Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5821 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 April 2018 - 22:54

Ginga eiyuu (logh) δια έκπληξης μου αρκετα συμπαθητικο το πρωτο επεισοδιο.Nα πω την αλήθεια δεν είχα πολλές προσδοκείες για το remake κιουτε περίμενα κάτι φοβερό.but..but.ίσως να μην φαίνεται να καταφέρνει να βγάζει την ατμόσφαιρα του παλιού αλλά μαρεσε και πρώτο επεισόδιο.(και κααλούτσικο 3D για ανιμε XD)

Sora yori mo tooi basho

ίσως το αγαπημένο από τη περασμένη season,χαλαρή σειρά για συναισθηματικές χαρές, ίσως δεν έδειξε πολλά αλλά το λάτρεψα, πανενορφοι θεότρελοι χσρσκτήρες ftw....ΚΑΙ ΠΗΓKΟΥΝΟΙ.
フカフカ

#5822 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 03 April 2018 - 23:00

ΚΑΙ ΠΗΓKΟΥΝΟΙ.

Δηλαδή μετα θα δεις https://myanimelist.net/anime/10721/Mawaru_Penguindrum?q=Penguidrum και https://myanimelist.net/anime/4136/Penguin_Musume%E2%99%A5Heart?q=Penguidrum ;



#5823 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 April 2018 - 23:22

Old stuff u bring master, αν και μου χε ξινίσει καποτε, αγαπημενο anime( ˘•ω•˘ )

Penguin musume τωρα να δω ή θα τρομάξω?xD

Edited by GhostPrince, 03 April 2018 - 23:25.

フカフカ

#5824 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 09 April 2018 - 12:07

Παρακολουθώ το "A place further than the universe" της προηγούμενης σεζόν και εκτός του ότι είναι ξεκάθαρα από τις πιο δυνατές της χειμερινής σεζόν είχα καιρό να δω σειρά με αρκετή όρεξη και να συμπαθήσω τόσο πολύ όλο το καστ. Οι χαρακτήρες έχουν πολύ καλή χημεία μεταξύ τους, οι διάλογοι είναι πολύ ευχάριστοι και το setting αρκετά ιδιαίτερο χωρίς να προσπαθεί να φανεί αποτυχημένα έξυπνο προσθέτοντας εξειδικευμένους όρους κλπ που δεν προσφέρουν κάτι αλλά εστιάζει περισσότερο στην εμπειρία των κοριτσιών. Μιας και μου έχουν μείνει λίγα επεισόδια ελπίζω να συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος.

Από τα καινούργια διασκέδασα πολύ με τα δύο πρώτα επεισόδια του Mahou Shoujo Ore που το περίμενα καιρό και ελπίζω να μη χάσει το χιούμορ του στη συνέχεια.

ySss0UF.jpg


#5825 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 April 2018 - 21:02

Ξαναείδα τη σειρά Racoon Rascal, στα Γερμανικα αυτή τη φορά, μιας και τότε την είχα δει στα Ιαπωνικά. Αν και αλλάξαν τελείως τη μουσική, κάτι που έκανε τη σειρά ακόμα ρεαλιστικότερη στην μεταγλώττιση. Ειλικρινά προτιμώ να αποφεύγω τέτοιες σειρές γιατί μετά σου πέφτει λίγο δύσκολο να βλέπεις όλα αυτά τα δήθεν slice of life και ρεαλιστικά ανιμε.  

 

Βλέπει κανένας το RWBY?

Είδα πριν λίγο το 1ο επεισόδιο.

 

Για όσους δεν το ξέρουν, είναι προϊόν της συνεργασίας του Monty Oum με το Rooster Teeth.

Black Rock Shooter character design + Dead Fantasy fight scenes + MLP: FiM dialogue.

 

Να πω την αλήθεια, η πρώτη και λίγο η δευτερη σαιζόν μου θύμισαν πιο πολύ ταινία Barbie με μάχες αντι για MLP, έτσι πως είναι οι διάλογοι. Mετά σοβαρεύουν τα πράγματα και το σενάριο.  

Είδα και τις 5 σαιζόν. Καλά η πρώτη ήταν πολύ πρόχειρη, μιας και έγινε με το Poser. Aπό τη δεύτερη σαιζόν που αλλάζουν το λογισμικό αποκτά μια ποιότητα και από την τρίτη και μετά γίνεται σειρά που ανταγωνίζεται επάξια και ξεπερνα ακόμα πολλά shonen anime. Κρίμα πάντως που πεθάναν ίσως την καλύτερη πρωταγωνίστρια στην τρίτη σαιζόν. Η Ruby επιεικώς απαράδεκτη για  πρωταγωνίστρια. Απορώ που πήρε η σειρά το όνομα της. Ισως για αλλο σενάριο την προόριζε ο δημιουργός (RIP). Μάλλον η 6η σαιζόν θα είναι και η τελευταία, αν την κάνουν. 



#5826 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 02 May 2018 - 22:35

Gundam AGE.



#5827 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 02 May 2018 - 22:46

Gundam AGE.

 

Η αγαπημένη σου Gundam σειρά;



#5828 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 03 May 2018 - 20:56

Είδα τα τρία πρώτα επεισόδια του Hyouka. Σκηνοθεσία επιπέδου "αθέμιτη πρακτική". Όποιος σκέφτηκε πως ήταν καλή ιδέα αυτή η οπτική παρουσίαση θα 'πρεπε να κάνει ένα διάλειμμα για να δει τι έκανε ο Yuasa με το Tatami galaxy και η Shaft με το Monogatari. Πήραν ένα έργο που βασίζεται σε εκτεταμένο μπλα-μπλα, έκαναν μερικά καλά κολπάκια αλλά είναι τόσο βερνικωμένο και λεπτομερές χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον οπτικά κι απλά κουράζει

 

Χριστέ μου ποιος σκέφτηκε να το παρουσιάσει έτσι...



#5829 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 18 May 2018 - 21:27

Ακόμα βλέπω το bleach είμαι στα μισά της δευτερης. Φαντάζομαι ότι θα το έχετε δει πάρα πολλοί. Η πρώτη σεζόν δε μ ενθουσίασε, η δεύτερη μου αρεσει. Ξυλικι, συναισθημα(λίγο), χιούμορ. Αγαπημένος χαρακτηρας προς το παρόν renji abarai.

pic.jpg


#5830 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 18 May 2018 - 21:43

Hyouka, πάνω που αργοψωφάω προσπαθώντας να διαβάσω τα νοβελς. Το άνιμε το χα βρει συμπαθιτικό τότε που το χα δει, όταν είχε βγει που πάνε κάποια χρόνια, δεν θυμόμουν και πολλά, αλλα η τσιτάντα ήταν ξεκάθαρα ο μόνος χαρακτήρας μαζί με τον σατόσι ίσως που σου τραβούσε το ενδιαφέρον. Μάλλον είμαι ένας Χοτάρο κιεγώ. Οι διαλόγοι νομίζω είναι 10 φορες πιο κουραστικοί στο βιβλίο βέβαια. Σκηνοθετικά ήταν όντος τόσο χλιαρό όμως? αν και αν συγκρίνεις με μονογκατάρι και γενικότερα σαφτ, όλα τα πλάνα βαρετά θα φαίνονται μπροστά τους!  :dazed:  :kakaka:

 

Απ'την άλλη ξαναβλέπω το arakawa under the bridge εγώ γιατί μου χε λείψει... :if:

 

Youtube Video


Edited by GhostPrince, 18 May 2018 - 21:43.

フカフカ

#5831 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 18 May 2018 - 22:13

Hyouka, πάνω που αργοψωφάω προσπαθώντας να διαβάσω τα νοβελς. Το άνιμε το χα βρει συμπαθιτικό τότε που το χα δει, όταν είχε βγει που πάνε κάποια χρόνια, δεν θυμόμουν και πολλά, αλλα η τσιτάντα ήταν ξεκάθαρα ο μόνος χαρακτήρας μαζί με τον σατόσι ίσως που σου τραβούσε το ενδιαφέρον. Μάλλον είμαι ένας Χοτάρο κιεγώ. Οι διαλόγοι νομίζω είναι 10 φορες πιο κουραστικοί στο βιβλίο βέβαια. Σκηνοθετικά ήταν όντος τόσο χλιαρό όμως? αν και αν συγκρίνεις με μονογκατάρι και γενικότερα σαφτ, όλα τα πλάνα βαρετά θα φαίνονται μπροστά τους!  :dazed:  :kakaka:

 

Απ'την άλλη ξαναβλέπω το arakawa under the bridge εγώ γιατί μου χε λείψει... :if:

 

 

 

Είναι καλά σκηνοθετημένο, αν κοιτάξει κανείς τις λεπτομέρειες. Καλοστημένο. Απλά έχει ένα μικρό πρόβλημα... δεν μπορεί να λειτουργήσει με αυτή την παρουσίαση το έργο. Κάθε cut έχει πάρα πολλή λεπτομέρεια μ' ένα πολύ αργό ρυθμό προόδου, η οποία κάνει το έργο αρκετά βαρύ στο μάτι, πέρα απ' όλα τα υπόλοιπα.

 

Το Τατάμι πολλές φορές βγάζει τον διάλογο πατώντας το fast forward και βγάζοντάς τον με μεγάλη ταχύτητα. Παίζει επίσης πάρα πολύ με το χρώμα και χρησιμοποεί πολύ καλά οπτικά gags, αστείο σχέδιο, επαναλαμβανόμενα μοτίβα και το χαλαρώνει. Το Monogatari χρησιμοποιεί πάρα πολύ γρήγορο editing, πολλά εκφραστικά close-ups σε σημεία του σώματος, με κορυφαίο το τσουλούφι του Araragi, τα οποία δίνουν character animation, και χρησιμοποιεί εικόνες με πολύ απλό και λιτό linework τόσο στους χαρακτήρες όσο και στο φόντο. Συχνά έχει cuts που αλλάζουν εντελώς το art style, έστω και για πολύ λίγο. Είναι πάρα πολύ αφαιρετικό σαν οπτική παρουσίαση. Ακόμη και τα φόντα στα μακρινά πλάνα είναι μινιμάλ και σχηματικά

 

Το Hyouka είναι τίγκα στην αχρείαστη λεπτομέρεια, στο πλούσιο σχέδιο, στην ακρίβεια, έχει αργό ρυθμό, ήρεμη κλασσική μουσική, σταθερά κανονική ταχύτητα στο διάλογο. Όταν θέλει να δώσει μερικές πιο έντονες σκηνές, επειδή η βασική μορφή του είναι τόσο πλούσια, ανεβαίνει ακόμη περισσότερο... Το πρόβλημα είναι πως όταν από τις 80 λεπτομέρειες πας στις 100, η διαφορά είναι μικρότερη απ' όταν πας από τις 20 στις 80. 

 

 

Αυτή η σειρά δεν έπρεπε να είναι τόσο "καλοφτιαγμένη". Αυτό το "less is more" η ομάδα αρνήθηκε να το τιμήσει... 



#5832 giorgos1313

giorgos1313

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 18 May 2018 - 22:30

https://myanimelist.net/anime/36470/Tada-kun_wa_Koi_wo_Shinai

Πολύ ωραία σειρά αυτή και χαλαρή  :drink:



#5833 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 18 May 2018 - 22:46

true, αν και tbh δεν δεν θυμάμαι να με είχε κουράσει σε τέτοια επίπεδα εμένα, γουελ το συγκεκριμένο πέρα όσων λες δεν είναι οτι ειχε και καποια βαθια ορ γουατςεβερ ουσία για να σου κερδίσει το ενδιαφέρον ή να σε κάνει να εμβαθύνεις και σε κάτι, πέρα του χλιαρών κατ εμε χαρακτήρων που είχαμε. Λιγό πολύ μια απλή χαλαρή  σχολική ντεντεκτιβόιστορία αν το σκεφτεις ήταν και αρκούσε για να περάσεις ευχάριστα, αν και θα μπορούσαν να είχαν παρουσιαστεί όλα πολύ πιο λιτά όλα όπως λες κιεσύ.

Το ταταμι γκαλαξι, θυμάμαι ότι έπαιζε πολύ πιο συμβολιστικά και μινιμαλιστικά με μπόνους την ατμόσφαιρα που έβγαζε οπότε κέρδιζε απαυτό και μόνο. παροιμοίως και άλλες σειρές όπως kaiba, zetsubou sensei, aoi bungaku κ.α  αν κιηταν πολύ πιο βαριές σειρές απο θέμα ιστοριών, τις έβλεπες πολύ πιο ξεκούραστα τελικά. Υποθέτω μερικές καλύτερες επιλόγές στη ρωή του storytelling ή και του σχεδίου θα χαν κάνει τη διαφορά.

 

Απο θέμα pacing, το πιο κουραστικό αν και πανέμορφο πρέπει να ταν το μουσίσι που χω δει ωστόσο. Υπήρχαν στιγμές που πραγματικά ήθελα να κάνω στο φαστ φοργουαρντ σκηνές όσο κιαν μ'άρεσε.


フカフカ

#5834 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 19 May 2018 - 00:06

Το ρεζουμέ και των τριών σειρών είναι "κάθονται, μιλάνε, λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και δεν σταματάνε". Χωρίς να έχω δει το Mushishi (κάτι με απωθεί, δεν ξέρω), νομίζω λειτουργεί περισσότερο σαν τα άλλα ήσυχα iyashikei που πάει αργά, σιωπηλά και χαλαρωτικά. Το Hyouka και σειρά με πάρα πολύ διάλογο είναι, και χωρίς στόχο την χαλάρωση α λα iyashikei. Απλά η οπτική του παρουσίαση το κάνει έξτρα βαρύ χωρίς να προσθέτει τίποτα. Θα μπορούσε να κάνει πολλά και πιο έντονα κι άμεσα κόλπα, ειδικά με το χρώμα, αλλά θέλει να κρατήσει την αχρείαστη λεπτομέρεια περισσότερο απ' όσο το ενδιαφέρει να παρουσιάσει το ζουμί του με το να γίνει ακραίο κι άμεσο. Κι εκεί χάνει, χαραμίζει το βλέμμα



#5835 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 May 2018 - 08:49

Είπα να αρχίσω άλλη μια πετσοκομμένη μεταγλωττισμένη σειρά scifi, την Captain Future,παραγωγής 1978-79, της Toei. Ευτυχώς fansubbers φιλοτιμήθηκαν να μεταφράσουν το πρωτότυπο. Γιατί στις μεταγλωττίσεις δεν είχαν δείξει μερικά, ανακατέψαν βάζοντας σκηνές ενός επεισοδίου στο τέλος του προηγούμενου, κόψαν κάποιους σκοτωμούς κλπ Ευτυχώς που δεν την είχα δει ως τώρα.

Εκπλήσσομαι με τη διάρκεια. 52 επεισόδια + μια 60λεπτη τηλεταινία. Μόνο που το κάθε επεισόδιο κρατά 29 λεπτά, δηλαδή 25 επεισόδια καθαρός χρόνος. Εδώ καλά καλά με πλήρη χρόνο δε βρίσκεις σειρές 25 λεπτών πλέον.

Aν και βασίζεται σε ιστορία ενός αμερικανικού pulp περιοδικού της δεκαετίας του 40, δεν μεταγλωττίσεις στα Αγγλικά εκτός από την ταινία.

Τα 4 πρώτα επεισόδια ήταν αρκετά καλά, αν και δεν έφταναν το επίπεδο ενός Χαρλοκ ή Γιαματο. Ο πρωταγωνιστής είναι σοβαρός και εύθυμος εκεί που πρέπει και από ότι βλέπω όχι τόσο γκομενιάρης.
Ούτε όμως ήπιε το αμίλητο νερό όπως ο Χάρλοκ.