Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Monster vs Death Note


  • Please log in to reply
89 replies to this topic

Poll: Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί; (81 member(s) have cast votes)

Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί;

  1. Monster, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (20 votes [24.69%])

    Percentage of vote: 24.69%

  2. Death Note, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (18 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  3. Monster, νικάει στα σημεία το Death Note (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  4. Death Note, νικάει στα σημεία το Monster (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  5. Είναι στο σύνολο τους ισάξια σαν σειρές. (3 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ τους, το poll είναι άκυρο. (30 votes [37.04%])

    Percentage of vote: 37.04%

Vote Guests cannot vote

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 30 October 2008 - 18:35

Πριν μερικές βδομάδες κάναμε poll μεταξύ Code Geass και Death Note. Πολλοί αναρωτηθήκανε γιατί δεν μπήκε και το Monster στο poll. Άλλοι παραπονεθήκανε ότι δεν υπάρχει καμοία σχέση μεταξύ τους. Ότι κι αν συμβαίνει, εγώ το ξεκινάω και αφήνω μπόλικες επιλογές για να ξεκαθαρίσετε την άποψη σας.

Πείτε γιατί κάποιο σας άρεσε περισσότερο, μη ψηφίσετε μόνο.

#2 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 30 October 2008 - 18:39

ακυρη συγκριση.
και επισης δεν βλεπω κανενα poll.

Posted Image


#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 October 2008 - 18:40

Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; What's next, Monster vs Code Geass? :deadga6:

^ The above message in Greek was made in Windows Character Map, double-clicking every character one by one.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 30 October 2008 - 18:43

Ένα τέτοιο thread χρειάζομασταν,μόνο αυτό μας έλειπε για να ξεσπάσει το απόλυτο χαος....η ώρα Χ ήρθε >_<

Τέσπα,αν και δεν έχω τελειώσει ακόμη το Monster(μου λείπουν μόνο 14 eps) θα πω ότι δεν συγκρίνονται μεταξύ τους,παρ ότι έχουν μερικές ομοιότητες,κυρίως στο κλίμα μυστηρίου που μεταδίδουν και τα 2.

Αν παρ όλα αυτά έπρεπε να κάνω μια προσπάθεια σύγκρισης θα λεγα:

Σαν σύνολο φυσικά το Monster κερδίζει στους περισσότερους τομείς όπως ρεαλισμός,ιστορία και περιβάλλον,ενώ μουσική τα βάζω προς τα ίδια.

Αν το DN κερδίζει κάπου,για μενα είναι μόνο το suspense,που και πάλι δεν είναι τρομερά περισσότερο μιας και στο Monster είναι τρομερό,αλλά παραδέχομαι ότι στο DN "κοψοχολιάστηκα" περισσότερo σε σύγκριση(μέχρι εκεί που έχω φτάσει ως τώρα το Monster τουλάχιστον).

Αυτά.

EDIT:Που κολλάει το Code Geass στο poll?:nosey:

#5 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 30 October 2008 - 18:43

Ουπς! Λάθος στις επιλογές!
Η τέταρτη επιλογή έπρεπε να είναι Death Note, όχι Code Geass.
Δε ξέρω πως να κάνω edit σε poll, μέχρι να γίνει η αλλαγή, να ξέρετε ότι η τέταρτη επιλογή εννοεί Death Note και όχι Code Geass.

#6 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 October 2008 - 18:46

... and thus the prophecy came true, much sooner than I thought. :hahaha:

I'm thinking of leaving it as it is, just for teh lulz.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 October 2008 - 18:47

Noμίζω και η τριτη Code Geass Λεει:hahaha:.... Εκτός και αν πρεπει να την λαβουμε ετσι υποψην.....

#8 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 30 October 2008 - 18:51

αν και το είχα σκεφτεί και εγώ ποιο είναι καλύτερο , δεν νομίζω ότι είναι και πολύ εύκολο να τα συγκρίνουμε … έχουν εντελώς διαφορετική ατμόσφαιρα .

θεωρώ ανώτερο το Moster .έχει πολύ καλό ρυθμό στη δράση , αρμονική εναλλαγή από τη δράση σε στιγμές χαλάρωσης ή συγκινητικές . Επίσης οι χαρακτήρες δεν μένουν στάσιμοι , εξελίσσονται και μάλιστα πολύ ,χωρίς να χαλάει όλο το σκηνικό . Και το σημαντικότερο , κατά την γνώμη μου , είναι το πολύ δυνατό σενάριο .

