Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Greek Vs. Greeklish


  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

Poll: Θα θέλατε να καθιερωθεί η ελλ. γλώσσα στο aNiMe.gr?... (149 member(s) have cast votes)

Θα θέλατε να καθιερωθεί η ελλ. γλώσσα στο aNiMe.gr?...

  1. Νέϊ... (47 votes [68.12%] - View)

    Percentage of vote: 68.12%

  2. Όϊ... (22 votes [31.88%] - View)

    Percentage of vote: 31.88%

Vote

#16 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 07 July 2006 - 15:47

Φυσικά και πρέπει όλοι να ψηφίσουν ναι, ντροπής πράγματα να είμαστε Έλληνες και να γράφουμε στα Greeklish... :dry:

Δεν υπάρχει πραγματικά καμία σοβαρή δικαιολογία για να γράφει κάποιος σε greeklish... :calm:

Γιαυτό, πλζ όλοι:

Posted Image
1

#17 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 07 July 2006 - 16:06

Επιτελους ρε παιδια τιθεται το θεμα αυτο.προσωπικα τα greeklish με δυσκολευουν αφανταστα αφου πολλες φορες προσπαθω να μαντεψω τι θελει να πει ο καθενας.και αν ειναι και μεγαλο post ποιος καθεται να το διαβασει?Υπερ της ελληνικης γλωσσας!!!!! :dwarf: :dwarf: :dwarf: :greece:

#18 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 07 July 2006 - 16:26

Yata_kai_ksero_psomi:

Φυσικά και πρέπει όλοι να ψηφίσουν ναι, ντροπής πράγματα να είμαστε Έλληνες και να γράφουμε στα Greeklish... Dry


επίσης ντροπή είναι να ειμαστε ελληνες και να χρησιμοποιούμε ξένες λέξεις όταν μιλαμε :calm:

το προτο μου post στα ελληνικα :dwarf: :greece:

#19 Tong_Po

Tong_Po

    Mai Lee Good F**k

  • Members
  • 184 posts

Posted 08 July 2006 - 01:33

Uzumaki αν θες κοίτα λίγο πιο πάνω ο yata έβαλε smilie dry δεν έγραψε κάτι τέτοιο. 8D 8D 8D

Τώρα για το Έλληνες δεν θέλω να μπω σε μια τέτοια λογική, απλά (κάποιος πιο ειδικός θα ξέρει) νομίζω οτι τα greeklish εμφανίστηκαν ως λύση ανάγκης όταν το Internet ήταν σε εμβρυικό στάδιο στην Ελλάδα και όλα τα προγράμματα chat δεν υποστήριζαν ελληνικά (mirc, messenger κτλ). Όταν πάλι άρχισαν να υποστηρίζουν τα greeklish επιβίωσαν λόγω της ασυναγώνιστης ελληνικής τεμπελιάς. :greece:

Είναι λυπηρό πάντως οτι τις ενστάσεις τις έχουν παιδιά που πάνε σχολείο, άλλη μια τρανή απόδειξη της κατάντιας της ελληνικής εκπαίδευσης (φυσικά και δεν θέλω να θίξω τον Ash και την Pizza να μην παρεξηγηθώ).[/u]
Ο Odin είναι και ΘΕΟΣ και Συνάδελφος!!! (έχει παραπαλιώσει αυτό μάλλον...)






#20 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 08 July 2006 - 02:55

ox λάθος μου μπερδέψa το smile άλλο ήθελα να βάλω και άλλο έβαλα βλέπεις είναι μερικά που μοιάζουνε :?

#21 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 08 July 2006 - 10:09

Θα πάω με τον πολύ το κόσμο...
Τέρμα τα γκρίκλις απο εμένα.
Αν και βολέβουν. Απ'την άλλη τα Ελληνικά σμάϊλις είναι κορυφή. :β

LfNX0dh.png


#22 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 08 July 2006 - 10:56

paraggeilame enan greeklish to greek converter kai molis ton parei o dante 8a moy ton dosei gia na ton ensomatoso sto forum. Etsi, 8a grafete osoi 8elete se greeklish kai molis patisete to submit to post sas 8a metatrapei se greek ;)

#23 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 08 July 2006 - 11:33

1)Ελπιζω να μην ξοδευτηκατε.
2)Αν καποιος θελει να γραψει κατι σε ελληνικα και κατι σε αγγλικα στην ιδια φραση θα λειτουργει ο converter ή θα τα κανει μπαχαλο??

#24 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 08 July 2006 - 14:25

παιδιά πολύ καλός converter ειναι το site που πρότεινε ο xHATEBREEDx.

#25 dnan

dnan

    Anime Freak

  • Members
  • 274 posts

Posted 08 July 2006 - 16:03

paraggeilame enan greeklish to greek converter kai molis ton parei o dante 8a moy ton dosei gia na ton ensomatoso sto forum. Etsi, 8a grafete osoi 8elete se greeklish kai molis patisete to submit to post sas 8a metatrapei se greek ;)


δεν ειναι αυτη η ουσια της θεματικης ενοτητας... :dwarf:


Tong_Po και εγω μαθητης ειμαι αλλα ειμαι υπερ των ΕΛΛΗΝΙΚΩν

:greece: ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΛΑΔΑΡΑ! :greece:
Posted Image

#26 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 08 July 2006 - 19:05

o converter mono ta greeklish 8a kanei se greek. katalabainei pia einai greeklish kai poia einai english. 15 eyro ekane. einai aytos poy edose o hatebreed se link ;)

#27 Tong_Po

Tong_Po

    Mai Lee Good F**k

  • Members
  • 184 posts

Posted 09 July 2006 - 01:21

Καλά προφανώς δεν εννοούσα όλους τους μαθητές!! :bleh: :bleh: :bleh: :bleh:
Ο Odin είναι και ΘΕΟΣ και Συνάδελφος!!! (έχει παραπαλιώσει αυτό μάλλον...)






#28 dnan

dnan

    Anime Freak

  • Members
  • 274 posts

Posted 09 July 2006 - 03:49

Καλά προφανώς δεν εννοούσα όλους τους μαθητές!! :bleh: :bleh: :bleh: :bleh:


:bleh: :bleh: :bleh: :bleh: :bleh: :bleh:
Posted Image

#29 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 09 July 2006 - 14:57

Den exw provlima me ta ellinika alla to atimo to wow mou ta allakse ola kai grafw pio grigora etC.
Posted Image

#30 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 09 July 2006 - 17:24

ελληνικά ψήφισα γιατί μπορω να τα διαβάσω καλύτερα.όσον αφορά τα ορθογραφικά λάθη μη μασάτε,κανίς δαιν οίναι ταίλιος :scared: :kakashithumbup: