Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Alice in Wonderland Cosplay Group


  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#46 Vegetasmate

Vegetasmate

    Seku hara desu!!!

  • Members
  • 356 posts

Posted 30 October 2009 - 11:06

οποτε επηδη οπως ειχα πει και στο παρελθον η αλικη ειναι η αγαπημενη μου
αν οταν γινει το ομαδικο εγω δεν συμμετεχω σε αλλο ομαδικο,με μεγαλη μου χαρα να κανω την φονια

ωραια και εγω απο διπλα ως το σχιζοφρενες γατι!!! μουαχαχαχχαχαχαα!!!

#47 aphroditechan

aphroditechan

    Anime Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 30 October 2009 - 13:41

Εγώ είμαι κατά των semipermanent και σία. Άσε που πιάνουν μόνο για να κάνουν το μαλλί πιο σκούρο χρώμα από ότι είναι. Αλήθεια, aphroditechan, μήπως να μας πόσταρες καμία pic σου? Βοηθάει.


Καλα με την καμια δε θα βαφεται μιας και τα μαλλια μου ειναι σκουρα καστανα και τα εχω βαψει μαυρα...Ουτε θα ηθελα να πειραματιστω με βαφες!
(εκανα μια προσπαθεια να συναψω μια φωτο αλλα δε ξερω αν τα καταφερα..
Spoiler:

Spoiler:


#48 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 30 October 2009 - 15:47

@ Lucy-Nyuu: Είσαι ευπρόσδεκτη φυσικά να το κάνεις εάν θες και μπορείς όταν γίνει το group!

@aphroditechan: Έχεις γλυκό προσωπάκι, θα σου πάει το March Hare νομίζω. Τα αυτιά να τα κάνεις καφέ όμως για να σας ξεχωρίζουν με το White Rabbit.

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#49 Didi

Didi

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 30 October 2009 - 18:55

Υattaaaa!!^__^
To αγαπημένο μου παραμύθι!!
Παρακαλώ θέλω κι εγώ να κάνω cosplay!:wooi2:
Kαι είμαι σίγουρη πως θα θέλει και η Νάνσυ!!

Χαρακτήρα δεν έχω σκεφτεί ακόμα..αν μπορέιτε να μου πείτε πια είνα διαθέσιμα...

είκονες από το Gakuen Alice ,Alice in Wonderland like


Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


#50 aphroditechan

aphroditechan

    Anime Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 30 October 2009 - 19:39


Χαρακτήρα δεν έχω σκεφτεί ακόμα..αν μπορέιτε να μου πείτε πια είνα διαθέσιμα...

Εχω την εντυπωση οτι διαθεσιμα ειναι τα τραπουλοχαρτα.Υπαρχουν ατομα που θα κανουν αλλα φυσικα μπορειτε να κανετε και εσεις.Τωρα αλλο δε θυμαμαι...

#51 Didi

Didi

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 30 October 2009 - 19:54

H Red Queen δηλαδή είναι πιασμένη??:himitsu:
όχι τίποτα άλλο αλλά έχω και έτοιμο το κόκκινο μαλλί!^__^


#52 aphroditechan

aphroditechan

    Anime Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 30 October 2009 - 20:03

H Red Queen δηλαδή είναι πιασμένη??:himitsu:
όχι τίποτα άλλο αλλά έχω και έτοιμο το κόκκινο μαλλί!^__^


Δυστυχως ναι!!Δε ξερω αν θα σου αρεσε να κανεις αντρικο χαρακτηρα,αλλα μπορεις να κανεις και τον king of hearts!(μιας και θελεις κατι σε κοκκινο:))

#53 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 30 October 2009 - 20:41

H Queen of Hearts είναι πιασμένη (η βασίλισσα των τραπουλόχαρτων).

To Alice in wonderland cosplay project εχει ενα θετικότατο σημειο που δεν πρεπει να ξεχνάμε. Επιτρέπει ασύληπτα περιθορια αυτοσχεδιασμού. Πχ. η δική μου Queen of Hearts δε θα μοιάζει με οτιδήποτε εχει γίνει ως τώρα. Βαλτε μπόλικη φαντασία και απογειώστε τα κοστούμια σας.

Ενας χαρακτήρας που θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δουμε εις διπλουν, είναι η cheshire cat. Αρκει τα κοστούμια να μη μοιάζουν μεταξύ τους.

Από την άλλη βλεπω να σημειώνεται μεγάλη συμμετοχή. Αν δουμε ότι η συμμετοχή υπερβαίνει τη διανομή των χαρακτήρων, μπορει ίσως να δημιουργηθεί-και να παρουσιαστεί ταυτόχρονα, ενα mini cosplay group που θα εχει ως βασικό χαρακτηριστικό στα κοστούμια του την παρουσίαση μιας πιο dark/gothic/horror εκδοχής του παραμυθιού.....

Αυτή όμως ειναι μια προταση που αφορά μόνο στην περίπτωση που μαζευτούν πολλά μελη. Το βασικό Alice in wonderland cosplay group πρεπει να εχει ενα κοινό, ομοιόμορφο οπτικό αποτέλεσμα (μην υπαρχει δηλαδή ανάμεσά του μια ξεκάρφωτη "φονική-gothic"-Αλίκη)....

#54 Didi

Didi

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 30 October 2009 - 21:02

Mίας και αναφερθήκαμε στους χαρακτήρες να εδώ μία λίστα με όλους τους χαρακτ΄ληρες που εμφανίζονατι στο Alice in Wonderland και το Through the looking glass (συνέχεια του Alice in Wonderland ) για να παίρνουμε ιδέες!^^

http://www.alice-in-wonderland.net/school/char1.html

Πάντως εγώ αναφέρομαι στην Red Queen όχι στην Queen of Hearts.
Εκτός αν είναι και οι 2 πιασμένες! :unsure:


#55 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 01 November 2009 - 19:25

Anno, μόλις δίαβασα ότι στο Through the looking glass υπάρχει μια Red Queen και δεν είναι η Queen of Hearts. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι η ίδια. Αλλά άμα δεν είναι, τότε σε τι διαφέρουν εμφανισιακά? Δεν έχει θέμα κάποιο σύμβολο τραπουλόχαρτου η Red Queen; Με τι μοιάζει;:hmmm:

@Didi: Θα θέλαμε ευχαρίστως να μας έρθετε καί εσύ και η Νάνσυ άμα θέλει. Η λίστα με τους χαρακτήρες που έχουν καπαρωθεί είναι

Alice In Wonderland
Card Guards (εδώ μπορούν να συμμετέχουν πολλά άτομα)
Caterpillar
Cheshire Cat
Mad Hatter
March Hare
Queen of Hearts
White Rabbit
White Queen

Αυτό που ανέφερε η Tomodachi πάντως εμένα μου ακούστηκε ενδιαφέρον, δηλαδή εάν μαζευτούν και άλλα άτομα να γίνει subgroup με dark version. Θα ταίριαζε και παραπάνω σε αυτό που ενδιαφέρει την Lucy-Νyuu, αν και εγώ δεν έχω πρόβλημα να το κάνει έτσι κ αλλιώς, αν θέλει.

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#56 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 01 November 2009 - 19:59

Ετσι το φανταζομαι! Σαν να ειναι το dark version subgroup η άλλη πλευρά του καθρέπτη! Η σκοτεινή... :kill4u:

Πως θα γίνει να ψαξουμε λίγο το θέμα των red queen/queen of hearst? Τουλάχιστον να βεβαιωθούμε ότι δεν ειναι το ίδιο πρόσωπο?
Ισως στις theatrical/movie versions να την εχουν χρησιμοποιήσει ως red queen-version αλλα να αναφερονται στην queen of hearts...:dazed:

Παντως αυτή που ενδιαφέρομαι να κάνω εγω ειναι η queen of hearts που ερμήνευσε η Miranda Richardson σε μια απο τις κινηματογραφικές ταινίες

Posted Image

το κοστουμι βεβαια δεν θα μοιάζει με αυτό της ταινίας....

#57 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 01 November 2009 - 20:13

Ok ποστάρω ότι βρήκα

Από Wikipedia:

Confusion with the Red Queen

She is commonly mistaken for the Red Queen in the story's sequel, Through the Looking-Glass, but in reality shares none of her characteristics other than being a queen. Indeed, Carroll, in his lifetime, made the distinction of the two Queens by saying: "I pictured to myself the Queen of Hearts as a sort of embodiment of ungovernable passion - a blind and aimless Fury. The Red Queen I pictured as a Fury, but of another type; her passion must be cold and calm - she must be formal and strict, yet not unkindly; pedantic to the 10th degree, the concentrated essence of all governesses!"
The 1951 animated film Alice in Wonderland perpetuates the long-standing confusion between the Red Queen and the Queen of Hearts. In the film, the Queen of Hearts delivers several of the Red Queen's statements, the most notable being based on her "all the ways about here belong to me". Both characters say this to suggest importance and possible arrogance, but in the Red Queen's case


The Red Queen is a fictional character who appears in Lewis Carroll's fantasy novella, Through the Looking-Glass.
With a motif of Through the Looking-Glass being representations of the game of chess, the Red Queen could be viewed as an antagonist in the story as she is the queen for the side opposing Alice. Despite this, their initial encounter is a cordial one, with the Red Queen explaining the rules of Chess concerning promotion — specifically that Alice is able to become a queen by starting out as a pawn and reaching the eighth square at the opposite end of the board. As a queen in the game of Chess, the Red Queen is able to move swiftly and effortlessly.
Later, in Chapter 9, she appears with the White Queen, posing a series of typical Wonderland/Looking-Glass questions ("Divide a loaf by a knife: what's the answer to that?"), and then celebrating Alice's promotion from pawn to queen. When that celebration goes awry, Alice turns upon the Red Queen, whom she "considers as the cause of all the mischief", and shakes her until the queen morphs into Alice's pet kitten. In doing this, Alice presents an end game, awakening from the dream world of the looking glass, by both realizing her hallucination and symbolically "taking" the Red Queen in order to checkmate the Red King.


Το θέμα είναι ότι προς το παρόν δεν έχω βρέι κάποια εικόνα που να δείχνει πώς είναι η Red Queen εκτός από αυτήν

Posted Image

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#58 Kurisu

Kurisu

    ⓢⓤⓟⓔⓡ(⌒_⌒)ⓚή

  • Members
  • 100 posts

Posted 01 November 2009 - 23:53

Παντως η Red Queen προερχεται απο το Through the Looking Glass, το οποιο εχει ως θεμα το σκακι και οχι την τραπουλα, οποτε και IMO η Red Queen σαν κοστουμι θα πρεπει να παραπεμπει στο πιονι της βασιλισσας.
Spoiler: ~The Door~


#59 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 01 November 2009 - 23:56

Thnx a lot Kurisu-san. Ωραία ιδέα!

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#60 Didi

Didi

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 02 November 2009 - 00:11

Τώρα είδα τι έχετ γράψει^^
In deed η Red Queen είναι διαφορετική από την Queen of Hearts εμφανίζεται στη "συνέχεια" του Alive in Wonderland -το through the looking glass- και είναι το ίδιο αυστηρή και δίκαιη απλά πιο ευγενής από την queen of hearts =P

Δεν υπάρχει καποια εικόνα όντως καθώς το sequel του alice in wonderland δεν είναι τόσο γνωστό...Απλά είναι κόκκινη και μοιάζει με πιονί του σκακιού (renne) γιατί η αλική την συναντά σε ένα παιχνίδι σκάκι.

Να και μερικές εικόνες:
Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


Εμένα πάντως θα με ενδιέφερε να κάνω Red Queen!!! ^___^