Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Japanese Blood Types and Personality


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: What's your Blood Type? (52 member(s) have cast votes)

What's your Blood Type?

  1. A (17 votes [32.69%])

    Percentage of vote: 32.69%

  2. B (8 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

  3. O (19 votes [36.54%])

    Percentage of vote: 36.54%

  4. AB (8 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

Vote Guests cannot vote

#46 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 30 May 2010 - 20:10

Ενδιαφέρον θέμα! Να παρατηρήσω επίσης πως εμείς της ομάδας Β (Β+ έχω) είμαστε μειονότητα μέχρι στιγμής στην ψηφοφορία! Τόσοι λίγοι είμαστε στο forum ή γενικά;:hahaha:


Στην Ελλάδα, η πλειοψηφία είναι A.
Στην Ιαπωνία, είναι η B.
Posted Image
Posted Image

#47 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 30 May 2010 - 20:39

Από την Wikipedia:

"Τα ποσοστά των ομάδων αίματος στον πληθυσμό της Ελλάδας είναι:

  • O - 44,39%
  • Α - 37,93%
  • Β - 12,93%
  • ΑΒ - 4,75%
Ένα άλλο βασικό σύστημα ταξινόμησης είναι το σύστημα Ρέζους (Rh), σύμφωνα με το οποίο ο καθένας από τους τύπους αίματος ABO προσδιορίζεται είτε ως Rh-θετικός είτε ως Rh-αρνητικός, ανάλογα με το αν υπάρχει ή όχι στα ερυθρά αιμοσφαίρια ο λεγόμενος παράγοντας Ρέζους. Το Rh-θετικό αίμα είναι το πλέον κοινό καθώς χαρακτηρίζει το 85% όλων των ομάδων αίματος ABO."
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#48 FallenSpiritGR

FallenSpiritGR

    ~From Hell i came~

  • Members
  • 248 posts

Posted 30 May 2010 - 20:54

AB για παντα βρε!!!!! επεσα στο 4,75% μαζι με τον πατερα μου χαχα
Posted Image
Spoiler: AnimeList

#49 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 30 May 2010 - 20:56

Στην Ελλάδα, η πλειοψηφία είναι A.
Στην Ιαπωνία, είναι η B.


Στην Ιαπωνία είναι η Α, το είχα διαβάσει κάπου και σε πολλά manga αναφέρεται ως η πιο κοινή ομάδα αίματος
πχ http://www.mangafox.com/manga/bukiyou_na_silent/v03/c013/21.html

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#50 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 May 2010 - 21:04

sorry αλλά το mangafox δεν είανι και η πιο αξιέμπιστη πηγή που μπορείς να αναφέρεις.

#51 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 30 May 2010 - 21:08

sorry αλλά το mangafox δεν είανι και η πιο αξιέμπιστη πηγή που μπορείς να αναφέρεις.


λολ ισχύει αλλα και σε αλλα (yaoi & shoujo) από αλλα sites το αναφέρουν απλώς μου ήρθε το συγκεκριμμένο μανγκα αυτήν την στιγμή

Να και εδώ (δεν είναι μανγκα) το ίδιο λένε
http://www.japanvisitor.com/index.php?cID=359&pID=321
http://www.nytimes.com/2006/12/14/sports/baseball/14blood.html
http://www.japanisdoomed.com/2008/04/10/blood-types-in-japan

Edited by Jiji, 30 May 2010 - 21:25.

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#52 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 30 May 2010 - 22:46

Η γενική Ασιατική ψύχωση με τις ομάδες αίματος προέρχεται από μια προπολεμική (προ-Β΄Παγκοσμίου Πολέμου) έρευνα από έναν Γερμανό ερευνητή ο οποίος ισχυριζόταν ότι οι ομάδες αίματος επηρεάζουν το χαρακτήρα ενός ατόμου. Η έρευνα έγινε ανάρπαστη στην Ασία και την ασπάστηκαν ως επιστημονικά σωστή. Μετά τον Β' Παγκόσμιο όμως απορρίφθηκε ως αναληθής από τη Δύση. Όμως στην Ασία είχε ήδη ριζώσει ως πεποίθηση και εξακολουθεί να είναι δημοφιλής μέχρι σήμερα.

Sorry, δεν έχω πηγή γιατί δε θυμάμαι που το διάβασα και πάει πάρα πολύς καιρός από τότε.
Btw, όποιον τον ενδιαφέρει να δει κάτι που να σχετίζεται με ομάδες αίματος ας δει την κορεάτικη ταινία My Boyfriend is Type B στην οποία μια κοπέλα ομάδας Α ερωτεύεται έναν τύπο ομάδας Β και επέρχεται χάος. Οι χαρακτήρες θεωρούνται οι τυπικοί αντιπρόσωποι των ομάδων τους. Ειδικά ο Lee DongGun που κάνει τον Β! :hahaha:

#53 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 31 May 2010 - 11:14

Η γενική Ασιατική ψύχωση με τις ομάδες αίματος προέρχεται από μια προπολεμική (προ-Β΄Παγκοσμίου Πολέμου) έρευνα από έναν Γερμανό ερευνητή ο οποίος ισχυριζόταν ότι οι ομάδες αίματος επηρεάζουν το χαρακτήρα ενός ατόμου. Η έρευνα έγινε ανάρπαστη στην Ασία και την ασπάστηκαν ως επιστημονικά σωστή. Μετά τον Β' Παγκόσμιο όμως απορρίφθηκε ως αναληθής από τη Δύση. Όμως στην Ασία είχε ήδη ριζώσει ως πεποίθηση και εξακολουθεί να είναι δημοφιλής μέχρι σήμερα.

Sorry, δεν έχω πηγή γιατί δε θυμάμαι που το διάβασα και πάει πάρα πολύς καιρός από τότε.
Btw, όποιον τον ενδιαφέρει να δει κάτι που να σχετίζεται με ομάδες αίματος ας δει την κορεάτικη ταινία My Boyfriend is Type B στην οποία μια κοπέλα ομάδας Α ερωτεύεται έναν τύπο ομάδας Β και επέρχεται χάος. Οι χαρακτήρες θεωρούνται οι τυπικοί αντιπρόσωποι των ομάδων τους. Ειδικά ο Lee DongGun που κάνει τον Β! :hahaha:


Spoiler:


no one reads my posts anymore....:unlucky:

πληροφορίες για το θέμα: http://www.associatepublisher.com/e/j/ja/japanese_blood_type_theory_of_personality.htm

#54 AmiRyuuzaki

AmiRyuuzaki

    sailor team

  • Members
  • 27 posts

Posted 31 August 2010 - 12:48

πολυ ωραιαο το threat:riiight: και τωρα που εμεθα πως εχω ichigo kai renji στο αιμα μου δεν εχω καμια αμφιβολια πως καπια μερα θα γινω και εγω shinigami :wooi2::joyful:
Spoiler: Μέγιστο επιτρεπτό ύψος υπογραφής: 250 pixels - The .aNiMe//GR Team