Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Japanese Blood Types and Personality


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Δημοσκόπηση: What's your Blood Type? (52 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

What's your Blood Type?

  1. A (17 ψήφοι [32.69%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 32.69%

  2. B (8 ψήφοι [15.38%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 15.38%

  3. O (19 ψήφοι [36.54%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 36.54%

  4. AB (8 ψήφοι [15.38%])

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 15.38%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 19:48

Σε κάθε βιογραφικό διάσημου Ιάπωνα και σε κάθε περιγραφή ενός χαρακτήρα anime/manga, μας δίνεται και η κατηγορία αίματος του ατόμου/χαρακτήρα . Γιατί; Οι Ιάπωνες πιστεύουν ότι η ομάδα αίματος ενός ατόμου επηρεάζει την προσωπικότητά τους.

Type A

Άτομα με ομάδα αίματος Α έχουν μια βαθιά ριζωμένη δύναμη που τους βοηθά να μένουν ήρεμοι σε μια κρίσημη στιγμή, όταν όλοι οι άλλοι πανικοβάλλονται. Ωστόσο, τείνουν να αποφεύγουν αντιπαραθέσεις, και αισθάνονται πολύ άβολα γύρω από άλλους ανθρώπους. Στην Α Ομάδα τα άτομα είναι ντροπαλά και μερικές φορές αποσύρονται. Επιδιώκουν την αρμονία και είναι πολύ ευγενικά, αλλά όλοι έχουν την ίδια αίσθηση ότι ποτέ δεν ταιριάξουν πραγματικά τους υπόλοιπους. Είναι πάρα πολύ υπεύθυνοι και όταν υπάρχει μια δουλειά που πρέπει να γίνει, προτιμούν να το φροντίσουν από μόνοι τους. Αυτοί οι άνθρωποι ποθούν την επιτυχία και είναι τελειομανείς. Είναι επίσης πολύ δημιουργικοί, και οι πιο καλλιτεχνικοί όλων των άλλων ομάδων αίματος, πιθανότατα λόγω της ευαισθησίας τους.
(Η πιο κοινή ομάδα αίματος στην Ιαπωνία)
-Anime Characters: The Third Hokage, Haruno Sakura, Hotohori, Heero Yui, Keiko (Kayko) Yukimura, Kurosaki Ichigo, Abarai Renji,


Type B

Οι άνθρωποι με ομάδα αίματος Β είναι οι πιο πρακτικοί όλων των ομάδων. Είναι ειδικοί σε αυτό που κάνουν. Όταν ξεκινήσουν ένα έργο, ξοδεύουν πολύ περισσότερο χρόνο στην κατανόηση και στην προσπάθεια να ακολουθήσουν τις οδηγίες απ'ότι οι υπόλοιπες ομάδες. Όταν κάνουν κάτι, όλη η προσοχή τους επικεντρώνεται σε αυτό. Έχουν την τάση να κολλάνε σε ένα στόχο και να το πάνε μέχρι το τέλους, ακόμη και αν αυτό φαίνεται αδύνατον. Προτιμούν να κάνουν ότι έχουν να κάνουν μόνοι τους καθώς θέλουν να κυλούν ανάλογα με τον δικό τους ρυθμό και του δικούς τους κανόνες. Τα άτομα B ομάδας δίνουν περισσότερη προσοχή στις σκέψεις τους, απ'ότι στα συναισθήματά τους, και, συνεπώς, μπορεί μερικές φορές να φαίνονται λίγο κρύα και σοβαρά.
-Anime Characters(στην ομάδα αυτή μπαίνουν όσοι δρουν παρορμητικά):Naruto, Duo Maxwell, Miaka, Nuriko, Tasuki, Sagara Sanosuke, Orihime Inoue


Type O

Άτομα με ομάδα αίματος Ο είναι ενεργητικά και κοινωνικά. Πρόκειται για την πιο ευέλικτη ομάδα αίματος. Μπορούν εύκολα να ξεκινήσουν μερικά έργα, αλλά συχνά έχουν πρόβλημα αργότερα καθώς τα παρατάνε, αφήνοντάς τα στην μέση. Είναι ιδιότροπα και δεν είναι πολύ αξιόπιστα. Οι άνθρωποι αυτοί λένε πάντοτε το τι βρίσκεται στο μυαλό τους. Εκτιμούν τη γνώμη των άλλων και τους αρέσει να είναι στο κέντρο της προσοχής. Επίσης, τα άτομα με ομάδα αίματος 0 εχούν πολλή αυτοπεποίθηση.
(Θεωρείται η καλύτερη ομάδα αίματος στην Ιαπωνία)
-Anime Characters: Quatre, Byakuya Kuchiki, Saito Hajime, Kamiya Kaoru, Tamahome, Hatake Kakashi


Type AB

Τα άτομα με ομάδα αίματος ΑΒ είναι δύσκολο να κατηγοριοποιηθούν. Μπορούν να έχουν χαρακτηριστικά και τα δύο άκρα του φάσματος ταυτόχρονα. Για παράδειγμα, είναι τόσο ντροπαλά όσο και εξερχόμενα. Μπορούν εύκολα να αλλάζουν από το ένα στο άλλο. Οι AB άνθρωποι είναι αξιόπιστοι και υπεύθυνοι, αλλά δεν μπορούν να χειριστεούν την κατάσταση πάρα πολύ εύκολα όταν τους το ζητείται. Δεν τους πειράζει να βοηθήσουν τους υπολοίπους, αρκεί να γίνεται κάτω από τις δικές τους συνθήκες. Οι άνθρωποι με αυτόν τον τύπο αίματος ενδιαφέρονται για την τέχνη και τη μεταφυσική.
(Θεωρείται η χειρότερη ομάδα στην Ιαπωνία, γι'αυτό και στα anime AB αίμα έχουν κυρίως οι κακοί)
-Anime Characters: Uchiha Sasuke & Itachi, Hongo Yui, Tomo, Trowa Barton, Kenshin


No code has to be inserted here.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Jiji: 24 Μάιος 2010 - 00:08

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#2 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 20:02

Ωραίο thread και πλάκα πλάκα η περιγραφή της ομάδας μου ( Α ) μου ταιριάζει χεχε! Μια ερώτηση όταν λες ότι η ομάδα αίματος Ο θεωρείται η καλύτερη και η ΑΒ η χειρότερη εννοείς όσον αφορά την προσωπικότητα που υποτίθεται έχουν τα άτομα που έχουν τις συγκεκριμένες ομάδες;
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#3 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 20:02

Ooo τι ωραίο thread!!*thumbs up*
Έγω είμαι type Α!!
Είμαι σχεδόν Ιαπωνέζα δηλαδή!!:hihi2:
:ureshii:
Δημοσιευμένη  εικόνα

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Δημοσιευμένη  εικόνα
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#4 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 20:12

Lol thanks :) Εγώ είμαι στην ομάδα αίματος Ο-, και μπορώ να πω πως δεν εχουν αδικο σε μερικα αλλα αυτο που ξερω σίγουρα είναι πως μισώ να βρίσκομαι στο κέντρο της προσοχής...

Ωραίο thread και πλάκα πλάκα η περιγραφή της ομάδας μου ( Α ) μου ταιριάζει χεχε! Μια ερώτηση όταν λες ότι η ομάδα αίματος Ο θεωρείται η καλύτερη και η ΑΒ η χειρότερη εννοείς όσον αφορά την προσωπικότητα που υποτίθεται έχουν τα άτομα που έχουν τις συγκεκριμένες ομάδες;


Η ΑΒ, θεωρείται η χειρότερη λόγω της αλλαγής αυτής στον χαρακτήρα αυτών των ατόμων αλλα και στο ότι παρατάνε ότι δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες τους.
Ενώ στη Ο θεωρούνται οι πιο "κανονικοί" και "μέτριοι" άνθρωποι χωρίς να έχουν ελλείψεις και ούτε να υπερβαίνουν τα όρια.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Jiji: 24 Μάιος 2010 - 00:59
merge

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#5 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1.256 Δημοσιεύσεις:
  • LocationEl Salonica

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 20:18

A+


Όπως και το 70 % του forum από δω μέσα φαντάζομαι!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#6 Hitorinai Kokoro

Hitorinai Kokoro

    大倉が心をうばっ

  • Members
  • 350 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 20:54

Kι εγώ που είμαι Ο αλλά είμαι πάντα στα άκρα δηλαδή τί είμαι; Χ3 Πάντως κέντρο της προσοχής σίγουρα ποτέ δεν μου άρεσε να είμαι... Τα μισά από αυτά που λέει δεν είμαι orz
Δημοσιευμένη  εικόνα
~ ~
Fanfics and original stories @ my writing LJ
http://fuyunogekkouka.livejournal.com/

#7 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 20:59

Kι εγώ που είμαι Ο αλλά είμαι πάντα στα άκρα δηλαδή τί είμαι; Χ3 Πάντως κέντρο της προσοχής σίγουρα ποτέ δεν μου άρεσε να είμαι... Τα μισά από αυτά που λέει δεν είμαι orz


:hihi2: τότε είσαι εξαιρεση μαζι με μενα :P

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#8 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2.473 Δημοσιεύσεις:
  • LocationBus 142

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 21:29

:hihi2: τότε είσαι εξαιρεση μαζι με μενα :P

Count me in xD


2bbd14fc.jpg


#9 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 21:40

Α ρέζους θετικό αλλά καμιά σχέση όμως.

Και δεν παίζει να είμαι περίπτωση Hondou Eisuke.

#10 luci

luci

    Starting...

  • Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 23:43

ΑΒ ρεζους θετικο. Και εννοειται δεν παιζει να ειμαι Sasuke.:stubborn: αυτη η ομαδα ειναι π παιρνει απο ολους και δινει μονο στη δικια της η κανω λαθος?

#11 DarkElf

DarkElf

    ラブレス

  • Members
  • 611 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Μάιος 2010 - 23:49

Νομίζω οτι αυτό ισχύει.Κι εγώ ΑΒ+ :hehehe:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Does this darkness have a name?


#12 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 24 Μάιος 2010 - 00:13

Η ιαπωνική έκδοση των ζωδίων... :nosey:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#13 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Μάιος 2010 - 00:15

Αλλάζεις ομάδα αίματος με τον μήνα;

#14 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1.763 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Μάιος 2010 - 00:16

οχι, αλλα εχουν την ιδια σημασια για τον χαρακτηρα...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#15 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Μάιος 2010 - 00:18

οχι, αλλα εχουν την ιδια σημασια για τον χαρακτηρα...

Το ξέρω καλέ. Μια βλακεία είπα να πω για να 'μαι on-topic.