ΥΣ.Δεν σημάνει ότι και το Death Note δεν έχει κάποια από αυτά
Posted Image

#9 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 30 October 2008 - 18:51

Posted Image

Posted Image


#10 Amphilyki

Amphilyki

    ΗΠΑΣΑΒΛΑΒΗ

  • Members
  • 52 posts

Posted 31 October 2008 - 00:37

Εγώ ψήφισα το τελευταίο! Μου αρέσουν πολύ και τα δύο, το Death Note περισσότερο, αλλά δεν είναι συγκρίσιμα. Είναι καθαρά θέμα του τι αρέσει στον καθένα! Μόνο σε κανέναν καφέ που δε θα είχα τι να κάνω θα μάλωνα με κάποιον γι αυτό το θέμα.

Johan ή L? Απλά δεν μπορώ να διαλέξω!!!:nbleed::awww::wooi2:

Hilfe! Das Monstrum in mir wird explodieren!


#11 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 31 October 2008 - 01:03

Πάλι poll re Roriconfan, αμάν. :P:P

Αν και θα έλεγα πως είναι άκυρο το poll, γιατί οι σειρές δεν είναι καν κοντινές στον αριθμό επεισοδίων (37 vs 74), αλλά συγκρίνουμε και ρεαλιστική σειρά με υπερφυσική :oo:, ακόμη κι αν προσπαθήσω να τις συγκρίνω, μου άρεσε περισσότερο το

Death note σε :
suspense(λόγω άριστης σκηνοθεσίας) και συνολικό ost.
Οκ ίσως και animation/σχέδιο αλλά δε παίζει ιδιαίτερο ρόλο σε τέτοιες σειρές αυτό.

Μonster :
σενάριο, ανάπτυξη χαρακτήρων, ρεαλισμός
, villain, συναισθήματα/ανθρώπινη ψυχολογία.

Όλοι οι τομείς που υπερτερεί το monster είναι άκρως πιο σημαντικοί για μένα από τα + του Death note. Παρόλα αυτά διασκέδασα και τις 2 σειρές πολύ το ομολογώ.
Πάντως νομίζω πως το monster νικάει στα σημεία και γενικά έχει πολύ περισσότερα να προσφέρει και για την ζωή μας να το πω κι έτσι, και προσωπικά προτιμώ ρεαλισμό και ανάπτυξη χαρακτήρων από υπερφυσικό.
Γούστα βέβαια αυτά.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#12 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 31 October 2008 - 01:43

Ναι μωρε, γούστα.
Αλλά τι να πω, παραδέχομαι ότι το Monster είναι σοβαρότερο και πολύ πιο οργανωμένο σε ιστορία με ανάπτυξη χαρακτήρων.
Αλλά πάει μακριά την βαλίτσα. 70 πόσα επεισόδια ;;; Με κούρασε κι ας ήταν καλό.
Από την άλλη το Death Note με κράτησε πολύ περισσότερο καρφωμένο στην οθόνη, κι ας μην είχε λογική το όλο θέμα του πως τους σκότωνε, ούτε το τέλος που άρχισε να πέφτει σε ενδιαφέρον.

#13 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 01 December 2008 - 03:33

Δεν θα ελεγα οτι μπορουν να συγκριθουν δυο οποιαδηποτε ανιμε μεταξυ τους ακομα και αν εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα οπως εν προκειμενω το στοιχειο της αγωνιας...

Παρολαυτα απο αποψη ποιο μου αρεσε περισσοτερο θα διαλεγα χωρις σκεψη το monster...ο μεγαλος αριθμος επισοδειων δεν με κουρασε καθολου καθως μου κρατησε το ενδιαφερον αμειωτο καθολη τη διαρκεια της σειρας σε αντιθεση με το deathnote που σε καποια φαση εκανε μια τεραστια κοιλια και παραλιγο να το παρατησω...πολυ καλυτερη αναπτυξη χαρακτηρων,πιο ενδιαφερον σεναριο κατεμε απο εναν εφηβο with illusions of grandeur και εν τελει με πολλα περισσοτερα πραγματα να μου δωσει...αλλα οπως ειπε και ο radagast...γουστα ειναι αυτα...:canthelp:

xbJ3b2w.jpeg


#14 Yunancy

Yunancy

    Anime Fan

  • Members
  • 134 posts

Posted 02 December 2008 - 02:02

Εγω διαλεγω Death note...μου αρεσουν και ποιο πολλυ οι χαρακτηρεσ σε αυτοPosted Image
Posted Image

#15 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 02 December 2008 - 02:11

Αφασία πάντως μ'άρεσει που το όνομα του poll μιλάει για death note και τελικά οι poll επιλογές έγιναν τελικά code geass vs monster. :P :hahaha:
whatever. Random είναι η κούραση. ^^ :burningbe3:
Πάλι στράφι πήγε το poll του Roriconfan αμάν ρε παίδες. :oo:

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler: