Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5761 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 03 February 2018 - 16:01

Τάχα μου καλές σειρές το Netflix. Με σειρές τύπου Kakegurui, δεν βλέπω να γλιτώνει τα άνιμε. Ότι απεχθάνομαι το περιλαμβάνει. Θα μου πεις οι άλλες επιλογές που δεν έχω δει, καλύτερες είναι;

 

Blame Japan, το Netflix απλά πήρε τα δικαιώματά του, α λα Little Witch Academia, δεν είναι από τις σειρές δικής του παραγωγής σαν το Devilman ή τα Aico, B the beginning ή το νέο Baki the grappler. Σειρά απ' την καλοκαιρινή σεζόν είναι.

 

Είχα να τ' αγγίξω τουλάχιστον καμιά 10ρια μέρες με 2 βδομάδες και χθες μ' έπιασε και είδα σχεδόν το μισό Casshern Sins. Ωραίο πράμα για τη σωστή διάθεση, πολύ αργό, ατμοσφαιρικό, ποιητικό σχεδόν και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πόσο επεισοδικό είναι ακόμη και για τα επεισόδια της κεντρικής ιστορίας. Κάθε επεισόδιο είναι αρχή, μέση, τέλος και δεν συνεχίζει απ' το προηγούμενο. 4 ακόμη και κλείσαμε


Edited by OdyMonaxos, 03 February 2018 - 16:04.


#5762 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 February 2018 - 22:00

Πολύ καλή σειρούλα το Casserns Sins, θυμάμαι όμως αμυδρά ότι ο πρωταγωνιστής ήταν κάπως emo, θυμάμαι καλά ή το χω ξεχάσει τελείως.

Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι για τα πρώτα επεισόδια. Προς το τέλος μου άρεσε υπερβολικά.


rsrGbGx.gif

#5763 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 03 February 2018 - 22:53

Πολύ καλή σειρούλα το Casserns Sins, θυμάμαι όμως αμυδρά ότι ο πρωταγωνιστής ήταν κάπως emo, θυμάμαι καλά ή το χω ξεχάσει τελείως.

Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι για τα πρώτα επεισόδια. Προς το τέλος μου άρεσε υπερβολικά.

 

Ισορροπεί ανάμεσα στο κλαμμένο και στον τραγικό ήρωα. Δεν θα δω το φινάλε σήμερα, δεν το νιώθω να με τραβάει, αλλά δεν με πειράζει. Το point της σειράς είναι πως είναι ολίγον τι κλαμμένος κι αρκετά τραγικός ήρωας. Είναι αρκετά θεατρική η (αργή!!!) απεικόνιση αυτή, τη χρειάζεται η σειρά. Μ' έναν πρωταγωνιστή που απλά όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει, δεν θα λειτουργούσε

 

Επίσης είναι sentai ήρωας σε post-apocalyptic κατάσταση, άρα μια διασκευή τη χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς

 

 

Οι κλαμμένοι πρωταγωνιστές δεν είναι κακοί.



#5764 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 February 2018 - 01:26

Ισορροπεί ανάμεσα στο κλαμμένο και στον τραγικό ήρωα. Δεν θα δω το φινάλε σήμερα, δεν το νιώθω να με τραβάει, αλλά δεν με πειράζει. Το point της σειράς είναι πως είναι ολίγον τι κλαμμένος κι αρκετά τραγικός ήρωας. Είναι αρκετά θεατρική η (αργή!!!) απεικόνιση αυτή, τη χρειάζεται η σειρά. Μ' έναν πρωταγωνιστή που απλά όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει, δεν θα λειτουργούσε

 

Επίσης είναι sentai ήρωας σε post-apocalyptic κατάσταση, άρα μια διασκευή τη χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς

 

 

Οι κλαμμένοι πρωταγωνιστές δεν είναι κακοί.

 

Ισως έπρεπε να δω πρώτα το Sins και μετά την πρωτή σειρά. Γιατί και η πρώτη ήταν επίσης αρκετά καταθλιπτική για την εποχή της, με τους ανθρώπους να γίνονται στάχτη από τα ρομπότ. Απλά μου άρεσε περισσότερο γιατί είχαμε την Λούνα και την Swanee, όπως και τους υπαρχηγούς του Braking Boss. Εδώ άντε έναν-δύο χαρακτήρες υπάρχουν και με το σταγονόμετρο μιλάν.



#5765 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 February 2018 - 00:37

Κάποιες ταινίες που μου ξέφυγαν:

 

Ancien and the Magic Tablet

 

Άλλη μια καλή ταινία του 2017 που δυστηχώς δεν τις δώθηκε και πολύ προσοχή. Και όμως αξίζει, μιας και σκηνοθέτης είναι αυτός του GITS, o Kenji Kamiyama. Οπότε ότι αφορά την τεχνολογία, η ταινία θα σας καλύψει και με το παραπάνω και ας απευθύνεται σε νεαρότερες ηλικίες. Η λεπτομέρεια στην τεχνολογία είναι για επίπεδο Ghost in the Shell και Patlabor.  Τέτοια καλά σχεδιασμένα αμάξια και mecha μόνο εκεί βρίσκεις. Αλλά δεν περιορίζεται μόνο εκεί γιατί αλλιώς θα ήταν βαρετή. Η αφήγηση είναι ιδιαίτερη πηγαίνοντας από το όνειρο στην πραγματικότητα, κάτι σαν Satoshi Kon, αλλά με πιο βατό συμβολικό στυλ. Για αυτό και η πρωταγωνίστες δεν είναι καθόλου μονοδιάστατοι. Γενικά είναι από τις προοδευτικές ταινίες που ξεχωρίζουν από τις στάνταρ ταινίες που συνήθως βλέπουμε και εκμεταλλεύεται τους Η/Υ στο έπακρο. Το θέμα της είναι τα αμάξια δίχως οδηγό, επίκαιρο έτσι και αλλιώς.

 

The Princess and the Pilot

 

Aρκετά καλή ταινία του 2011, συνδιάζει περιπέτεια, ρομάτζο και πολύ καλές αερομαχίες κυριως επηρρεασμένες από Β ΠΠ, αν και ο κόσμος είναι φανταστικός. Για τη διάρκεια των 100 λεπτών είναι αρκετά γεμάτη και σε κανένα σημείο βαρετή.  Μην περιμένετε βάθος στην πλοκή και στο σενάριο όπως η Sky Crawlers, απλά μια ταινία που θα σας κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.



#5766 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 06 February 2018 - 01:23

Κάποιες ταινίες που μου ξέφυγαν:

 

Ancien and the Magic Tablet

 

Άλλη μια καλή ταινία του 2017 που δυστηχώς δεν τις δώθηκε και πολύ προσοχή. Και όμως αξίζει, μιας και σκηνοθέτης είναι αυτός του GITS, o Kenji Kamiyama. Οπότε ότι αφορά την τεχνολογία, η ταινία θα σας καλύψει και με το παραπάνω και ας απευθύνεται σε νεαρότερες ηλικίες. Η λεπτομέρεια στην τεχνολογία είναι για επίπεδο Ghost in the Shell και Patlabor.  Τέτοια καλά σχεδιασμένα αμάξια και mecha μόνο εκεί βρίσκεις. Αλλά δεν περιορίζεται μόνο εκεί γιατί αλλιώς θα ήταν βαρετή. Η αφήγηση είναι ιδιαίτερη πηγαίνοντας από το όνειρο στην πραγματικότητα, κάτι σαν Satoshi Kon, αλλά με πιο βατό συμβολικό στυλ. Για αυτό και η πρωταγωνίστες δεν είναι καθόλου μονοδιάστατοι. Γενικά είναι από τις προοδευτικές ταινίες που ξεχωρίζουν από τις στάνταρ ταινίες που συνήθως βλέπουμε και εκμεταλλεύεται τους Η/Υ στο έπακρο. Το θέμα της είναι τα αμάξια δίχως οδηγό, επίκαιρο έτσι και αλλιώς.

 

The Princess and the Pilot

 

Aρκετά καλή ταινία του 2011, συνδιάζει περιπέτεια, ρομάτζο και πολύ καλές αερομαχίες κυριως επηρρεασμένες από Β ΠΠ, αν και ο κόσμος είναι φανταστικός. Για τη διάρκεια των 100 λεπτών είναι αρκετά γεμάτη και σε κανένα σημείο βαρετή.  Μην περιμένετε βάθος στην πλοκή και στο σενάριο όπως η Sky Crawlers, απλά μια ταινία που θα σας κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

 

Ο Kamiyama έχει κάνει βασικά το Stand alone complex κι όχι τις παλιότερες ταινίες (του Oshii) ή το Arise. Είναι ο τύπος που έκανε το Moribito και το Eden of the east και μετά... τι έπαθε; Για τις 2 ταινίες που ήρθαν σαν sequel για το Eden of the east έχω ακούσει αρκετά άσχημα λόγια, και η σειρά μου άρεσε αρκετά σαν φινάλε, δεν νιώθω πως χρειάζομαι να ολοκληρωθεί η ιστορία αν είναι να βγει πατάτα. Και μετά έμπλεξε να βγάζει ταινίες σαν remake του Cyborn 009, η πρώτη τουλάχιστον θεωρείται πάλι πατάτα. Τι έπαθε ωρέ;!

 

Ελπίζω αυτή (που για κάποιο λόγο την έχω δει και με άλλο αγγλικό τίτλο, the napping princess, ν' αξίζει τον κόπο και να επανέλθει)

 

Αν η Sunrise είχε ασχοληθεί λίγο με το θέμα του animation σε αυτή την σειρά, το Big O θα ήταν σειράρα. Έχω φτάσει μέχρι το 9. Ελπίζω να μην την πατήσει η σειρά λόγω των προβλημάτων που είχε (την έκοψαν στο μισό της στην Ιαπωνία και τη συνέχισαν μερικά χρόνια μετά)



#5767 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 February 2018 - 10:31

Ευτυχώς καμιά σχέση η ταινία με Eden of the East. Πολύ καλύτερη σε όλα.

Ειχα δει την πρώτη σαιζόν της Big O, αλλά όχι τη δεύτερη για το λόγο πως δεν συμμετείχε ο σεναριογράφος Chiaki Konaka.

#5768 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 February 2018 - 12:21

Παιδιά τι λέτε και οι δύο σεζόν του Big O είναι πολύ καλές. Ειδικά το τέλος ήταν άψογο! Γενικά από τις αγαπημένες σειρές.


rsrGbGx.gif

#5769 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 February 2018 - 12:57

τωρα που το λες και μιας και έχει περάσει δεκαετία και βάλε, καιρός να δω και τη δεύτερη σαιζόν.

 

edit: Και τελικά έκανα χαζομάρα που το απέφευγα τόσα χρόνια. Από τις καλύτερες σειρές με γιγαντιαία mecha με πολύ καλό και σταθερό σενάριο. Δεν κάνει καθόλου κοιλιά και σου κρατά το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Βέβαια είναι αρκετά ιδιαίτερη, κάτι σύνηθες  όπου εμπλέκεται ο Κονάκα και για αυτό μου άρεσε περισσότερο. Από τις σειρές που ενώνουν δυτικό με ασιατικό animation και αισθητική.



#5770 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 10 February 2018 - 08:26

Τελείωσα το Just Because και ενώ ειχε πάρα πολύ καιρό να μου αρέσει σε αυτό το βαθμό school, romance το τέλος δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε εντελώς και για αντικειμενικούς και για υποκειμενικούς λογους. Σαν σειρά έπασχε σε πολλά σημεία στο κομμάτι του animation αλλά οι διάλογοι και το cast (σχεδόν όλο) μου άρεσαν πολύ μιας και ενώ υπήρχε δράμα δεν γινόταν σε υπερβολικό βαθμό. Μιας και δεν έχει δικό του thread δε θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω περισσότερο για το τέλος αλλά σαν σύνολο θεωρώ ότι ήταν από τις πιο καλές της περασμένης σεζόν.

Anyway
Spoiler:

ySss0UF.jpg


#5771 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 February 2018 - 11:28

Ξεκίνησα να βλέπω το Kakegurui, ναι meh αυτά! Χαμηλές προσδοκίες αλλά γενικά τα δύο πρώτα ήταν κάπως διασκεδαστικά!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#5772 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 11 February 2018 - 22:16

Μολις τελείωσα το vampire knight στο Netflix..Μου άρεσε πολυ ( πάρα πολύ θα έλεγα). Έχετε να προτείνετε καμία άλλη σειρά anime στο Netflix?

pic.jpg


#5773 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 February 2018 - 22:21

Στο netflix; Δεν το είδα στην λίστα, μπαίνεις από Ελλάδα; 


rsrGbGx.gif

#5774 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 11 February 2018 - 22:36

Όχι, από Ιρλανδια. Να φανταστώ λοιπόν ότι δε το έχει στο ελληνικό ? :/ νομίζω ότι θα άρεσε στο "κοριτσιστικο" κοινό και στους πολύ ρομαντικούς :)

pic.jpg


#5775 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 February 2018 - 22:43

Δεν έχουμε Cowboy Bebop, Samurai Champloo, Afro Samurai, Gurren Laggan, Erased, Kill la Kill κλπ. Από Αγγλία τα έβλεπα.