Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Μαθήματα Ιαπωνικών στην Ελλάδα: Φροντιστήρια κτλ.


  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#16 shihou-chan

shihou-chan

    Anime Fan

  • Members
  • 142 posts

Posted 24 August 2009 - 14:17

Εν όψη προετοιμασίας για τα πτυχία...
Όποιος ενδοιαφέρεται για προετοιμασία για τα επίπεδα 4,3 και 2 ας μου στείλει pm.

Πέραν από μένα, γενικότερα θεωρώ ότι πρέπει να προσέξετε πάαααρα πολύ τον καθηγητή και όχι κάποιο όνομα φροντηστηρίου. Τα φροντηστήρια δεν έχουν ιδέα για το τί είναι τα Ιαπωνικά, τί βιβλιογραφία ακολουθούν και πώς πρέπει να διδάσκονται.
Όλα εξαρτώντε από τον καθηγητή γιαυτό προσοχή πολύ στις επιλογές σας. (για να μην έρθει κάποια στιγμή που θα πείτε"έκανα 2χρόνια χαμένα"...) Όπου δυστυχώς το έχω ακούσει από αρκετούς για προηγούμενα φροντηστήρια-δασκάλες...
Όπωςκαι να'χει... 日本語の勉強をがんばってください!!!
Spoiler:




#17 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 24 August 2009 - 14:26

κάνα καλο φροντιστήριο αθηνα παίζει? θα αρχίσω μαζί με 2 φίλους από σεμπτέμβριο~οκτώμβριο
δεν έχουμε πρόβλημα και για ιδιαιτερα αρκεί να μην είναι και πολύ τσιμπημένα

#18 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 25 August 2009 - 00:50

Κοντα ειναι ολα βλεπω. Οχι. <<

Ξερει κανεις ποσο πανω κατω ειναι τα διδακτρα? Λεω να ξεκινησω φετος αν ειναι λογικες οι τιμες, αν και ο καθενας βαραει οτι θελει.

Αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω. Ιδιαιτερο ή φροντιστηριο =/

Τελος παντων στην χρυση ευκαιρια υπαρχουν μερικοι καθηγητες Ιαπωνικων και μιας και δεν τις εχω παει για ανακυκλωση ακομη, μπορω να κοιταξω τα τηλεφωνα για να σας τα δωσω ή να προστεθουν στο πρωτο ποστ.

#19 KabaMaroudis

KabaMaroudis

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 25 August 2009 - 10:41

Τον Σεπτέμβρη ξεκινάν και με μένα τα μαθήματα Ιαπωνικών για αρχάριους. Άν ενδιαφέρεστε στείλτε ένα μύνημα, τηλ, email κλπ. Οι τιμές είναι όπως είπα στο προηγούμενο post μου φιλικές για αρχή: 15ε/ώρα ιδιαίτερο, 10ε/ώρα 2μελές group, 7,5ε/ώρα 3μελές.
しほうちゃんと言ったとおり、日本語の勉強頑張ろう! :D

email: kabamaroudis@hotmail.com
cell: 6947697573
Τόπος: Άνω Πετράλωνα, Αθήνα
Posted Image
Would someone PLEASE explain to this dragon that there's no such thing as MAGIC?

#20 AristidisK

AristidisK

    The white power magician

  • Members
  • 159 posts

Posted 25 August 2009 - 12:19

:tensai:Εγώ το ποιο πιθανό είναι να αρχίσω σε μερικά χρόνια:himitsu: δυστιχώ:roar: αλλά δεν με χαλάει και πολύ:orly:.Πάντος θα προτιμούσα το δυμελές γιατί πιστεύω ότι είναι καλύτερα να κάνεις με τουλάχιστων ένα φίλο:riiight: για να περνάει και ποιο γρήγορα η ώρα:Blissfull:.Αλλά να είναι Θεσσαλόνικα γιατί δεν νομίζω να έχει εκεί που μένω ακριβώς αλλά έχω κάποιες υποψίες :hot:Όσο για το JAPANESE LANGUAGE SCHOOL GEORGIADOU και το XYNI SCHOOL OF FOREIGN LANGUAGE:awww: αυτά που διάβασα με βολέβουν:kill4u: αλλά τα τμήματα πώς είναι πόσα άτομα,μπορείς να κάνεις ιδιέτερα με ένα φίλο:ureshii: σου ή όχι:hot:. Τι κάθομαι και συζητάω αφού θα ξεκεινήσω σε μερικά χρόνια:wet2:

Spoiler:


Edited by AristidisK, 25 August 2009 - 12:36.

[IMG]http://tbn0.google.com/images?q=tbn:A8OX73M6xu8g-M:http://www.justanimeltd.com/images/FullMetalAlchemistEng.jpg[/IMG]:king:THE BEST ALCHEMIST EVER.:chigau:
:mador2:Don't forget it:hehehe::kill4u::head:

#21 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 27 August 2009 - 15:06

ξέρει κανεις ποσo είναι τα δίδαχτρα στο ξυνή?

#22 AristidisK

AristidisK

    The white power magician

  • Members
  • 159 posts

Posted 27 August 2009 - 19:27

ξέρει κανεις ποσo είναι τα δίδαχτρα στο ξυνή?




:tensai:Και εγώ θέλω να μάθω:ureshii:.Λογικά υποθέτω ότι θα λέει στο website:tensai: που είναι στην πρώτη σελίδα.:orly:
[IMG]http://tbn0.google.com/images?q=tbn:A8OX73M6xu8g-M:http://www.justanimeltd.com/images/FullMetalAlchemistEng.jpg[/IMG]:king:THE BEST ALCHEMIST EVER.:chigau:
:mador2:Don't forget it:hehehe::kill4u::head:

#23 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 30 August 2009 - 00:14

Επειδη την εχω την απορια και μαλλον απο Δευτερα θα αρχισω να ριχνω τηλεφωνα, ποσα χρονια ειναι τα Ιαπωνικα για να παρεις διπλωμα/διπλωματα? Εννοω ειναι σαν τα Αγγλικα ή σαν τα Γαλλικα που παιρνεις ενοτητες?

#24 jimele

jimele

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts

Posted 30 August 2009 - 15:57

ηθελα να ξεκινησω απο περσι αλλα θα το αφησω για τον επομενο χρονο λογω πανελληνιων
[URL="http://s1017.photobucket.com/albums/af298/Midgetdude3/?action=view¤t=JiraiyaSIG.jpg"][/URL]Posted ImagePosted Image

LEGENDS NEVER DIE
A Shinobi's life is not measured by how they have lived
but rather what they managed to accomplish before
their death.

#25 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 31 August 2009 - 21:30

Το KOUREAS FOREIGN LANGUAGE SCHOOL ξεχαστε το. Πηρα σημερα τηλεφωνο και δεν κανουν πλεον μαθηματα επειδη τα τλευταια χρονια ο αριθμος των μαθητων εχει μειωθει πολυ. Ειχαν 2 ή τρεις μαθητες. Αφηστε που μου εκαναν την καρδια περιβολι.

Οταν ρωτησα για το πως λειτουργουν τα διπλωματα, εκτος του οτι με κουφανε οταν μου ειπε οτι ξεκινας με το 4ο Ο.ο, το 2ο και το πρωτο ειναι τοσο δυσκολα που μονο 2 μαθητες τους τα εχουν παρει. Συμφωνα με τον κυριο ειναι σα να σπουδαζεις φιλολογια και θελει πολυ δουλεια. και δινεις και καθε Δεκεμβρη. Δηλαδη για το 4ο που ειναι το 1ο εχεις 2μιση μηνες? :OMG3:Τωρα τι? Και ηταν το μονο κοντινο μου.

Τελος παντων, σε παραπεμπουν στην παλια τους καθηγητρια που παραδιδει ιδιαιτερα πλεον και μου εδωσαν το τηλεφωνο της. Μου ειπε οτι τα μαθηματα ξεκινουν απο Οκτωβρη (οχι αυτη, ο τυπος απο το φροντιστηριο)

Αποφασεις αποφασεις...

#26 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 01 September 2009 - 00:24

Κούλαρε, δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα(τουλάχιστον έτσι πιστεύω). Όντως είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν πάρει το 2 kyu στη Ελλάδα, πόσο μάλλον το 1. Για το 1 θέλει 6 χρόνια. Γιατί όμως να το σκέφτεσαι αυτό και να απογοητευτείς; Καταρχάς λέγεται ότι ένας σημαντικός παράγοντας που έπαιξε ρόλο στο τόσο μικρό ποσοστό που παίρνει το 2 kyu είναι ότι υπάρχει μεγάλο χάσμα ανάμεσα στο 3 και στο 2. Από φέτος θα υπάρχει και 5ο πτυχίο, το νέο 3(κάπως έτσι θα το λένε) που θα είναι σε επίπεδο ανάμεσα στο 3 και στο 2,το οποίο πιστεύω πως θα είναι κάτι σαν αντίστοιχο του lower των Αγγλικών. Μια χαρά θα μπορείς να καταλάβεις την γλώσσα σ' αυτό το επίπεδο. Οπότε σε 3 χρόνια φτάνεις σε ικανοποιητικό για μένα επίπεδο. Τουλάχιστον εγώ αυτό σκέφτομαι. Ας πάρω το καινούργιο 3 ώστε να μπορώ να καταλαβαίνω χωρίς υπότιτλους ή να διαβάζω manga και μετά χωρίς να σκάω ιδιαίτερα αφού θα έχει επιτευχθεί ο στόχος μου, βλέπω τι θα κάνω.

Όσον αφορά αυτό που λες για τον Δεκέμβριο, για το 4 kyu πρέπει να ολοκληρώσεις 150 διδακτικές ώρες. Τον Οκτώβριο ξεκινάει το 1ο τετράμηνο και τον Φεβρουάριο το 2ο. Μεσα σε ένα τετράμηνο ολοκληρώνονται 50+ ώρες περίπου. Οπότε και να μπορούσες να δώσεις καλοκαίρι πάλι δεν θα είχες συμπληρώσει τις απαραίτητες ώρες. Εκτός αν έκανες υπερεντατικά ιδιαίτερα. Δηλαδή το χρονικό διάστημα Οκτώβριος-Μάιος δεν φτάνει για να καλυφτεί η ύλη. Συμπέρασμα: Για να δώσεις του χρόνου το Δεκέμβριο το 4 kyu θα πρέπει να ξεκινήσεις φέτος τον Οκτώβρη. Δεν προλαβαίνεις αλλιώς να βγάλεις την ύλη.

Edit
Ενημέρωσα το 1ο ποστ. Όποιος έχει υπόψιν του τίποτα άλλα φροντιστήρια ή ιδιαίτερα ας μου πει για να τα προσθέσω.

Edited by Nighteyes, 01 September 2009 - 00:32.

Posted Image

Posted Image


#27 shihou-chan

shihou-chan

    Anime Fan

  • Members
  • 142 posts

Posted 01 September 2009 - 01:20

Σταμάτησαν στο Κουρέας να κάνουν Ιαπωνικά?! Μάλιστα...ένα φροντηστήριο έξω λοιπόν...:canthelp:
Πραγματικά δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα όσο τα λένε. Απλά όσον αφορά τα επίπεδα 2και 1 θα μου επιτρέψεται να πώ, ότι ακόμα δεν ξέρουν και πώς να τα διδάξουν στην Ελλάδα....:smokingg:
Δεν είναι κάτι ακατόρθωτο αλλά θέλει πολύ δουλειά και σωστή καθοδήγηση και οργάνωση...
(ίσως να φταίει και το γεγονός ότι μέχρι πρότινος δεν συνέχιζαν και οι περισσότεροι μαθητές για αυτά τα πτυχία, είτε επειδή τα έβρισκαν μπαστούνια, είτε επειδή συνέχιζαν εκτός Ελλάδας...Φυσικά είναι και το χάσμα μεταξύ 3 και 2...όπως όμως πραναφέρθηκε
προσπαθούν να κάνουν κάτι για αυτό....)



#28 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 01 September 2009 - 23:25

@ Nighteyes Lol ετσι οπως μου τα λες μου ακουγονται πιο λογικα, Ειχα σχηματισει την εντυπωση οτι δινεις καθε Δεκεμβρη. Ευχαριστω για την διευκρινιση. Αν και μιλησα με μια αμερικανα που εχει το 4ο και 3ο και μου ειπε οτι οντως το 2 ειναι πολυ δυσκολο.


Τελος παντων, ισως τηλεφωνησω αυριο σε αυτη την καθηγητρια για να δω τι θα κανω.

#29 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 01 September 2009 - 23:50

@ Nighteyes Lol ετσι οπως μου τα λες μου ακουγονται πιο λογικα, Ειχα σχηματισει την εντυπωση οτι δινεις καθε Δεκεμβρη. Ευχαριστω για την διευκρινιση. Αν και μιλησα με μια αμερικανα που εχει το 4ο και 3ο και μου ειπε οτι οντως το 2 ειναι πολυ δυσκολο.


Τελος παντων, ισως τηλεφωνησω αυριο σε αυτη την καθηγητρια για να δω τι θα κανω.

Τώρα με μπέρδεψες.:nosey:Κάθε Δεκέμβρη δίνεις, δε είπα κάτι διαφορετικό. Αυτό που είπα είναι ότι και να μπορούσες να δώσεις και Ιούνιο για παράδειγμα, δεν θα προλάβαινες να βγάλεις την ύλη.

Posted Image

Posted Image


#30 aphroditechan

aphroditechan

    Anime Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 02 September 2009 - 11:35

Ενδιαφερομαι και εγω να ξεκινησω φετος μαθηματα ιαπωνικων και μπαινοντας στην σελιδα του καποδιστριακου ειδα οτι βγηκε ανακοινωση για την εναρξη μαθηματων ξενων γλωσσων,και ναι εχουν και ιαπωνικα:ureshii:
ξερετε τι παιζει ακριβως με τα μαθηματα αυτα?αξιζει να τα παρακολου8ησει κανεις η πρεπει να κανει ιδιατερα η να παει σε καποιο φροντιστηριο?