Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Trading Card Games!


  • Please log in to reply
274 replies to this topic

Poll: Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?) (271 member(s) have cast votes)

Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?)

  1. Yu-Gi-Oh! (84 votes [54.55%] - View)

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Magic:The Gathering (70 votes [45.45%] - View)

    Percentage of vote: 45.45%

Vote Guests cannot vote

#256 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 01 October 2012 - 17:58

Βαρέθηκας να νικάς ε? :P
Intelligence is nothing without wisdom...

#257 Argetlam

Argetlam

    Otaku ^.^

  • Members
  • 30 posts

Posted 01 October 2012 - 18:11

παιδιά ήμουν καμένος με magic. έπαιζα και yugioh αλλά μικρός, το magic υπερτερεί πιστεύω σε πολλά πράγματα σε σχέση με το yugioh, πλέον το έχω κόψει γιατί τα tcg είναι ακριβά hobbie και προτιμώ να χαλάω τα λεφτά μου αλλού...

#258 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 02 October 2012 - 13:11

Μπορείς να παίζεις και στο Ιντερνετ τσάμπα βέβαια...
Intelligence is nothing without wisdom...

#259 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 02 October 2012 - 13:23

Βαρέθηκας να νικάς ε? :P

Δεν είναι σωστό να κοροϊδεύεις τον καημένο τον forever alone...

#260 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 02 October 2012 - 14:39

Μην στεναχωριέσαι meidei-san :)
Εγώ παλιά έπαιζα vs system αλλά δυστυχώς δεν είχε ανταπόκριση στην Ελλάδα συν το ότι η Κάισσα δεν το σπρωχνε συν το ότι μου φεύγαν κάθε βδομμάδα 20 ευρώ σε ντράφτ και μπούστερς οπότε δυστυχώς το σταμάτησα.Μετά από λίγο βέβαια το έκοψε και η εταιρία.Το μόνο tcg που φαίνεται να συνεχίζει απτόητο στον αιώνα τον άπαντα είναι το magic και δυστυχώς μου φαίνεται τελείως αδιάφορο.Πολύ ωραίο ήταν ένα πολύ παλιό που επίσης δεν παίζεται πια που είχε να κάνει με το dune αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς λεγότανε.Τέλος,ενδιαφέρον φαίνεται και το legend of the 5 rings αλλά ποτέ δεν κατάλαβα πως παίζεται ^^
Intelligence is nothing without wisdom...

#261 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 02 October 2012 - 15:10

To magic έχει ένα κακό σαν card game. Φαντάζει πολύ απλοϊκό στους νέους παίκτες οι οποίοι συνήθως αργούν πολύ να καταλάβουν πόσο εγκεφαλικό πραγματικά είναι, όχι επειδή είναι χαζοί αλλά επειδή το ίδιο το παιχνίδι έχει επίπεδα και επίπεδα κατανόησης των κανόνων και των μηχανισμών. Ακόμα, επειδή είναι το παλαιότερο card game και αντίθετα με την πλειονότητα των υπόλοιπων, έχει πάρα πολλά formats με διαφορετικές banlists και τελειώς διαφορετική νοοτροπία το ένα format με το άλλο. Ουσιαστικά, παίζεις άλλιώς το παιχνίδι όταν παίζεις Standard, αλλιώς όταν παίζεις Modern, άλλιώς όταν παίζεις Legacy κ.ο.κ. Είναι ένας σημαντικός παράγοντας που αποθαρρύνει καμιά φορά τους νέους παίκτες.

Edited by Osama Bin Laden, 02 October 2012 - 15:12.


#262 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 02 October 2012 - 15:20

Αυτό που με αποθαρρύνει δεν είναι η "δυσκολία" του παιχνιδιού (άλλωστε δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο στα tcg).Αυτό που δεν με τραβάει είναι ο κόσμος του magic.Βασικά είναι απλά ένας generic fantasy κόσμος που δεν έχει ιστορία και φτιάχτηκε (και εξελίχτικε σιγά σιγά) μόνο και μόνο για το παιχνίδι.
Σίγουρα σαν gameplay έχει πολύ βάθος πάντως.
Intelligence is nothing without wisdom...

#263 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 02 October 2012 - 16:03

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος για την ιστορία. Πίστεψε με, έχει εκατομμύρια φορές καλύτερη ιστορία από οποιοδήποτε Card Game και το μόνο που το κοντράρει είναι το Legend of the Five Rings. Δεν είναι τυχαίο ότι το Magic έχει εκδόσει 71 νουβέλες στα 20 χρόνια της κυκλοφορίας του. Ναι, θεματολογικά φαντάζει πολύ Generic Fantasy και φτιάχτηκε για τις ανάγκες του παιχνιδιού προφανώς, αλλά η ιστορία κάπου "ξέφυγε" και απόκτησε δικιά της υπόσταση.


α) Η ιστορία του Magic έχει πάρα πολλά arcs και storylines, τα οποία μπορούν να συγκριθούν σε πλήθος μόνο με άλλα fantasy τέρατα όπως η Μέση Γη και τα Forgotten Realms. Επίσης έχει και "κύκλους" με την ιστορία να βρίσκετε πλέον στον τρίτο κύκλο.

β) Δεν έχει έναν κόσμο αλλά πολλούς, τους οποίους επισκέπτονται οι παίκτες στις διάφορες συλλογές και παρότι όλοι οι κόσμοι έχουν fantasy θεματολογίες, έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους με κάποιους από αυτούς να είναι πολύ πρωτότυποι ακόμα και για τα generic fantasy δεδομένα.

γ) Η ιστορία ήταν και είναι αναπόσταστο κομμάτι του παιχνιδιού. Υπάρχουν παίκτες που είτε άρχισαν εξαιτίας της ιστορίας (όπως η αφεντιά μου), είτε παρακολουθούν το παιχνίδι μόνο για την ιστορία χωρίς να τους νοιάζουν τα τουρνουά κλπ. Μπορεί οι παίκτες να μην καθορίζουν την ιστορία αλλά πάντα η ιστορία καθορίζει το παιχνίδι. Ο κόσμος στον οποίο θα διαδραματίζεται η επόμενη συλλογή έχει άρρηκτη σχέση με το τι κάρτες θα τυπωθούν και ποια mechanics θα εφαρμοστούν.

Ένα δείγμα για να καταλάβεις πόσο πολύ ιστορία κρύβεται πίσω από το παιχνίδι μπορείς να βρεις αν googlάρεις Urza Planeswalker (o πρωταγωνιστής του πρωτου, μεγαλύτερο και καλύτερου μέχρι στιγμής σεναριακο κύκλου). Και αυτό δεν είναι τίποτα σχεδόν. Το γεγονός ότι είναι generic fantasy οι κόσμοι (με αρκετές μεταξύ τους διαφορές) δεν κάνει και το σενάριο generic. Υπάρχει περισσότερη πλοκή από όση θα βρεις σε οποιδήποτε άλλο card game, ασιατικό η δυτικό.

Edited by Osama Bin Laden, 02 October 2012 - 16:12.


#264 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 02 October 2012 - 16:04

Αυτό που με αποθαρρύνει δεν είναι η "δυσκολία" του παιχνιδιού (άλλωστε δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο στα tcg).Αυτό που δεν με τραβάει είναι ο κόσμος του magic.Βασικά είναι απλά ένας generic fantasy κόσμος που δεν έχει ιστορία και φτιάχτηκε (και εξελίχτικε σιγά σιγά) μόνο και μόνο για το παιχνίδι.


Planes όπως το Mirrodin / New Phyrexia, η Ravnica, το Zendikar είναι "generic fantasy κόσμοι"?...


Posted Image


Posted Image


Posted Image


Posted Image




Όλα Plains, by the way.

Edited by Yo! Master, 02 October 2012 - 16:20.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#265 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 02 October 2012 - 16:10

Για κάποιον που δεν ξέρει ακόμα και αυτοί οι κόσμο φαντάζουν generic και ας μην είναι τόσο συμβατικά generic. Πάντως, παίζω πάνω από μια δεκαετία Magic κα θεωρώ generic το Ravnica ή το Zendikar. Άλλου "τύπου" generic το ένα με το άλλο αλλά και πάλι generic :P

Edited by Osama Bin Laden, 02 October 2012 - 16:13.


#266 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 02 October 2012 - 16:29

Κοίτα που πέσανε να με φάνε :D
Ρε μάγκες με παρεξηγήσατε...οκ λογικό είναι ότι έχει υπόσταση ο κόσμος όπως λες μετά από 70 νουβέλες αλλά εμένα προσωπικά ποιό πολύ θα με τράβαγε ένα game που πατάει σε έναν άλλο κόσμο...πχ dragonlance,wheel of time,dune ή ακόμα και της marvel/dc που πατούσε το vs ή το wow tcg που πατάει πάνω στο wow κλπ.
Ζητώ συγγνώμη αν σας πρόσβαλα :P
Intelligence is nothing without wisdom...

#267 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 02 October 2012 - 16:37

Dragonlance: Spellfire (sorta & όχι πως είναι καλό παιχνίδι)

Wheel of Time: Wheel of Time CCG (fun αλλά προβληματικό)

Dune: Dune CCG (fun αλλά προβληματικό)

Edited by Yo! Master, 02 October 2012 - 16:54.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#268 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 02 October 2012 - 21:48

Κοίτα που πέσανε να με φάνε :D
Ρε μάγκες με παρεξηγήσατε...οκ λογικό είναι ότι έχει υπόσταση ο κόσμος όπως λες μετά από 70 νουβέλες αλλά εμένα προσωπικά ποιό πολύ θα με τράβαγε ένα game που πατάει σε έναν άλλο κόσμο...πχ dragonlance,wheel of time,dune ή ακόμα και της marvel/dc που πατούσε το vs ή το wow tcg που πατάει πάνω στο wow κλπ.
Ζητώ συγγνώμη αν σας πρόσβαλα :P


Όχι ρε δεν μας πρόσβαλλες ούτε στο ελάχιστο, συζήτηση κάνουμε. Δεν ήταν σκοπός μου να πέσουμε να σε φάμε και συγγνώμη αν φάνηκε έτσι απλώς προσπαθούσα να σου εξηγήσω γιατί δεν έχει σημασία που το Magic έχει λίγο πιο generic setting από άλλα tcg.

Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω το εξής. Σε ενοχλεί το generic fantasy του Magic, που στο φινάλε έχει 50 κόσμους αλλά δεν θεωρείς generic fantasy τα Dragonlance και WoW; Μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω για να προσβάλλω απλώς δεν καταλαβαίνω την λογική πίσω από αυτό.

Edited by Osama Bin Laden, 02 October 2012 - 21:49.


#269 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 03 October 2012 - 09:12

Κοίτα νομίζω ότι το έθεσα λάθος εξ αρχής.Έχεις δίκιο και το dragonlance και το wow ειναι generic fantasy κόσμοι.Απλά εμένα συνήθως για να ασχοληθώ με ένα tcg το πρώτο κίνητρο μου είναι ο κόσμος μέσα στον οποίο εξελίσεται να μου είναι ήδη γνωστός και δομημένος (μέσα μου),για αυτό το magic δεν με τράβηξε και ούτε και με τραβάει.Ενώ όταν είχα ξεκινήσει να παίζω Vs και μόνο που έλεγα "κατεβάζω τον Kyle Rainer!!" καραγούσταρα ^^
Ίσως αμα ασχοληθώ λίγο να διαβάσω το lore του magic να αλλάξω άποψη :)
Intelligence is nothing without wisdom...

#270 brollakos

brollakos

    Starting...

  • Members
  • 0 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη Ελλάδα

Posted 13 October 2012 - 16:17

Ηρθε η ωρα να αναστησω αυτο το thread.
Εγω ασχολουμαι με το WoW TCG.Αν υπαρχουν ατομα απο Θεσσαλονικη που ακομη παιζουν,ας ποσταρουν εδω διοτι ψαχνω ατομα για να μαζευτουμε για casual play ή για κανα raid.


Εγώ φιλός ασχολούμε με το wow tcg και ψάχνω άτομα για cassual gaming h raids!Το e-mail μου είναι brollakos@hotmail.com (Από Θεσσαλονίκη είμαι!) ¨)
Frostmourne Hungers!