Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Σε τί γλώσσα θέλετε να ακούτε τα anime;


  • Please log in to reply
415 replies to this topic

Poll: ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΗ (563 member(s) have cast votes)

ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΗ

  1. Άλλο (7 votes [1.45%] - View)

    Percentage of vote: 1.45%

  2. Japanese (430 votes [89.03%] - View)

    Percentage of vote: 89.03%

  3. Greek (25 votes [5.18%] - View)

    Percentage of vote: 5.18%

  4. English (21 votes [4.35%] - View)

    Percentage of vote: 4.35%

Vote Guests cannot vote

#376 fwto

fwto

    Anime Newbie

  • Members
  • 61 posts

Posted 11 October 2011 - 16:03

ok εννοείται στα γιαπωνέζικα, αλλά γενικά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα να δω ένα ανιμε στα αγγλικά. Συνήθως όταν τελειώνω ένα ανιμε, βλέπω κάποια επεισόδια του στα αγγλικά, για να πάρω μια γεύση. Για παράδειγμα, η μεταγλώττιση τ ου full metal alchemist brotherhood μου άρεσε πολυ, θα το ξαναβλεπα ευχαριστα στα αγγλικα

Οσο για τα ελληνικα, ουδεν σχολιον, εκει περισσοτερο με ενοχλει οτι υπαρχουν 4-5 φωνές για 14873 χαρακτηρες, βλεπε pokemon, one piece
Spoiler:
Μέγιστο επιτρεπτό ύψος υπογραφής: 250 pixels

The .aNiMe//GR Team

#377 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 12 October 2011 - 12:56

Ουυυ καλα που να δεις sonic x.Το πιστευω οτι ολους τους χαρακτηρες τους εκανε ΕΝΑΣ ηθοποιος!

sc5bab.jpg


#378 minasuki

minasuki

    xxxHolic

  • Members
  • 105 posts

Posted 14 October 2011 - 23:31

Japanese βεβαια!

#379 papous

papous

    Sky Ojii-san

  • Members
  • 472 posts

Posted 21 October 2011 - 03:13

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΑ ΑΝΙΜΕ?
ΕΓΩ ΣΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΙ ΦΩΝΕΣ. 8)


Τα ειπε ολα ο Zabimaru το 2006.

Posted Image


#380 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 21 October 2011 - 06:20

Ιαπωνικά φυσικά. Εκτός ότι είναι καλύτερο να τα βλέπεις στην γλώσσα που έχουν γίνει, ακούγονται πιο ευχάριστα απο τα αγγλικά. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να τα ακούσω στα αγγλικά κάτι μου φαίνεται λάθος. :P
Posted Image

#381 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 11 November 2011 - 19:34

Προτιμώ τα Ιαπωνικά. Σπανιότατα ελληνικα (γιατί έχουν γίνει και μερικές καταπληκτικές μεταγλωτήσεις, αλλά δυστυχώς αποτελούν την εξαίρεση) και ισως αγγλικά, άμα έχει γίνει καλή μεταγλώτηση. Θα ψηφίσω πω τα Ιαπωνικά, γιατί μου αρέσουν πολύ σαν γλώσσα, αλλά κυρίως γιατί στα Ιαπωνικά είναι το official skript και δεν έχουν γίνει αλλαγές ή αλλοιώσεις στους διαλόγους και στο σενάριο.
Βέβαια, δεν θα πω όχι σε μια καλή Ελληνική ή Αγγλική ή Γερμανική ή οποιαδήποτε χώρας μεταγλώτηση, αρκεί να είναι καλοδουλεμένη.

Επίσης, αυτό που θα προτιμήσω, θα είναι το να μην έχουν μεσολαβήσει άλλες γλώσσες και να έχει γίνει μετάφραση από αυτές. Π.χ. Ιαπωνικά> Ιταλικά (Ισπανικά δεν θυμάμαι τι είναι)>Ελληνικά, όπως το Πίτσι Πίτσι Πιτς, καλή ώρα, γιατί όσο και να χει, χάνονται μερικά κομμάτια, από γλώσσα σε γλώσσα ή δεν μεταφράζονται ακριβώς, οπότε χάνεται κάποια αξία του.

Edited by Keito, 02 July 2012 - 12:01.


#382 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 November 2011 - 13:40

ειπα να δω λιγο στο Σταρ αυτο το πιτσι πιτσι ή πως λεγεται τελος παντων.

Ενταξει απο θεματολογια δεν ειναι του γουστου μου, αλλα οσον αφορα την παρουσιαση (μαλλον απο τα Ισπανικα) ειναι αρκετα ποιοτικη

δειτε και συνεντευξη της Βασιας Ζαχαροπουλου

[media]http://www.youtube.com/watch?v=jTsv26lln8k[/media]

#383 Nicky

Nicky

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 14 November 2011 - 12:55

Εννοειται ιαπωνικα!Πρωτον, επειδη ξενερωνω αφανταστα οταν μιλανε αγγλικα (ειδικα οταν μιλανε οι αντρες δεν μου φαινεται πολυ ανδρικο)και δευτερον γιατι δεν πιανεις το συναισθημα... Αν και μου ειναι πιο ευκολο να το ακουω στα αγγλικα απο οτι να το διαβαζω... Αλλα και παλι.. Ιαπωνικα!!!!χαχαχαχα :)

#384 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 15 November 2011 - 10:14

ΙΑπωνικά με υπότιτλους.....

#385 dark_raider

dark_raider

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 06 March 2012 - 22:47

Ιαπωνικά. Όπως και να το κάνουμε, άμα θες την original εμπειρία το βλέπεις στη γλώσσα για την οποία πρωτοφτιάχτηκε. Νομίζω πως οι αγγλικές μεταγλωττίσεις ποτέ δεν θα μπορέσουν να εισχωρήσουν στο βάθος που μπαίνουν οι Ιαπωνικές αποδόσεις των διαλόγων.

#386 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 06 March 2012 - 22:49

JAPAN FTW!!!! Σε καμια περιπτωση ελληνικα και ισως αγγλικα, αλλα πιστευω πως τα Ιαπωνικα ειναι πιο αυθεντικα! Βλεπεις ανιμε: το βλεπεις ΙΑΠΩΝΙΚΑ!!! :mador2:

ΕΝΟUGH SAID :8)::hero:

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#387 dark_raider

dark_raider

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 09 March 2012 - 22:18

Άνιμε στα ελληνικά; Τουλάχιστον τρομακτικό.

#388 boom100060

boom100060

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 13 March 2012 - 10:45

Δεν ειναι θέμα γλώσσας. Είναι θέμα αυθέντικότητας. Στα ιαπωνικά βγήκε; Ε τοτε στα Ιαπωνικά θα το δω.

#389 Turin77

Turin77

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 15 March 2012 - 03:19

Εννοείτε Ιαπωνικά με υπότιτλους, κλασικά πράματα...

Posted Image


#390 MangekyouSharingan97

MangekyouSharingan97

    *Cyborg*

  • Members
  • 52 posts
  • LocationZografou

Posted 17 March 2012 - 01:01

Japanese για εμένα .
"I am lightning . The rain transformed ."