Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Monster vs Death Note


  • Please log in to reply
89 replies to this topic

Poll: Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί; (81 member(s) have cast votes)

Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί;

  1. Monster, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (20 votes [24.69%])

    Percentage of vote: 24.69%

  2. Death Note, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (18 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  3. Monster, νικάει στα σημεία το Death Note (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  4. Death Note, νικάει στα σημεία το Monster (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  5. Είναι στο σύνολο τους ισάξια σαν σειρές. (3 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ τους, το poll είναι άκυρο. (30 votes [37.04%])

    Percentage of vote: 37.04%

Vote Guests cannot vote

#76 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 08 July 2010 - 11:51

έχεις δίκιο, το death note είναι από τα διαμάντια που πρέπει να βλέπονται μόνο αφού έχεις δει κάποια λιγότερο καλά όπως το monster/nge/etc γιατί απλά μετά δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τίποτα! το είχε πάθει και ο αδερφός μου οπότε "σε νιώθω", true story
τώρα απλά μπορείς να ελπίζεις μπας και από σπόντα βρεις κάτι ανάλογο αν και δεν νομίζω, εγώ μετά από αυτό παράτησα τα ανιμέ και μόνο μάνγκα

γκουντ λακ στην αναζήτησή σου!!

Posted Image


#77 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 08 July 2010 - 14:01

Koiτα Νινα, εμενα μ αρεσε το monster και σιγουρα εχει ιδιαιτερη θεση στα αγαπημενα μου, αλλα σε καταλαβαινω απολυτα για αυτο που λες για το DN αφου πριν 3μισι χρονια το επαθα και εγω. Οποιο ανιμέ και αν επιανα, κανενα δεν μ αρεσε πλεον, τιποτα δεν μου δημιουργουσε τα feelings του DN. Noμιζα οτι οκ, τωρα θα αρχισω να τα βαριεμαι υστερα απο την Eπικουρα το Death Note.
Ωσπου μια μερα λεω ας δω αυτο το Code Geass που εχει ωραιο σχεδιο και μετα τα αφηνω τα ανιμε στην ακρη.
Απο τοτε ειδα το φως το αληθινο και σιγουρα το καλυτερο ανιμε , ever. Πλεον δε ψαχνω κατι να του μοιαζει γιατι απλα δεν γινεται. Αμα θελω κατι τοσο wow, απλα το ξαναβλεπω. 5 rewatch εχω κανει μεχρι τωρα..

Edited by Strange Loop, 08 July 2010 - 14:15.


#78 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 08 July 2010 - 14:38

Όχι πραγματικά πιστεύω δεν υπάρχει άλλο σαν το death note, όντως είδες το καλύτερο, ότι και αν δεις από δω και πέρα θα είναι λίγο, ελάχιστο, μηδαμινό...Δεν αξίζει να δεις άλλα anime κατεμέ...:despair:


έχεις δίκιο, το death note είναι από τα διαμάντια που πρέπει να βλέπονται μόνο αφού έχεις δει κάποια λιγότερο καλά όπως το monster/nge/etc γιατί απλά μετά δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τίποτα! το είχε πάθει και ο αδερφός μου οπότε "σε νιώθω", true story
τώρα απλά μπορείς να ελπίζεις μπας και από σπόντα βρεις κάτι ανάλογο αν και δεν νομίζω, εγώ μετά από αυτό παράτησα τα ανιμέ και μόνο μάνγκα

γκουντ λακ στην αναζήτησή σου!!


Γιατί έχω την εντύπωση πως την ειρωνεύεστε ; Ντροπής πράγματα :P

Πέρα από πλάκα ,το Monster είναι κλάσεις ανώτερο από το Death Note . Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς με το ''πολύ αργό'' , απλώς δεν ήταν επιφανειακό και χωρίς σχεδόν καθόλου ανάπτυξη των χαρακτήρων . Πιθανόν να μην ήταν η καλύτερη επιλογή το να το δεις τώρα αλλά σε καμιά των περιπτώσεων δεν είναι ανώτερο το Death Note ως έργο ( έτσι και αλλιώς είναι άλλο είδος οπότε δεν μπορούμε και να τα συγκρίνουμε )

Αν θες προτάσεις μπορείς να ρωτήσεις εδώ :)
Posted Image

#79 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 08 July 2010 - 14:51

Μην γίνεσαι ελιτιστής απλά επειδή δε σου αρέσει το ντεθ νοουτ! :P

Posted Image


#80 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 08 July 2010 - 15:02

Με ξεσκέπασες ! :hahaha: :P
Posted Image

#81 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 08 July 2010 - 16:11

--Μετέφερα την συζήτηση από το 74 post και κάτω από το Monster thread εδώ, μια που γίνεται σύγκριση του με το death note.--

Ρε παιδιά γιατί τόση ειρωνεία;:erk: Δεν είπε τίποτα τραγικό η Nina. Προφανώς και το death note έχει περισσότερο suspense. Φυσικά και εντυπωσιάζει περισσότερο και σαν ιδέα και σαν ατμόσφαιρα. Πόσο μάλλον κάποιον που δεν έχει ξαναδεί anime. Αμέσως να πέσετε να το φάτε το κορίτσι! :smokingg:

Nina μου, κι εγώ το ίδιο πράγμα περίπου είχα πάθει. Εψαχνα για κάτι σαν το Death note και είχα ακούσει ότι το monster του μοιάζει. Καμία σχέση. Πού υπάρχει ομοιότητα πέρα του ότι και τα δύο μπορεί κάποιος να τα κατατάξει στην κατηγορία ψυχολογικό θρίλερ, και το προτείνουν, δεν έχω καταλάβει. Πολύ καλό το monster, αλλά στην φάση που ήμουν μετά το death note, ήταν η πιο ακατάλληλη στιγμή για να δω αυτή την σειρά. Ήθελα κάτι γρήγορο, με suspense και ανατροπές. Αν ψάχνεις κάτι τέτοιο, πήγαινε στο link που σου έδωσε ο Glaurung και ρώτα. Προσδιόρισε εκεί όμως ακριβώς ποια στοιχεία σου άρεσαν στο death note για να σου προτείνουν βάση αυτών. "Σαν το Death note" δεν υπάρχει. Όχι λόγω του ότι είναι καλύτερο anime ever, αλλά λόγω του ότι απλά δεν υπάρχει. Πάνω σ' αυτά τα στοιχεία που μου άρεσαν στο death note θεωρώ πιο κοντά το Code geass που προαναφέρθηκε (btw το θεωρώ πολύ κατώτερο του Death note και του Monster, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και το Kaiji Akagi μόνο που το 2ο έχει λίγο ιδιόρρυθμο σχέδιο που μπορεί να σε ξενίσει και καλό είναι να μάθεις Mahjong για να καταλαβαίνεις τι σου γίνεται. Αυτά μόνο έχω να σου προτείνω ως σχετικά, στα γράφω εδώ για να μην ξαναποστάρω και εκεί.

Το Akagi έχει mahjong, καλέ, όχι το Kaiji! Σαλάτα τα 'κανες. :hahaha:

Ουπς!:hahaha::hahaha:
ΟΚ, τα παραπάνω που έγραψα ισχύουν για το Akagi.:congrats: Aλλά είχα ακούσει κάτι για ομοιότητα του death note και με το Kaiji. (Πάντα τα μπερδεύω αυτά τα δύο.:P)

Edited by Nighteyes, 08 July 2010 - 16:30.

Posted Image

Posted Image


#82 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 July 2010 - 16:22

Το Akagi έχει mahjong, καλέ, όχι το Kaiji! Σαλάτα τα 'κανες. :hahaha:

Παρ' όλα αυτά, δεν θα πρότεινα το Akagi σε κάποιον που θέλει να δει κάτι σε στυλ Death Note. Είναι anime τζόγου, συνεπώς επικρατούν εντελώς διαφορετικές καταστάσεις. Άσε που πρέπει κανείς να μάθει κανόνες riichi mahjong πριν το παρακολουθήσει. Άσε που ο Akagi Shigeru είναι τόσο απίστευτα γαμάτoς και uber τύπος μπροστά στον Light, που μετά θα κλαις τις ώρες που σπατάλησες βλέποντας Death Note. XD

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#83 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 July 2010 - 16:34

Δεν ήταν ειρωνία και δεν πέσαμε να φάμε κανέναν...Πέφτω να φάω κάποιον σημαίνει αρχίζω να του τη λέω και να τον κάνω να αισθανθεί άσχημα και τίποτε από αυτά δεν συνέβη...

Αυτάααα...

On topic πάντως νομίζω ότι δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ανάμεσα στα 2 και ακόμα αναρωτιέμαι γιατί τα συγκρίνουν...Μιλάμε για διαφορετική υπόθεση, ατμόσφαιρα, ρυθμό, χαρακτήρες...Απλά είναι και τα 2 κορυφαία στο είδος τους...Όσο για άλλα anime που θα μπορούσε να δει υπάρχει το κατάλληλο thread.

xbJ3b2w.jpeg


#84 ΝίΝα

ΝίΝα

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 10 July 2010 - 13:36

Δεν καταλαβαίνω τι περιεργο ειπα.. παντως η ειρωνια δεν ειναι κι οτι καλυτερο..FPRIVATE "TYPE=PICT;ALT=0" Πολλά άτομα που είναι ψαγμένα θεωρουν το DN κορυφαίο.. Σε μια σελίδα που είχα δει ηταν Νο1 στο top 10 των καλύτερων anime σειρων.. και το Monster στο Νο5.. Βρήκα το DN υπερβολικά ενδιαφέρον εξ'αρχής..μου φανηκε σουπερ Ουαου! Τα πάντα!

Οσο για το Code Geass ουτε που θέλω να το θυμάμαι.. Είδα καμποσα απο τα πρωτα επισοδεια γιατι μου ελεγαν πως αφου μ' αρεσε το DN θα μ' αρεσε και το Code Geass!! Με το ζόρι τα είδα κι αυτα τα λιγα επισοδεια.. Δεν μ' αρεσε καθόλου.. Ειχα ξεκινήσει να βλέπω και το Neon Genesis Evangelion επειδη ηταν Νο2 στο top 10 που ανεφερα και παραπανω.. Αλλα κι αυτο το παρατησα απο τα πρωτα επισόδεια..

#85 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 11 July 2010 - 14:12

Απλά δεν υφίσταται καν σύγκριση,για πολλούς και διάφορους λόγους.
Βέβαια αν έπρεπε να επιλέξω Monster χαλαρά.

#86 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 July 2010 - 18:22

για τα anime δεν ξερω, αλλα οσον αφορα τα manga το "Τέρας" κερδίζει τις εντυπώσεις και με διαφορά. Και σε πλοκή και σε design. Το Death Note
Spoiler:
γίνεται προβλέψιμο και βαρετό. Αληθεύει ότι αυτός που έκανε το σχέδιο στο Death Note σχεδιαζε και ero manga;

Αν το Death Note τελείωνε στο σημείο καμπή στη μέση και δεν το προχωρουσε θα ηταν απο τα αγαπημενα μου.

Δεν καταλαβαίνω τι περιεργο ειπα.. παντως η ειρωνια δεν ειναι κι οτι καλυτερο..FPRIVATE "TYPE=PICT;ALT=0" Πολλά άτομα που είναι ψαγμένα θεωρουν το DN κορυφαίο.. Σε μια σελίδα που είχα δει ηταν Νο1 στο top 10 των καλύτερων anime σειρων.. και το Monster στο Νο5.. Βρήκα το DN υπερβολικά ενδιαφέρον εξ'αρχής..μου φανηκε σουπερ Ουαου! Τα πάντα!

Οσο για το Code Geass ουτε που θέλω να το θυμάμαι.. Είδα καμποσα απο τα πρωτα επισοδεια γιατι μου ελεγαν πως αφου μ' αρεσε το DN θα μ' αρεσε και το Code Geass!! Με το ζόρι τα είδα κι αυτα τα λιγα επισοδεια.. Δεν μ' αρεσε καθόλου.. Ειχα ξεκινήσει να βλέπω και το Neon Genesis Evangelion επειδη ηταν Νο2 στο top 10 που ανεφερα και παραπανω.. Αλλα κι αυτο το παρατησα απο τα πρωτα επισόδεια..



δες και στο imdb ποιες ειναι οι κορυφαιες ταινιες με βαση την ψηφοφορια και θα φριξεις.....

#87 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 posts

Posted 12 July 2010 - 13:00

Προσωπικά μου άρεσαν και τα δυο anime αλλά αν έπρεπε να διαλέξω ένα θα διάλεγα το monster γιατί το manga του όσο έχω διαβάσει ώς τώρα είναι καλύτερο απο του Death Note.
Αλλά σαν anime αξίζουν εξίσου και τα δυο καθώς έχουν και τα δυο πολύ ενδιαφέρον ιστορίες.
Πάντως και κάτι υπέρ του Death Note οι χαρακτήρες ήταν όλοι ένας και ένας γαμάτοι κάτι που δεν το έιδα στο Monster.
Posted Image

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Posted Image
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#88 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 12 July 2010 - 14:46

Πάντως και κάτι υπέρ του Death Note οι χαρακτήρες ήταν όλοι ένας και ένας γαμάτοι κάτι που δεν το έιδα στο Monster.


Που αυτό imo είναι υπέρ του Monster αλλά περί ορέξεως

#89 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 12 July 2010 - 15:21

δεν τιθεται θεμα συγκρισης. αφενος εχουμε το ενα να εχει μεσα στην πλοκη του φανταστικα στοιχεια και απο την αλλη εχουμε μονο πραγματικα στοιχεια σε ολη την εξελιξη της ιστοριας. ανομοια μεταξυ τους.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#90 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 13 July 2010 - 11:54

Πάντως και κάτι υπέρ του Death Note οι χαρακτήρες ήταν όλοι ένας και ένας γαμάτοι κάτι που δεν το έιδα στο Monster.

Ναι, πολύ γαμάτος ο Matsuda... το ίδιο και η Misa...

Oh well, μπροστά στον Akagi ακόμα και ο Johann είναι μικρός. :mafia:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||