Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Trading Card Games!


  • Please log in to reply
274 replies to this topic

Poll: Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?) (271 member(s) have cast votes)

Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?)

  1. Yu-Gi-Oh! (84 votes [54.55%] - View)

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Magic:The Gathering (70 votes [45.45%] - View)

    Percentage of vote: 45.45%

Vote Guests cannot vote

#241 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 01 August 2011 - 22:26

^^αυτό ακριβώς εννοούσα...είσαι θεούλης :clap::clap::clap::clap:

και μένα με μπέρδευε που δεν έλεγε τίποτα σε once per turn etc thnx και πάλι γιατί το speed effect δε το ήξερα και αγχωνόμουνα για το bottomless

#242 Kρεμμυδοιππότης

Kρεμμυδοιππότης

    Μου ήρθε το ιντερνετ!!!!

  • Members
  • 316 posts

Posted 12 August 2011 - 13:36

σήμερα yugioh sneak preview!!! Wish me good luck!
Mister Raindrop falling away from me now

Posted Image

#243 Petrance

Petrance

    Petrance

  • Members
  • 0 posts

Posted 17 August 2011 - 22:38

Good luck :P

#244 bapctotax

bapctotax

    Anime Amateur

  • Members
  • 116 posts

Posted 26 August 2011 - 12:41

εχει παιξει κανεις σας legend of the 5 rings?αν ναι να μου πειτε αν ειναι καλο και που μπορω να συμμετεχω σε tournaments?

Posted Image

TEAM BRING IT!!!

#245 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 26 August 2011 - 15:05

εχει παιξει κανεις σας legend of the 5 rings?αν ναι να μου πειτε αν ειναι καλο και που μπορω να συμμετεχω σε tournaments?


*points at signature* Μπα, κανείς. ;)

Το L5R είναι από τα καλά CCGs - δεν είναι τυχαίο ότι βγαίνει 16 χρόνια πλέον. Σίγουρα κλάσεις ανώτερο από, let's say, το Yu-Gi-Oh.

Υπάρχει & Ελληνικό community (αν & επειδή δεν ασχολούμαι πλέον actively δε μπορώ να πω σε τι επίπεδα είναι ακριβώς), οπότε no prob να παίξει κανείς. Τουρνουά & τέτοια γίνονται διάφορα, αλλά αν & όχι με τους ρυθμούς του M:tG ή YGO. Γενικώς καλή ιδέα είναι να περάσεις από την Κάισσα Βικτωρίας (ή κάποια άλλη αν δε μπορείς) για τέτοιες ερωτήσεις.

Πάντως αυτή η στιγμή είναι καλή για να κάνει κάποιος jump-in, μιας & το επερχόμενο arc (το Emperor Edition) είναι around the corner & ότι κάρτες να πάρεις από τα sets που θα βγουν τώρα είναι legal & σε αυτό.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#246 ZeD

ZeD

    完ぺき.にほかなら

  • Members
  • 257 posts

Posted 17 September 2011 - 12:36

εχει παιξει κανεις σας legend of the 5 rings?αν ναι να μου πειτε αν ειναι καλο και που μπορω να συμμετεχω σε tournaments?


*points at signature* Μπα, κανείς. ;)

Το L5R είναι από τα καλά CCGs - δεν είναι τυχαίο ότι βγαίνει 16 χρόνια πλέον. Σίγουρα κλάσεις ανώτερο από, let's say, το Yu-Gi-Oh.

Υπάρχει & Ελληνικό community (αν & επειδή δεν ασχολούμαι πλέον actively δε μπορώ να πω σε τι επίπεδα είναι ακριβώς), οπότε no prob να παίξει κανείς. Τουρνουά & τέτοια γίνονται διάφορα, αλλά αν & όχι με τους ρυθμούς του M:tG ή YGO. Γενικώς καλή ιδέα είναι να περάσεις από την Κάισσα Βικτωρίας (ή κάποια άλλη αν δε μπορείς) για τέτοιες ερωτήσεις.

Πάντως αυτή η στιγμή είναι καλή για να κάνει κάποιος jump-in, μιας & το επερχόμενο arc (το Emperor Edition) είναι around the corner & ότι κάρτες να πάρεις από τα sets που θα βγουν τώρα είναι legal & σε αυτό.


+1 από μένα Yo! Master. Εγώ ασχολούμαι πάντως αρκετά με το l5r. Επίσης μπορείς αν θέλεις να περάσεις και από το l5r.gr (no advertisment intended)... Το Emperor Edition βγαίνει κάπου τον Γενάρη, αν και έχουν ήδη κυκλοφορήσει κάποια set legal...οπότε now its the time.... BTW.... Daigotsu is dead.....
Bruutaro Faitto! // MyAnimeList // tweet!

Flowers in darkness—
We can embrace their fragrance
even without light
-Hideshi's last haiku

Spoiler:


#247 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 posts
  • LocationReality Marble

Posted 22 March 2012 - 23:38

Τί μου θυμίζετε ρε παιδιά... Στα "νιάτα" μου ήμουνα Duelist Yugi Oh! Είχα φτάσει μέχρι και να παραγγείλω την ιαπωνική έκδοση του "Worldwide Edition" για Gameboy Advance, μόνο και μόνο για να έχω τους 3 θεούς σε αυθεντικές και πρωτότυπες, αν και απαγορευμένες για μονομαχία, κάρτες. (Αργότερα βέβαια έμαθα πως βγήκανε με εφέ και για κανονική χρήση, αλλά ως τότε το είχα παρατήσει το "άθλημα").

Λέω μεγάλη κουβέντα, αλλά αν ο αντίπαλός μου με άφηνε να χρησιμοποιήσω τους θεούς, και δεν φώναζε "στοπ" μόλις θα πήγαινα να παίξω κάρτες όπως τη σφραγίδα του ορείχαλκου (απαγορευμένες ή μόνο ιαπωνικές), δεν θα σταύρωνε κανείς ούτε μια νίκη εναντίον μου εκτός κι αν οι πρώτες πέντε κάρτες ήταν η πιο άτυχη τραβηξιά στο σύμπαν.

Τελικά όταν μου πέρασε η κάψα με τις μονομαχίες, χάρισα τα πάντα στο ανηψάκι μου και αντικατέστησα αυτό το ακριβό, ασύμφορο χόμπι με τη μορφή του βιντεοπαιχνιδιού (emulators/roms, iso discs etc). Αγαπημένο μου παιχνίδι είναι το Card Almanac για DS, που περιέχει όλες (μέχρι εκείνη την ημερομηνία που κυκλοφόρησε) τις κάρτες, σε ποια συλλογή ή αρχική τράπουλα διατέθηκαν, καθώς και όλους τους συνδυασμούς κινήσεων/καρτών (combo), φυσικά κυρίως για το αληθινό παιχνίδι με τους επίσημους κανόνες. Έτσι δεν χρειάζεται να αγοράζεις κάρτες, τις "φτιάχνεις" μόνος σου και μάλιστα με τα αληθινά εφέ και νούμερα (μην τυχόν πάτε να κάνετε κάτι τέτοιο σε επίσημους διαγωνισμούς). Ά, και μιας και είπα "φτιάχνεις", μην ξεχνάμε και το χιουμοριστικό φτιάξιμο τελείως άσχετων με το Γιούγκι Ώ καρτών, όπως αυτές: Akatsuki Cards - Yugioh Card Maker Forum

Για αυτούς βέβαια που κατηγορούν το Γιούγκι Ώ πως είναι ένα παιδικό, γεμάτο σαχλαμαρίτσες για μικρά παιδιά, ας κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το ιαπωνικό μάνγκα κι αν μπορέσουν να τα βρουν πουθενά (γιατί έχουν λογοκριθεί), να δουν τα images των ιαπωνικών καρτών... Κάτι όμως μου λέει πως λίγοι θα καταλάβουν πραγματικά τί θέλω να πω με την τελευταία αυτή παράγραφο, και δεν θα μπω στη διαδικασία να εξηγήσω. Τώρα όσον αφορά το Magic, το είχα παίξει ακόμα πιο παλιά (σχολείο) με άλλα παιδιά (ήταν μόδα από παλιά), αλλά δεν με συγκίνησε, ούτε καν για να αγοράσω δικές μου κάρτες. Αντιθέτως, στο Γιούγκι έχω πετάξει χαλαρά συνολικά κάπου στα 2 χιλιάρικα, και τώρα κλαίω που δεν τα είχα βάλει αυτά τα λεφτά τότε στον κουμπαρά, μέρες που είναι και μέρες που έρχονται... :Crying2:
Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#248 Mercyful

Mercyful

    Dark Wizard

  • Members
  • 42 posts

Posted 03 April 2012 - 16:32

Το Σαββατοκύριακο 7 & 8 Απριλίου θα γίνει το Ανοιξιάτικο Games Fair της Κάισσα στο ξενοδοχείο Στράτος Βασιλικός (Μιχαλακοπούλου 114, Αθήνα).

Ακολουθεί το πρόγραμμα εκδηλώσεων:

Σάββατο

10.00 Magic Modern
10.00 YugiOh WCQ
12.00 Pokemon
17.00 Magic GPT Manchester type ΙΙ
18.00 L5R

Κυριακή
10.00 Magic GPT Malmoe Sealed
10.00 YugiOh WCQ
10.00 L5R Kotei
16.00 YuGi Island of terror
16.00 Magic Ignite the Dawn Fun Event

Και τις δύο ημέρες θα γίνονται επιδείξεις των επιτραπεζίων παιχνιδιών της Κάισσα.

Και λεω εγω,
Αν θελει κανεις να ερθει να παιξει καποιο επιτραπεζιο, η μηπως Magic(οχι σε ανταγωνιστικο επιπεδο,θα υπαρχουν extra τραπεζια για να μπορουμε να παιξουμε) :) :).
Posted Image

#249 Terraplant

Terraplant

    Anime Newbie

  • Members
  • 54 posts
  • LocationΜεταξύ Θεσσαλονίκης και Equestria.

Posted 04 April 2012 - 20:07

Πρίν απο λίγο καιρό έκανα convert απο το Yugioh στο Magic. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω το vote στο poll; Το Magic μου φάνηκε κλάσεις ανώτερο απο το Yugioh. Ειδικά έτσι όπως έγινε το yugioh.... κυριαρχία απο το big 3 και 100$ staples (εσένα κοιτάζω παλιο-κατσαρίδα); Νο thanks!

#250 Frosty

Frosty

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 03 May 2012 - 16:34

Να σας ρωτήσω κάτι παιδιά, ασχολείτε κανένας με Naruto CCG? και αν ναι , από που αγοράζετε κάρτες (εντός ελλάδας κατα προτίμηση).

#251 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 07 May 2012 - 09:58

Να σας ρωτήσω κάτι παιδιά, ασχολείτε κανένας με Naruto CCG? και αν ναι , από που αγοράζετε κάρτες (εντός ελλάδας κατα προτίμηση).


Εγώ ήθελα να ασχοληθώ....έχω 4 καρτες αλλα αυτές τις έχω απο το Shonen Jump :P Λογικά κάπου θα πουλάνε...Αλλά σε γνωστά μαγαζιά δεν έχω δει τιποτα

v4kFmx.png


#252 Frosty

Frosty

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 07 May 2012 - 13:22

Ρώτησα και στην Κάισσα αλλά μου είπαν ότι ούτε με παραγγελία δεν φέρνουν ...βρήκα από ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη , αλλά έχει λίγα boosterakia και είναι μόνο από τις αρχικές συλλογές , και όταν επικοινώνησα κατάλαβα ότι δεν έχουν σκοπό να φέρουν άλλα/από αλλές συλλογές...

#253 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 07 May 2012 - 13:36

delete. Κατάλαβα αλλά ντ'άλλων...

Edited by Osama Bin Laden, 07 May 2012 - 13:37.


#254 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 20 September 2012 - 12:28

εχω καει τις τελευτεες μερες με αυτο! http://www.duelingnetwork.com/ ειναι yugioh gameplay παιζεις τσαμπα και εχει ολλες τις καρτες, και εχει και banlist!
φτιαχνεις account και ετοιμος!

επητελους ενας τσαμπατσιδικος τροπος να παιζω yugi χωρις να πρεπει να αγοραζω καρτες/φακελακια/deck...
screenshot
Spoiler:

Imagination is the only limit!

#255 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 01 October 2012 - 17:37

Αυτή η νεκρανάσταση ξύνει πληγές. Ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με το YuGiOh μικρός, είχα ένα σωρό κάρτες κλπ, αλλά δεν έβρισκα κανένα να παίξει μαζί μου, γιατί δεν είχαν τη διάθεση να μάθουν τους κανόνες. Κάπου μεταξύ 5ης δημοτικού και πρώτης γυμνασίου έπαιζα εναντία του εαυτού μου :( Μετά σταμάτησα να προσπαθώ.