Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Watchmen (ταινία)


  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#31 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 14 March 2009 - 18:12

manOfManyNames δεν έχω διαβάσει το Watchmen ούτε έχω δει την ταινία, αλλά πραγματικά με την ανάλυσή σου μου κίνησες τον ενδιαφέρον :riiight:

Edited by Gilmaru, 14 March 2009 - 19:51.


#32 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 14 March 2009 - 18:53

sorry που θα το πω αλλα βλακια μου φενεται εμενα..........η ηρωες δεν εχουν κατι το ιδιαιτερο:canthelp:και το trailer δεν με εντυπωσιασε....

tumblr_mw0bnpDAmF1rlqb0oo1_500.gif
 "Nothing is true, everything is permitted."


#33 dOOpLiSSaKoS

dOOpLiSSaKoS

    Cloud Gets Owned

  • Members
  • 221 posts

Posted 14 March 2009 - 19:17

Το trailer εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον και βασικά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης!!
Παρόλο που δεν διαβάζω τα comics της Marvel γιατί δεν μου αρέσουν οφείλω να ομολογήσω πως οι ταινίες που έχουν γυριστεί είναι εντυπωσιακές!

[SIGPIC]Life is RPG[/SIGPIC]

#34 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 14 March 2009 - 19:20

δεν ειναι της μαρβελ...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#35 dOOpLiSSaKoS

dOOpLiSSaKoS

    Cloud Gets Owned

  • Members
  • 221 posts

Posted 14 March 2009 - 19:33

Σοβαρά? Δηλαδή δεν έχουν καμία σχέση με Spiderman, Batman etc etc?? :oo:
Τι μαθαίνεις ε! :hahaha:

[SIGPIC]Life is RPG[/SIGPIC]

#36 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 14 March 2009 - 19:41

ουτε ο Batman ειναι μαρβελ... ειναι DC, οπως και το watchmen... απλα διαβασε τα προηγουμενα ποστ να καταλαβεις τι ειναι...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#37 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 14 March 2009 - 19:42

sorry που θα το πω αλλα βλακια μου φενεται εμενα..........η ηρωες δεν εχουν κατι το ιδιαιτερο:canthelp:και το trailer δεν με εντυπωσιασε....

Είναι one off deal, δηλαδή δεν εμφανίζονται αλλού. Αν κάτσεις και δεις/διαβάσεις θα δεις ότι έχουν πλούσιο παρελθόν και καλοφτιαγμένους χαρακτήρες (κυρίως διαβάσεις βέβαια)

Το trailer εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον και βασικά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης!!
Παρόλο που δεν διαβάζω τα comics της Marvel γιατί δεν μου αρέσουν οφείλω να ομολογήσω πως οι ταινίες που έχουν γυριστεί είναι εντυπωσιακές!

Σοβαρά? Δηλαδή δεν έχουν καμία σχέση με Spiderman, Batman etc etc?? :oo:

Το μισό θέμα της ταινίας είναι να δεις ποιος τελικά είναι ο κακός. Υπάρχει έντονο το noir στοιχείο και μόνο στο τελευταίο μισάωρο μαθαίνεις ποιος τελικά είναι υπεύθυνος για όλα.
To Watchmen είναι κόμικ της DC, εταιρείας που εκδίδει Batman και Superman. Αλλά είναι σε εντελώς άλλο σύμπαν (το οποίο btw δεν ενοποιήθηκε στο DCU στο πρώτο Crisis, για τους γνώστες)

#38 dOOpLiSSaKoS

dOOpLiSSaKoS

    Cloud Gets Owned

  • Members
  • 221 posts

Posted 14 March 2009 - 20:05

Μισό λεπτάκι ρε παιδιά! Όλοι αυτοί οι ήρωες Hulk, Superman, Batman, Wolverine και blah blah blah δεν παίζουν ξύλο στον ίδιο κόσμο?
Είχα την εντύπωση πως η Marvel ήταν η βασική εταιρία που έβαζε τους παραπάνω να πλακώνονται μαζί και άλλες μικρές ομάδες, παρακλάδια της Marvel ασχολούνταν με την προσωπική ιστορία του καθενός...:hmmm:

Είμαι τελίος άσχετος σε αυτό το θέμα

[SIGPIC]Life is RPG[/SIGPIC]

#39 makisa

makisa

    ELCOE

  • Members
  • 18 posts

Posted 14 March 2009 - 20:38

Ξαφνίαζομαι που σε ένα forum που ασχολείται εν μέρει με το comic (manga έστω) υπάρχει τόση άγνοια όσο αναφορά την αμερικάνικη έκφραση του μέσου αυτού. Ίσως είμαι 'γέρος' αλλά στην εποχή μου η σειρά για κάποιον που ασχολούταν με τα comic ήταν Disney->Marvel->DC->Ανεξάρτητες ή Θυγατρικές εκδόσεις(dark horse etc)->manga. H σειρά ειναι πολύ απλουστευμένη αλλά θέλω να δώσω μια ιδέα σε αυτούς της νεας γενιάς.

Επειδή είμαι εκτός θέματος μέχρι τώρα, όσο αναφορά το θέμα με τους Avengers, Spiderman etc vs Watchmen είναι ακριβώς η ίδια διαμάχη με αυτή περί shonen-sheinen και ποιότητας. Κανείς δεν διαφωνεί για το πως το Dragonball χαρακτήρισε το manga αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει το βάθος πχ του Berserk. Εν προκειμένω το Watchmen έχει κερδίσει το Hugo Award ένα λογοτεχνικό βραβείο (σημειώνω ότι το βραβείο αυτό ηταν η πρώτη και μοναδικη φορά που δόθηκε για ένα graphic novel (η κατηγορία της βράβευσης δεν ξανα δημιουργήθηκε ποτε από τα βραβέια αυτά)), ενω το περιοδικο TIMES το συμπεριέλαβε στα 100 καλύτερα αγγλικά λογοτεχνικά βιβλία απο το 1923 μέχρι σημερα (υπερβολικό αλλα ενδεικτικό).

Τελειώνοντας τον προσηλυτισμο θέλω να αναφέρω κατι στους μελλοντικους αναγνωστες/θεατές: οι δύο ίσως βασικοί χαρακτηρες του έργου ,σύμφωνα με τον Allan Moore, δείχνουν πως ο Superman και ο Batman θα ηταν αν υπήρχαν πραγματικά (ποιός είναι ποιος ή το ξερετε ή θα το καταλάβετε όταν το δείτε), αποτελεί δηλαδή εκτός απο μία άποψη πάνω στην κοινωνία διαχρονικά είναι και ένα δοκίμιο πάνω στα δύο μεγαθήρια της DC και του αμερικάνικου comic.

Τελικά, ασχέτως αν σας άρεσε η ταινία/βιβλίο ή όχι, η ιστορία έγραψε ότι ο Allan Moore και ο Frank Miller με τα δυο αριστουργήματά τους Watchmen και TDKR
στα μεσα του 80 αλλάξαν το μέσο και άνοιξαν μια νέα χρυσή σελίδα που μας έδωσε και άλλα μεγάλα έργα τα επόμενα δέκα χρόνια (δύστυχως πιστεύω ότι έχει πεθάνει πλέον).

Καταλήγοντας λέω, δώστε μια ευκαιρία στο graphic novel που σχεδόν κατάφερε να καταξιώσει το comic στην αντίληξη τον αμύητων, την απαξίωση των οποίων πιστεύω όλοι έχουμε νιώσει. Σας ευχαριστώ που είχατε την υπομονή να διαβάσετε το πρώτο μου Post σε αυτό το forum.

Edited by makisa, 15 March 2009 - 05:14.


#40 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 14 March 2009 - 21:26

Ξαφνίαζομαι που σε ένα forum που ασχολείται εν μέρει με το comic (manga έστω) υπάρχει τόση άγνοια όσο αναφορά την αμερικάνικη έκφραση του μέσου αυτού.

Sigh! Σε καταλαβαίνω (όπως καταλαβαίνω ότι πριν από 3-4 χρόνια θα έλεγα κι εγώ τις ίδιες ανοησίες - μετά είδα το φως).
Το Watchmen και το TDKR είναι έργα σταθμοί στην ιστορία των κόμιξ, αφού ενηλικίωσαν τα υπερηρωικά κόμιξ (και οι κακές απομιμήσεις των οποίων έθαψαν το είδος των υπερηρωών τα 10 χρόνια που ακολούθησαν).
Δυστυχώς, τα όσα λάθη έκαναν οι DC, Marvel και Image στα 90's έχουν κάνει μεγάλο μέρος του κοινού να ταυτίσει τους υπερήρωες με σκουπίδια, ανεξάρτητα αν το είδος βγάζει ακόμα διαμάντια (πχ Thor v2, Savage Dragon, New Avengers είναι τρεις σύγχρονοι τίτλοι που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή, σίγουρα υπάρχουν και άλλα πολύ καλά κόμιξ που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή εκεί έξω)

ΥΓ: για το ποιος είναι ο Batman του Watchmen, η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο tricky. επειδή στον batman παραπέμπουν και ο Nite Owl (Gadgets, εξάρτηση από τη στολή) και ο Rorcharch (μοναχικός παρανοϊκός, αμείλικτος, σκοτεινός εκδικητής) και ο Ozymandias (μεγαλοφυής εκατομμυριούχος). Αλλά επειδή φαντάζομαι ποιον από τους τρεις εννοούσες, όχι, δεν είναι τυχαίο που ο Batman είχε τον ρόλο που είχε στo GN. Για αυτό εξάλλου τον αγαπάμε ως χαρακτήρα.

#41 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 March 2009 - 21:50

θα με κάνετε να καταφλιάσω με όσα διαβάζω σε αυτό το θρεντ...

για την ταινία:
τα καλά- πολύ όμορφη ταινία, πιστή στην ΠΛΟΚΗ του κόμικ, καλή επιλογή ηθοποιών και ως ομοιότητα με τους χαρακτήρες και ως ηθοποιία (εκτός από τον οζυμανδία), ιδίως η αρχή της ταινίας με άφησε με το σαγόνι στο πάτωμα με την ευρηματικότητα της και την απόδοση στοιχείων του κόμικ που πραγματικά δεν πίστευα ότι είναι δυνατόν να μεταφερθούν στην οθόνη
τα κακά- πολύ άσκοπη και κουραστική χρήση slow motion σε μία ήδη μεγάλη ταινία με μεγάλο υλικό να καλύψει, πολύ έμφαση στις σκηνές βίας και στο splatter (and cthulhu knows i love splatter) και πολύ στιλιζάρισμα σε κάποιους χαρακτήρες
τα πάρα πολύ κακά- em...how about MISSING THE FUCKING POINT? το κόμικ μιλούσε για καθημερινούς ανθρώπους και ήταν καθαρά not about superheroes, αλλά αυτό που τελικά είδα ήταν μια superhero movie
το εξοργιστικό της υπόθεσης- το τέλος
Spoiler:


overall- σαν ταινία μου άρεσε αρκετά και θα την ξαναδώ σίγουρα, ως μεταφορά από το κόμικ απλά εύχομαι να μην την δει ποτέ ο moore γιατί θα αυτοκτονήσει

σε όσους δεν την έχετε δει ακόμα προτείνω να διαβάσετε πρώτα το κόμικ
σε όσους βρήκαν βαρετό το κόμικ, απλά ξαναδιαβάστε το, μάλλον δεν το καταλάβατε
κ εγώ την πρώτη φορά που το διάβασα το βρήκα βαρετό, πάλι καλά για μένα, που του έδωσα κ άλλη ευκαιρία
trust me έχει λόγο που βρίσκεται μέσα στα 100 καλύτερα βιβλία των τελευταίων 80κάτι ετών

αλλά μην περιμένετε ότι είναι υπερηρωικό κόμικ!!! ακριβώς το αντίθετο, αποδομεί τους υπερήρωες
άμα περιμένετε spiderman, x-men κτλ κτλ απλά μην πάτε να το δείτε

Edited by Anelis, 14 March 2009 - 21:58.

Posted Image


#42 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 14 March 2009 - 21:58

overall- σαν ταινία μου άρεσε αρκετά και θα την ξαναδώ σίγουρα, ως μεταφορά από το κόμικ απλά εύχομαι να μην την δει ποτέ ο moore γιατί θα αυτοκτονήσει

σε όσους δεν την έχετε δει ακόμα προτείνω να διαβάσετε πρώτα το κόμικ
σε όσους βρήκαν βαρετό το κόμικ, απλά ξαναδιαβάστε το, μάλλον δεν το καταλάβατε
κ εγώ την πρώτη φορά που το διάβασα το βρήκα βαρετό, πάλι καλά για μένα, που του έδωσα κ άλλη ευκαιρία

Εγώ πάλι φαντάζομαι τον Moore να πηγαίνει σινεμά με fedora hat και σηκωμένο γιακά καμπαρτίνας και να φεύγει ευτυχισμένος που απέτυχαν και αυτή τη φορά.
Και ναι, εγώ την πρώτη φορά που το διάβασα (σε μια καθισιά) το βρήκα καλό αλλά όχι εξαιρετικό. Την επόμενη, που διάβαζα κάπου 2 chapters την ημέρα, το βρήκα απλά μεγαλοφυές. Στην ταινία πρόσεξα μερικά πράγματα που μου είχαν ξεφύγει (πχ ότι οι Αμερικάνοι κέρδισαν στο Βιετνάμ)

#43 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 March 2009 - 22:03

lol δεν νομίζω να είναι τόσο χαιρέκακος με το "παιδί" του μόνο και μόνο για να πάρει την ικανοποίηση ότι είχε δίκιο

απλά θεωρώ μεγάλο λάθος του που αρνήθηκε να βοηθήσει και να δώσει guidance στον snyder
πιστεύω ότι αν είχε πάρει μέρος θα είχε βγει απείρως καλύτερη ταινία και μεταφορά και τέλος πάντων τουλάχιστον θα είχε διασωθεί το νόημα του έργου του

Posted Image


#44 makisa

makisa

    ELCOE

  • Members
  • 18 posts

Posted 14 March 2009 - 22:39

Δεν νομίζω ότι ο Moore έχει δεί καμία κιν/κή μεταφορά έργου του μιας και έχει επισήμως αποκυρήξει οποιαδήποτε μεταφορά comic του στην μεγάλη οθόνη και έχει παραχωρήσει τα δικαιώματα του στους αντίστοιχους illustrators ή συνδημιουργους.

Όσο αναφορά τώρα το ποιός είναι ποιός, επειδή είναι μεγάλο θέμα, απλά αναφέρω οτι ο Rorsharsh και ο Dr Manhattan είναι απευθέιας αναφορές στο TDKR που προηγήθηκε και πρώτο άνοιξε την κερκόπορτα των υπερηρώων.
ΠΡΟΣΟΧΗ από εδώ και πέρα θα κάνω μια υπέρβαση του θέματος του thread, ζητω συγνώμη εκ των προτέρων.

Από τα κοινά στοιχεία αυτό που με προβληματίζει είναι η φασιστικές τάσεις των δύο ηρώων (απο την μια η χρήση παράλογης αλλα αποδεκτής από την ηθική του ήρωα βία, αποστροφή προς τους ομοφιλόφιλους, αποστροφή προς την πολιτική/δημοκρατικές διαδικασίες(sons of Batman etc), απόλυτες και αδιάλακτες απόψεις,μακιαβελισμός και αλλα) και τελικά η μερική επιδοκιμασία αυτών στα μάτια των αναγνωστών. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πρόλειται για τους αγαπημένους μου ήρωες μακραν στα comic και αναλογίζομαι τι λέει αυτό για εμένα!Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν κάποιος συμμερίζεται τις σκέψεις μου.

ΥΓ1.Αν όντως ισχύει αυτο που λες φίλε Anelis
για το τέλος, δλδ περι Ozumadias, τότε οι σκηνοθέτης/σεναριογράφος απλά δεν κατάλαβαν γιατί έγιναν ολα. Το νόημα του τέλους έχει να κάνει με την ανθρώπινη φύση και το τρομακτικό γεγονός οτι ο Ozumadias ίσως έχει δίκιο.

ΥΓ2. Φίλε manOfManyNames πρέπει να παραδεχτώ ότι ειμαι καχύποπτος πλέον με τα νέα αμερικάνικα comic. Θεωρώ ότι(με κάποιες εξαιρέσεις πχ Powers, Allan Moore κα) όλα τα άλλα αποτελουν την τελευταία ανάσα ενός μέσου ήδη σε κοματώδη κατάσταση που χρειάζεται επειγόντως αλλαγές νοοτροπίας, και που ελπίζω το σοκ της εισβολής από την ανατολή να φέρει αυτή την αλλαγη.

ΥΓ3. Ο λόγος που αρνείται ακόμη και να τον ονοματίσουν στα credits είναι γιατί στο LXG πριν την προβολή του η Warner δέχτηκε ασφαλιστικα μέτρα από κάτι τύπους που έλεγαν ότι εκλάπει του σεναρίου απο αυτούς! Βέβαια με τις ημερομηνίες που υποστήριξαν έδειξαν ότι το σενάριο ήταν κλεμένο και όχι το comic που ήταν παλαιότερο! Η Warner όμως αντι να χρησιμοποιήση αυτό το χαρτί, έκανε διακανονισμό εκατομμυριων φοβούμενη την καθυστέρηση της πρεμιέρας!!! Μετά από αυτό τον εξευτελισμό θεωρώ λογική την στάση του Moore.


#45 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 15 March 2009 - 02:40

Πραγματι το Watchmen ειναι εκπληκτικο εγω με το που αρχισα να το διαβαζω κολησα και δεν σταματησα μεχρι να το τελειοσω και ακομα και τοτε ξαναγυρισα σε μερικα σημεια οπως το τελος το οποιο πρεπει να το διαβασα 5 6 φορες πραγματικα απο τα καλητερα κομικ που εχω διαβασει.Δυστηχως την ταινια δεν την εχω δει ακομα καθως μενω επαρχια και το μοναδικο σινεμα που υπαρχει δεν την εχει φερει ακομα,μολις ερθει θα παω νατη δω κατευθειαν κυριως λογο του κομικ ασχετα απο τις κριτικες.