Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Cowboy Bebop


  • Please log in to reply
117 replies to this topic

Poll: poios einai o agapimenos sas xaraktiras (229 member(s) have cast votes)

poios einai o agapimenos sas xaraktiras

  1. Spike Spiegel (60 votes [49.18%] - View)

    Percentage of vote: 49.18%

  2. Jet Black (11 votes [9.02%] - View)

    Percentage of vote: 9.02%

  3. Vicious (3 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

  4. Faye Valentine (23 votes [18.85%] - View)

    Percentage of vote: 18.85%

  5. Ed(ward) (15 votes [12.30%] - View)

    Percentage of vote: 12.30%

  6. Ein (o skilos) (10 votes [8.20%] - View)

    Percentage of vote: 8.20%

Vote Guests cannot vote

#16 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 19 February 2007 - 01:27

Μόνο σε μένα φάνηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βαρετή αυτή η σειρά; :P

¶ντεξα 16 επεισόδια και τελικά το παράτησα. Οι χαρακτήρες πραγματικά με άφησαν αδιάφορο (εκτός από την Faye, την οποία και ψήφισα σε αυτό το poll για προφανείς λόγους) και το σενάριο... δεν υπήρχε. Από τις 16 ιστορίες που είδα εγώ μόνο σε 2 δε κόντεψα να κοιμηθώ (στην πρώτη και σε εκείνη με τον τύπο και την τυφλή αδερφή του). Κατά τ'άλλα zzzz.

Το OST το βρήκα εξαιρετικό, το σχέδιο και το animation μου άρεσαν αρκετά. Αλλά δε φτάνουν αυτά.

Το πιο υπερεκτιμημένο anime ever imho.

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ βαρέθηκα την ζωή μου με το Cowboy Bebop.

Εγώ βέβαια κατάφερα και το είδα μέχρι το τέλος. Και καλά προς το τέλος μας δείχνουν κάποια πράγματα περισσότερα και πάει να καλυτερέψει. Όσο για το τέλος αν και θεωρητικά είναι κάποια ολοκλήρωση του χαρακτήρα, εμένα μου φάνηκε αρκετά random.

Γιατί σε όλη την σειρά έβλεπα κάποιους χαρακτήρες όπου είχαν μεν σώμα, δηλαδή ένταξη δεν ήταν και μονοδιάστατοι, αλλά δεν είχαν ψυχή. Δηλαδή δεν ήταν και τόσο ανεπτυγμένοι ούτε είχαν κάποια πραγματικά προβλήματα που είχαν να λύσουν. Εμένα τουλάχιστον αυτήν την αίσθηση μου έδωσε η σειρά. Αυτό που είδα εγώ είναι κάποιοι χαρακτήρες που βαριούνται που ζούνε αλλά ταυτόχρονα έχουν και την "μαγκιά" ώστε να τα βγάζουν άνετα πέρα.

Να μην μιλήσω για το σχεδόν ανύπαρκτο σενάριο που κάποιοι για λόγο που δεν κατάλαβα το λένε και ανατρεπτικό. Αν υπάρχει κάποια ιστορία στην σειρά την βρίσκεις διάσπαρτη και γενικά την ψάχνεις με το τσιγκέλι.

Πραγματικά δεν κατάλαβα πως αυτή η σειρά θεωρείτε τόσο κορυφαία. Και με κάνει να απορώ: Μήπως εγώ δεν κατάλαβα κάτι; Μήπως δεν έπιασα τον σφυγμό της σειράς; Δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτό που υποθέτω ότι την έκανε αρεστή είναι το ιδιαίτερο style που έχει και σε συνδυασμό με το ομολογουμένως ωραίο soundtrack έδωσε την αίσθηση του ξεχωριστού. Με λίγα λόγια πιστεύω πως άρεσε η αισθητική του. Αν σου αρέσει του style του μπορεί να πωρωθείς, αν όχι όμως όπως συνέβη σε εμένα (που για να πω την αλήθεια περίμενα να είναι όντως κορυφαίο) μπορεί να το βαρεθείς μέχρι αηδίας.

