Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Cowboy Bebop


  • Please log in to reply
117 replies to this topic

Poll: poios einai o agapimenos sas xaraktiras (229 member(s) have cast votes)

poios einai o agapimenos sas xaraktiras

  1. Spike Spiegel (60 votes [49.18%] - View)

    Percentage of vote: 49.18%

  2. Jet Black (11 votes [9.02%] - View)

    Percentage of vote: 9.02%

  3. Vicious (3 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

  4. Faye Valentine (23 votes [18.85%] - View)

    Percentage of vote: 18.85%

  5. Ed(ward) (15 votes [12.30%] - View)

    Percentage of vote: 12.30%

  6. Ein (o skilos) (10 votes [8.20%] - View)

    Percentage of vote: 8.20%

Vote Guests cannot vote

#31 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 09 November 2007 - 21:47

Ρε, spike 4 life! Και γενικά οι χαρακτήρες στο cowboy bebop ήταν όλοι ένας και ένας, δυσκολεύτικα να διαλέξω τον αγαπημένο μου χαρακτήρα....
Όλοι είχαν πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες και στο σύνολο τους, εκείνο το crew ήταν το πιο cool, με κορυφαία old school μαγκιά.... cowboy bebop rules!

#32 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 09 November 2007 - 22:06

Ed εννοείται. Το γέλιο που έριξα με το αγοροκόριτσο λάστιχο είναι απερίγραπτο. Δίνει άλλο χρώμα στο ανιμε. :D
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#33 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 07 April 2008 - 18:53

Ωραίο anime δε λέω. Overrated βέβαια, ακούω μόνο τα καλύτερα ως επί τω πλείστων. Είχε αρκετά ωραία στοιχεία δε λέω.
1) Η μουσική, το περιβάλλον και οι χαρακτήρες έδεναν αρμονικά μεταξύ τους. (Άσχετο αν εγώ δε μπόρεσα να μπω τόσο στον κόσμο τους).
2) Κάθε χαρακτήρας είχε τουλάχιστον 3 επισόδεια αφιερωμένα σε αυτόν που ανέπτυξαν τους χαρακτήρες τους, έδειχναν πληροφορίες για το παρελθόν τους και γενικώς για αυτούς.
3) Το τέλος. Τα τελευταία 2 επισόδεια περίμενα να είναι καλά, και ήταν και με το παραπάνω.

Άλλα στοιχεία που δε μου άρεσαν.
1) Η μουσική. Αντικειμενικά ταίριαζε και ήταν καλή για το είδος της υποθέτω, αλλά δε μου αρέσει αυτό το style γενικώς. Το opening το είδα μόνο μια φορά.
2) Άφησε αναπάντητα ερωτήματα στο τέλος.
3) Περίμενα/ήθελα λίγο πιο αναλυτικά πληροφορίες για τους χαρακτήρες, μερικά στοιχεία για αυτούς εμφανίζονταν για ένα επισόδειο και that was it.

Overall δυσκολεύομαι να το βαθμολογήσω, είμαι και επηρεασμένος από το τρομερό τέλος. Αλλά κάπου στη μέση θυμάμαι ότι είχα βαρεθεί λίγο.

Αγαπημένος χαρακτήρας μάλλον Spike γιατί μου θυμίζει τον Dante από το Devil May Cry anime. Απένταρος, χαλαρός, αναίσθητος εξωτερικά, αποφασισμένος όταν πρέπει και αρκετές άλλες ομοιότητες.

Posted Image


#34 aiswpos

aiswpos

    Starting...

  • Members
  • 25 posts

Posted 07 April 2008 - 19:23

το avatar μου νομιζω προδιδει τι ψηφισα:orly: απο τις καλυτερες σειρες , classic :kill4u:

#35 geom_

geom_

    Starting...

  • Members
  • 25 posts

Posted 08 April 2008 - 03:09

Αν μπορώ να πω και γώ την ταπεινή μου άποψη,το βρήκα κορυφαίο.Η μουσική ήταν πραγματικά το κάτι άλλο.Η καλύτερη που έχω ακούσει σε ανιμε (συνολικά και όχι συγκεκριμενο κομμάτι, όπως το ending theme του Last exile πχ το οποιο το αναφέρω αν και off topic απλά γιατι ήταν εκπληκτικό).
Οι χαρακτήρες είναι τέλεια ανεπτυγμένοι και το animation εξίσου καλό.
Αν θα προτιμούσα κάτι να ήταν διαφορετικό αυτό θα ήταν τα επεισόδια να έχουν ενιαία πλοκή και να μην είναι αυτοτελή(έστω τα περισσότερα).
Αλλά τι να κάνουμε κανείς δεν είναι τέλειος...

ps και για την ψηφοφορια είμαι και γω δειλά υπερ του Spike,τι να κάνουμε είναι ο ορισμός του cool, o αντι - Shinji των ανιμέ,γίνεται να μην τον ψηφίσεις;

#36 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 08 April 2008 - 19:51

Είναι το anime της ατάκας

Women,children,animals the 3 thing i hate the most are now on my ship..

#37 stean_202

stean_202

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 08 April 2008 - 19:59

Ίσως η αγαπημένη μου σειρά evah (fanboy detected :P). Αγαπημένος char με μικρή διαφορά απο τους υπόλοιπους ο Spike.

#38 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 08 April 2008 - 20:28

Xαλαρα Spike.
Posted Image

#39 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 12 April 2008 - 15:47

στην αρχη ελεγα να βαλω τον Ein(ton skilo)
για το γαμωτο αλλα τελικα....να λεμε την αληθεια
spike
Posted Image

#40 stean_202

stean_202

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 12 April 2008 - 21:22

Όλα τα λεφτά η σκηνή που ο Ein τρώει τα μανιτάρια....:P

#41 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 13 April 2008 - 02:09

Όλα τα λεφτά η σκηνή που ο Ein τρώει τα μανιτάρια....:P


ολα τα λεφτα αυτο το επεισοδιο
θες να πεις.....
Posted Image

#42 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 15 April 2008 - 20:20

Εγω μολις τελειωσα τη σειρα, τι να πω.... μεχρι το επεισοδιο 24 μου φανηκε πολυ βαρετο. Σε μερικα επεισοδια κοντεψα να κοιμιθω κι ολας. Αμα δεν υπηρχαν τα 2 τελευταια να σωσουν λιγο τη σειρα δεν θα μου αρεσε καθολου....

#43 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 May 2008 - 22:27

Εγω μολις τελειωσα τη σειρα, τι να πω.... μεχρι το επεισοδιο 24 μου φανηκε πολυ βαρετο. Σε μερικα επεισοδια κοντεψα να κοιμιθω κι ολας. Αμα δεν υπηρχαν τα 2 τελευταια να σωσουν λιγο τη σειρα δεν θα μου αρεσε καθολου....


Νταξ το ψιλοέκαψες. Εκτός κι αν το έβλεπες χωρίς ήχο οπότε καταλαβαίνω. :P
Εγώ προσωπικά το soundtrack του αρκούσε για να με κρατήσει σε όλη την διάρκεια των επεισοδίων. (η ένταση/volume σε τρελά επίπεδα εννοείται αλλιώς δεν έχει αξία) Στο κάτω κάτω όλα τα επεισόδια είχαν διαφορετικό στυλ οπότε αυτό ήταν αρκετό για να κρατήσει κάποιον άσχετα γούστου.

Μια light σειρά που ούτε κούραζε, είχε ενδιαφέρον χαρακτήρες με καλούτσικο character development, που δεν είχε και ιδιαίτερη ανάγκη ένα main scenario για να δείξει τα δόντια της. Άλλωστε είχαν απίστευτο στυλ οι χαρακτήρες.
Τεσπά τι να πω γούστα είναι αυτά, αλλά κρίμα να θάβεις μια τόσο κλασική σειρά και να μην εκτιμάς καν τα ατού της. ^^

Edited by Radagast, 30 May 2008 - 19:58.


#44 Harlock_24

Harlock_24

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 30 May 2008 - 19:24

Δεν μπορεσα να καταλαβω τι σας αρεσε απο αφτο το ανιμε.
Ηθελα εδω και πολυ καιρο να το κραξω αλλα δεν το ειχα δει ολο και λεω κατσε να το τελιωσεις για να εχει ολοκληρομενη αποψη.
Τελικα το σιμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι τα 2 τελεφταια επισοδια ειναι τοσο καλα που μας εκαναν και ξεχασατε το κατα τα αλλα πολυ μετρια εως ασχιμα επισοδια.
Παρολα αυτα αντετα faye.

#45 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 May 2008 - 19:51

Δεν μπορεσα να καταλαβω τι σας αρεσε απο αφτο το ανιμε.

Το στυλ. Αυτό το anime είναι η επιτομή του στυλ. Εαν όχι και πολλά παραπάνω (ειδικά το αντισυμβατικό storytelling).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||