Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Monster vs Death Note


  • Please log in to reply
89 replies to this topic

Poll: Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί; (81 member(s) have cast votes)

Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί;

  1. Monster, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (20 votes [24.69%])

    Percentage of vote: 24.69%

  2. Death Note, σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα. (18 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  3. Monster, νικάει στα σημεία το Death Note (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  4. Death Note, νικάει στα σημεία το Monster (αναφέρατε ποιά). (5 votes [6.17%])

    Percentage of vote: 6.17%

  5. Είναι στο σύνολο τους ισάξια σαν σειρές. (3 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ τους, το poll είναι άκυρο. (30 votes [37.04%])

    Percentage of vote: 37.04%

Vote Guests cannot vote

#16 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 02 December 2008 - 02:24

Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; What's next, Monster vs Code Geass? :deadga6:

^ The above message in Greek was made in Windows Character Map, double-clicking every character one by one.


Ουπς! Λάθος στις επιλογές!
Η τέταρτη επιλογή έπρεπε να είναι Death Note, όχι Code Geass.
Δε ξέρω πως να κάνω edit σε poll, μέχρι να γίνει η αλλαγή, να ξέρετε ότι η τέταρτη επιλογή εννοεί Death Note και όχι Code Geass.


... and thus the prophecy came true, much sooner than I thought. :hahaha:

I'm thinking of leaving it as it is, just for teh lulz.


thera ya go radagast...:hahaha:

xbJ3b2w.jpeg


#17 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 03 December 2008 - 18:34

Δε νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει άμεση συσχέτιση μεταξύ των δύο anime, μια που το ύφος τους διαφέρει αρκετά, αλλά θεωρώ το Monster σαφέστατα ανώτερο σε κάθε τομέα, οπότε αυτή ήταν και η επιλογή μου στο poll.

(Ναι, ανώτερο ακόμα και σε ότι αφορά το animation/character design! Αυτό που είναι αξιοθαύμαστο με το animation του Monster είναι ο ρεαλισμός του και η αίσθηση ότι πράγματι βρίσκεσαι σε πόλεις της κεντρικής Ευρώπης. Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί είναι ανεπανάληπτη.

Όταν αναφέρομαι σε animation σε τέτοιου τύπου σειρές, όπου το suspense, η ατμόσφαιρα, το βάθος των χαρακτήρων και ο ρυθμός της διήγησης είναι τα ζητούμενα, είναι σαφές ότι το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι τα FPS των ενδιάμεσων καρέ και το πόσο bishonen είναι ο "Λάιτο".

Όσο, δε, αφορά τον ρυθμό της διήγησης, ναι, το Monster δεν είναι τέλειο, έκανε δύο μικρές "κοιλιές" λίγο πριν και λίγο μετά τη μέση. Ίσως με 10 επεισόδια λιγότερα να ήταν άριστο. Βρίσκω όμως εντυπωσιακό το γεγονός ότι το Death Note με τα μισά επεισόδια "κατάφερε" να κάνει πολύ μεγαλύτερη "κοιλιά".

Όσον αφορά το ending, τα τελευταία 2 επεισόδια και των δύο σειρών είναι αξιοπρεπέστατα, αλλά σε ότι αφορά την κλιμάκωση πριν την κορύφωση -δηλαδή όλη την τελευταία δεκάδα επεισοδίων- κατά τη γνώμη μου το Monster υπερτερεί και πάλι.)

EDIT:
Ας φτιάξει κάποιος το poll, οι επιλογές 3 και 4 είναι για γέλια, πάλι καλά που δε θα τις επέλεγα ούτως ή άλλως! :P

#18 titi

titi

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 75 posts

Posted 08 December 2008 - 03:55

monster , without putting my mind thanking about it ...
Posted Image Posted Image

#19 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 08 December 2008 - 15:45

Eίναι δύσκολο ένα Seinen της ποιότητας του Monster να χάσει από οποιοδήποτε Shonen, ακόμα κι από το Death Note!
Posted Image

#20 jimmare

jimmare

    Anime Freak

  • Members
  • 339 posts

Posted 08 December 2008 - 15:59

Το Monster ειναι μια καταπληχτικη σειρα,75 επεισοδιων.Με το death note δεν συγκρινεται.
Posted Image

#21 Sol_Ballads

Sol_Ballads

    Love and Peace!

  • Members
  • 37 posts

Posted 09 December 2008 - 07:15

Posted Image



WTF????:oo:
Is that even an answer?:erk:

#22 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 08 March 2009 - 03:51

Death note ειναι πολυ καλυτερο. Εχει τους καλυτερους ανιμε χαρακτηρες φοβερη υποθεση , σαν να εφτιαξε δικια του θρησκεια,σε κεντριζε συνεχεια

#23 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 08 March 2009 - 04:25

Αυτά τα 2 δεν έχουν καμία σχέση. Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί τα συγκρίνουμε. Το μόνο κοινό είναι ότι και τα 2 είναι ψυχολογικά θρίλερ. Η σύγκριση death note με code geass νομίζω θα ήταν πιο λογική.

Posted Image

Posted Image


#24 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 March 2009 - 11:49

για ακόμη μια φορά θα συμφωνήσω με την απο πάνω μου
είναι σαν να συγκρίνουμε την πατάτα με τον παρθενώνα
το ένα είναι τέλειο και το άλλο γεμάτο λάθη και βλακείες

την άλλη φορά θα κάνω poll Candy Candy VS Neon Genesis Evangelion πιο πολλά κοινά θα βρω εκεί μέσα είμαι σίγουρη

#25 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 08 March 2009 - 12:14

Αυτά τα 2 δεν έχουν καμία σχέση. Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί τα συγκρίνουμε. Το μόνο κοινό είναι ότι και τα 2 είναι ψυχολογικά θρίλερ. Η σύγκριση death note με code geass νομίζω θα ήταν πιο λογική.

για ακόμη μια φορά θα συμφωνήσω με την απο πάνω μου
είναι σαν να συγκρίνουμε την πατάτα με τον παρθενώνα
το ένα είναι τέλειο και το άλλο γεμάτο λάθη και βλακείες

την άλλη φορά θα κάνω poll Candy Candy VS Neon Genesis Evangelion πιο πολλά κοινά θα βρω εκεί μέσα είμαι σίγουρη

oi κοπέλες από πάνω είπανε ακριβώς ότι σκεφτόμουν :P το monster είναι μια σοβαρή σειρά με πολύ μπλεγμένη ιστορία, το death note είναι ένα παιδικό thriller φτιαγμένο για να αρέσει στα αγοράκια και στα κοριτσάκια χάρι στους πολύ cool χαρακτήρες. άσχετο από το τι προτιμάει ο καθένας το monster είναι κλάσης ανώτερο και ούτε καν συγκρίνετε ως style με το death note.

candy candy vs NGE >_> i lol'd

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#26 ssj2sanji

ssj2sanji

    This is suicide season!

  • Members
  • 723 posts

Posted 08 March 2009 - 23:18

death note και στην κολαση μαζι σου:hahaha:βασικα ουτε καν σκεφτηκα να συγκρεινω το death note με το monster

#27 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 March 2009 - 03:02

ναι επειδή δεν το έχεις δει..

#28 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 10 March 2009 - 03:14

Death note ειναι πολυ καλυτερο. Εχει τους καλυτερους ανιμε χαρακτηρες φοβερη υποθεση , σαν να εφτιαξε δικια του θρησκεια,σε κεντριζε συνεχεια


Το έχεις δει το Monster?

Seriously και να υπήρχε μέτρο σύγκρισης πάλι το Monster θα κέρδιζε

#29 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 11 March 2009 - 02:52

Some more suggestions για polls

Code Geass VS ένα κιλό πατάτες
Elfen Lied VS Porsche Boxster
Anime VS Politics
Manga VS Αρναούτογλου

Και μετά poll οι νικητές μεταξύ τους (σαν τουρνουά ένα πράγμα, ΠΡΟΒΛΕΨΗ μάλλον θα κερδίσουν οι πατάτες)

Και για να μην είμαι εντελώς off topic ψήφισα την τελευταία επιλογή.

#30 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 11 March 2009 - 04:39

Το έχεις δει το Monster?

Seriously και να υπήρχε μέτρο σύγκρισης πάλι το θα κέρδιζε


ηθελα να απαντησω εγω , αλλα με προλαβες .

Sora , δες το Monster πρωτα και θα αλλαξεις γνωμη . Αλλα δες το ολο ... δυστηχως δεν εχει φιγουρινια μεσα , αλλα την καλυτερη πλοκη σε ανιμε ... ( αν υπαρχει καλυτερη ας με διορθωσει καποιος ) .
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]