Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Trading Card Games!


  • Please log in to reply
274 replies to this topic

Poll: Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?) (271 member(s) have cast votes)

Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?)

  1. Yu-Gi-Oh! (84 votes [54.55%] - View)

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Magic:The Gathering (70 votes [45.45%] - View)

    Percentage of vote: 45.45%

Vote Guests cannot vote

#1 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 27 June 2006 - 15:12

¶νοιξα αυτό το thread για να συζητάμε για τα αγαπημένα μας TCG's... :dwarf:

Από YGO, μέχρι Magic και LOTR ή ότι άλλο... :kakashithumbup:

Προσωπικά, ασχολούμαι με Yu-Gi-Oh! TCG....εσείς? :happy2:

#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 27 June 2006 - 16:10

Yu Gi Oh λίγα πράγματα. Πιο πολύ με magic ασχολούμαι :bleh:

E5VV38U.jpg


#3 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 27 June 2006 - 16:19

Yu Gi Oh λίγα πράγματα. Πιο πολύ με magic ασχολούμαι :bleh:


Δοκίμασες και τα δύο και προτιμάς Magic? :bleh:

Υ.Γ:Εισήχθη poll για να δούμε τις προτιμήσεις του λαού... :kakashithumbup:
1

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 27 June 2006 - 16:34

Ναι, τα δοκίμασα και τα δύο για πολύ καιρό. Το YuGiOh μου φάνηκε πολύ ρηχό σε σχέση με το Magic. Και από άποψη στρατηγικής, αλλά και από άποψης διάφορων συνδιασμών/combo. Βέβαια το YuGiOh είναι πιο ευχάριστο :bleh:

Πάλι όμως, μόνο με το magic είχα πάθει τέτοια πόρωση-εξάρτηση που δεν έλεγχα τον εαυτό μου. Είναι απίστευτο το πόσο πολύ μπορεί να εθιστείς με ένα TCG. :ninja: Έβλεπα τον Avatar Of Woe στον ύπνο μου.

Μία φορά σε ένα παιχνίδι magic, μου έτυχε ένα σκηνικό σε στυλ YuGiOh (Το anime). Μου είπε ένας τύπος ότι η τράπουλά μου δεν είναι καλή -επειδή δεν έχει ισχυρά τέρατα- και άρχισε να την βρίζει. Με παρότρεινε να παίξουμε, αλλά τελικά με νικούσε. Εγώ παρακαλούσα να έρθει η μόνη κάρτα που μπορούσε να με βοηθήσει, και τελικά την τράβηξα (στον επόμενο γύρο θα έχανα αν δεν την τράβαγα). Το αποτέλεσμα είναι ότι η ζωή μας, από 20:20 που ξεκίνησε, κατέληξε -30:60 υπέρ εμού.

Συμπέρασμα. Μην προσβάλλετε αγνώστους, μόνο και μόνο επειδή δεν σας γεμίζουν το μάτι. Θεία δίκη υπάρχει :bleh:

E5VV38U.jpg


#5 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 27 June 2006 - 17:19

kapote epeza YU-GI-OH alla meta apo kapio kairo ola ta Deck itan sxedon idia idika me poles tin Ban kartes pou eixan bgei kanan to paixnidi oligon ti @#$%,meta asxolithika me magic pou to brisko safos anotero dioti eiparxoun ekatontades deck kai min milisoume gia posous sindiasmous karton,kai ena allo kalo pou exei einai oti oloi pmoroun na ftiaxoun ena sxetika kalo deck akoma kai as min exoun tis kartares tis kathe silogis eno sto yugi an to deck sou den itan tigka apo super,ultra den ekanes tipota.

#6 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 27 June 2006 - 17:32

kapote epeza YU-GI-OH alla meta apo kapio kairo ola ta Deck itan sxedon idia idika me poles tin Ban kartes pou eixan bgei kanan to paixnidi oligon ti @#$%,meta asxolithika me magic pou to brisko safos anotero dioti eiparxoun ekatontades deck kai min milisoume gia posous sindiasmous karton,kai ena allo kalo pou exei einai oti oloi pmoroun na ftiaxoun ena sxetika kalo deck akoma kai as min exoun tis kartares tis kathe silogis eno sto yugi an to deck sou den itan tigka apo super,ultra den ekanes tipota.


Αυτό το τελευταίο που λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση....ίσως να ίσχυε 1,5 χρόνο πριν... :calm:

Μπορώ άνετα να δώσω παραδείγματα Common καρτών, που είναι σαφώς καλύτερες από Super, Ultra...ακόμα και Secret μερικές φορές...
1

#7 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 27 June 2006 - 18:03

entaxei den exo koitaxei tis epomenes siloges ego epaiza mexri tin envasion of chaos kai sigoura iparxoun kaliteres kartes apoo super,ultra,secret lla sigoura tis pio poles fores sinebenai auto epidei oi super,ultra,secret stin ploioψifia tous se kathe silogi den itan kai toso kales,mou eipane omos oti tora to yugi exei arxisei na ginetai poli kalitero apo oti itan alla ego pisteuo oti
exei dromo akoma mexri na ginei arketa kalo to lathos eixe ginei apo tin arxei otan ebgainan kati kartes pou itan tromera dinastes me apotelesma na kanoun to paixnidi ligo xalia kai ola ta deck sxedon idia kai na diskoleuoun tous neous paixtes na ftiaxoun ena sxetika kalo deck,akoma thimamai posei eixan xasei apo auto to xazo combo chaos emperor dragon->which of the black forest i shangan->yata garasou,diladi itan apithano to posa paixnidia exoun xathei apo to parapano combo,kai ipirxe sxedon se oles tis trapoules.alithia pigenei kanenas sas se kamia kaissa ;)

#8 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 27 June 2006 - 18:04

Ασχολήθηκα με το Yugioh για 4 χρόνια. Πείτε το πόσοση, τρέλα, μανία όπως θέλεται. Είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει και πέρασα πάρα πολλές ώρες παίζοντας. Και το καλύτερο (και μάλλον δυσκολότερο πράγμα) είναι το φτιάξιμο της τράπουλας, ατελείωτα combo πολλοί τύποι τεράτων και πάρα πολλές κάρτες. Υπάρχουν πάρα πολλά themes γαι deck και το αγαπημένο μου ήταν το Necrovalley deck που ήταν το καλύτερο που έφτιαξα. Δύστυχώς ή ευτύχως(για τη τσέπη περισσότερο) το σταμάτησα γιατί η κατασκευή κάθε τράπουλας απετούσε και κάποιο ποσό που ήταν αρκετά μεγάλο.

Όσο για το Magic δεν έχω να πω πολλά πράγματα γιατί δεν έχω παίξει σχεδόν καθόλου(μόνο ένα demo στο pc). Σε λίγες μέρες που θα έχω την full έκδοση θα σας πω τις εντιπώσεις μου.

#9 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 27 June 2006 - 18:40

Πάντως τώρα ειδικά με τα Structure Decks, σχεδόν όλοι έχουν καλά decks και η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη... :happy2:

Το άλλο τώρα, όντως το combo αυτό είναι ιδανικό...αλλά όταν βγήκε ο C.E.D δεν ήταν ήδη banned ο Yata? Εγώ αυτό νόμιζα... :huh:

Btw, υπάρχει κάποιο ελληνικό e-shop για κάρτες?
1

#10 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 27 June 2006 - 23:04

Yata_kai_ksero_psomi:

Το άλλο τώρα, όντως το combo αυτό είναι ιδανικό...αλλά όταν βγήκε ο C.E.D δεν ήταν ήδη banned ο Yata? Εγώ αυτό νόμιζα... Huh


oxi den itan eidaniko alla eleino sou erxotan na ta :x: ola ekei mesa.

Yata_kai_ksero_psomi:

Btw, υπάρχει κάποιο ελληνικό e-shop για κάρτες?


den nomizo na eiparxei.

#11 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 27 June 2006 - 23:23

Εμένα μου κάνει εντύπωση που λες ότι το έκαναν όλοι πάντως... :huh:

Στην τελική πρόκειται για δύο Secret Rare κάρτες....όλοι πια τις είχαν... :?
1

#12 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 posts

Posted 27 June 2006 - 23:24

Ασχολούμαι με το Yu-Gi-Oh! εδώ και 1,5-2 χρόνια. Από όλους έχω ακούσει ότι είναι πολύ παιδικό και ρηχό και είναι πολύ πιθανό να έχουν δίκιο. Στην αρχή δεν τους καταλάβαινα, γιατί είναι το πρώτο και μοναδικό TCG που έχω παίξει ποτέ. Τώρα όμως που έχει περάσει ο καιρός και καταλαβαίνω περισσότερα πράγματα και που το παιχνίδι γίνεται καλύτερο και πιο σοβαρό καταλαβαίνω ότι όντως, στην αρχή του, το Yu-Gi-Oh! ήταν μάλλον χάλια. Παρ' όλα αυτά, τον τελευταίο καιρό, όπως προανέφερα, αλλάζει ύφος και γίνεται πιο σοβαρό, τονίζοντας περισσότερο την έννοια της στρατηγικής και χωρίς να βασίζεται στην ωμή δύναμη κάποιων καρτών(κάρτες τις οποίες όλοι ξέρουμε και που είναι υπερβολικά δυνατές, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το παιχνίδι πιο "εύκολο" και ρηχό). Κατά τη γνώμη μου, είναι σωστό που κάτι τέτοιες κάρτες απαγορεύονται πλέον στα επίσημα παιχνίδια. Ελπίζω λοιπόν, να αναβαθμιστεί ακόμη περισσότερο και να γίνει αντάξιο του Magic.

pigenei kanenas sas se kamia kaissa ;)

Αραιά και πού πηγαίνω στην Κάισσα της Θεσσαλονίκης(συνήθως όταν βγαίνει κάποιο structure deck που με ενδιαφέρει), αλλά από τότε που άλλαξε διεύθυνση το κατάστημα δε γίνονται παιχνίδια Yu-Gi-Oh! ...

Επίσης, κάτι άλλο που ήθελα να πω για τα structure decks: καλή η κίνηση της upperdeck να βγάλει έτοιμα decks με συμπληρωμένη στρατηγική. Από τη μια βοηθά τους σοβαρούς παίκτες να αποκτήσουν τις απαραίτητες κάρτες για το σοβαρό deck τους κι από την άλλη παρακινεί τους n00bs/netdeckers να δοκιμάσουν να παίξουν με πραγματική στρατηγική κι όχι με τη γνωστή n00bικη "στρατηγική" "θα μαζέψω όλες τις δυνατές κάρτες που υπάρχουν και θα τις ενώσω σε ένα deck"(και δυστυχώς αυτό είναι απολύτως "νόμιμο"... Θα έπρεπε να βγάλει έναν κανόνα η Konami που να λέει ότι σε ένα deck θα πρέπει να έχεις το πολύ 2 attributes ή κάτι τέτοιο...).
"Mind like water is a visual metaphor for a state of
being. Choice is a function of awareness, awareness comes
as a function of meditation. Observe things from a place
of non-reaction, which does not mean detachment, but means
not attached to an outcome. Knowing others is intelligent.
Knowing yourself is enlightened. Conquering others takes force.
Conquering yourself is true strength. Knowing what is enough is
wealth. Forging ahead shows inner resolve."
Posted Image

#13 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 28 June 2006 - 00:44

Yata_kai_ksero_psomi

Εμένα μου κάνει εντύπωση που λες ότι το έκαναν όλοι πάντως... Huh

Στην τελική πρόκειται για δύο Secret Rare κάρτες....όλοι πια τις είχαν... Confused


entaxei den itan kai oloi alla i tha pernane pola fakelakia i tha tis agorazane apo antalages isos entaxi mporei na itan secret alla minxexname oti kai o jinjo secret itan kai stin arxi den ton eixan poloi omos meta briskotan poloi pio eukola :kakashithumbup:

#14 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 02 August 2006 - 17:45

Μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει πόσες και ποιες εκδόσεις YuGiOh έχουν βγει εδώ στην Ελλάδα ? :huh:

E5VV38U.jpg


#15 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 02 August 2006 - 20:53

Όταν λες εκδόσεις τι εννοείς?