - Απλά καταπληκτική δουλειά, σχεδόν μπήκε στο top10 μου. Πρέπει να γράψω και άλλα για αυτό.
Working (RW το Working!! και σε πρώτη θέαση τα υπόλοιπα) - Διασκεδαστικότατο, το manga καταφανώς καλύτερο όμως.
Chihayafuru +S2 - Είμαι πλέον οπαδός του αθλήματος.
Shokugeki no Souma (όλα) - τεράστιο λάθος να πεινάς και να βλέπεις αυτή την σειρά. ΤΕΡΑΣΤΙΟ!
Demi-chan wa Kataritai - Περιέργως γλυκύτατο, το περίμενα χειρότερο. Περιμένω στο μέλλον και άλλο.
Your Lie in April - Καταπληκτικό τέλος σειράς. Δάκρυ κορόμηλο.
(RW) True Tears - Κορόμηλο λέμε.
(RW) Toradora! - I think you get the point by now.
(RW) Zegapain - Και εδώ να ψυχοπλακωθώ ήθελα. Μάι πέιν ιζ Ζέγκαααα!
Hinamatsuri - Αλλαγή πλεύσης γιατί δεν την πάλευα άλλο. Πολύ καλό χιούμορ.
Made in Abyss - Και ξανά αλλαγή πλεύσης γιατί έπαιζα και Starbound/Terraria πριν χρόνια και μου τα θύμισε.
-------------------7 day break, Starbound gaming with mods---------------------------
Saekano: How to Raise a Boring Girlfriend (+♭) - Χρειαζόμουν harem για να ξεκολλήσω από το PC ξανά. Δεν απογοήτευσε.
Wotakoi: Love is Hard for Otaku - Από το προηγούμενο..ούτε αυτό απογοήτευσε, για άλλους λόγους όμως.

Hisone to Masotan - Χαριτωμένο και απολαυστικό.
(RW) Seikai no Monshou - Περνάμε στα καλά και πάλι. Αγαπημένο αγροτεμάχιο που έπρεπε να ξαναδώ.

και τώρα είμαι εδώ.
(RW) Seikai no Senki Ι/ΙΙ/ΙΙΙ

Μετά θα πιάσω ξανά όλο το LoGH, γιατί με πώρωσε ξανά το Crest/Banner. Επειδή έχω χάσει την μπάλα εντελώς όμως τα τελευταία χρόνια, αν έχει βγει κάτι πραγματικά καλό από το 2015 και εντεύθεν ρίξτε μια φωνή περικαλώ..



Τα συλλυπητήριά σας είναι επί της αρχής δεκτά.


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#5864 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 01 August 2018 - 19:31

Η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι! Έλιωνα στο ps4 τους τελευταίους μήνες οπότε νο animu, συγχαρητήρια για τις ποσότητες.

Ξερω γω δες το Devilman Crybaby!


rsrGbGx.gif

#5865 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 August 2018 - 19:33

Ξερω γω δες το Devilman Crybaby!

 

'Οπα, Masaaki Yuasa? Στην λίστα και αυτό, thanks.

Τώρα πρέπει να ξαναδώ και το Kaiba dammit!


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.