Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Μαθήματα Ιαπωνικών στην Ελλάδα: Φροντιστήρια κτλ.


  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#31 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 02 September 2009 - 23:16

Ενδιαφερομαι και εγω να ξεκινησω φετος μαθηματα ιαπωνικων και μπαινοντας στην σελιδα του καποδιστριακου ειδα οτι βγηκε ανακοινωση για την εναρξη μαθηματων ξενων γλωσσων,και ναι εχουν και ιαπωνικα:ureshii:
ξερετε τι παιζει ακριβως με τα μαθηματα αυτα?αξιζει να τα παρακολου8ησει κανεις η πρεπει να κανει ιδιατερα η να παει σε καποιο φροντιστηριο?


Λοιπον αυτο με το Καποδιστριακο το ειδα περυσι. Δεν ξερω ομως τι γινεται αλλα θα το ψαξω οταν παω στην εξεταστικη αυτου του μηνα αλλιως στο ιντερνετ οταν βρω χρονο. Παντως το να τρεχεις στη σχολη για μαθημα... Τουλαχιστον για μενα ειναι μακρια.

Τώρα με μπέρδεψες.:nosey:Κάθε Δεκέμβρη δίνεις, δε είπα κάτι διαφορετικό. Αυτό που είπα είναι ότι και να μπορούσες να δώσεις και Ιούνιο για παράδειγμα, δεν θα προλάβαινες να βγάλεις την ύλη.


Νομιζα οτι με το που ξεκινησεις τωρα τον Οκτωβρη εδινες, και μετα παλι τον επομενο Δεκεμβρη για το 2ο πτυχιο (για να γινω πιο σαφης νομιζσα οτι δινεις καθε χρονο οταν γινοανται οι εξετασεις), αλλα μιλησα με την καθηγητρια που μου εδωσαν το τηλεφωνο της και μου ειπε οτι για να παρεις το πρωτο κιου ή οπως λεγεται, θες ενα χρονο, δηλαδη τον επομενο Δεκεμβρη.

Οι τιμες της με τρομαξαν παντως. Μου ειπε 25-30 ευρω την ωρα αναλογα με την περιοχη στην οποια πηγαινει (και ολως περιεργως κανει μαθηματα στην περιοχη μου), δηλαδη περιπου 200 ευρω το μηνα. Πολλα δεν ειναι για αρχη? Και ειπε 2ωρα μαθηματα. Καπου τοσα θα εδινα αν συνεχιζα για Proficiency. Επιπλεον λεει οτι το προγραμμα της ειναι πολυ γεματο και κανει μαθηματα μεχρι και Σαββατο. Ο.ο

Ο KabaMaroudis πιο πανω λεει 15 ευρω την ωρα. Βεβαια να μου πεις εξαρταται απο το ατομο αλλα δεν θα επρεπε να υπαρχει μια βαση?

#32 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 02 September 2009 - 23:30

αυτο που ξερω για το καποδιστριακο ειναι οτι αν φοιτεις εκει ειναι 300 ευρω το χρονο, ενω αν εισαι ασχετος, ειναι 400

#33 Ryuu-sama

Ryuu-sama

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 02 September 2009 - 23:41

Πρώτα απ'όλλα γεια χαρά ή αλλιώς "Κονμπάνουα" σε όλους σας μιας και είμαι καινούριος(πρώτο μου ποστ!):awww:
Λοιπόν, θα έλεγα ότι το Καποδιστριακό είναι καλό μόνο για οικονομικούς λόγους....
Από κει και πέρα....Τα μείον είναι πάααααρα πολλά....όπως για παράδειγμα....
Τμήματα με πάρα πολλούς μαθητές(που σταδιακά μειώνοντε αλλά τί να το κάνεις που σε κρατάνε πίσω)
Καθηγήτριες που δεν μπορούν να μιλήσουν ελληνικά οπότε και δεν μπορούν να σου εξηγήσουν καλά(εκτός από 2 εξαιρέσεις, που από ότι ξέρω η μία δεν διδάσκει πια εκεί...(ο μόνος λόγος που άξιζε να πας διδασκαλείο με την προοπτική να την είχες...:madtodeath:)

Τώρα τα ιδιαίτερα Ιαπωνικών στα 25με 30 ευρώ είναι πάρα πολύ καλές τιμές...Τα Ιαπωνικά δεν είνια μια ο,τι και ο,τι γλώσσα! Έχω ακούσει ιδιαίτερα με 40 ευρώ την ώρα οπότε η τιμή που σου είπε είναι αυτό που πρέπει...

#34 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 03 September 2009 - 10:02

Οι τιμες της με τρομαξαν παντως. Μου ειπε 25-30 ευρω την ωρα αναλογα με την περιοχη στην οποια πηγαινει (και ολως περιεργως κανει μαθηματα στην περιοχη μου), δηλαδη περιπου 200 ευρω το μηνα. Πολλα δεν ειναι για αρχη? Και ειπε 2ωρα μαθηματα. Καπου τοσα θα εδινα αν συνεχιζα για Proficiency. Επιπλεον λεει οτι το προγραμμα της ειναι πολυ γεματο και κανει μαθηματα μεχρι και Σαββατο. Ο.ο

Ο KabaMaroudis πιο πανω λεει 15 ευρω την ωρα. Βεβαια να μου πεις εξαρταται απο το ατομο αλλα δεν θα επρεπε να υπαρχει μια βαση?

Την ώρα όχι το μάθημα, έτσι;:nosey: Εκτός αν κάνεις μονόωρο μάθημα, που δεν λέει κατά την γνώμη μου. Αν είναι Γιαπωνέζα, ξέρω κι από αλλού ότι η χρέωση τόσο πάει(50+το 2ωρο). Γι αυτό δεν είναι κακή ιδέα ο Ελληνας καθηγητής για την αρχή. Βέβαια κι εγώ με Γιαπωνέζα κάνω μάθημα, αλλά βλέπω ότι θα μπορούσα για το 1ο πτυχίο τουλάχιστον, να πάω σε Έλληνα. Για παρακάτω δεν ξέρω μια που τώρα θα τελειώσω την 1η χρονιά.

Όπως ειπώθηκε, άλλο τα Αγγλικά ή οποιαδήποτε άλλη διαδεδομένη στην Ελλάδα γλώσσα. Σε φροντιστήριο πάει περίπου 400-450 ευρώ το 4μηνο ενώ στα Αγγλικά μ' αυτά τα χρήματα τελειώνεις ολόκληρη χρονιά.

Ο μόνος τρόπος για να γλιτώσεις χρήμα στην γλώσσα αυτή είναι το διάβασμα σε συνδυασμό με ιδιαίτερα. Εννοώ οτι στην πορεία θα μπορούσες να ζητήσεις να σου βάζει δουλειά στο σπίτι, ώστε στο μάθημα να κάνετε μόνο έλεγχο και παράδοση. (Στο φροντιστήριο μας δεν βάζουν ασκήσεις για το σπίτι, δεν ξέρω αλλού, οπότε χάνεται χρόνος μεχρι να πει ο καθένας την απάντηση.)Ακόμα και τις άγνωστες λέξεις να τις βρίσκεις από πριν, ώστε να μην χάνεις χρόνο γράφοντας τες την ώρα του μαθήματος. Που; Στο net. Υπάρχουν διάφορα site γι αυτή την δουλειά. Ένα είναι αυτό.

Posted Image

Posted Image


#35 Ryuu-sama

Ryuu-sama

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 03 September 2009 - 10:44

Συγνώμη...Να σας κάνω μια ερώτηση που την έχω μεγάλη απορία...
Γιατί υπερεκτιμάτε τις Ιαπωνέζες και υποτιμάτε τις Ελληνίδες?!...:roar:
Που στο κάτω κάτω οι Ελληνίδες για να το κάνουν πάει να πει ότι το έχουν καταφέρει όπως πολλοί από μας θα το θέλαμε, και το γουστάρουν πολύ...Δεν είναι οι ιαπωνέζες που έχουν παντρευτεί ναυτικούς έλληνες και δεν έχουν τι άλλο να κάνουν και πάνε και διδάσκουν χωρίς να έχουν καν την μεταδοτικότητα που χρειάζεται και χωρίς καν να ξέρουν ελληνικά....(δεν μιλάω για όλες,λαμπρή εξαίρεση η Σουζούκι-σενσει και από ελληνίδες πάλι, όχι όλες το γουστάρουν, με λαμπρή εξαίρεση την Αγγελική-σενσει(τσαν)).:riiight:
Υπάρχουν πολλά άτομα πάντως που απλά είναι πορωμένα και το μόνο που θέλουν είναι να έχουν απέναντί τους μια ιαπωνέζα αμελώντας αν μαθαίνουν στην τελική ή όχι(μην παρεξηγηθώ δεν μιλώ για όλους αλλά ως επί το πλείστον).
Είμαι παθόν και ξέρω....:tensai:

#36 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 03 September 2009 - 11:41

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Όσον αφορά την γραμματική η οποία καλύπτεται στα πρώτα έτη, ο Έλληνας μπορεί να τα εξηγεί και καλύτερα. Ήταν και ο ίδιος στην θέση του μαθητή παλιότερα και μπορεί να αντιληφθεί καλύτερα τι μας δυσκολεύει. Για παραπέρα όμως, όσον αφορά του πότε λες τι και γιατί, τις λεπτομέρειες που χρειάζονται για να μιλήσεις σωστά Ιαπωνικά πιστεύω ότι θα πρέπει να πάει κανείς σε Γιαπωνέζα(ακόμα κι αν ήρθε στην χώρα ως νύφη ναυτικού). Εκτός αν μιλάμε για Έλληνα που μιλάει την γλώσσα καμιά 20ετία και με παραμονή στην χώρα. Για το 2 και το 1 kyu τουλάχιστον, αυτό πιστεύω. Όπως είπα πριν, στην θεωρία, γιατί στην πράξη έχω εμπειρία μόνο από την ύλη του 4kyu.

Posted Image

Posted Image


#37 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 03 September 2009 - 21:36

Πρώτα απ'όλλα γεια χαρά ή αλλιώς "Κονμπάνουα" σε όλους σας μιας και είμαι καινούριος(πρώτο μου ποστ!):awww:
Λοιπόν, θα έλεγα ότι το Καποδιστριακό είναι καλό μόνο για οικονομικούς λόγους....
Από κει και πέρα....Τα μείον είναι πάααααρα πολλά....όπως για παράδειγμα....
Τμήματα με πάρα πολλούς μαθητές(που σταδιακά μειώνοντε αλλά τί να το κάνεις που σε κρατάνε πίσω)
Καθηγήτριες που δεν μπορούν να μιλήσουν ελληνικά οπότε και δεν μπορούν να σου εξηγήσουν καλά(εκτός από 2 εξαιρέσεις, που από ότι ξέρω η μία δεν διδάσκει πια εκεί...(ο μόνος λόγος που άξιζε να πας διδασκαλείο με την προοπτική να την είχες...:madtodeath:)

Τώρα τα ιδιαίτερα Ιαπωνικών στα 25με 30 ευρώ είναι πάρα πολύ καλές τιμές...Τα Ιαπωνικά δεν είνια μια ο,τι και ο,τι γλώσσα! Έχω ακούσει ιδιαίτερα με 40 ευρώ την ώρα οπότε η τιμή που σου είπε είναι αυτό που πρέπει...


Τοσο χαλια πια? Αν και το περιμενα οτι δεν θα ηταν και αρκετα καλο...

Την ώρα όχι το μάθημα, έτσι;:nosey: Εκτός αν κάνεις μονόωρο μάθημα, που δεν λέει κατά την γνώμη μου. Αν είναι Γιαπωνέζα, ξέρω κι από αλλού ότι η χρέωση τόσο πάει(50+το 2ωρο). Γι αυτό δεν είναι κακή ιδέα ο Ελληνας καθηγητής για την αρχή. Βέβαια κι εγώ με Γιαπωνέζα κάνω μάθημα, αλλά βλέπω ότι θα μπορούσα για το 1ο πτυχίο τουλάχιστον, να πάω σε Έλληνα. Για παρακάτω δεν ξέρω μια που τώρα θα τελειώσω την 1η χρονιά.

Όπως ειπώθηκε, άλλο τα Αγγλικά ή οποιαδήποτε άλλη διαδεδομένη στην Ελλάδα γλώσσα. Σε φροντιστήριο πάει περίπου 400-450 ευρώ το 4μηνο ενώ στα Αγγλικά μ' αυτά τα χρήματα τελειώνεις ολόκληρη χρονιά.

Ο μόνος τρόπος για να γλιτώσεις χρήμα στην γλώσσα αυτή είναι το διάβασμα σε συνδυασμό με ιδιαίτερα. Εννοώ οτι στην πορεία θα μπορούσες να ζητήσεις να σου βάζει δουλειά στο σπίτι, ώστε στο μάθημα να κάνετε μόνο έλεγχο και παράδοση. (Στο φροντιστήριο μας δεν βάζουν ασκήσεις για το σπίτι, δεν ξέρω αλλού, οπότε χάνεται χρόνος μεχρι να πει ο καθένας την απάντηση.)Ακόμα και τις άγνωστες λέξεις να τις βρίσκεις από πριν, ώστε να μην χάνεις χρόνο γράφοντας τες την ώρα του μαθήματος. Που; Στο net. Υπάρχουν διάφορα site γι αυτή την δουλειά. Ένα είναι αυτό.



Ναι, την ωρα. Μου ειπε για 2ωρα μαθηματα απο οτι καταλαβα την εβδομαδα αν και δεν ηταν αρκετα σαφης σε αυτο. Ναι υποθετω εχετε δικιο. Το συζητησα και με μια φιλη μου και μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα. Δεν ειναι και η πιο συνηθισμενη γλωσσα.

Ελληνιδα ειναι και μου ειπε οτι εχει πτυχιο γλωσσολογιας στα Ιαπωνικα ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι ακριβως. Προβληματιζομαι ομως αν ειναι καλυτερα τα ιδιαιτερα ή το φροντιστηριο.

Τελος πατων, ευχαριστω για την βοηθεια.

#38 SakuSuki

SakuSuki

    rabid fangirl

  • Members
  • 117 posts

Posted 04 September 2009 - 15:02

Ενδιαφέρεται να αρχίσει Ιαπωνικά και η αδελφή μου. Μήπως ξέρετε κάποια καθηγήτρια για ιδιαίτερα στην Θεσσαλονίκη?
Posted Image

#39 aphroditechan

aphroditechan

    Anime Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 04 September 2009 - 18:20

Λοιπον αυτο με το Καποδιστριακο το ειδα περυσι. Δεν ξερω ομως τι γινεται αλλα θα το ψαξω οταν παω στην εξεταστικη αυτου του μηνα αλλιως στο ιντερνετ οταν βρω χρονο. Παντως το να τρεχεις στη σχολη για μαθημα... Τουλαχιστον για μενα ειναι μακρια.


Για μενα αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι το σπιτι μου ειναι πολυ κοντα στη σχολη.
Με ενδιαφερει η ποιοτητα του μαθηματος.Θα μαθω τπτ?
Υπαρχει κανεις που παρακολουθησε μαθηματα εκει?

#40 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 04 September 2009 - 18:35

Για μενα αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι το σπιτι μου ειναι πολυ κοντα στη σχολη.
Με ενδιαφερει η ποιοτητα του μαθηματος.Θα μαθω τπτ?
Υπαρχει κανεις που παρακολουθησε μαθηματα εκει?


Ο Ryuu-sama πιο πανω λεει σχετικα με τα μαθηματα.


Λοιπον, πηρα τηλεφωνο στο Σιουντρης και μου ειπαν οτι το κοστος ειναι 150 ευρω το μηνα και κανουν μαθηματα σε ταξεις των τεσσαρων πεντε ατομων. Εκλεισα ραντεβου να παω απο εκει να δω τι παιζει. (Ο γραμματεας μιλουσε παραξενα :hot:)


#41 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 04 September 2009 - 18:40

yosh! τωρα που εδωσα και τα γερμανικα ηρθε η ωρα για japanese....ισχυουν τα φροντιστηρια και τα τηλεφωνα τους που βρισκονται στην πρωτη σελιδα?

EDIT: ακυρη η ερωτηση μου, τωρα ειδα οτι εχει ανανεωθει 1/9
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#42 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 04 September 2009 - 18:40

εγω λεω να ξεκινήσω στο Καποδιστριακο (εχω διαβασει πολυ καλα λόγια) και ξέρω απο μια φιλη που κανει κινέζικα 3 χρόνια οτι είναι πολύ ευχαριστημένη!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#43 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 04 September 2009 - 19:13

Μπορει να δωσει κανεις link για το καποδιστριακο?

#44 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 04 September 2009 - 19:17

www.didaskaleio.uoa.gr αλλα το τελευταιο διαστημα ειχε πρόβλημα πρόσβασης!
2103613261
2103688204

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#45 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 04 September 2009 - 19:40

arigato gozaimashita