#17 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 March 2007 - 02:53

Για μενα ισως και το καλυτερο anime!!!!!! Καταρχην εχει φοβερους χαρακτηρες, μεταμοντερνο σεναριο, απιστευτη μουσικη, πολυ διαφορετικη απο τα πιο πολλα anime και που ταιριάζει αψογα με την εικονα χωρις να ειναι ξεκρεμαστη, πολυ ρομαντισμό και old school δραση.

Επισης η ταινια ειναι φοβερη αλλα και τα OST ειναι απιστευτα!!! (τα εχω ολα!)

#18 Gatoulas

Gatoulas

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 16 March 2007 - 00:50

Kι εμενα αυτη ειναι μια απο τις αγαπημενες μου σειρες για ολους τους προαναφαρθεις λογους :respect:. Ας μην ξεχναμε οτι το Cowboy Bebop αποτελεσε επανασταση για τα anime της Ιαπωνικης τηλεορασης και δημιουργησε μια δικη του ξεχωριστη σχολη cyberpunk anime (παραδεχομαι οτι στον ιδιο τομεα μου αρεσε ιδιαιτερα - σε καμια περιπτωση οσο το Cowboy Bebop - και το υποτιμημενο αλλα διασκεδαστικο Outlaw Star :).

Παρολ'αυτα καθε αποψη ειναι σεβαστη, αν και γνωμη μου ειναι οποιος δεν εχει δει τη σειρα ολοκληρη να το κανει, μιας και τα περισσοτερα anime αποκτουν τη συνοχη τους προς το τελος (οταν αποκαλυπτονται οι εκπληξεις).

Oσο για τον ψηφο μου τον εδωσα στον Jet, αν και θεωρω ολους τους χαρακτηρες ιδιαιτερους και επιτυχημενους (ακομη και τον σκυλο ;)).

#19 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 16 March 2007 - 01:33

To Cowboy Bebop το θεωρείς cyberpunk......??
Δέν είναι ειρωνία...normal question.....:...
θα ήθελα να ακούσω και μια άλλη γνώμη....:calm:

Δέ νομίζω.....μιλώντας προσωπικά τουλάχιστον....Aπλά sci-fi......
Eίναι αρκετά διαφορετικά πράγματα.....:o

Ακόμη και αν το δεχτείς όμως , η απαρχή στα cyberpunk anime_
(αν το θέσεις ως genre)_θεωρώ πως έγινε με άλλους τίτλους.....
π.χ...Akira , GITS , Applesed(OVA) , Bubblegum Crisis , A.D Police.....:arrow:

Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#20 Gatoulas

Gatoulas

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 16 March 2007 - 14:59

Ναι, το Cowboy Bebop το θεωρω χαρακτηριστικο δειγμα cyberpunk, δηλαδη ενας μελλοντικος κοσμος με υψηλο τεχνολογικο επιπεδο και χαμηλο βιωτικο επιπεδο. Αν δεν κανω λαθος (πολυ πιθανο) ο ορος θεσπιστηκε απο τον Β. Βethke (ελπιζω να το εγραψα σωστα) και αναφερεται σε υποκατοιγορια του γενικου ορου "επιστημονικη φαντασια". Δεν ειμαι, βεβαια, και ειδικος, οποτε δεν εχω την πληρη σιγουρια γι'αυτα που γραφω : :whistling:.

Αnyway, μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα στο προηγουμενο ποστ: το Cowboy Bebop δεν το θεωρω πρωτο χρονικα ή καλυτερο cyberpunk/sci-fi anime που εχει υπαρξει. Ειναι ομως απο τα πρωτα (και ισως το καλυτερο κατα τη γνωμη μου) space-cowboy/future-western style cyberpunk anime.

Οι σειρες/ταινιες που πολυ σωστα αναφερεις ως cyberpunk anime εχουν εντελως διαφορετικο στυλ και φιλοσοφια (π.χ. το Ghost in the Shell ειναι καθαρο φουτουριστικο θριλερ με σαφεις επιρροες απο το Neuromancer και το Blade Runner). Μερικοι (μεσα σε αυτους κι ενας πολυ φιλος Ιταλος sci-fi reviewer) εντασουν anime οπως το GITS, Akira, Appleseed, κτλ σε μια υποκατοιγορια που ονομαζουν postcyberpunk, η οποια τεινει να εντρυφει πιο πολυ στις επιδρασεις (ψυχολογικες και κοινωνικες κυριως) της τεχνολογιας στον ανθρωπο (κατι τετοιο με λιγα λογια, αν εχω καταλαβει σωστα).

Sorry, για την ελλειπη εξηγηση στο προηγουμενο ποστ. Αν εχω γραψει λανθασμενες πληροφοριες, διορθωστε με :.

#21 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 17 March 2007 - 01:15

Ωραίο post.....:)

Λοιπόν......
Γενικά η κατηγοριοποίηση είναι ενδιαφέρον θέμα ,
αν και ελαφρώς αμφιλεγόμενο και λόγω πολλών αναφορών εκατέρωθεν , και επομένως
άκρως υποκειμενικό.....:

Το postcyberpunk είναι περίεργος όρος.....^
Καταρχήν έχουμε τα "έργα"_(όχι μόνο anime)_επιστημονικής φαντασίας.....
..(sci-fi)....απο εκεί και πέρα πηγαίνουμε και στα cyberpunk έργα .....
που καθορίζονται πρωτίστως απο την τεχνολογική ανάπτυξη και δευτερευόντως
απο το χαμηλό βιοτικό επίπεδο...(σε σύγκριση πάντα με την εξέλιξη)...
συνυφασμένα με την παρουσία και το ξετύλιγμα του σεναρίου σε ένα
φουτουριστικό περιβάλλον.....

Όσον αφορά τα postcyberpunk έργα αυτά δεν έχουν κάποια πολύ
ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τα ανωτέρω......
Δέν προσδιορίζουν τόσο τις επιδράσεις της τεχνολογίας στον άνθρωπο ,
όσο παρουσιάζουν περισσότερο συνεχώς τα ηθικά διλήμματα
΄κ ορισμένες φιλοσοφικές αναζητήσεις των ανθρώπων , τα
οποία βασίζονται στη συνύπαρξη ανθρώπων-μηχανών......
Γνώμη μου....με λίγα λόγια......:bleh:

Κυρίως ο όρος postcyberpunk άρχισε να χρησιμοποιείται σε οτιδήποτε
cyberpunk έχει ημερομηνία παραγωγής μετά το 1990......:calm:

Δεκτή απο μένα η αιτιολόγηση σου και σαφώς , αφού πρόκειται για
άκρως υποκειμενικό θέμα_(μιας και επιμέρους αναφορές μπορούν να
παρατεθούν και απο τις 2 πλευρές)_δεν μπορώ να διαφωνήσω με βάσιμα επιχειρήματα.......οπότε.......:)

Και όντως έχεις δίκιο στο ότι κάποια "έργα" που ανέφερα ενδέχεται να ανήκουν
περισσότερο σε postcyberpunk genre........:whistling:

Τhat's all 4 now.....
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#22 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 March 2007 - 13:07

Μου αρεσει το επιπεδο της κουβεντας. Με καλα επιχειρηματα και στοιχειοθετημενο λογο.

#23 Gatoulas

Gatoulas

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 17 March 2007 - 20:36

Oντως, ωραια συζητησουλα προεκυψε 8).

Ο eXXentriX εχει δικιο, παντως: σε πολλα θεματα υπαρχει εντονα το υποκειμενικο στοιχειο. Ειναι ομορφο να ακουγονται διαφορετικες αποψεις. Ετσι μαθαινουμε και καινουρια πραγματα. Αρκει να υπαρχει παντα φιλικη διαθεση. Μια παρεα (απο ψυχακιες :bleh: ;)) ειμαστε, αλλωστε.

Αnyway, eXXentriX, σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ανταποδιδω :thumbup:. Πολυ εμπεριστατωμενο το ποστ σου. Super! :clap:

#24 kawai_desu_ne

kawai_desu_ne

    Starting...

  • Members
  • 19 posts

Posted 17 March 2007 - 20:50

Γενικά για μένα το cowboy bepop δεν είχε απο τα καλύτερα σενάρια που μπορείς να βρείς σε ένα anime

Είναι το κλασικό : Ο πρωταγωνιστής γ@m31 και δέρνει και όλοι οι αλλοι είναι απλα για να υπάρχουν...Αυτο που θέλω να πώ πάντως είναι ότι η ταίνια στην ποιότητα animation ήχου και μουσικής ήταν απλα τέλεια!

#25 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 March 2007 - 22:28

Μια παρεα (απο ψυχακιες :bleh: ;)) ειμαστε, αλλωστε.



Αυτο ξαναπες το!

p.s. μην στειλει κανενας το ιδιο post γιατι θα ειναι και πολυ κρυος!:ill:

#26 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 18 March 2007 - 03:47

@ Gatoulas : Thanks m8....Cheers......:drinks:

Αρκει να υπαρχει παντα φιλικη διαθεση.


x2......:bleh:

Αν υποστηρίζονται οι απόψεις κιόλας....τότε μια χαρά.....

Γενικά για μένα το cowboy bepop δεν είχε απο τα καλύτερα σενάρια που μπορείς να βρείς σε ένα anime

Είναι το κλασικό : Ο πρωταγωνιστής γ@m31 και δέρνει και όλοι οι αλλοι είναι απλα για να υπάρχουν...Αυτο που θέλω να πώ πάντως είναι ότι η ταίνια στην ποιότητα animation ήχου και μουσικής ήταν απλα τέλεια!


Eντάξει....Δέν είναι τόσο απλοϊκό όσο το παρουσιάζεις...αλλά
παραμένει όχι και κάτι ιδιαίτερα εξεζητημένο....:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#27 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 October 2007 - 13:45

Λοιπον σαν true και forever fan Cowboy Bebop να πω οτι βγηκε απο [niizk] ολοκληρη η σειρα και αν κρινω απο το μεγεθος των επειδσοδιων πρεπει να ειναι πολυ κορυφαια!

Το torrent ειναι εδω αλλα θελει λογαριασμο στο boxtorrents

Eπισης υπαρχει και η εκδοση των KB που πρεπει να ειναι και αυτη παρα πολυ καλη. Tην εκδοση των ΚΒ θα την βρειτε εδω



Posted Image

#28 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 07 November 2007 - 19:56

Αυτο μαλιστα ειναι ANIME. Απο που να αρχισω και που να τελειωσω?
Η μουσικη παιζει κυριαρχο ρολο σε αυτο το anime. Καθε τιτλος του ανιμε
ειναι εμπνευσμενος απο διασημα album η τραγουδια e.g. Sympathy for the Devil.
Επισης η jazz δινει μια ευχαριστη μελαγχολικη διαθεση που δενει με την ψυχοσυνθεση των ηρωων. Ολοι εχουν ενα παρελθον που θελουν να το
ξεχασουν. Αυτο τους κανει και πιο ανθρωπινους.
Παρολα αυτα ο αγαπημενος μου ηρωας ειναι ο Spike ο οποιος αποτελει την επιτομη του cool τυπου.
Σαν επιλογο θα παραθεσω μια ατακα του:
Three things i hate most: kids, animals, and women with attitudes.
Why all three are aboard the Bebop?

Posted Image



#29 ilektra

ilektra

    nightmares in my sleep

  • Members
  • 19 posts

Posted 07 November 2007 - 20:11

μου αρεσε...σε ορισμενα σημεια ειναι αστεια!

#30 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 08 November 2007 - 01:34

OK, ο Spiegel είναι cool αλλά τελείως βαρεμένος και μου τη δίνει λίγο. Ενώ ο Jet Black είναι το μυαλό που τους κρατάει στην επιφάνεια, επισκευάζει το διαστημόπλοιο και έχει το γαμάτο μηχανικό χέρι. Είναι πολύ Blues Brother ο τυπάς. Faye Valentine uber-babe. Το CB δεν με χάλασε σαν anime, αλλά μεριές-μεριές ήταν πολύ χύμα. Επίσης άρχισε να φαίνεται στο τέλος ότι δεν ξέρανε πώς να το κλείσουν.

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com