Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Watchmen (ταινία)


  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#16 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 13 March 2009 - 20:47

Βαριέμαι και να απαντήσω.Ναι είμαι άσχετος και στα δυτικά και στα ιαπωνικά comics.Διαβάζω ότι μου αρέσει και όχι ότι οι κριτικοί ή οι σχετικοί λένε ότι είναι καλό.
Το Watchmen το ξεφύλισσα σε ένα κομικσάδικο τηνπροηγούμενη Παρασκευή(έχοντας διαβάσει τα όσα λες παραπάνω πιο παλιά όταν ήμουν τρελός με τα comics) και προτίμησα να αγοράσω το πρώτο volume του Preacher.

#17 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 13 March 2009 - 21:01

δεν ήταν ποτε θέμα του ποιος θα νικήσει. δεν έχουμε κάποιον αγώνα εδώ. απλά σου εξηγώ πως είναι τελείως θέμα γούστου το αν μου άρεσε η όχι το watchmen, και είσαι πολύ δογματικός λέγοντας με άσχετο μονο και μονο επειδή δεν μου άρεσε. γούστα είναι.

Spoiler:

Δε μου είπες όμως αν το έχεις διαβάσει.
25 είμαι, αλλά έχω μια κακή αντίδραση στο να διαβάζω... ακυρότητες

Το Watchmen το ξεφύλισσα σε ένα κομικσάδικο τηνπροηγούμενη Παρασκευή(έχοντας διαβάσει τα όσα λες παραπάνω πιο παλιά όταν ήμουν τρελός με τα comics) και προτίμησα να αγοράσω το πρώτο volume του Preacher.

Ξεφύλισμα διαφέρει από ανάγνωση. Αν δεν το έχεις διαβάσει έστω μια φορά δε μπορείς να κρίνεις.
Εγκρίνω όμως το Preacher. Πολύ καλή επιλογή για αγορά.
Αλλά Hellboy; Sin City; Πού κολλάνε αυτά ρε παιδί, επειδή δεν έχουν (ακριβώς) υπερήρωες; Να μου πέταγες κανένα Love & Rockets, τίποτα Cerebus, κανένα Bone ή Persepolis ή Maus να έλεγα "το παιδί είναι αλτερνατιβοκουλτουριάρης", μου ρίχνεις εκεί δύο (εξαιρετικά) superheroic-comics-minus-the-masks και νομίζεις ότι κάνεις διαφορά;

ΥΓ: Ο πρώτος που θα πει ότι η ταινία αντέγραφε το Heroes κερδίζει γλυφιτζούρι BTW.

Edited by manOfManyNames, 13 March 2009 - 21:07.


#18 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 13 March 2009 - 21:02

manOfManyNames σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς καλύτερες εκφράσεις και να μην προσβάλεις τα γούστα και τις απόψεις άλλων μελών.
Με κανένα τρόπο δεν σε κάνει καλύτερο από τους υπόλοιπους αυτό ακόμη κι αν μπορεί να έχεις περισσότερες γνώσεις επί του θέματος.
Να διορθώσεις σε παρακαλώ τα σημεία όπου χαρακτηρίζεις κάποια μέλη σαν άσχετα.


Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#19 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 13 March 2009 - 21:07

Ρε man of many names πως την εχεις δει?Τους εβγαλες ολους ασχετους και εδω και στο thread στη μουσικη και το παιζεις δηθεν γνωστικος.Το spiderman και το avengers ειναι θρυλικες σειρες οροσημο στα αμερικανικα comix.Σε αυτα πρωτοεμφανιστηκαν μερικοι απο τους πιο αναγνωρισιμους χαρακτηρες στο ειδος των super hero comix και η ιστορια εχει κανει τρομακτικες ανατροπες ολα αυτα τα χρονια.Καθε δικιο εχει ο flame να του αρεσουν.Αν προτιμας το watchmen πες και κανα επιχειρημα αντι να τους ακυρωνεις ολους.....
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#20 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 13 March 2009 - 21:08

E ναι είδα και την τιμή της ελληνικής έκδοσης του Watchmen(49 euroπουλα) και είπα καλύτερα τα 15euro που έκανε το Preacher.

#21 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 13 March 2009 - 21:35

Εντάξει, το graphic novel το έχω αγοράσει κανονικά στα Αγγλικά και είχα σκάσει 55 ευρώ. Και μου πήρε μια βδομάδα να το διαβάσω, με τόσα εξτρά κείμενα που είχε ανάμεσα στα κεφάλαια. Πραγματικά δε το εκτιμάς αν δεν το διαβάσεις προσεκτικά. Εδώ να δεις μου διέφυγε ότι ένα κεφάλαιο έχει την διάταξη των καρέ σε καθρέφτη μορφή μεταξύ όλων των σελίδων του πρώτου και του δεύτερου μισού. Πραγματικά έχει δώσει κινηματογραφική ηφή και φοβερή ψυχοσύνθεση, αφήνοντας την δράση σε δεύτερο πλάνο.

#22 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 13 March 2009 - 21:54

manOfManyNames σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς καλύτερες εκφράσεις και να μην προσβάλεις τα γούστα και τις απόψεις άλλων μελών.
Με κανένα τρόπο δεν σε κάνει καλύτερο από τους υπόλοιπους αυτό ακόμη κι αν μπορεί να έχεις περισσότερες γνώσεις επί του θέματος.
Να διορθώσεις σε παρακαλώ τα σημεία όπου χαρακτηρίζεις κάποια μέλη σαν άσχετα.

Μα... λένε ακυρότητες.
Τεσπά παιδιά, δεν είσαστε άσχετοι.

Ρε man of many names πως την εχεις δει?Τους εβγαλες ολους ασχετους και εδω και στο thread στη μουσικη και το παιζεις δηθεν γνωστικος.Το spiderman και το avengers ειναι θρυλικες σειρες οροσημο στα αμερικανικα comix.Σε αυτα πρωτοεμφανιστηκαν μερικοι απο τους πιο αναγνωρισιμους χαρακτηρες στο ειδος των super hero comix και η ιστορια εχει κανει τρομακτικες ανατροπες ολα αυτα τα χρονια.Καθε δικιο εχει ο flame να του αρεσουν.Αν προτιμας το watchmen πες και κανα επιχειρημα αντι να τους ακυρωνεις ολους.....

Το γνωρίζω ότι είναι σειρές ορόσημο. Έχω διαβάσει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά spiderman για να μην το αναγνωρίζω. Το ίδιο όμως ορόσημα για το genre είναι και τα Fantastic Four των Lee/Kirby, το Daredevil του Miller, το Green Lantern/Green Arrow του O'Neil, τα X-men των Clairemond/Byrne και Teen Titans των Wolfman/Perez, το swamp Thing του Moore, το Dark Knight returns και το Watchmen. Μου χτυπάνε λοιπόν λίγο άσχημα οι απαντήσεις που διαβάζω εδώ, για "θείους χαρακτήρες" και "αυτό είναι το νόημα" σε totally missing the point απαντήσεις.

Για watchmen, επιχειρήματα έδωσα: είναι απίστευτα καλογραμμένο για να μπορεί να συγκριθεί με το μέσο κόμικ.
Ας πάρουμε πχ την πρώτη σελίδα:
Spoiler:

Τί έχουμε εδώ λοιπόν. Σε πρώτο επίπεδο έχουμε μια εικόνα απρόσμενη, ένα smiley σε μια λίμνη αίματος. Έχουμε ένα ματωμένο βελάκι να σχηματίζει πάνω στο smiley την εικόνα του ρολογιού στο παρά πέντε (προοικονομία θα το έλεγε ένας φιλόλογος).
Έχουμε τα λόγια ενός όχι και τόσο λογικού ατόμου, όπως φαίνεται. Γραφή ποιητική, νευρώδης, παθιασμένη.
Έχουμε έναν τρελό με ένα πλακάτ. Κι άλλη προοικονομία.
Έχουμε κάποιον που ξεπλένει το αίμα, μια προσπάθεια της κοινωνίας μας να σβήσει τα ίχνη της βίας. Απλό αλλά και έξυπνα συμβολικό.
Έχουμε ένα φορτηγό με μια πυραμίδα ως σήμα, που είναι hint για τη συνέχεια (και που τώρα το πρόσεξα).
Έχουμε προοπτική που κάνει zoom out προς τα πάνω, οδηγόντας μας έξυπνα από τη λεπτομέρεια στο σύνολο, σαν μια καλοσκηνοθετημένη λήψη κάμερας.
Και τέλος έχουμε μια φονική ατάκα, που καταφέρνει και ταιριάζει τόσο στη μοίρα του θύματος, όσο και στην Αμερική που περιγράφει ο Rorcharch
Αυτό στο χωριό μου το λέμε εξαιρετικό γράψιμο...

Μετά, έχει ενδιαφέρον το πόσο προσεγμένα είναι τα πράγματα στον τομέα του ρεαλισμού: σχεδόν σε πείθει ότι όλοι αυτοί οι τύποι θα μπορούσαν να είναι υπερήρωες. Σε πείθει ότι ένας χαρακτήρας τόσο ισχυρός όπως ο Doc Manhattan θα μπορούσε να κερδίσει μόνος του έναν πόλεμο (αλλά όχι την ΕΣΣΔ).
Εισάγει χαρακτήρες περίπλοκους, μερικούς αντιπαθητικούς ή και αμφίσημους, με ψυχολογίες τόσο κατεστραμένες που κρύβονται πίσω από μια μάσκα (υπάρχει πχ χαρακτήρας που η λίμπιντό του ανεβαίνει μόνο αν φοράει στολή) για να κρύψους τις αδυναμίες τους. Ειδικά το τέλος είναι εντελώς αντισυμβατικό και "δύσκολο" για υπερηρωικό κόμικ. Δεν είναι comic book τέλος, είναι δράμα, με τραγικές συγκρούσεις όπου ακόμα και ο απο μηχανής θεός βιώνει κάθαρση. Είναι ρεαλιστικοί, ενήλικοι superheroes.
Θες και άλλα επιχειρήματα;

Έπειτα είναι να απορεις γιατί αντιδρώ έτσι; Όταν σε μια συζήτηση ο ένας παραδέχεται ότι το έχει ξεφυλίσει μόνο και όμως κρίνει άφοβα προτείνοντας 2-3 καλύτερα δικά του, μόνο συζήτηση δε γίνεται. FFS δηλαδή!


Aboumonkey, πάρε την Αγγλική που είναι κάπου στα 20€ και με την οποία δε θα χάσεις το 99% των έξυπνων λογοπαιγνίων. Είναι πολύ σύνθετο κόμικ για να το διαβάσεις σε μετάφραση.

#23 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 13 March 2009 - 23:27

Respect και πάλι. Και φανταστείτε ότι κάθε κεφάλαιο έχει τέτοια κινηματογραφικά καλούδια. Μιλάμε για θεϊκά πράγματα. Αναρωτιέμαι πόσα από αυτά μεταφέρανε στην ταινία.

#24 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 13 March 2009 - 23:41

Respect και πάλι. Και φανταστείτε ότι κάθε κεφάλαιο έχει τέτοια κινηματογραφικά καλούδια. Μιλάμε για θεϊκά πράγματα. Αναρωτιέμαι πόσα από αυτά μεταφέρανε στην ταινία.

Πήραν το κόμικ για storyboard, άρα κάμποσα. Το πόσα από αυτά ήταν συνειδητά δεν το γνωρίζω.
Πάντως σε κάθε ανάγνωση προσέχεις και άλλα πράγματα (δεν είναι τυχαίο που οι περιγραφές των καρέ του Μουρ έχουν μείνει διαβόητες για το μέγεθός τους)

#25 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 14 March 2009 - 00:11

Respect και από εμένα.Εξαιρετική ανάλυση.Mε έκανες να θέλω να διαβάσω ένα comic που ήταν πολύ κάτω στην wishlist μου στο amazon.Η Absolute edition ξέρεις αν αξίζει τα λεφτά της ?

#26 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 14 March 2009 - 00:44

τελικά την ταινία την έχει δει κάποιος από εσάς ή όχι?το θέμα μας δεν είναι ποιο graphic novel είναι καλύτερο,αλλά το αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για να πάω να δω την ταινία.λοιπόν τα αξίζει ή όχι?

#27 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 14 March 2009 - 00:50

Ναι.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#28 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 14 March 2009 - 03:09

Εγώ πάλι έχω την αγγλική έκδοση και την είχα πάρει 18.40 euro, οπότε μάλλον σας έκλεψαν.

Η ταινία την πρώτη 1:30 min είναι πολύ πιστή στο novel και από άποψη διαλόγων(σε αυτό είναι βασικά ολόκληρη η ταινία) και σε άποψη σκηνών-πράξεων των πρωταγωνιστών.

Η υπόλοιπη 1 ώρα και κάτι προκειμένου να την χωρέσουν κάνει τα πράγματα πιο γρήγορα, χάνεις πχ τις συζητήσεις με τον ψυχίατρο και τους μονολόγους του εφημεριδοπώλη, αλλά το νόημα της ταινίας δεν αλλοιώνεται.

Παρεπιπτόντως έχουν αλλάξει το τέλος (there is no squid) αλλά το ηθικό δίδαγμα και η πράξη μπορούν να χαρακτηριστούν παράλληλες.

Γενικά δεν με χάλασε, σίγουρα, πολύ καλύτερη μεταφόρα στην μεγάλη οθόνη, σε σχέση με άλλες μεταφορές novels(The League of the Extraordinary Gentlemen).
Posted Image

#29 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 14 March 2009 - 03:09

Η ταινια ήταν πολύ καλή. άρκετα πιστή μεταφορα οχι πανομοιότυπη σε κάποια σημεία, ιδιαιτέρα προς το τέλος. έλειπαν και κάποιες σκηνές (λογικό άλλωστε το GN είναι τεραστιο) σκηνοθέσία πολυ καλή. εφέ αψογα.

Και προς απάντηση στα προηγούμενα ποστ το Watchmen δεν θα το δεις με σκεπτικό ότι πάω να δω υπερήρωες (και δεν είναι καν υπερήρωες με εξαίρεση τον dr manhatan) που πλακώνονται και σώζουν τον κόσμο από τους κακούς. υπάρχει περισσότερο βάθος από πίσω οπότε δεν μπορεί να υπάρξει ακριβή μέτρο σύγκρισης με comic όπως spiderman avengers κλπ

σε σχέση με άλλες μεταφορές novels(The League of the Extraordinary Gentlemen)


Αυτό δεν ήταν μεταφορά, άστα να πάνε ήταν

#30 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 14 March 2009 - 10:16

Respect και από εμένα.Εξαιρετική ανάλυση.Mε έκανες να θέλω να διαβάσω ένα comic που ήταν πολύ κάτω στην wishlist μου στο amazon.Η Absolute edition ξέρεις αν αξίζει τα λεφτά της ?

Όταν σου λέω ότι ένα ξεφύλλισμα δε βοηθάει (πέρα από το να πεις "δε μου άρεσε το σχέδιο, πολύ ξύλινο/old fashioned") το εννοώ. Είναι από τα κόμικ εκείνα που θέλει διάβασμα (γενικά το έχει αυτό ο Moore, ειδικά σε έργα όπως το From Hell)

τελικά την ταινία την έχει δει κάποιος από εσάς ή όχι?το θέμα μας δεν είναι ποιο graphic novel είναι καλύτερο,αλλά το αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για να πάω να δω την ταινία.λοιπόν τα αξίζει ή όχι?

Δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο καλό όσο το Dark Knight ή το V for Vendetta. Αλλά δεν είναι και superhero movie ακριβώς, αλλά δράμα ΕΦ με υπερήρωες (αν και για το υπερηρωικό να πας μόνο θα το απολαύσεις). Αν θέλεις να πας και το σκέφτεσαι αν θα είναι καλό, πήγαινε.