Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Japanese Blood Types and Personality


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: What's your Blood Type? (52 member(s) have cast votes)

What's your Blood Type?

  1. A (17 votes [32.69%])

    Percentage of vote: 32.69%

  2. B (8 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

  3. O (19 votes [36.54%])

    Percentage of vote: 36.54%

  4. AB (8 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

Vote Guests cannot vote

#16 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 24 May 2010 - 00:21

και γω την συνεχισα, στο ιδιο στρατοπεδο ειμαστε XD

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#17 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 24 May 2010 - 00:22

O+ εγώ.

Posted Image


#18 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 24 May 2010 - 00:49

O+ εγώ.



Ι second that. Και εγώ Ο+.

Ποιά ομάδα είναι πιο συνηθισμένη;

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#19 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 24 May 2010 - 00:58

Ποιά ομάδα είναι πιο συνηθισμένη;


Η ομάδα Ο είναι η παλαιότερη των ομάδων αίματος. Πίσω στην Λίθινη εποχή , ο καθένας είχε Ο και σήμερα αυτή είναι η πιο κοινή ομάδα στο Ηνωμένο Βασίλειο, στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής στην Κεντρική και Νότια Αμερική. Το γεγονός ότι οποιοσδήποτε μπορεί να λάβει αίμα από ομάδα Ο αντανακλά το γεγονός ότι όλες οι άλλες ομάδες αίματος προέρχονται από αυτήν.

Η ομάδα Α η δεύτερη παλαιότερη ομάδα αίματος , εμφανίζοντας περίπου 25000-15000BC ,όταν μεγαλύτεροι ανθρώπινοι εποικισμοί πρώτα εμφανίστηκαν καθώς αναπτυσσόταν η γεωργία. Κάποιος μπορεί να βρεί πολλούς με ομάδα Α στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη. Αυτή είναι η πιο κοινή ομάδα στη Νορβηγία, στην Δανία, στην Αυστρία ,στην Αρμενία και στην Ιαπωνία.

Η ομάδα Β είναι υψηλή στις κοινότητες της Ασίας, όπου περίπου το ένα τέταρτο των ανθρώπων μοιράζονται αυτή την ομάδα αίματος. Εμφανίζεται μεταξύ των 15000- 10000 προ Χριστού, καθώς οι φυλές μεταναστεύουν από την Αφρική στην Ευρώπη, στην Ασία και στην Αμερική και ανακατεύονται με άλλους πληθυσμούς.

Η νεότερη και σπανιότερη ομάδα αίματος ,ΑΒ, εμφανίζεται μόνο ανάμεσα στα 1000-500 χρόνια πριν και πιστεύεται να έχει συμβεί ως απόκριση στην ανάμιξη των ήδη υπαρχόντων ομάδων αίματος σε μια μεγάλη κλίμακα. Στην Ιαπωνία, στην Κίνα και στο Πακιστάν περίπου το 10% του πληθυσμού νιώθουν υπερήφανοι αυτήν την σπανιότητα των ομάδων αίματος.

(www.kosmogonia.gr)

Edited by Jiji, 24 May 2010 - 01:36.

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#20 Hitorinai Kokoro

Hitorinai Kokoro

    大倉が心をうばっ

  • Members
  • 350 posts

Posted 24 May 2010 - 01:07

και η καημένη η Ο ρέζους αρνητικό;;; Που την έχει ένας στους χίλιους; Αυτοί πού κατατάσσονται lol O αδελφός μου που είναι διάολος σκέτος και αγύριστο κεφάλι πάντως ο- είναι Χ3333
Posted Image
~ ~
Fanfics and original stories @ my writing LJ
http://fuyunogekkouka.livejournal.com/

#21 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 24 May 2010 - 01:18

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Όχι μόνο στη Ιαπωνία αλλα και στην Ασία γενικότερα δίνουν πολυ σημασία στην ομάδα αίματος, και στις πρωτες γνωρίμιες είναι συνήθως το πρωτο πράγμα που ρωτάνε. Βεβαια στην ούσία δεν υπαρχουν 4 κατηγορίες ανθρωπων, δλδ δε μπορει να βαλει κανείς ταμπέλα στον οποιοδηποτε αναλόγως την ομάδα αίματος. Σε γενικές γραμμες κάποιος μπορεί να εχει την τάση για καποια πραγματα χωρίς απαραιτητα να την εκδηλωνει. Εκεί είναι που δίνουν σημασία οι χαρακτηρισμοί αυτοί, εξ'άλλου ο καθενας αναλογως το πως δουλευει με τον εαυτό του μπορει να εχει χαρακτηριστικά απ'όλες τις ομάδες. Πάντως την ομαδα Ο όντως τη θεωρούν πολυ ενδιαφέρουσα και ιδιαιτερη. Την ΑΒ τη θεωρούν απρόβλεπτη και γενικά ελκύει λόγω της ιδιαιτερότας αυτής.

#22 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 24 May 2010 - 01:28

Η ομάδα Ο είναι η παλαιότερη των ομάδων αίματος. Πίσω στην Λίθινη εποχή , ο καθένας είχε Ο και σήμερα αυτή είναι η πιο κοινή ομάδα στο Ηνωμένο Βασίλειο, στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής στην Κεντρική και Νότια Αμερική. Το γεγονός ότι οποιοσδήποτε μπορεί να λάβει αίμα από ομάδα Ο αντανακλά το γεγονός ότι όλες οι άλλες ομάδες αίματος προέρχονται από αυτήν.

Η ομάδα Α η δεύτερη παλαιότερη ομάδα αίματος , εμφανίζοντας περίπου 25000-15000BC ,όταν μεγαλύτεροι ανθρώπινοι εποικισμοί πρώτα εμφανίστηκαν καθώς αναπτυσσόταν η γεωργία. Κάποιος μπορεί να βρεί πολλούς με ομάδα Α στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη. Αυτή είναι η πιο κοινή ομάδα στη Νορβηγία, στην Δανία, στην Αυστρία ,στην Αρμενία και στην Ιαπωνία.

Η ομάδα Β είναι υψηλή στις κοινότητες της Ασίας, όπου περίπου το ένα τέταρτο των ανθρώπων μοιράζονται αυτή την ομάδα αίματος. Εμφανίζεται μεταξύ των 15000- 10000 προ Χριστού, καθώς οι φυλές μεταναστεύουν από την Αφρική στην Ευρώπη, στην Ασία και στην Αμερική και ανακατεύονται με άλλους πληθυσμούς.

Η νεότερη και σπανιότερη ομάδα αίματος ,ΑΒ, εμφανίζεται μόνο ανάμεσα στα 1000-500 χρόνια πριν και πιστεύεται να έχει συμβεί ως απόκριση στην ανάμιξη των ήδη υπαρχόντων ομάδων αίματος σε μια μεγάλη κλίμακα. Στην Ιαπωνία, στην Κίνα και στο Πακιστάν περίπου το 10% του πληθυσμού νιώθουν υπερήφανοι αυτήν την σπανιότητα των ομάδων αίματος.

Το www.kosmogonia.gr δικό σου ή έτσι αντιγράφεις;


Πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Όχι μόνο στη Ιαπωνία αλλα και στην Ασία γενικότερα δίνουν πολυ σημασία στην ομάδα αίματος, και στις πρωτες γνωρίμιες είναι συνήθως το πρωτο πράγμα που ρωτάνε.

Άλλο, άσχετο, που με παραξενεύει με τους Ιάπωνες είναι που πάντα δίνουν ηλικίες μέσα σε παρενθέσεις, για τους πάντες. Έβλεπα τις ειδήσεις στο Fuji Terebi και οι μόνοι για τους οποίους δεν έδωσαν ηλικία ήταν οι παρουσιαστές. Πολιτικοί βγήκαν; Παρένθεση και αριθμός. Γυναίκα στον δρόμο; Παρένθεση και αριθμός. Εγκληματίας; Το ίδιο.

#23 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 24 May 2010 - 01:31

Το www.kosmogonia.gr δικό σου ή έτσι αντιγράφεις;



Άλλο, άσχετο, που με παραξενεύει με τους Ιάπωνες είναι που πάντα δίνουν ηλικίες μέσα σε παρενθέσεις, για τους πάντες. Έβλεπα τις ειδήσεις στο Fuji Terebi και οι μόνοι για τους οποίους δεν έδωσαν ηλικία ήταν οι παρουσιαστές. Πολιτικοί βγήκαν; Παρένθεση και αριθμός. Γυναίκα στον δρόμο; Παρένθεση και αριθμός. Εγκληματίας; Το ίδιο.


Το συγκεκριμένο το αντεγραψα για να απαντησω στην ερωτηση... :sigh2:

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#24 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 24 May 2010 - 01:33

Το www.kosmogonia.gr δικό σου ή έτσι αντιγραφείς;



Epic pwnage is epic!!!

Θα έπρεπε τουλάχιστον να αναφέρεις την πηγή από όπου τα κάνεις copy + paste :)


Και για να ειμαι On topic

η σπανιοτερη ομαδα αιματος ειναι το Β+ η αρνητικο δε θυμαμαι...
και οχι οπως ολοι νομιζουν πως ειναι το Ο +/-

Tiger-stock-blog-header.jpg


#25 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 24 May 2010 - 01:39

A μωρέ αφήστε την κοπέλα. Αμέσως να την φάτε. Κακοί άνθρωποι... :P

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#26 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 24 May 2010 - 01:41

Νταξ' ούτε εγώ το έγραψα για να σε κατηγορήσω. Απλά βλέπω απάντηση τόσο ωραία δομημένη κλπ λέω μπράβο. Από περιέργεια Googlάρω την πρώτη πρόταση και πέφτω στο κοσμογονία.γρ. Ψιλοαπογοητεύτικα, ξέρεις.

#27 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 posts

Posted 24 May 2010 - 01:42

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Όχι μόνο στη Ιαπωνία αλλα και στην Ασία γενικότερα δίνουν πολυ σημασία στην ομάδα αίματος, και στις πρωτες γνωρίμιες είναι συνήθως το πρωτο πράγμα που ρωτάνε. Βεβαια στην ούσία δεν υπαρχουν 4 κατηγορίες ανθρωπων, δλδ δε μπορει να βαλει κανείς ταμπέλα στον οποιοδηποτε αναλόγως την ομάδα αίματος. Σε γενικές γραμμες κάποιος μπορεί να εχει την τάση για καποια πραγματα χωρίς απαραιτητα να την εκδηλωνει. Εκεί είναι που δίνουν σημασία οι χαρακτηρισμοί αυτοί, εξ'άλλου ο καθενας αναλογως το πως δουλευει με τον εαυτό του μπορει να εχει χαρακτηριστικά απ'όλες τις ομάδες. Πάντως την ομαδα Ο όντως τη θεωρούν πολυ ενδιαφέρουσα και ιδιαιτερη. Την ΑΒ τη θεωρούν απρόβλεπτη και γενικά ελκύει λόγω της ιδιαιτερότας αυτής.


Εγω προσωπικά δεν συνφωνώ με όλο αυτή την ιδέα των Ιαπωνέζων.Τι σχέση έχει τι τύπος αίματος είσαι με τον χαρακτήρα σου?Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται λίγο κουλό!
Posted Image

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Posted Image
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#28 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 24 May 2010 - 01:43

Η σπανιότερη είναι η AB-

Posted Image


#29 HeLLBoiS

HeLLBoiS

    Sasuke Hater

  • Members
  • 323 posts

Posted 24 May 2010 - 01:45

Εγω εχω α αρνητικο και διαπιστωνω οτι η περιγραφη πεφτει σατανικα μεσα....:hot::hot:

#30 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 24 May 2010 - 02:38

Νταξ' ούτε εγώ το έγραψα για να σε κατηγορήσω. Απλά βλέπω απάντηση τόσο ωραία δομημένη κλπ λέω μπράβο. Από περιέργεια Googlάρω την πρώτη πρόταση και πέφτω στο κοσμογονία.γρ. Ψιλοαπογοητεύτικα, ξέρεις.


Lol το ξερω...αλλα από την στιγμή που κατι είναι καλά δομημενο δεν είναι σιγουρα δικό μου,... ακομα και η συνταξη του thread δεν ειναι και τοσο καλη (αφου του εχω κανει και του κοσμου τις διoρθωσεις):unlucky:

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR