Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5641 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 October 2017 - 21:35

Κάποια άλλα κενά που έπρεπε να καλύψω:

 

Code Geass R1&R2:

 

Δίκαια έγινε τόσος ντόρος με τη σειρά αν και δεν την θεωρώ ως την καλύτερη της χρονιάς. Αλλά σε ότι αφορά τις ανατροπές με την πλοκή, του δίνει και καταλαβαίνει. Θα την χαρακτήριζα σαν X-TV με mecha. Το σχέδιο των CLAMP σίγουρα συνείσφερε στην περαιτέρω δημοτικότητά της. Δεύτερη σαιζόν είναι καλύτερη της πρώτης, έστω και αν χρησιμοποιεί την ίδια πλοκή.

 

Vandread:

 

Aπό τις καλές σειρές της Gonzo. Παρά το γελοίο της πλοκής, είναι αρκετά καλά ισορροπημένη και σου κρατά το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Μου άρεσε που για αρχηγό του σκάφους βάλαν μια γαμάτη γιαγιά. Ισως η μοναδική σειρά που το κάνει αυτό. Οσο για το fanservice, πιο πολύ με πείραξε στη Code Geass, παρά εδώ. Ακακο τελείως. Από τις λίγες σειρές που ενώ νομίζεις πως σου προσφέρει μία από τα ίδια με δεκάδες άλλες, τελικά βλέπεις κάτι καινούργιο.

 

Fafner:

 

Iσως είμαι τυχερός που αγνοούσα τη σειρά τόσα χρόνια και είδα όλα τα επεισόδια μαζεμένα, συν το OVA και την ταινία. Γιατί με όλες αυτές τις διακοπές και τον χωρισμό των σαιζόν, λογικό είναι να χάνει κάποιος το ενδιαφέρον του ή να ξεχνά πρόσωπα και πράγματα. Και όντως έχει μπερδεμένη πλοκή, κινείται στα όρια του μεταφυσικού, οι χαρακτήρες είναι αρκετοί, οι σχέσεις του περίπλοκες και το σενάριο επεκτείνεται από τοπικό σε μεταφυσικό και παγκόσμιο επίπεδο. Επειδή τα είδα όλα μαζί τη θεωρώ επική σειρά. Η πρώτη σειρά έχει περισσότερα κοινά με Rahxephon, Evangelion. Σε ορισμένα σημεία τις ξεπερνάει κιόλας. Η Exodus από την άλλη εστιάζει πιο πολύ στη δράση, ωστόσο απαιτείται η θέαση των προηγουμένων επεισοδίων και της ταινίας για να βγάλεις άκρη. Μοντέρνο mecha με τέτοια πλοκή σε τόσα επεισόδια δεν υπάρχει. Τη συνιστώ.

 

Madox:

 

Μικρό OVA κωμωδία με mecha. Βλέπεται ευχάριστα, κυρίως λόγω της ποιότητας του animation. Λόγω Ηιdeaki Anno μου κίνησε το ενδιαφέρον, αλλά είδα πως υπάρχουν και άλλα γνωστά ονόματα.

 

Birdy the Mighty:

 

Προτιμώ το παλιό OVA του 1996 από Madhouse. Τέτοιο animation και εκφραστικότητα δεν βρίσκες σε νέες σειρές. Και ας έχει σύντομη πλοκή. Την καινούργια σειρά δεν πολυκαίγομαι να τη δω. Στο ανιματιον δεν φτάνει την παλιά .ετσι και αλλιώς. Σε ότι αφορά την πλοκή, περιμένω να μεταφράσουν το καινούργιο manga με τους 20 τόμους που σίγουρα θα προσφέρει περισσότερα από ότι τα 25 επεισόδια της νέας σειράς.



#5642 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 02 October 2017 - 22:28

Νομιζα οτι ειχα δει πολυ καλα τη λιστα και ξαφνικα σημερα εκει που ανοιγω την κλασσικη μου σελιδα με τα καινουρια επεισοδια της εβδομαδας τσουυπ 

UQ HOLDER! : MAHOU SENSEI NEGIMA 2  :kyaaa:

Πρωτη παρατηρηση οτι το σχεδιο εχει αλλαξει εντελως αλλα it's ok περιμενω να δω την πλοκη και θα το κρινω αργοτερα..

 

Op song  HAPPY MATERIAL!!!! :if:

 

Youtube Video

 

Προφανως και αρχιζω να τραγουδαω με το που ακουω την πρωτη νοτα ( fan desu kara :wooi2: )

Και παμε για το στορυ..

