Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Η γωνιά του Gadget-άκια


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#31 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 02 November 2010 - 17:27

Δικο σου το βιντεο ? Ωραιο ειναι. Δηλαδη αν καταλαβα καλα, το Kindle ειναι για να διαβαζεις βιβλια ? Διαφωτιστε με.
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#32 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 02 November 2010 - 17:46

Ωραίο το review, highlight του video οταν λες βρακάκια btw.

Eίναι μια συσκευη που αν την έβρισκα Ελλάδα σε καποιο κατάστημα σίγουρα θα την αγόραζα.
Είναι μικρο και ελάφρυ και λογικά η ανάγνωση κάποιου βιβλίου ποτέ δεν ήταν ευκολότερη.

Με ξενέρωσε λιγο το σημειο που θέλει να πηγαίνεις στα manga χειροκινητα στην σελιδά που θες γιατι πόλλες φορες αφηνω ενα volume στην σελίδα 100 πχ.
Οταν το ξαναρχισω πρεπει να πατήσω 100 φορες το κουμπάκι αλλαγής σελίδας; Aν κάτι δεν κατάλαβα καλά μπορεις να μου το εξηγήσεις.

#33 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 02 November 2010 - 17:48

Την ιδια απορια με Strange Loop εχω, + ποσο το τσιμπησες ? :D
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#34 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 November 2010 - 18:02

Ωραίο το review, highlight του video οταν λες βρακάκια btw.

Eίναι μια συσκευη που αν την έβρισκα Ελλάδα σε καποιο κατάστημα σίγουρα θα την αγόραζα.
Είναι μικρο και ελάφρυ και λογικά η ανάγνωση κάποιου βιβλίου ποτέ δεν ήταν ευκολότερη.

Με ξενέρωσε λιγο το σημειο που θέλει να πηγαίνεις στα manga χειροκινητα στην σελιδά που θες γιατι πόλλες φορες αφηνω ενα volume στην σελίδα 100 πχ.
Οταν το ξαναρχισω πρεπει να πατήσω 100 φορες το κουμπάκι αλλαγής σελίδας; Aν κάτι δεν κατάλαβα καλά μπορεις να μου το εξηγήσεις.


Όχι ανοίγει από εκεί που το άφησες.Απλά εννοούσα ότι πχ αν είσαι στην σελίδα 150 και θες να δεις κάτι στην 100 θα πρέπει να πας χειροκίνητα.

Posted Image


#35 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 02 November 2010 - 18:09

Όχι ανοίγει από εκεί που το άφησες.Απλά εννοούσα ότι πχ αν είσαι στην σελίδα 150 και θες να δεις κάτι στην 100 θα πρέπει να πας χειροκίνητα.


Η απορία μου δημιουργηθηκε απο το αν διαβαζω λεμε καποιο volume one piece και το αφησω στην μέση να διαβάσω κατι άλλο.
Συνεχίζει μετα απο εκει οταν ξανανοιξω το one piece;

Δεν είναι τόσο τραγικό τοτε, ελπίζω να το βρω κάπου να το δω και απο κόντα, σκέφτομαι να το κάνω δώρο σε κάποιον

Ξανα ωραίο review, αν γράψεις και λεπτομερειες για την αγορα του , χρόνο παραδοσης και λοιπά θα είναι σουπερ.
Ελπιζω να βρω χρόνο για το αντιστοιχο του iPad αλλα μην περιμενετε video, i am shy..^^

Edited by Strange Loop, 02 November 2010 - 18:22.


#36 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 November 2010 - 18:26

Η απορία μου δημιουργηθηκε απο το αν διαβαζω λεμε καποιο volume one piece και το αφησω στην μέση να διαβάσω κατι άλλο.
Συνεχίζει μετα απο εκει οταν ξανανοιξω το one piece;

Δεν είναι τόσο τραγικό τοτε, ελπίζω να το βρω κάπου να το δω και απο κόντα, σκέφτομαι να το κάνω δώρο σε κάποιον

Ξανα ωραίο review, αν γράψεις και λεπτομερειες για την αγορα του , χρόνο παραδοσης και λοιπά θα είναι σουπερ.
Ελπιζω να βρω χρόνο για το αντιστοιχο του iPad αλλα μην περιμενε video, i am shy..^^


Ναι συνεχίζει από εκεί που σταματάς.


Τώρα σχετικά με την αγορά μου το έκαναν δώρο από Αγγλία οπότε δε μπορώ να βοηθήσω και πολύ.Και μου το χαν παραγγείλει αρχές Οκτώβρη που ήταν και εξαντλημένο.

Γενικά αν δεν έχεις γνωστό κτλ να σου το αγοράσει από Αγγλία και να στο στείλει αναγκαστικά το αγοράζεις από το www.amazon.com

Τώρα αν πληρώνεις σίγουρα τελωνείο κτλ δε ξέρω.Πάντως από άτομα που χω δει ότι το πήραν από εκεί πλήρωσαν τελωνείο και τους ήρθε γύρω στα 150±10 ευρώ.Παράδοση μάλλον γύρω στις 2-3 βδομάδες.

Posted Image


#37 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 02 November 2010 - 19:04

Μπράβο για το review και για το video.

Σαν αναγνωστική εμπειρία είναι καλύτερη από το να διαβάζεις στο pc;
Mπορείς να μετακινήσεις κατά 90 μοίρες το κείμενο, manga κλπ ωστε να το εμφανίζει οριζόντια;

#38 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 November 2010 - 19:26

Μπράβο για το review και για το video.

Σαν αναγνωστική εμπειρία είναι καλύτερη από το να διαβάζεις στο pc;
Mπορείς να μετακινήσεις κατά 90 μοίρες το κείμενο, manga κλπ ωστε να το εμφανίζει οριζόντια;


Ναι μπορείς να το περιστρέψεις αν και για να πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει να το κάνω.Πάντως τις διπλές σελίδες τις βάζει αυτόματα σε landscape όπως θα είδες και στις εικόνες παραπάνω.Για την ακρίβεια όταν κάνεις τη μετατροπή στο Mangle αυτό τις γυρίζει σε landscape.

Τώρα σαν αναγνωστική εμπειρία.Σίγουρα στο PC φαίνονται πιο καθαρά(από την άποψη ότι είναι μεγαλύτερη η οθόνη,ειδικά εγώ που έχω και 27 inches:hihi2:) αλλά θα έλεγα ότι είναι πιο ξεκούραστα στο Kindle.Πέραν της οθόνης που είναι λόγω κατασκευής πιο ξεκούραστη(e-ink κτλ),μπορείς να κάτσεις στη πολυθρόνα,ξαπλώσεις στο κρεβάτι κτλ και να διαβάσεις και δε πιάνεται ο ποπός σου στη καρέκλα:hahaha:

Βασικά θα έλεγα ότι είναι σαν να συγκρίνεις manga σε PC ή σε έντυπη μορφή;

Σίγουρα στο χαρτί είναι ανώτερη η ποιότητα αλλά και το Kindle τη πλησιάζει αρκετά.

Btw για όσους έχουν δει το μέγεθος του manga του Lone Wolf and Cub να πω ότι η οθόνη του Kindle είναι σχεδόν ίδια σε μέγεθος με αυτό.

Posted Image


#39 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 02 November 2010 - 20:04

Hλια 1000 ευχαριστω για το review.Εφυγε κιολας η παραγγελια.Μια απορια ομως.Οταν λες με τα collections και τα χυμα αρχεια τι εννοεις?θα πρεπει 1-1 τα αρχεια απο το φακελο να τα βαλω σε collection?
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#40 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 02 November 2010 - 20:26

Btw για όσους έχουν δει το μέγεθος του manga του Lone Wolf and Cub να πω ότι η οθόνη του Kindle είναι σχεδόν ίδια σε μέγεθος με αυτό.


Δηλαδη ποσες ιντσες ? Και αν μπορεις πες μου τιμη.
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#41 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 02 November 2010 - 20:30

Κοιτα το παραγεειλα τωρα εγω. 118 € με τα εξοδα αποστολης με την ισοτιμια που χρεωνε το amazon ~ 0.74.τωρα αν ειχα ζητησει σε δολαρια η τραπεζα μου για χτες ειχε ισοτημια ~0,72 αρα κοψε 3-4 ευρω.Τωρα τελωνειο δεν ξερω αν θα περασει αλλα ειναι expected date να φτασει 5 με 9 /11.
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#42 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 November 2010 - 22:17

Hλια 1000 ευχαριστω για το review.Εφυγε κιολας η παραγγελια.Μια απορια ομως.Οταν λες με τα collections και τα χυμα αρχεια τι εννοεις?θα πρεπει 1-1 τα αρχεια απο το φακελο να τα βαλω σε collection?


Πχ έχεις βάλει όλα τα volume του manga σε ένα folder που λέγεται Monster(το κάθε volume είναι σε δικό του folder).Όταν το βάλεις αυτό στο Kindle δε θα σου το βγάζει Monster(18 ) όπως θα δεις στις εικόνες.

Θα σου έχει Monster Vol.1
Monster Vol.2
κτλ

Εσύ φτιάχνεις ένα Collection με ότι όνομα θες και μετά τα κάνεις add εκεί.

Posted Image


#43 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 02 November 2010 - 23:54

Δλδ τπυς φακελους με περιεχομενο τα καταλαβαινει αλλα δεν καταλαβενει το folder structure.Btw με θηκες κλπ τι εκανες?
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#44 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 03 November 2010 - 00:02

Δλδ τπυς φακελους με περιεχομενο τα καταλαβαινει αλλα δεν καταλαβενει το folder structure.Btw με θηκες κλπ τι εκανες?


Ναι.

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο πήρα αυτή τη θήκη.

http://www.etsy.com/transaction/36284909

Όχι ότι είναι κάτι ιδιαίτερο απλά μου άρεσε.

Posted Image


#45 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 03 November 2010 - 00:44

Βολεβει καθολου?Γιατι ελεγα να χτυπησω screen protectors και αυτη την θηκη

http://tinyurl.com/2bjcwpx. Η αποψη σου?



Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis: