Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Η γωνιά του Gadget-άκια


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#46 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 03 November 2010 - 01:00

Δεν ανοίγει το link.

Επίσης δε μου έχει έρθει ακόμα.Λογικά θα έρθει μέσα στις επόμενες μέρες.Απλά όπως είπα μου άρεσε το design της και επειδή δεν έψαχνα κάτι σε στυλ "βιβλίου" όπως η επίσημη θήκη πχ τη τσίμπησα.

Posted Image


#47 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 03 November 2010 - 01:04

Λαθος copy pasta
http://tinyurl.com/2bjcwpx
Τελικα το νημα εγινε Kindle appreciation thread. :)
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#48 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 03 November 2010 - 01:09

Ναι τέτοια εννοούσα ότι δεν ήθελα.Όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγω απλά μου άρεσε πιο πολύ αυτή που πήρα.

Posted Image


#49 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 03 November 2010 - 08:53

Jpeg αρχεία μπορεί να διαβάσει? Ένας γνωστός μου που πήρε και αυτός kindle μου είπε πως μπορεί, αλλά δεν το έχει ψάξει μιας και δεν διαβάζει manga. Επίσης η μπαταρία του τι αυτονομία έχει?
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#50 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 03 November 2010 - 16:48

Jpeg αρχεία μπορεί να διαβάσει? Ένας γνωστός μου που πήρε και αυτός kindle μου είπε πως μπορεί, αλλά δεν το έχει ψάξει μιας και δεν διαβάζει manga. Επίσης η μπαταρία του τι αυτονομία έχει?



Content Formats Supported:Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Audible Enhanced (AA, AAX)), MP3, unprotected MOBI, PRC natively; HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP through conversion.

Απλά απ'ότι ξέρω το image viewer του δεν είναι και ότι καλύτερο γι'αυτό χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το Mangle.Αλλιώς νομίζω δε θυμάται σε ποια σελίδα ήσουν,ίσως να μην έχεις τις φωτογραφίες με τη σωστή σειρά κτλ.

Η μπαταρία εξαρτάται από τη χρήση αλλά στο περίπου κρατάει 3-4 βδομάδες.

Posted Image


#51 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 03 November 2010 - 18:12

Πόση συμπίεση κάνει το mangle?
Υποθέτω ότι κάνει και resize τα jpegs στην ανάλυση του Kindle για εξοικονόμηση χώρου, έτσι δεν είναι?
πχ ένα volume πόσο χώρο πιάνει πριν το mangle και πόσο μετά?
Posted Image
Posted Image

#52 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 November 2010 - 18:28

Πόση συμπίεση κάνει το mangle?
Υποθέτω ότι κάνει και resize τα jpegs στην ανάλυση του Kindle για εξοικονόμηση χώρου, έτσι δεν είναι?
πχ ένα volume πόσο χώρο πιάνει πριν το mangle και πόσο μετά?

Δεν νομίζω ότι τα κάνει resize στην ανάλυση του Kindle, γιατί τότε το zoom function θα έχανε κάθε νόημα. Ας μας πει όμως και ο Ηλίας.

Αναρωτιέμαι πάντως τι resampling filters χρησιμοποιεί για να στριμώξει όλη την εικόνα στην οθόνη. Αν χρησιμοποιεί Bicubic ή Lanczos έχει καλώς.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#53 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 03 November 2010 - 18:33

Επεισης ενα εκτενες αρθρο για το Mangle και το kindle θα το βρειτε εδω

http://ireaderreview.com/2010/08/29/kindle-3-manga-photos/
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#54 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 08 November 2010 - 17:20

Έρχεται το χρώμα στις οθόνες με τεχνολογία Ε-Ink ή αλλιώς ο λόγος που έχουν πέσει οι τιμές των e-readers. :P
Posted Image
Posted Image

#55 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 08 November 2010 - 17:38

Πόση συμπίεση κάνει το mangle?
Υποθέτω ότι κάνει και resize τα jpegs στην ανάλυση του Kindle για εξοικονόμηση χώρου, έτσι δεν είναι?
πχ ένα volume πόσο χώρο πιάνει πριν το mangle και πόσο μετά?


To Kindle έχει ανάλυση 600 x 800.

Το Mangle κάνει resize τα manga σε 5ΧΧ* x 800

*Το Kodomo no Jikan το έκανε 550 x 800,το Monster 540 x 800 και το Angel Sanctuary 500 x 800.

Το Monster από 565 MB το έκανε 385 MB,το Kodomo no Jikan από 482 MB το έκανε 116 MB και το Angel Sanctuary από 585 MB το έκανε 416 MB.

