Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Η γωνιά του Gadget-άκια


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 27 October 2010 - 23:10

Ένα τόπικ για να μιλάμε για αυτά τα μικρά μαραφέτια(τα gadget ντε) που μας παίρνουν τα μυαλά:kawaii:

Έχετε κάποια απορία,θέλετε να γράψετε κάποιο review για κάτι που μόλις αποκτήσατε,θέλετε να σχολιάσετε για τις επερχόμενες κυκλοφορίες,κτλ κτλ κτλ;

Εδώ είναι το μέρος για να το κάνετε.

Let the geekery begin:tensai:

Posted Image


#2 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 27 October 2010 - 23:25

tonikaku,

του χρόνου με βλέπω με το Motorola Milestone (το 1 ή το 2, όταν πέσουν κάτω από τα €400).

Jiraya, μας χρωστάς ένα review για το Kindle 3 σου, αν δεν απατώμαι... :P

Ένα ενδιαφέρον eshop με gadgets είναι το gadget-shop.gr.
Posted Image
Posted Image

#3 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 27 October 2010 - 23:34

Ναι αργότερα σήμερα ή αύριο έλεγα να το ποστάρω.

Posted Image


#4 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 27 October 2010 - 23:37

Eπιφυλάσσομαι για review iPad με τις αντίστοιχες otaku επιδόσεις σε manga reading και ανιμέ viewing.

#5 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 27 October 2010 - 23:39

Ναι αργότερα σήμερα ή αύριο έλεγα να το ποστάρω.


Thanks! Much appreciated όποτε το γράψεις. :gotit:
Posted Image
Posted Image

#6 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 October 2010 - 01:32

13(!) posts deleted.

Παίδες και παιδούλες, σκοπός αυτού του thread, όπως γράφει και ο Ηλίας στο πρώτο post, είναι να γίνεται συζήτηση πάνω στα πιο πρόσφατα gadgets. Δεν ανοίχτηκε για να μιλάμε για το τι μπακατέλα κουβαλάγαμε το 2000.

I REPEAT, THIS IS NOT A NOSTALGIAFEST THREAD. ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Παρακαλώ μπείτε στο κλίμα του thread πριν postάρετε. Thanks.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#7 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 28 October 2010 - 09:58

Το πληρέστερο ελληνικό forum για κινητά, κατά την γνώμη μου, είναι το www.myphone.gr και εκεί ενημερώνομαι για τα πάντα σχετικά με τα κινητά.
Πιστεύω ότι το μέλλον των κινητών ήδη περιστρέφεται γύρω από το λειτουργικό android. Έχω εδώ και λίγους μήνες συσκευή με αυτό το λειτουργικό και από την πρώτη στιγμή που το έπιασα κατάλαβα ότι αυτό είναι το λειτουργικό των κινητών του μέλλοντος.
Τα windows mobile σχεδόν πέθαναν, το symbian έφαγε μία πολύ βαριά ήττα με την αποχώρηση των sony ericsson και samsung και το iOS απευθύνεται μόνο για τους ifans που είναι gadge-τάκηδες και έχουν το χρήμα για να αγοράσουν το iphone.
Πολύ ενδιαφέρουσα μου ακούστηκε και η είδηση ότι σύντομα θα υπάρχουν Android smartphone… κατά παραγγελία. Θα επιλέγει ο καταναλωτής ένα μέρος του hardware υλικού του κινητού του, μειώνοντας έτσι το κόστος μη βάζοντας δυνατότητες που δεν τις χρειάζεται.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#8 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 28 October 2010 - 11:18

Σαν χρόνια χρήστης Symbian συσκευων, κυρίως Νοκια (3650,ngage,6600,6670, N95, E75) μπορώ να πω περιμένω με αγωνία το symbian ^3 και ^4 γιατί για μένα ήταν το λειτουργικό που έκανε την επανάσταση στα smartphones.
Aν και απο οτι διαβάζω η εταιρεία έχει εσωτερικά προβλημάτα.

Το windows mobile 7 κάτσε να το δούμε, απο οτι είδα εγινε και πιο noob friendly απο τα προηγουμενα λειτουργικα windows mobile. Iσως τα πάει καλα στις πωλήσεις. Αν υπάρχει και η ανάλογη hardware υποστηριξη.

Για το iOS , μπορει και μένα να με εκνευρίζει οτι είναι κλείστο και για ότι πρεπει να κάνω σε αυτό πρεπει να δίνω λογο στην apple. Aυτο δεν εμποδιζει όμως οσους θελουν να το παιξουν developers να δώσουν ενα τελος στους περιορισμους με ενα jailbreak και να κάνουν αυτα που θέλουν και να βάλουν και ότι θελουν.
Εχω βαρεθεί να ακουω την καραμέλα είναι μόνο για fans.

#9 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 28 October 2010 - 11:30

Δεν ειμαι gadget-geek, αλλα το καινουργιο ( δεν το λες καινουργιο ) μου κινητο, το πηρα με μονα κριτηρια να βλεπω ανιμε. Αν και καταλληλοτερα ειναι τα iPad. Αλλα θελουνε λεφτα :

Οποτε εχω μεινει με το Samsung H1 , αλλα καλο ειναι...

Υ.Γ. το iPhone ειναι απατη.
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#10 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 28 October 2010 - 12:59

Σαν χρόνια χρήστης Symbian συσκευων, κυρίως Νοκια (3650,ngage,6600,6670, N95, E75) μπορώ να πω περιμένω με αγωνία το symbian ^3 και ^4 γιατί για μένα ήταν το λειτουργικό που έκανε την επανάσταση στα smartphones.
Aν και απο οτι διαβάζω η εταιρεία έχει εσωτερικά προβλημάτα.


Και εγώ το περίμενα το ^3 με κάποιο ενδιαφέρον, μέχρι που διάβασα τα reviews του νέου Nokia N8 και απογοητεύτηκα όπως και πολλοί άλλοι... Symbian should die already. :P
Η μόνη της ελπίδα πλέον φαίνεται να είναι το Maemo/MeeGo project. Αν λεπτύνουν λίγο το N900, θα χτυπάει στα ίσια ακόμα και τα ακριβότερα Android.
Posted Image
Posted Image

#11 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 28 October 2010 - 13:02

εγώ που έχω symbian αλλα σε sony ericsson μπορώ να κάνω κάτι? i mean, όταν βγούνε τα καινούρια μπορώ να κάνω κάποιο update στο κινητό μου etc? δεν ξέρω τίποτα από όλα αυτά οποτε είμαι άσχετος :|

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#12 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 28 October 2010 - 13:13

Να ρωτησω ασχολιτε κανεις με την κατασκευη κυκλωματων?Διοτι εχω φαει τον τοπο να βρω καπου ενα Lan Switch Schematics αλλα τζιφος,Fellow geeks για helparete λιγο :)
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#13 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 28 October 2010 - 13:16

εγώ που έχω symbian αλλα σε sony ericsson μπορώ να κάνω κάτι? i mean, όταν βγούνε τα καινούρια μπορώ να κάνω κάποιο update στο κινητό μου etc? δεν ξέρω τίποτα από όλα αυτά οποτε είμαι άσχετος :|


Υπάρχουν online petitions από χρήστες Satio και Vivaz που ζητούν να τους αναβαθμίσει η SE στο ^3 ή ^4, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες ή αν θα γίνει στο κοντινό μέλλον. Το κακό είναι ότι η SE έχει καθυστερήσει ήδη την αναβάθμιση των Xperia στο Android 2.1, οπότε all you can do for the moment is wait, I think.
Posted Image
Posted Image

#14 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 29 October 2010 - 00:38

Εχει δοκιμασει κανενας Μ3 Simply για DS, η τουλαχιστον να ξερει πως λειτουργει ?
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#15 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 29 October 2010 - 09:27

Εχει δοκιμασει κανενας Μ3 Simply για DS, η τουλαχιστον να ξερει πως λειτουργει ?


Όταν λες πως λειτουργεί τι ακριβώς εννοείς? Αν εννοείς πως θα περάσεις το firmware τα πράγματα είναι πολύ απλά. Απλά κατέβασε από εδώ το official firmware και κάντο unzip στην sd κάρτα στο root της. Τα roms τα πετάς χύμα στην κάρτα ή αν δεν σου αρέσει η ακαταστασία, φτιάξε ένα φάκελο games και πέρασε τα εκεί.
Να ξέρεις πως η κάρτα ΔΕΝ δουλεύει σε DSi, και η ομάδα που την έφτιαξε έχει σταματήσει να την υποστηρίζει εδώ και πολύ καιρό, και για να παίξεις τα καινούρια παιχνίδια πρέπει να κάνεις ταρζανιές με unofficial firmwares. Το συγκεκριμένο firmware θα το βρεις εδώ (εννοείται κάνεις την ίδια διαδικασία για να το περάσεις στην κάρτα).
Τι στο yaoi συμβαίνει?