Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Monster vs Death Note


  • Please log in to reply
89 replies to this topic

Poll: Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί; (81 member(s) have cast votes)

Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί;

  1. Monster, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (20 votes [24.69%])

    Percentage of vote: 24.69%

  2. Death Note, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (18 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  3. Monster, νικάει στα σημεία το Death Note (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  4. Death Note, νικάει στα σημεία το Monster (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  5. Είναι στο σύνολο τους ισάξια σαν σειρές. (3 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ τους, το poll είναι άκυρο. (30 votes [37.04%])

    Percentage of vote: 37.04%

Vote Guests cannot vote

#61 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 16 March 2009 - 19:00

Σωστό, αυτό αλλά πώς μπορεί κάποιος να δώσει υψηλή βαθμολογία και κατά συνέπεια να προτείνει σε κάποιον μία σειρά που δεν του άρεσε ιδιαίτερα ?


Γι' αυτό είναι δύσκολο να είσαι κριτικός.:congrats:
Απλά πρέπει να υπάρχει κάποια αυτοσυγκράτηση στον ενθουσιασμό κάποιου όταν κάνει reviews. Όπως επίσης και στο να αποδέχεται τα όποια καλά έχει ακόμα και κάτι που δεν του άρεσε πολύ(πχ. κακό story, αλλά καλό σχέδιο κτλ Οπότε βαθμολογεί χωριστά την κάθε παράμετρο.).Όσο μπορεί έτσι; Άνθρωποι είμαστε.

Από την άλλη βέβαια δεν είμαι κριτικός.:congrats:

Posted Image

Posted Image


#62 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 16 March 2009 - 19:07

Ναι βέβαια, όταν αντικειμενικά έβαλα στο Ντράγκομπολ μέσο όρο 5,5 πέσανε να με φάνε. Γιατί δε νοιάζονταν για τα μέτρια γραφικά, τα σπαστικά γκαρίσματα, το επαναλαμβανόμενο σενάριο με τα άσχετα πάουερ-απ, το ότι δεν υπάρχει λόγος να δεις ξανά τα μισά επεισόδια και άλλα πολλά. Γιατί το enjoyment μόνο τους ενδιέφερε.

Εγώ έχω άλλη χρυσή τομή. Αν η πλοκή είναι ισάξια της διάρκειας. Άξιζε ο τάδε τίτλος τόσα επεισόδια, ή απλά μας πρήζανε τα ούμπαλα χωρίς να συμβαίνει τίποτα; Και με αυτό το απλό κριτήριο, ο ωφέλιμος χρόνος του Death Note μου φάνηκε μεγαλύτερος του Monster. Εβδομηντα-τόσα επεισόδια δε τα άξιζε η σειρά. Ούτε τα 39 το άλλο αλλά σίγουρα δε μπορούσε να γίνει Kai με πολλά λιγότερα.

#63 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 March 2009 - 19:20

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί πολλές φορές, αλλά μία παραπάνω δεν θα βλάψει κανέναν.

Το να ψάχνετε το "αντικειμενικά καλό" στα anime (και γενικά στις τέχνες), είναι, απλά, ξερά, μάταιο. One man's meat is another man's poison. Αυτό ισχύει παντού και πάντα, δεν θέλει και πολλή πείρα για να το διαπιστώσετε μόνοι σας. Δεχτείτε αυτό το αξίωμα και κάντε την ζωή σας (και την ζωή των γύρω σας) πολύ πιο εύκολη και ευχάριστη.

Το αυτό ισχύει και για τις "αντικειμενικές βαθμολογίες". Μύθος. Όσο και να προσπαθείτε να ξεφύγετε από τον εαυτό σας, οι βαθμολογίες είναι πάντα επηρρεασμένες από τις εντυπώσεις που σας άφησε το εκάστοτε anime. Μην κηνυγάτε την αντικειμενικότητα. Πρώτον, είναι χίμαιρα. Δεύτερον, κανείς δεν θα σας κατηγορήσει για υποκειμενικότητα. Όλοι είναι υποκειμενικοί.

Προσωπικά, προτιμώ το Monster από το Death Note, αλλά δεν θα κάτσω να "αποδείξω" γιατί είναι καλύτερο. Δεν γίνεται να το αποδείξω άλλωστε. Είναι θέμα προτιμήσεων.

Δείτε το λοιπόν αυτό το poll σαν ένα απλό popularity poll, και μην κάνετε τη ζωή σας δύσκολη χωρίς λόγο.

Ξανά-ΥΓ.:

Σωστό, αυτό αλλά πώς μπορεί κάποιος να δώσει υψηλή βαθμολογία και κατά συνέπεια να προτείνει σε κάποιον μία σειρά που δεν του άρεσε ιδιαίτερα ?

Γι' αυτό είναι δύσκολο να είσαι κριτικός.:congrats:

Όχι... γι' αυτό όλοι οι κριτικοί (λογοτεχνίας, κινηματογράφου, μουσικής κτλ) είναι άχρηστοι.

Το πιο θλιβερό είναι ότι μερικοί πληρώνονται κιόλας.

Edited by Kenny, 16 March 2009 - 19:26.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#64 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 March 2009 - 21:52

Εδώ διαφωνώ γιατί υπαρχουν shonen που είναι καλύτερα από πάρα πολλά seinen(δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη σύγκριση monster-deathnote).


Νομίζω με παρεξήγησες. Δεν είπα ότι γενικά τα shonen είναι πάντα κατώτερα από τα Seinen. Αλίμονο....Ήθελα να πω ότι είναι άδικο να κρίνουμε ένα anime με διαφορετικούς όρους και κριτήρια από αυτά τα οποία δημιουργήθηκε να εκπληρώσει. Στο παράδειγμα που έδωσα μίλαγα μόνο για την περίπτωση του Death Note αν το κρίνουμε με όρους seinen (παράλειψή μου ενδεχομένως να μιλήσω μόνο γι αυτό). Για να σου δώσω και την άλλη πλευρά αν κάποιος κρίνει το Monster (ή οποιοδήποτε άλλο seinen) με όρους shonen πιθανότατα να βρεί πράγματα που δεν του κολλάνε. Να το βρεί αργό, ακατανόητο και πολύ πολύ ψυχοπλακωτικό.

Έχοντας αυτό ως δεδομένο το να προσπαθεί κανείς να κρίνει απευθείας σε ποιά σημεία το Monster υπερτερεί/υπολείπεται του Death Note είναι σαν να προσπαθεί να συγκρίνει πορτοκάλια με καρπούζια. Αν θέλει κάποιος να πει ακριβέστερα ότι ένα anime είναι καλύτερο ή χειρότερο από ένα άλλο πρέπει πάντα να λαμβάνει υπόψην και το target group στο οποίο απευθύνεται. Αν πχ (τυχαία νούμερα) το Monster πιάσει 80/100 σαν seinen και το DN 75/100 σαν Shonen τότε μόνο μπορεί κάποιος να πει ότι ναι προτιμώ το Monster και να είναι δίκαιος (εννοείται ότι πάντα υποκειμενική είναι η άποψή του καθενός, αλλά τουλάχιστον εφόσον θέλουμε να συγκρίνουμε κάτι να μην καταδικάζουμε εξαρχής την σύγκριση ως άδικη).

#65 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 18 March 2009 - 21:17

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί πολλές φορές, αλλά μία παραπάνω δεν θα βλάψει κανέναν.

Το να ψάχνετε το "αντικειμενικά καλό" στα anime (και γενικά στις τέχνες), είναι, απλά, ξερά, μάταιο.

Spoiler: Off-topic


#66 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 18 March 2009 - 21:24

Αν είναι να σκεφτείτε 3 σειρές σαν το Monster, ποιές θα ήταν χωρίς να πάει το μυαλό σας στο Death Note;
Και το ανάποδο, 3 σειρές σαν το Death Note, ποιές θα ήταν χωρίς να πάει το μυαλό σας στο Monster;

Κάπως δύσκολο, δε νομίζετε; Να που ξεκινάει αυτή η συσχέτιση.

#67 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 March 2009 - 04:05

a little offtopic :
Spoiler:


Ontopic : (και απαντώντας και σε Rorico)
Αν σε κάποιον άρεσε το monster, πολύ δύσκολα θα έβρισκα κάτι παρόμοιο να προτείνω καθώς το θεωρώ μοναδικό στο είδος του (ίσως κάνα logh που ακόμη δεν αξιώθηκα να δω λόγω χρόνου), άλλωστε πόσο συχνά βλέπετε anime ρεαλιστικό χωρίς supernatural στοιχεία να έχει τόσο καλά δομημένο story και chars? Σχεδόν ποτέ προσωπικά. Ίσως να πρότεινα καμιά fantasy σειρά με καλά δομημένα stories και chars αλλά όχι fast pace, σαν 12kingdoms/seirei no moribito π.χ. και κάποια άλλα. Αλλά και πάλι άλλο fantasy άλλο σημερινή εποχή σαν setting...

Τώρα σε όποιον άρεσε το death note είναι εύκολο να προτείνεις αντίστοιχες σειρές καθώς έχεις τον παράγοντα αγωνία/suspense σε μεγάλο επίπεδο και σε όποιον αρέσει αυτό, δύσκολο να μην αρέσουν αντίστοιχα thriller series. (π.χ. Kaiji και πολλά άλλα που δεν χρειάζεται να πω)

Edited by Radagast, 19 March 2009 - 16:39.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#68 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 19 March 2009 - 09:46

Δε κατάλαβα, δεν είχε το Monster σασπένς να το περιλάβω κι αυτό στις επιλογές; Και επιμένω ότι ο Γιόχαν μου έκανε το Monster supernatural. Και μη μου πείτε ότι δεν τον είχανε όλοι για υπεράνθρωπο ή ότι δεν ήταν με αυτά που έκανε. Ή ότι υπήρχε επιστημονική εξήγηση για ότι έκανε.

#69 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 March 2009 - 11:47

Spoiler:
Όσο για το τι θα πρότεινα σε κάποιον που είδε Monster... να διαβάσει το 20th Century Boys φυσικά. Μόνο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#70 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 19 March 2009 - 13:40

Spoiler: Off-topic, προς Kenny


#71 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 19 March 2009 - 15:14

Αν είναι να σκεφτείτε 3 σειρές σαν το Monster, ποιές θα ήταν χωρίς να πάει το μυαλό σας στο Death Note;
Και το ανάποδο, 3 σειρές σαν το Death Note, ποιές θα ήταν χωρίς να πάει το μυαλό σας στο Monster;

Κάπως δύσκολο, δε νομίζετε; Να που ξεκινάει αυτή η συσχέτιση.

Στο δικό μου το μυαλό πάντως δεν θα υπήρχε καμία τέτοια συσχέτιση αν δεν το είχα διαβάσει να το λένε αλλού κι εδώ. Την άποψη μου την έχω ξαναπεί. Γιατί όμως θα έπρεπε σώνει και καλά να βρούμε ομοιότητες ανάμεσα στο Monster και κάτι άλλο ή Death note και κάτι άλλο; Όσον αφορά τα recommendations, εξαρτάται από το τι ψάχνει να δει ο καθένας. Όταν κάποιος είναι ενθουσιασμένος με το Death note, συνεπώς θέλει να δει κάτι με πολύ σασπένς, δεν θα του πρότεινα με τίποτα το Monster. Πόσοι το είδατε καπάκι μετά το Death note; Εγώ το είδα και πιστεύω ότι θα μου άρεσε πολύ περισσότερο αν το είχα δει χωρίς να έχω ακούσει για ομοιότητες με το Death note. Το Death note έχει τόση ομοιότητα με το Monster, όση έχει με το Bleach ή το Soul eater λόγω shinigami. Αυτό το τελευταίο δεν το λέω ειρωνικά, έτσι νιώθω.

Spoiler: Off topic

Posted Image

Posted Image


#72 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 March 2009 - 16:49

Δε κατάλαβα, δεν είχε το Monster σασπένς να το περιλάβω κι αυτό στις επιλογές; Και επιμένω ότι ο Γιόχαν μου έκανε το Monster supernatural. Και μη μου πείτε ότι δεν τον είχανε όλοι για υπεράνθρωπο ή ότι δεν ήταν με αυτά που έκανε. Ή ότι υπήρχε επιστημονική εξήγηση για ότι έκανε.


Spoiler:


Προφανώς καμία σχέση το fast suspense thriller series σαν death note/kaiji/gantz π.χ. (βάλε και code geass αν θες κι ας μην το πάω σαν anime), με film-noir/mystery με normal pace σαν το Monster. Άλλο το ένα άλλο το άλλο και ο ίδιος διαχωρισμός θα γινόταν άνετα και σε live-action films. Άλλο το ντετεκτίβικο film noir που βασίζεται καθαρά στην ατμόσφαιρα, τις σκιές, το angle της κάμερας και το μυστήριο, εκτός απ'το σενάριο, και άλλο ένα action-thriller series που τρέχει σαν τρελό για να κερδίζει εντυπώσεις άσχετα απ'το αν έχει καλή πλοκή και ανατροπές. (ναι το ξέρω πως το death note δεν το λες και action, αλλά από άποψη suspense-thriller θα μπορούσε κάλλιστα να είναι). Γι'αυτό και το poll γενικά δεν μου κάνει τόσο αίσθηση και γενικώς η σύγκριση κι ας μου άρεσαν και τα δυο αυτά anime πολύ για διαφορετικούς λόγους.

PS1 : Kenny ούτε εγώ θα το συνεχίσω άλλωστε ότι είχα να πω το είπα περί αντικειμικότητας και με κάλυψαν από πάνω τόσο o Gaisaric όσο και η Nighteyes.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#73 nataliaboci

nataliaboci

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 16 March 2010 - 19:45

[quote name='Yunancy']Εγω διαλεγω Death note...μου αρεσουν και ποιο πολλυ οι χαρακτηρεσ σε αυτοPosted Image[/QUOTE

συμφωνω:blush2:

#74 ΝίΝα

ΝίΝα

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 08 July 2010 - 11:44

Γεια σας!!! Ειμαι καινουρια εδω.. Σημερα είδα το τελευταιο επισοδειο του Monster ειναι το δευτερο anime που παρακολουθω.. Καλο μου φανηκε.. αλλα ''πολυ αργο'' και το τελος απογοητευτικό... :sigh2: Δυστυχως το πρωτο anime που ειδα ήταν το Death Note γιατι μου ειχε κατσικωθει (και οχι αδίκως οπως αποδειχτηκε) πηγα κατ ευθειαν στο κορυφαιο..ελπιζω να υπαρχει καποιο αλλο αντιστοιχο.. :if:

#75 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 July 2010 - 11:47

Όχι πραγματικά πιστεύω δεν υπάρχει άλλο σαν το death note, όντως είδες το καλύτερο, ότι και αν δεις από δω και πέρα θα είναι λίγο, ελάχιστο, μηδαμινό...Δεν αξίζει να δεις άλλα anime κατεμέ...:despair:

xbJ3b2w.jpeg