Posted Image


#56 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 01 December 2010 - 03:32

Nook Color rooted :riiight:

Αυτό που του λείπει όμως είναι το GPS και bluetooth.

Edited by Erebos, 01 December 2010 - 13:05.

Posted Image
Posted Image

#57 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 March 2011 - 17:59

Ρε παιδιά, στο Kindle μπορώ να κάνω search μέσα στο βιβλίο που διαβάζω για κάποια συγκεκριμένη λέξη ή φράση;
rsrGbGx.gif

#58 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 04 March 2011 - 21:54

Πατάς menu και μετά search this book:tensai:

Posted Image


#59 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 07 March 2011 - 07:35

παλια (λυκειο και πρωτα χρονια φοιτητης) ειχα καει με gadgets, εριχνα πολλα λεφτα που εκοβαν απο αλλες δραστηριοτητες (περιορισμενοι οι ποροι εκ των πραγματων).
καποια στιγμη κοιταξα τις χαζομαρες στις οποιες ειχα χαραμισει ενα σορο λεφτα επειδη οταν ειχαν βγει ηταν φοβερες και τρομερες αλλα τωρα ηταν τιποτα σε σχεση με τα καινουργια και καταλαβα οτι ειναι ανουσιο. οταν παιρνω κατι σκεφτομαι να καλυβει τις αναγκες μου και δεν παιρνω τιποτα περισσοτερο απο αυτο. αλλαζω λαπτοπ καθε 2 χρονια, εχω ενα iphone 3G το οποιο μου φτανει, και του εχω βαλει εφαρμογη GPS (10 δολλαρια εκανε) αντι να παρω κανονικο για το αυτοκινητο... οσο περισσοτερα μπορει να κανει κατι τοσο το καλυτερο :3

/ruining the mood

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#60 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 07 March 2011 - 15:31

παλια (λυκειο και πρωτα χρονια φοιτητης) ειχα καει με gadgets, εριχνα πολλα λεφτα που εκοβαν απο αλλες δραστηριοτητες (περιορισμενοι οι ποροι εκ των πραγματων).
καποια στιγμη κοιταξα τις χαζομαρες στις οποιες ειχα χαραμισει ενα σορο λεφτα επειδη οταν ειχαν βγει ηταν φοβερες και τρομερες αλλα τωρα ηταν τιποτα σε σχεση με τα καινουργια και καταλαβα οτι ειναι ανουσιο. οταν παιρνω κατι σκεφτομαι να καλυβει τις αναγκες μου και δεν παιρνω τιποτα περισσοτερο απο αυτο. αλλαζω λαπτοπ καθε 2 χρονια, εχω ενα iphone 3G το οποιο μου φτανει, και του εχω βαλει εφαρμογη GPS (10 δολλαρια εκανε) αντι να παρω κανονικο για το αυτοκινητο... οσο περισσοτερα μπορει να κανει κατι τοσο το καλυτερο :3

/ruining the mood


Εδώ και 10 χρόνια περίπου ήθελα να πάρω ένα PocketPC, να έχω το wifi μου, εφαρμογούλες, GPS, να διαβάζω και τα ebooks/manga/κλπ.

Μετά το ανάλογο research όμως, διαπίστωσα ότι η τεχνολογία ήταν πολύ πίσω σε σχέση με τις προσδοκίες μου - αργοί επεξεργαστές, χαμηλές αναλύσεις, μικρή αυτονομία κλπ.

Αποτέλεσμα ήταν να αναβάλλω αυτή την αγορά για 10 χρόνια μέχρι που πήρα το 1ο μου android κινητό, το Motorola DEFY. Water-resistant, dust-proof, scratch(&drop)-resistant. Όλα αυτά στη μισή τιμή του iPhone4. :rofl:

Τώρα έχω μέχρι και remote access στο μTorrent του pcιού μου! Κατεβάζω ένα αρχείο .torrent από το κινητό, ανοίγω την εφαρμογή Transdroid, το ανεβάζω στο pc μου από όπου και να είμαι, και ξεκινάει το κατέβασμα αυτόματα! Εδώ να σας δω, μηλαράδες... :P
Για να μην πω για τα GB/SNES/MegaDrive/Genesis/ScummVM (Ναι, Monkey Island στο κινητό!) emulators με τα 100δες παιχνίδια ΚΑΙ WiiMote support! Τέλος τα εκνευριστικά virtual touchpads!
Και με την επερχόμενη Playstation Suite, άντε γεια... :burningbe3:

Spoiler:

/ruining iFanboiz' mood

Edited by Erebos, 07 March 2011 - 15:38.

Posted Image
Posted Image