Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Japanese Blood Types and Personality


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Δημοσκόπηση: What's your Blood Type? (52 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

What's your Blood Type?

  1. A (17 ψήφοι [32.69%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 32.69%

  2. B (8 ψήφοι [15.38%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 15.38%

  3. O (19 ψήφοι [36.54%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 36.54%

  4. AB (8 ψήφοι [15.38%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 15.38%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Μάιος 2010 - 12:43

Ωραίο θέμα. Το είχα ψάξει κάποτε κι εγώ μιας και σε όλα τα προφίλ χαρακτήρων και seiyuu που έβλεπα είχε κολλημένη και την ομάδα αίματος και δεν ήξερα γιατί. Αλλά μου έχει μείνει ακόμα η απορία αν υπάρχει κάποιος λόγος που στην Ιαπωνία συγκεκριμένα δίνουν τόση σημασία στις ομάδες αίματος. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει?

15fkk04.jpg


#32 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 24 Μάιος 2010 - 13:11

Βασικά έχω κι εγώ την ίδια απορία... πως ξεκίνησε η όλη μόδα... γιατί, άντε, πες, τα ζώδια έχουν τις ρίζες τους στα βάθη των αιώνων, τότε που οι άνθωποι ήταν πολύ πιο ηλίθιοι απ' ότι είναι σήμερα, και καταπίνανε οποιαδήποτε μεταφυσική μπούρδα αμάσητη... αλλά αυτό με τις ομάδες αίματος στην Ιαπωνία αναμειγνύει τυπικές προκαταλήψεις με κάτι αναπάντεχα επιστημονικό.

Τώρα βέβαια θα μου πει κανείς ότι και η Αστρολογία δανείζεται αστρονομικά φαινόμενα... well, άλλο να κοιτάς τα αστέρια, και άλλο να κοιτάς τι αντιγόνα και τι αντισώματα έχει στο αίμα του ο καθένας. Είναι πιο pro.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#33 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Μάιος 2010 - 13:27

Ωραίο θέμα. Το είχα ψάξει κάποτε κι εγώ μιας και σε όλα τα προφίλ χαρακτήρων και seiyuu που έβλεπα είχε κολλημένη και την ομάδα αίματος και δεν ήξερα γιατί. Αλλά μου έχει μείνει ακόμα η απορία αν υπάρχει κάποιος λόγος που στην Ιαπωνία συγκεκριμένα δίνουν τόση σημασία στις ομάδες αίματος. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει?



Η θεωρία αυτή ξεκίνησε στις αρχες του 20ου αιωνα στην ιαπωνια και εχει τις βασεις της σε καποιες επιστημονικες ερευνες περι διαφορετικοτητας των φυλων, των ομαδων, των ατομων κ.ο.κ Λόγω του πολεμου οι ιαπωνες χρησιμοποιησανε τη θεωρία αυτη για να δημιουργησουνε καλυτερους στρατιωτες. Μετα απο λίγα χρόνια όμως αμφισβητήθηκε απο τα ιατρικα και επιστημονικά δεδομενα και χαρακτηριστηκε ψευδοεπιστήμη. Ωστόσο μετα απο 50 χρόνια, το 1970, αρχισε παλι να συζητιέται και επανήλθε στο προσκήνιο της ψυχολογίας χωρίς όμως να αναγνωρίζεται ως επιστημονικό δεδομενο. Περα απο αυτά όμως καποιες ερευνες που γινανε απο εκπαιδευτικά ιδρυματα σε διαφορους ανθρωπους, διαπιστωσανε ότι η προσωπικότητα του καθενος εχει καποια σχεση με την ομαδα αιματος.

Τωρα γιατί δίνουν τόση σημασία σε αυτο... Η γνωμη μου είναι ότι αρκετοί ανθρωποι και ιδιαιτερα οι Ασιάτες λόγω της ιστορίας τους, των θρησκειων τους, κουλτουρας κλπ, εχουν αναπτυξει μια μοιρολατρική σκέψη που αντανακλάται στις μεταξυ τους σχεσεις. Αυτο τους κανει ευάλωτους σε καθε είδους τεστ και θεωρίες που υποστηρίζουν ότι μπορουν να βαλουν σε καποια καλουπια την προσωπικότητα του καθενος, οποτε και πιστευουν αυθορμητα σε τετοιες θεωρίες. Απο συναναστροφή μου με διαφορους ασιατες, είδα ότι οι περισσότεροι (όχι όλοι!) αντι να με γνωρίσουν με την παροδο του χρόνου, με συζητησεις, και γενικα με το να περνάνε καποιο χρόνο μαζί μου, με ρωταγανε την ομαδα αιματος μου, κοιταζανε την παλαμη μου για να δουνε αναλογως τις γραμμες τι ανθρωπος είμαι, μου δίναν διαφορα τεστ που βρισκανε στο ιντερνετ με ερωτησεις ψυχολογίας κλπκλπ κατι που με ξαφνιασε, και ενω στην αρχη μεν είχε την πλακα του , μετα εγινε σχεδον εκνευριστικό.

Θυμαμαι συγκεκριμενα μια κοπέλα ηθελε οπωσδήποτε να κανω ενα τεστ ψυχολογίας το οποιο σου δειχνει, λεει, ακριβως τι κουμας εισαι.. (για όσους γνωρίζουν είναι το MBTI τεστ )

Γενικά πιστευω ο λογος βρισκεται στην κουλτουρα τους και όχι στη συγκεκριμενη θεωρια περι ομαδας αίματος αυτη καθεαυτή. Απλά ετυχε και ακουστηκε η συγκεκριμενη θεωρια, δωθηκε η απαραιτητη βαρυτητα, οπότε την υιοθετησανε στην καθημερινότητά τους.

#34 Theodore :D

Theodore :D

    Tonguepunch my fart box

  • Members
  • 315 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάιος 2010 - 01:22

Β+ και όπως φαίνεται, μέχρι στιγμής πάντως, είμαι ο μόνος με αυτή τη μονάδα. Κακό αυτό. Ελπίζω να μην χρειαστώ αίμα ποτέ μου!

#35 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάιος 2010 - 09:52

Β+ και όπως φαίνεται, μέχρι στιγμής πάντως, είμαι ο μόνος με αυτή τη μονάδα. Κακό αυτό. Ελπίζω να μην χρειαστώ αίμα ποτέ μου!


Μια χαρά είσαι εσύ. Μπορείς να πάρεις και από Ο που δίνει σε όλους και είναι από τις πιο συνηθισμένες ομάδες.

15fkk04.jpg


#36 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάιος 2010 - 11:23

lol εγω τι να πω που είμαι Ο-.....

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#37 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάιος 2010 - 20:16

lol εγω τι να πω που είμαι Ο-.....


εσύ απλά να γράφεις καιτ ο τηλέφωνο σου στην υπογραφή σου
σε περίπτωση που σε χρειαστούμε....

εγώ είμαι 0+ και η περιγραφή μου ταιριάζει απόλυτα δυστυχώς....
και γενικά τώρα εξηγείτε γιατί η Ιαπωνέζα χάρηκε όταν έμαθε
οτι είμαι 0

#38 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 09:45

^ρε Eri μέχρι και σε αυτό ίδιες?και γω είμαι 0+
Αλλά από τα χαρακτηριστικά που λέει μόνο το ότι δεν είμαι αξιόπιστη και το ότι έχω υπερβολική αυτοπεποίθηση δεν ισχύουν.Σε όλα τα υπόλοιπα έχει απόλυτο δίκιο.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#39 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 09:54

Βασικά οι περισσότεροι στην Ελλάδα είμαστε O+ (και όχι A+, όπως λέγεται).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#40 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 11:02

Α+.
Μέσα έπεσε.

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#41 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1.240 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 11:13

Blood type B !!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Avatar & signature by Kai


#42 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 14:21

B και εγώ.
Αν και το ήξερα από μικρός τί σημαίνει κάθε blood type οπότε μπορεί υποσυνείδητα να έχει επηρεαστεί ο χαρακτήρας μου σε ένα μικρό βαθμό.
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#43 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 20:56

ιδέα δεν έχω τι ομάδα αίματος είμαι.διαβάζοντας πάντως είμαι λίγο απο το Α και λίγο απο το Β.άρα Α+Β=ΑΒ.ε?η μήπως ΒΑ???
ΗΑ???

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από legeon: 28 Μάιος 2010 - 21:18


#44 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 21:03

ιδέα δεν έχω τι ομάδα αίματος είμαι.διαβάζοντας πάντως είμαι λίγο απο το Α και λίγο απο το Β.άρα Α+Β=ΑΒ.ε?η μήπως ΒΑ???


Αιματολογική Εξέταση
You are doing it wrong

<Μαύρο φόντο, το quote με ορθογώνιο περίγραμμα>

#45 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2010 - 17:35

Ενδιαφέρον θέμα! Να παρατηρήσω επίσης πως εμείς της ομάδας Β (Β+ έχω) είμαστε μειονότητα μέχρι στιγμής στην ψηφοφορία! Τόσοι λίγοι είμαστε στο forum ή γενικά;:hahaha:
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα