Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Η γωνιά του Gadget-άκια


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#16 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 29 October 2010 - 19:18

Tα roms, ειναι τα γνωστα κλασσικα roms, αρχεια .nds ????

Επισης, το DSi, τι φιαφορα εχει με το απλο ? To DSi δεν ειναι ενα καινουργιο ?

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις , αλλα το εχω ψησει να παρω DS, και δεν ξερω που να παρω εγκυρες πληροφοριες. Και αν ρωταω ανθρωπους live πιστευω ειναι πολυ καλυτερα.....

Meh, μηπως να ανοιγα thread για το DS ?
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#17 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 October 2010 - 19:55

Υπάρχει ήδη thread για everything Nintendo-related.

Οι handheld κονσόλες δεν θεωρούνται gadgets. Gadgets λέγονται συσκευές όπως κινητά τηλέφωνα, φορητά media players, netbooks κτλ.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#18 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 29 October 2010 - 20:32

Κεννυ αν δεν κανω λαθος και μη δε με γελουν τα ματια μου ο τιτλος λεει "η γωνια του Geek" οχι η "γωνια του Gadget"
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#19 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 October 2010 - 20:39

... και η πρώτη εισαγωγική γραμμή του Ηλία είναι:

Ένα τόπικ για να μιλάμε για αυτά τα μικρά μαραφέτια(τα gadget ντε) που μας παίρνουν τα μυαλά:kawaii:

Νομίζω ήταν σαφής.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#20 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 29 October 2010 - 20:40

Nαι , η μισή Ελλάδα που έχει psp και ds είναι geeks.
Kαι να μην είναι οφφτοπικ το ποστ του ΜikamiTeru, υπάρχουν τα αντίστοιχα threads για τις παιχνιδομηχανες. Mην μπλέκουμε ολα τα θέματα μαζι

#21 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 29 October 2010 - 20:43

Ok guys sorry. Ευχαριστω για την υποδειξη του thread.
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#22 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 29 October 2010 - 21:45

... και η πρώτη εισαγωγική γραμμή του Ηλία είναι:Νομίζω ήταν σαφής.


Ε τοτε η χρηση τομη ειναι να αλλαχτει σε ο τιτλος γιατι Gagdets =/=> Geeks


Ολα αυτα τα λεω φιλικα μην παρεξιγηθουμε κιολας :) Απλα μιας και το νετ ειναι απρωσοπο καλο ειναι προλαμβανουμε παρεξιγισεις :)
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#23 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 31 October 2010 - 18:28

... και η πρώτη εισαγωγική γραμμή του Ηλία είναι:Νομίζω ήταν σαφής.


Δηλαδη το PSP 2 που θα ειναι και τηλεφωνο και μοιαζει σαν το Ipod να παω να το συζητησω εκει που λενε για το Gran Turismo?
Posted Image

#24 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 31 October 2010 - 18:32

Δηλαδη το PSP 2 που θα ειναι και τηλεφωνο και μοιαζει σαν το Ipod να παω να το συζητησω εκει που λενε για το Gran Turismo?


όταν το ανακοινώσει η σονυ με το καλο να του ανοίξεις δικο του thread
εκτός αν θες να γεμίσεις αυτο το thread με rumours..

#25 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 31 October 2010 - 20:00

Ο τίτλος αλλάχτηκε για να μην μπερδευόμαστε.
Carry on ppl...
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#26 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 November 2010 - 16:33

Λοιπόν δε θα αναφερθώ καθόλου στο διάβασμα βιβλίων μιας και μπορείτε να βρείτε πολλά review στο internet για αυτό το θέμα οπότε ας μπούμε κατευθείαν στο ψητό.


Καταρχάς χρησιμοποίησα το Mangle ώστε να μετατρέψω τα manga μου σε "ιδανική" μορφή για το Kindle.Στο παραπάνω link θα βρείτε εκτός από εικόνες και ένα tutorial για το πως να το χρησιμοποιήσετε και πως να τα περάσετε στο Kindle.

Επίσης δοκίμασα να πάρω τις εικόνες που βγάζει ως output το Mangle και να τις κάνω ένα pdf.

Ορίστε τα θετικά και αρνητικά της κάθε μεθόδου:

1)Mangle:

Θετικά: Μπορείς να κάνεις όσο zoom θες,να βλέπεις τις εικόνες σε full screen,άψογη ποιότητα στις εικόνες

Αρνητικά: Δε μπορείς να κάνεις πλοήγηση στο manga.Πχ να πας στη πρώτη σελίδα ή να διαλέξεις να κάνεις go to στη τάδε σελίδα.Θα πρέπει να πας manually με next/previous page.Επίσης δεν έχεις ενημέρωση για το σε ποια σελίδα βρίσκεσαι.

Όταν κάνεις zoom in και μετά zoom out μένουν μερικά artifact στην οθόνη και το ίδιο συμβαίνει όταν πηγαίνεις στην προηγούμενη εικόνα.Αυτό βέβαια διορθώνεται αν πατήσεις menu και μετά back μιας και κάνεις refresh στην οθόνη οπότε μετά δείχνει κανονικά την εικόνα


2)Output του Mangle σε PDF

Θετικά: Φορτώνει λίγο πιο γρήγορα τις εικόνες όταν πατάς next page και αρκετά πιο γρήγορα στο previous page.Δεν παρουσιάζει το πρόβλημα με τα artifacts.Επίσης μπορείς να δεις σε ποια σελίδα είσαι και πόσες έχει ακόμα και μπορείς να κάνεις go to σε όποια σελίδα θες.Τέλος μπορείς αν θες να ρυθμίσεις το contrast σε διάφορα επίπεδα.

Αρνητικά: Δε μπορείς να κάνεις full screen και αναγκαστικά φαίνεται στο κάτω μέρος της οθόνης η μπάρα που λέει σε ποια σελίδα είσαι.Επίσης δε μπορείς να κάνεις όσο zoom in θες.Έχει προκαθορισμένα επίπεδα(150%-200%-300% αν θυμάμαι καλά).

Τέλος το σημαντικότερο μειονέκτημα.Για κάποιο λόγο τα γράμματα μερικές φορές δε φαίνονται καθαρά.Πχ στη λέξη how μπορεί να κόψει στη μέση το o ή στο the να μη φαίνεται καθαρά η κάθετη γραμμή του h.Δεν σε εμποδίζει στο να καταλάβεις τι λέει αλλά είναι λίγο εκνευριστικό και είναι και ο λόγος που τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιώ τη πρώτη μέθοδο.Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει.Πχ όταν κάνεις zoom ενώ πριν το how και το the φαίνονταν όπως είπα,όταν κάνεις zoom φαίνονται κανονικά.Δηλαδή η μετατροπή δε "κόβει" τα γράμματα οπότε κάτι άλλο φταίει.


Τα παραπάνω τα είχα γράψει πριν το χρησιμοποιήσω.Τελικά όπως είπα επέλεξα να χρησιμοποιήσω την πρώτη μέθοδο.Στην πράξη δεν είναι τίποτα σοβαρό τα artifact μιας και διορθώνεις αμέσως το πρόβλημα πατώντας menu και μετά back και εκτός αυτού ντάξει πόσες φορές θα χρειαστεί να πας σε πίσω σελίδα;Το ότι δεν μπορείς να κάνεις jump σε όποια σελίδα θες είναι λίγο πρόβλημα αν έχεις ξεχάσει κάτι και θες να το κοιτάξεις αλλά ντάξει εγώ μετά από 7 volume που έχω διαβάσει στο Monster δε μου χρειάστηκε να κάνω κάτι τέτοιο.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος και αν κάποιος το θέλει για να διαβάζει manga άνετα θα του το πρότεινα.Είναι αρκετά ξεκούραστο στην ανάγνωση και φαίνονται πολύ καθαρά.Φοβόμουν αρχικά ότι ίσως η οθόνη να ήταν πολύ μικρή αλλά τελικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.Ακόμα και το Monster που έχει αρκετό κείμενο διαβάζεται άνετα.

Να σημειώσω εδώ ότι για να εμφανίζονται όλα τα volume μαζεμένα μέσα στο φάκελο Monster πχ(όπως στις εικόνες μετά) δε παίζει ρόλο αν βάλετε σε ένα folder με αυτό το όνομα όλα τα volume.Αυτό να το κάνετε γιατί βοηθάει στην οργάνωση των αρχείων όταν κάνετε πλοήγηση μέσα στα αρχεία του Kindle όταν το έχετε συνδέσει με το PC αλλά στο Kindle θα σας τα δείχνει όλα χύμα.Για να τα βλέπετε όπως εγώ απλά φτιάχνετε ένα collection και τα βάζετε όλα εκεί.

Αυτά πάνω κάτω.Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε.Ακολουθούν εικόνες και ένα βιντεάκι.

Στο βιντεάκι ίσως φαίνονται λίγο θολά τα γράμματα αλλά είναι λόγω της μικρής ανάλυσης και όχι πρόβλημα του Kindle.Το ίδιο ισχύει για τις εικόνες.Αν κάπου είναι λίγο θολά είναι λόγω της μηχανής.Επίσης επειδή ήμουν κοντά στο παράθυρο για να χει φως έπεφτε λίγο πάνω στην οθόνη και έκανε κάπως σαν αντανάκλαση γι'αυτό σε κάποια σημεία είναι κάπως διαφορετικό το χρώμα της οθόνης.Γενικά στην πραγματικότητα φαίνονται καλύτερα απ'ότι στις εικόνες και επίσης ακόμα και φως να πέφτει πάνω του δε κάνει αντανάκλαση διαβάζεις κανονικά.Τέλος να πω ότι έχω τραβήξει διάφορες εικόνες που δείχνουν την ίδια εικόνα με ζουμ,τα artifacts που λέω παραπάνω κτλ.

Επίσης ξέχασα να πω ότι έχει και 2 παιχνιδάκια όταν το αγοράζεις που τα χω τραβήξει και αυτά σε φωτογραφία.

Spoiler:


[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=DOS57ZJlGps[/YOUTUBE]

Posted Image


#27 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 November 2010 - 16:55

Ωραίο review, extra kudos για το video. :riiight:

Αν ένα manga έχει και έγχρωμες σελίδες, το Kindle μπορεί να τις εμφανίσει σε grayscale ή όχι;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#28 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 November 2010 - 17:11

Ωραίο review, extra kudos για το video. :riiight:

Αν ένα manga έχει και έγχρωμες σελίδες, το Kindle μπορεί να τις εμφανίσει σε grayscale ή όχι;


Ναι.Πχ η πρώτη εικόνα από το Kodomo no Jikan είναι από το εξώφυλλο του πρώτου volume και είναι έγχρωμη κανονικά.

Posted Image


#29 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 02 November 2010 - 17:18

To Kindle, ειναι αυτο που λενε στο χωριο μου, iPad ?
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#30 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 November 2010 - 17:21

Όχι καμία σχέση.

Posted Image