 

-Εδω να προσθεσω οτι μου  ειχαν ξεφυγει κανα δυο OVA που θα ασχοληθω σε λιγο μαζι τους αργοτερα και να σημειωθει οτι γενικα δεν διαβαζω manga (ακομα..)-

 

Spoiler:

tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#5643 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts

Posted 02 October 2017 - 22:30

Kono Sekai no Katasumi ni

Δεν κατάλαβα της 2 ώρες διάρκειας.

Spoiler:



#5644 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 October 2017 - 09:03

 

Fafner:

 

Iσως είμαι τυχερός που αγνοούσα τη σειρά τόσα χρόνια και είδα όλα τα επεισόδια μαζεμένα, συν το OVA και την ταινία. Γιατί με όλες αυτές τις διακοπές και τον χωρισμό των σαιζόν, λογικό είναι να χάνει κάποιος το ενδιαφέρον του ή να ξεχνά πρόσωπα και πράγματα. Και όντως έχει μπερδεμένη πλοκή, κινείται στα όρια του μεταφυσικού, οι χαρακτήρες είναι αρκετοί, οι σχέσεις του περίπλοκες και το σενάριο επεκτείνεται από τοπικό σε μεταφυσικό και παγκόσμιο επίπεδο. Επειδή τα είδα όλα μαζί τη θεωρώ επική σειρά. Η πρώτη σειρά έχει περισσότερα κοινά με Rahxephon, Evangelion. Σε ορισμένα σημεία τις ξεπερνάει κιόλας. Η Exodus από την άλλη εστιάζει πιο πολύ στη δράση, ωστόσο απαιτείται η θέαση των προηγουμένων επεισοδίων και της ταινίας για να βγάλεις άκρη. Μοντέρνο mecha με τέτοια πλοκή σε τόσα επεισόδια δεν υπάρχει. Τη συνιστώ.

 

 

 

Δημοσιεύω απλά για να δηλώσω δημόσια το μίσος που τρέφω για την 1η σεζόν! Μα καλά ήταν ripoff μέχρι εκεί που δεν γίνεται, συν character design από τον ίδιο τύπο που έκανε το seed που επίσης δεν έχω σε εκτίμηση.

Καλά ξέρω ποιος νοιάζεται, απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#5645 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 October 2017 - 13:46

έχουν και κάτι δικό τους όπως η Argento Soma.Αλλά έχω μπουχτήσει με εξωγήινους αυτού του είδους. Πάντως το OP είναι σε άλλο επίπεδο.

Την τελευταία (υποθέτω) ταινία που θα βγει σε μερικά χρόνια, δε νομίζω να τη δεις.

#5646 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 October 2017 - 14:41

Κοίτα θα τα δω κάποια στιγμή ότι έχει βγει από fafner απλά δεν ξέρω πότε. Αφού λες ότι είναι διαφορετικά από την 1η σειρά τότε θα είμαι θετικά προκατειλημμένος. :canthelp:

Το Argentosoma απλά το βαρέθηκα, δεν θυμάμαι καν τι γίνεται στην σειρά! 


rsrGbGx.gif

#5647 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 October 2017 - 18:06

 

Ειναι καλυτερη και κανει αυτό που την ξεχωρίζει αντι να αντιγράφει άλλες σειρές. Δράση και δράμα παίρνουν άριστα. Στα συν το οτι πρώτα ηχογράφησαν τις φωνές και μετά προσάρμοσαν το lip sync. Το καταλάβαίνεις όταν κάποιοι χαρακτήρες έχουν χείλια πολυβόλο σε γρήγορους διαλόγους



#5648 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 07 October 2017 - 21:34

Λοιπόν, παραδόξως όταν συνήθισα τους ρυθμούς του Non Non Biyori, είδα και την δεύτερη σεζόν, την Non Non Biyori Repeat. Που είναι κυριολεκτικά repeat! Όποιος κάτσει να δει αυτό το anime ας ψάξει να τα βάλει σε σειρά μεταξύ τους και να την δει σαν μια ενιαία.

Είδα το Sakura Quest. Αυτό μάλιστα, σχεδόν ενήλικο anime, που μόλις ολοκληρώθηκε (25 επεισόδια). Η ιστορία είναι αρκετά πρωτότυπη: Μία που μόλις τελείωσε το πανεπιστήμιό της στο Τόκιο, προκειμένου να μην επιστρέψει στην επαρχιακή πόλη της, κατέληξε κατά λάθος σε μια άλλη επαρχιακή πόλη (ακόμα χειρότερη από την δική της) από την οποία δεν μπορεί να φύγει για ένα χρόνο. Στην πόλη αυτή αναλαμβάνει - ας το πούμε χοντρικά - διοικητικό πόστο στον τοπικό Ε.Ο.Τ., που είναι ξεχασμένος εκεί από τις αρχές των 1990s και έως τις μέρες μας φυτοζωεί. Εκεί στην προσπάθειά της να κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά της, θα ανακαλύψει την ιστορία της πόλης, τους κατοίκους της, θα καταλάβει τα προβλήματα της περιοχής, κλπ κλπ κλπ. Πολύ καλή σειρά, την προτείνω σε όσους θέλουν να δουν κάτι αρκετά σύγχρονο και ρεαλιστικό. Anime για νεαρούς ενήλικες και όχι μόνο. Και αν κάποιος έχει ζήσει σε μικρότερο αστικό κέντρο, μπορεί να ταυτιστεί σε κάποια πράγματα που η σειρά αναφέρει.

Παράλληλα είδα και το Himouto! Umaru-chan για τον πιο άσχετο λόγο που μπορεί άνθρωπος να δει anime: Αγόρασα ένα νέο android media player που παίζει HEVC αρχεία και ήθελα να δοκιμάσω την λειτουργία. Κατέβασα λοιπόν αυτήν την σειρά σε HEVC, έβαλα το πρώτο επεισόδιο και τελικά κατέληξα να το δω όλο! Σενάριο: Ένας κακόμοιρος Salary Man, έχει μια αδελφή στο Λύκειο που όλοι την έχουν για Mrs Perfect. Μόνο που στο σπίτι της δεν είναι έτσι, είναι ό,τι πιο ανεύθυνο, καλομαθημένο και τεμπέλικο υπάρχει. Στο Anime μάλιστα όταν είναι σπίτι μετατρέπετε σε chibi κάνοντας το σκηνικό ακόμα πιο αστείο. Γενικά βγάζει γέλιο η σειρά, χωρίς να έχει ecchi και άλλα στοιχεία (με μια ίσως εξαίρεση σε ένα επεισόδιο, αλλά αρκετά διακριτική). Αν θέλει κάποιος να γελάσει, την προτίνω.

Tiger & Bunny: Την βλέπω μόνο και μόνο γιατί οι Ιάπωνες την έχουν για κορυφαία σειρά και δεν την είχα δει ποτέ. Εντάξει, για το είδος της καλή είναι, αλλά όχι να την ψηφίσουν και το κορυφαίο anime όλων των εποχών... Και μεταξύ μας, καλύτερο είναι το Boku No Hero Academia.

Quan zhi Gao Shou (The King's Avatar). Οι Κινέζοι έχουν αρχίσει να βγάζουν anime και αυτό θεωρείτε ένα από τα καλύτερά τους. Όντως είναι αρκετά καλό: Ενήλικες gamers σε pro e-sports, με ρεαλιστική αποτύπωση της πραγματικότητας τους. Και σίγουρα θα ψάξω να δω και άλλα κινέζικα Anime.

Renai Boukun: Βαρετό harem. Κάποια στιγμή θα το ολοκληρώσω, τώρα drop κάπου στο 7 επεισόδιο (12 είναι όλα και όλα)

Seikaisuru Kado: Ενδιαφέρον anime, που όμως από το τέταρτο επεισόδιο με κούρασε κάπως,έτσι το βλέπω με αργούς ρυθμούς (ξέρω πως τελειώνει εντομεταξύ, έτσι απλά το βλεπω...). Έχει μια αρκετά πρωτότυπη ιστορία: Ένας προικισμένος διαμεσολαβητής, αναλαμβάνει λόγο συνθηκών τις συζητήσεις μεταξύ της Ανθρωπότητας και ενός εξωγήινου, για την πρώτη επαφή μεταξύ τους. Έχει κάποιες τρύπες το σενάριο εδώ και εκεί, αλλά γενικά βλέπεται χωρίς να ενοχλεί. Είμαι στο 6 επεισόδιο νομίζω τώρα, πρέπει να δω και τα υπόλοιπα να πω συνολικά την γνώμη μου για αυτό το anime.

Τώρα θέλω να ξεκινήσω να δω το Kakegurui που μου προτείνουν αρκετοί, αλλά έχω κατεβάσει λάθος έκδοση χωρίς αγγλικούς υπότιτλους.

 

 


 


Edited by Labrokratis, 16 October 2017 - 10:23.


#5649 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 October 2017 - 08:27

Κάλυψα ακόμα κάποια κενά από παλιότερα:

 

Shirobako

 

πολύ καλή σειρά καθημερινότητας σε ένα τυπικό στούντιο ανιματιον. Εχει μερικές συγκινητικές στιγμές και σίγουρα ανήκει στις αξιομνημόνευτες σειρες της σαιζόν. Τα OVA καλύτερα ας τα ξεχάσω. Το δεύτερο επεισόδιο δεν μου άρεσε και την είχα παρατήσει αλλά ευτυχώς την ξανάρχισα. Συμφιλιώνει το παλιό με το καινούργιο. Λίγες σειρές το κάνουν αυτο.

 

Speed Grapher

 

Μακάρι να την έβλεπα τότε αντί για τη μάπα Gungrave. Από τις καλές και προσεγμένες σειρές της Gonzo που σε κρατά σε αγωνία. Οι χαρακτήρες δεν μου φανηκαν και τόσο διεστραμμένοι τελικά.  Κλασσική!

 

Ghost Hound

 

Nakamura, Konaka, Production IG, υλικά για μια ποιοτική σειρά. Και οντως σε ότι αφορά τις σειρές θρίλερ και μυστηρίου, αυτοί μαζί με τον S. Kon ήταν οι κορυφαίοι στο είδος. Δεν φτάνει τις Lain, Texhnolyze για να χαρακτηριστεί κλασσική, αλλά μετά το θάνατο των δύο σκηνοθετών τέτοια ανιμε δεν πρόκειται να ξαναδείτε, οπότε θα την χαρακτήριζα κλασσική με τα σημερινά δεδομένα.

 

Read or Die OVA

 

Τίποτα το ιδιαίτερο που να με κάνει να θέλω να δω και τη σειρα. Απλά ένα τυπικό OVA δράσης χωρίς ουσία. Μάλλον λόγω του σκηνοθέτη.

 

Katanagari

 

Είναι βλασφημία αυτό που γράφω, αλλά θα την έβαζα στο ίδιο επίπεδο με Samurai Champloo. Αξέχαστη και αυτή, ιδίως το τελευταίο επεισόδιο. Οι διάλογοι είναι κουραστικοί ευτυχώς μόνο στα πρώτα 2 επεισόδια.

 

Casshern Sins

 

Στο Astro Boy αυτή η πλοκή θα λειτουργούσε τέλεια (βλέπε Πλούτο). Εχοντας δει τη σειρά του 70 μπορώ να πω ότι την κατακρεούργησαν. Οτι να'ναι. Δεν μπήκαν στον κόπο να γράψουν στους τίτλους τέλους ούτε το όνομα ενός χαρακτήρα από την παλιά σειρά. Υποθέτω πως όταν ήταν γνωστή η σειρά, λίγοι είχαν δει το πρωτότυπο, για αυτό και οι υψηλές βαθμολογίες.Αν ήταν πρωτότυπη σειρά θα τα πήγαινε πολύ καλύτερα.

 

Hearcatch Precure!

 

Με ανιματιον που θα ζήλευαν πρωτοκλασσάτα shonen, βρήκα τη σειρά ως μια από τις καλύτερες του είδους. Πηγα για maho shojo και μου βγήκε Gurren Laggan στο τέλος. Ημουν μεταξύ αυτής και της Doremi,  αλλά 200 επεισόδια είναι πολλά. Ευτυχώς εδώ δεν χρειάζεται να δω τις προηγούμενες σειρές. Ετσι και αλλιώς η Princess Tutu ακόμα είναι η κορυφαία σειρά των  maho shojo αποδόμησης. Αυτή η Precure ανήκει  αναμφίβολα στις κορυφαίες των κλασσικών maho shojo. Αν και αυτό το ζωάκι με κατάχεσε με σπόρους καρδιάς. Τελος πάντων, μετά από αυτό η Nanoha να πα στα τσακίδια. Δεν την βλέπω.



#5650 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 October 2017 - 09:13

Κάλυψα ακόμα κάποια κενά από παλιότερα:

 

Shirobako

 

πολύ καλή σειρά καθημερινότητας σε ένα τυπικό στούντιο ανιματιον. Εχει μερικές συγκινητικές στιγμές και σίγουρα ανήκει στις αξιομνημόνευτες σειρες της σαιζόν. Τα OVA καλύτερα ας τα ξεχάσω. Το δεύτερο επεισόδιο δεν μου άρεσε και την είχα παρατήσει αλλά ευτυχώς την ξανάρχισα. Συμφιλιώνει το παλιό με το καινούργιο. Λίγες σειρές το κάνουν αυτο.

 

Speed Grapher

 

Μακάρι να την έβλεπα τότε αντί για τη μάπα Gungrave. Από τις καλές και προσεγμένες σειρές της Gonzo που σε κρατά σε αγωνία. Οι χαρακτήρες δεν μου φανηκαν και τόσο διεστραμμένοι τελικά.  Κλασσική!

 

Ghost Hound

 

Nakamura, Konaka, Production IG, υλικά για μια ποιοτική σειρά. Και οντως σε ότι αφορά τις σειρές θρίλερ και μυστηρίου, αυτοί μαζί με τον S. Kon ήταν οι κορυφαίοι στο είδος. Δεν φτάνει τις Lain, Texhnolyze για να χαρακτηριστεί κλασσική, αλλά μετά το θάνατο των δύο σκηνοθετών τέτοια ανιμε δεν πρόκειται να ξαναδείτε, οπότε θα την χαρακτήριζα κλασσική με τα σημερινά δεδομένα.

 

Read or Die OVA

 

Τίποτα το ιδιαίτερο που να με κάνει να θέλω να δω και τη σειρα. Απλά ένα τυπικό OVA δράσης χωρίς ουσία. Μάλλον λόγω του σκηνοθέτη.

 

Katanagari

 

Είναι βλασφημία αυτό που γράφω, αλλά θα την έβαζα στο ίδιο επίπεδο με Samurai Champloo. Αξέχαστη και αυτή, ιδίως το τελευταίο επεισόδιο. Οι διάλογοι είναι κουραστικοί ευτυχώς μόνο στα πρώτα 2 επεισόδια.

 

Casshern Sins

 

Στο Astro Boy αυτή η πλοκή θα λειτουργούσε τέλεια (βλέπε Πλούτο). Εχοντας δει τη σειρά του 70 μπορώ να πω ότι την κατακρεούργησαν. Οτι να'ναι. Δεν μπήκαν στον κόπο να γράψουν στους τίτλους τέλους ούτε το όνομα ενός χαρακτήρα από την παλιά σειρά. Υποθέτω πως όταν ήταν γνωστή η σειρά, λίγοι είχαν δει το πρωτότυπο, για αυτό και οι υψηλές βαθμολογίες.Αν ήταν πρωτότυπη σειρά θα τα πήγαινε πολύ καλύτερα.

 

Hearcatch Precure!

 

Με ανιματιον που θα ζήλευαν πρωτοκλασσάτα shonen, βρήκα τη σειρά ως μια από τις καλύτερες του είδους. Πηγα για maho shojo και μου βγήκε Gurren Laggan στο τέλος. Ημουν μεταξύ αυτής και της Doremi,  αλλά 200 επεισόδια είναι πολλά. Ευτυχώς εδώ δεν χρειάζεται να δω τις προηγούμενες σειρές. Ετσι και αλλιώς η Princess Tutu ακόμα είναι η κορυφαία σειρά των  maho shojo αποδόμησης. Αυτή η Precure ανήκει  αναμφίβολα στις κορυφαίες των κλασσικών maho shojo. Αν και αυτό το ζωάκι με κατάχεσε με σπόρους καρδιάς. Τελος πάντων, μετά από αυτό η Nanoha να πα στα τσακίδια. Δεν την βλέπω.

 

 

To speed grapher ήταν μια καλή σειρά αλλά μας τα χάλασαν προς το τέλος με την ακραία πτώση στην ποιότητα του animation. Βέβαια δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό στα dvd γιατί γίνονται κι αυτά. ΤΟ GUNGRAVE ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕΙΡΑ!

 

Το read or die το ova όντως μπορεί να είναι λίγο αδιάφορο, απλά ένα καλό action anime αλλά το tv series δεν είναι άσχημο. Είναι αρκετά ευχάριστο.

 

Έλα ρεεεεεεεεεεεεεε, καλό ήταν το Sins, πολύ angsty αλλά δεν το λες και μπούρδα. Δεν έχω δει το original βέβαια, ούτε τα ova των 90΄s!  :yawn2:


rsrGbGx.gif

#5651 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 October 2017 - 13:37

To speed grapher ήταν μια καλή σειρά αλλά μας τα χάλασαν προς το τέλος με την ακραία πτώση στην ποιότητα του animation. Βέβαια δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό στα dvd γιατί γίνονται κι αυτά. ΤΟ GUNGRAVE ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕΙΡΑ!
 
Το read or die το ova όντως μπορεί να είναι λίγο αδιάφορο, απλά ένα καλό action anime αλλά το tv series δεν είναι άσχημο. Είναι αρκετά ευχάριστο.
 
Έλα ρεεεεεεεεεεεεεε, καλό ήταν το Sins, πολύ angsty αλλά δεν το λες και μπούρδα. Δεν έχω δει το original βέβαια, ούτε τα ova των 90΄s!  :yawn2:


Δεν παρατήρησα τόσο μεγάλη διαφορά. Αλλά ακόμα και τότε για action σειρά έχει ένα άλφα επίπεδο για σειρα δράσης. Ολόκληρη επίθεση με πυραύλους σε ουρανοξύστη γίνεται.Η Gungrave δεν μου άρεσε έτσι που τη χώρισαν σε δύο μισά. Ίσως το πρώτο να άξιζε, στο δεύτερο όμως το καναν Samurai Flamenco. Τουλάχιστον η SG ξεκαθάρισε από την αρχή τα πράματα.

Ίσως να βλέπα και τη σειρά ROD για τη slice of life μεριά, αλλά την Kokoro Library από τον ίδιο σκηνοθέτη δεν άντεξα να δω. Κάτι δεν πάει καλά με δαύτον.

Στην original σειρά Casshern τα ρομπότ δεν μιλούσαν εκτός από τον Braiking Boss και τους 4 βοηθούς του. Ο πρωταγωνιστής είχε γονείς, η μητέρα του οποίου ένας κύκνος ρομπότ. Η Λούνα ήταν συναγωνίστρια. Ουσιαστικά δεν έχει καμία σχέση η Sins. Εκεί ο Boss τον δημιούργησε,ενώ στο πρωτότυπο ο Βoss είναι δημιούργημα του πατέρα του Casshern,εμπνευσμένος από Φρανκενστάιν. Μην πω πώς πιο καταθλιπτική ήταν η πρώτη σειρά.

#5652 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 October 2017 - 23:46

Ολόκληρο βόδι εφαγα,στην ουρά θα κολλήσω;

Αρκετά καλή η ROD TV, ίσως καλύτερη και από το OVA. Δυστυχώς οι παλιοί χαρακτήρες που εμφανίζονται εδώ είναι πολύ χειρότεροι. Η Wendy παραέγινε σοβαρή από αδέξια. Αντίθετα οι 3 νέες κοπέλες τις ξεπερνούν. Διάβαζα για ανατροπή στο 23 και ευτυχώς δεν ήταν τόσο μεγάλη τελικά.

Πλάκα πλάκα για το 2017 είδα αρκετούτσικα πράγματα,κάτι που είχα χρόνια να κάνω.

#5653 G3n3raL86

G3n3raL86

    Starting...

  • Members
  • 14 posts

Posted 24 October 2017 - 08:39

Επιτελους, καποιος με καταλαβε σαν fan των twintails και δημιουργησε το καλυτερο anime ολων των εποχων:

50583a1115d97b236078f7c7de55bfed.jpg

Ειδα το 1ο επεισοδιο και εχει φοβερο γελιο.



#5654 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 October 2017 - 09:21

Δεν έχω λόγια

 

 

 

Twintails: the glory of all mankind—or at least that is what first-year high school student Souji Mitsuka believes. At school, Souji spends most of his time daydreaming and rating girls' twintails, even going as far as creating a club dedicated to the hairstyle. His obsession does not go unnoticed, however; when monsters from outer space attack Earth and claim the world's twintails for themselves, a strange woman named Twoearle enlists Souji to fight back using twintails of his own!

By transforming into the twin-tailed warrior Tail Red, Souji combats the vicious alien organization known as Ultimegil, whose main goal is to colonize Earth and steal everyone's spiritual energy, or "attribute power." Alongside fellow twin-tailed fighters Aika Tsube and Erina Shindou, Souji must find a way to defeat the invading army and defend the twintails he holds so dear.

 

  :dazed:

 

Από την άλλη έχω δει αυτό

 

https://myanimelist.net/anime/5112/Akikan

 

Πάμε, συνεχίζουμε προς την καταστροφή!  :canthelp:  :8):


Edited by Hazuki, 24 October 2017 - 09:22.

rsrGbGx.gif

#5655 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 24 October 2017 - 13:56

Με πεισατε.

8J90AKf.jpg

that's a dude!