Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Greek Vs. Greeklish


  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

Poll: Θα θέλατε να καθιερωθεί η ελλ. γλώσσα στο aNiMe.gr?... (149 member(s) have cast votes)

Θα θέλατε να καθιερωθεί η ελλ. γλώσσα στο aNiMe.gr?...

  1. Νέϊ... (47 votes [68.12%] - View)

    Percentage of vote: 68.12%

  2. Όϊ... (22 votes [31.88%] - View)

    Percentage of vote: 31.88%

Vote

#31 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 09 July 2006 - 18:28

Παιδιά μέχρι στιγμής έγραφα και εγώ με greeklish έτσι από συνήθεια... Αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι ίσως θα είναι καλύτερα τα ελληνικά... Από την στιγμή που θα φαίνονται και σε υπολογιστές με αγγλικά windows (σαν τα δικά μου) δε νομίζω ότι θα υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Ελληνικά γράμματα με οξείες rulez!!! :greece: :greece:
(Παλαιότερα αν υπήρχαν τα forums ή γενικά το internet, λέτε να έκαναν τέτοια πρόταση να χρησιμοποιούν και το πολυτονικό σύστημα???)
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#32 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 09 July 2006 - 20:19

Κοιτάξτε... κ εμένα η γνώμη μου είναι Ελληνικά για αισθητικούς σκοπούς... τωρα αν κάποιος δυσκολεύεται να γράψει έτσι δεν θα του πάρουμε και το κεφάλι.. Έχω πολλόυς φίλους που έχουνε ξεχάσει τα Ελληνικά με αυτόν τον τρόπο
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#33 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 09 July 2006 - 20:54

εννοειται πως τα ελληνικα
αυτο ελλειπε!!!!
εγω ετσι βολευομαι καλυτερα
και να γραφω και να διαβαζω


καλη σκεψη να καθιερωθει η ελληνικη
γιατι ο επιμενων ελλη-νικα
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#34 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 July 2006 - 00:32

ke go mesa gia forum sta elinika.THa anevei poli i piotita tou forum.
(As apolafso tis teleftees mou stigmes me greeklish)
Posted Image


#35 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 10 July 2006 - 09:16

ke go mesa gia forum sta elinika.THa anevei poli i piotita tou forum.
(As apolafso tis teleftees mou stigmes me greeklish)

Ego idi arxisa na grafo me ellinika ;) alla apo oti fainetai ta greeklish mas diaferoyn ligo e? :P

#36 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 10 July 2006 - 11:39

Και εγώ άρχισα να γράφω ελληνικά :Ρ Όντως φαίνοντε πίο όμορφα με ελληνικά. 8) Το θέμα είναι να συνιθίσουμε Τ_______Τ

oR4yYRl.gif


#37 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 10 July 2006 - 13:26

ελληνικά ψήφισα γιατί μπορω να τα διαβάσω καλύτερα.όσον αφορά τα ορθογραφικά λάθη μη μασάτε,κανίς δαιν οίναι ταίλιος :scared: :kakashithumbup:


Δικιο εχει ο aniki! Κι αν καποιος κανει και λαθη τι εγινε? Θα τον αφησουμε στην ιδια ταξη? :hehe: :bleh:
All hail the machine
Posted Image

#38 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 10 July 2006 - 15:40

Έχω αρχίσει και εγώ να γράφω ελληνικά και πραγματικά δυσκολεύομαι γιατί πρέπει να βάζω τόνους.Πάντος θα το συνιθήσω. ;)
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#39 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 July 2006 - 16:37

χεχε γουστάρω κλίμα :happy2:

Όταν πρωτοείδα το thread λέω σιγά τώρα που θα κάτσουμε να γράφουμε όλοι ελληνικά

Αλλα ευτυχώς τελικά φαίνεται πως διαψεύδομαι οικτρά :clap:
Posted Image


#40 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 10 July 2006 - 22:19

ελληνικά ψήφισα γιατί μπορω να τα διαβάσω καλύτερα.όσον αφορά τα ορθογραφικά λάθη μη μασάτε,κανίς δαιν οίναι ταίλιος :scared: :kakashithumbup:


Δικιο εχει ο aniki! Κι αν καποιος κανει και λαθη τι εγινε? Θα τον αφησουμε στην ιδια ταξη? :hehe: :bleh:


ναι να τους αφησουμε !!!!!!!!! :hehe:
..........πλακα κανω 8)
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#41 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 10 July 2006 - 22:36

Έχω μια άλλη ιδέα... Όποιος ΔΕΝ κάνει ορθογραφικό λάθος για κάθε 20 posts, να έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε μια extra αλυσίδα πέρα αυτών που δικαιούται!!! :thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#42 dnan

dnan

    Anime Freak

  • Members
  • 274 posts

Posted 11 July 2006 - 00:31

Έχω μια άλλη ιδέα... Όποιος ΔΕΝ κάνει ορθογραφικό λάθος για κάθε 20 posts, να έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε μια extra αλυσίδα πέρα αυτών που δικαιούται!!! :thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:


:@ :laughing:
Posted Image

#43 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 11 July 2006 - 08:22

Τέλεια!!!Και δεν το παίρνω για πλάκα εγώ!Γιατί και όταν έγραφα με τα αμερικανοποιημένα ελληνικά(για να μην μου πείτε ότι η άλλη λέξη είναι λανθασμένη :lol: ) δεν έκανα και πολλά ορθογραφικά.
Οι τόνοι συμπεριλαμβάνονται; :laughing: :laughing: :laughing:

Και ξεκινάμε: πρώτο ορθογραφημένο μήνυμα. :kakashithumbup:

(εεεεεεεε πλάκα κάνω μην με πάρει κανείς στα σοβαρά)







Θέλω όλες τις αλυσίδες για τον εαυτό μου κορόιδα... :lol:

#44 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 11 July 2006 - 09:46

Ρε τότε θα γράφουν όλοι με το λεξικό στο χέρι... :lol:
1

#45 xHatebreedx

xHatebreedx

    Animeρος

  • Retired Staff
  • 394 posts

Posted 11 July 2006 - 10:45

Ρε τότε θα γράφουν όλοι με το λεξικό στο χέρι... :lol:

Η στο πληκτρολογιο
http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/Dictionaries.htm
:kakashithumbup: