Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Code Geass vs Death Note


  • Please log in to reply
180 replies to this topic

Poll: Code Geass vs Death Note (177 member(s) have cast votes)

Code Geass vs Death Note

  1. Code Geass (73 votes [41.24%] - View)

    Percentage of vote: 41.24%

  2. Death Note (104 votes [58.76%] - View)

    Percentage of vote: 58.76%

Vote Guests cannot vote

#61 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 14 October 2008 - 18:54

ξέρετε πόσο κορίτσια βλέπουν Death Note μόνο και μόνο για να πορώνονται όλη μέρα φτιάχνοντας με τη φαντασία τους Yaoi καταστάσεις μεταξύ L/Light, Mello/Near, Mello/Matt και όλα τα σχετικά?


Όχι, πόσα;

Posted Image


#62 sleepless

sleepless

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 69 posts

Posted 14 October 2008 - 22:17

Φυσικα το DN ειναι ανωτερο του CG για παρα πολλους λογους... Να 4 απο αυτους
1. Σχεδιο (πολυ προσεγμενο σε ολα, και γενικα για μενα ενα απο τα καλυτερα σχεδια σε ανιμε)
2. Μουσικη (απο τα βιολια σε στυλ LOST μεχρι τις καμπανες ολα ταιριαζαν γαντι σε καθε σκηνη)
3. Ιστορια κ Σεναριο (Εδω δεν μπορω να πω τιnοτα πια, δειτε DN και θα καταλαβετε μονοι σας κατα ποσο ανωτερο ειναι σε story κ script απο το CG
4. Το DN ειχε ενα πιο σκοτεινο και πιο ωραιο στυλ π.χ. στα οπενινγκ δεν εδειχνε τον "σατανικο" πρωταγωνιστη να τρεχει πανω σε λευκους μονοκερους... Ακομη μου φαινεται λιγο δυσκολο η Ιαπωνια να καταληφθει απο τους Αγγλους:oo: σε λιγα χρονια κ να την σωσει ενας με ενα φουξια ματι που διαταζει τους αλλους.
αυτα....

#63 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 14 October 2008 - 23:01

Φυσικα το DN ειναι ανωτερο του CG για παρα πολλους λογους... Να 4 απο αυτους
1. Σχεδιο (πολυ προσεγμενο σε ολα, και γενικα για μενα ενα απο τα καλυτερα σχεδια σε ανιμε)
2. Μουσικη (απο τα βιολια σε στυλ LOST μεχρι τις καμπανες ολα ταιριαζαν γαντι σε καθε σκηνη)
3. Ιστορια κ Σεναριο (Εδω δεν μπορω να πω τιnοτα πια, δειτε DN και θα καταλαβετε μονοι σας κατα ποσο ανωτερο ειναι σε story κ script απο το CG
4. Το DN ειχε ενα πιο σκοτεινο και πιο ωραιο στυλ π.χ. στα οπενινγκ δεν εδειχνε τον "σατανικο" πρωταγωνιστη να τρεχει πανω σε λευκους μονοκερους... Ακομη μου φαινεται λιγο δυσκολο η Ιαπωνια να καταληφθει απο τους Αγγλους:oo: σε λιγα χρονια κ να την σωσει ενας με ενα φουξια ματι που διαταζει τους αλλους.
αυτα....


1. το σχεδιο του CG ειναι εξισου παρα πολυ καλο, δεν θυμαμαι ουτε σε ενα σημειο να εχει προβλημα. οχι οτι εχιε το Dn, αλλα το επιχειρημα ειναι fail
2. υποκειμενικο καθαρα επιχειρημα, αν και τουλαχιστον, το CG ειχε αξιοπρεπη μουσικη
3. εδω ειμαστε συμφωνοι, αλαλ μονο μεχρι το 16 επ του DN. μετα πηρε την κατω βολτα, οπως και το CG R2
4. ποιους λευκους μονοκερους? τι καπνιζεις και δεν μας δινεις? ενω ας πουμε το να υπαρχει ενα τετραδιο που εχει παραπεσει απο καποιους χαροντες και που γραφεις το ονομα του αλλου και αυτος ψωφαει ειναι πολυ ευκολο. FAIL!!!!!!!!!!!!!!!!!

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#64 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 October 2008 - 23:16

Ehem...... Ίσως να κανω λαθος γιατι μεχρι στιγμης είμαι ακόμη στην πρώτη Season του Code Geass αλλά γιατί έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για 2 τελείως διαφορετικού στυλ anime τα οποία ούτε καν επι μερους δεν μπορουν να συγκριθουν γιατι ακομη και εκει έχουν εντελως διαφορετική νοοτροπία? Πχ αναφορικα με το animation πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικές τασεις πράγμα που φαίνεται από τον σχεδιασμό τα χρώματα και πάει λεγοντας και κλαίγοντας. Θα μπορούσε επομένως καποιος να αναρωτηθεί.....
Α) γιατί λειπει το Monster από την συγκριση (όσο σχετικό είναι αυτό με τα αλλα δυο αλλο τόσο είναι και αυτά μεταξύ τους)
Β)Πως μπορεί κάποιος να συγκρίνει την Mona Lisa του Da Vinci με το "The Disintegration of the Persistence of Memory" του Dali και να αποδείξει πιο είναι το καλύτερο... Υπερβολικό το παράδειγμα το ξέρω αλλά μου φαίνεται αναλόγως ανούσια και αδυνατη η συγκριση με την συγκεκριμενη περιπτωση.....
Τελειώνω το CG και επανερχομαι δριμυτερη και αναλυτικότερη εντός των προσεχών ημερών.

Edited by iristella, 14 October 2008 - 23:27.


#65 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 14 October 2008 - 23:32

Επίσης sleepless πριν 2 μέρες είπες πως δεν έχεις δει το CG, πως λοιπόν κρίνεις ιστορία, σενάριο, στυλ και μουσική ?

Παίδες, σας διαφεύγει κάτι. Ένα anime (όπως και μία ταινία, ή μία σειρά πχ) δεν χωρίζεται ψυχρά μόνο σε σενάριο, μουσική, χαρακτήρες και animation (btw σχεδιασμός μεταφράζεται στα ελληνικά, τα γραφικά αφήστε τα για τα βιντεοπαιχνίδια).
Υπάρχει η σκηνοθεσία, το γενικό κλίμα της σειράς, τυχόν μηνύματα που μπορεί να έκαναν εντύπωση σε ορισμένους, και χίλιοι δυο άλλοι λόγοι.
Μπορεί σε κάποιον να άρεσε μία σειρά όχι κατ' ανάγκη για το animation και την υπόθεση, αλλά επειδή του έκανε *κλικ*. Τα *κλικ* αυτό ονομάζονται γούστα και δεν μπορείτε να κάνετε κάτι για να τα αλλάξετε, άμεσα τουλάχιστον.

Η κατάσταση χειροτερεύει αν κάποιος προσπαθεί επίμονα να επιβάλλει τις απόψεις του ως σωστές. Ας μην είμαστε φανατικοί για να μην είναι και οι άλλοι αρνητικοί. Και αυτό πηγαίνει και προς τις δύο πλευρές.

E5VV38U.jpg


#66 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 15 October 2008 - 00:46

Φυσικα το DN ειναι ανωτερο του CG για παρα πολλους λογους... Να 4 απο αυτους
1. Σχεδιο (πολυ προσεγμενο σε ολα, και γενικα για μενα ενα απο τα καλυτερα σχεδια σε ανιμε)
2. Μουσικη (απο τα βιολια σε στυλ LOST μεχρι τις καμπανες ολα ταιριαζαν γαντι σε καθε σκηνη)
3. Ιστορια κ Σεναριο (Εδω δεν μπορω να πω τιnοτα πια, δειτε DN και θα καταλαβετε μονοι σας κατα ποσο ανωτερο ειναι σε story κ script απο το CG
4. Το DN ειχε ενα πιο σκοτεινο και πιο ωραιο στυλ π.χ. στα οπενινγκ δεν εδειχνε τον "σατανικο" πρωταγωνιστη να τρεχει πανω σε λευκους μονοκερους... Ακομη μου φαινεται λιγο δυσκολο η Ιαπωνια να καταληφθει απο τους Αγγλους:oo: σε λιγα χρονια κ να την σωσει ενας με ενα φουξια ματι που διαταζει τους αλλους.
αυτα....


1.εγω τα βρηκα εξισου καλα και τα δυο
2.η μουσικη του code geass δε σου αρεσε?????beautifull emperor,if i were a bird,deaply fast,all out attack,παρα πολλα κομματια κλασσικης μουσικης ολλα σε αψογα σημεια...8εωρω το cg ανωτερο εκει
3.αντε να σημφωνησω εδω,αν και δεν 8εωρω το Dn τοσο ανωτερο
4.εχεις δικιο το dn δε διχνει τον πρωταγωνιστη να τρεχει πανω σε μονοκερους,τον δειχνει να τρωει μηλα!!!!!!!!!!
επισης το code geass 8εωρει οτι η αμερικανικη επανασταση απετυχε 18 αιωνα...σε αυτη τη περιπτωση οι αγγλοι ελεγχαν επι 200 χρονια την αμερικη,εμενα μου φαινετε περιεργο που δεν ειχαν κατακτησει την ιαπωνια πιο νωρις.

επισης ενα τετραδιακι που πε8αινει οποιος εχει το ονομα του γραμμενο εκει και 8εοι του 8ανατου που σε ακολου8ουνε παντου σου φαινετε πιο ευκολο να υπαρχουν??

το ωραιοτερο στυλ του dn ειναι δικη σου αποψη, εγω προτιμησα το nobility, τη βασιλεια και μου αρεσε η ιδεα της επαναστασης του geass

qzMHWHd.png


#67 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 15 October 2008 - 02:13

Φυσικα το DN ειναι ανωτερο του CG για παρα πολλους λογους... Να 4 απο αυτους
1. Σχεδιο (πολυ προσεγμενο σε ολα, και γενικα για μενα ενα απο τα καλυτερα σχεδια σε ανιμε)
2. Μουσικη (απο τα βιολια σε στυλ LOST μεχρι τις καμπανες ολα ταιριαζαν γαντι σε καθε σκηνη)
3. Ιστορια κ Σεναριο (Εδω δεν μπορω να πω τιnοτα πια, δειτε DN και θα καταλαβετε μονοι σας κατα ποσο ανωτερο ειναι σε story κ script απο το CG
4. Το DN ειχε ενα πιο σκοτεινο και πιο ωραιο στυλ π.χ. στα οπενινγκ δεν εδειχνε τον "σατανικο" πρωταγωνιστη να τρεχει πανω σε λευκους μονοκερους... Ακομη μου φαινεται λιγο δυσκολο η Ιαπωνια να καταληφθει απο τους Αγγλους:oo: σε λιγα χρονια κ να την σωσει ενας με ενα φουξια ματι που διαταζει τους αλλους.
αυτα....

αρχικά στις 12/10/2008 ώρα 19.23 είπες ακριβος αυτο."
αν και δεν εχω δει Code Geass πιστευω πως δυσκολα θα βρεθει ανιμε που να ξεπερναει το Death Note (εκτος του ναρουτο φυσικα)"

οπότε θα σου απαντήσω.

1. όσων αφορά το σχέδιο είναι υποκειμενικό αλλα δεν μπορώ να στο αναλύσω γιατί δεν έχεις δει Code Geass

2. για την μουσική θα σου έλεγα την άποψή μου αν είχες δει Code Geass

3. καλα στο σενάριο θα τα πούμε όταν δεις Code Geass

4. και τέλος όταν δεις Code Geass θα μιλίσουμε και για το στιλλ του.

το μάτι είναι μωβ....

καλά για το ότι το συγκρυνεις με το ναρούτο δεν μιλάω....με αποτελείωσες...

#68 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 15 October 2008 - 02:57

Μέχρι το 25ο επεισόδιο το Death Note ήταν πολύ καλό , μετά έκανε μια κάποια κοιλιά.
Το Gode Geass είναι προφανώς επηρεασμένο από το DN όσον αφορά τον βασικό χαρακτήρα και το υπόλοιπο είναι standard anime stuff ενώ το DN ήταν αρκετά πιο γενναίο στη πλοκή του.
Πάντως σίγουρα το CG έχει τις καλές στιγμές στιγμές του. Έχει πιο πολλούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες, αλλά έχει και κάποιους που είναι πολύ εκνευριστικοί.
To CG είναι πιο shouneνια ενώ το DN ξεφεύγει κάπως από τα συνηθισμένα καλούπια.

Βασικά το Poll χρειαζόταν και 3η επιλογή ... ισοπαλία.

#69 sleepless

sleepless

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 69 posts

Posted 15 October 2008 - 19:09

αρχικά στις 12/10/2008 ώρα 19.23 είπες ακριβος αυτο."
αν και δεν εχω δει Code Geass πιστευω πως δυσκολα θα βρεθει ανιμε που να ξεπερναει το Death Note (εκτος του ναρουτο φυσικα)"

οπότε θα σου απαντήσω.

1. όσων αφορά το σχέδιο είναι υποκειμενικό αλλα δεν μπορώ να στο αναλύσω γιατί δεν έχεις δει Code Geass

2. για την μουσική θα σου έλεγα την άποψή μου αν είχες δει Code Geass

3. καλα στο σενάριο θα τα πούμε όταν δεις Code Geass

4. και τέλος όταν δεις Code Geass θα μιλίσουμε και για το στιλλ του.

το μάτι είναι μωβ....

καλά για το ότι το συγκρυνεις με το ναρούτο δεν μιλάω....με αποτελείωσες...




η απαντηση παει κ σε σενα και στον ΡΚ
δεν ειδατε ολα μου τα ποστ αν πατε στην 1η σελιδα εχω πει πως ειδα CG μονο κ μονο για την αναγκη του πολλ και δεν εμεινα και με το στομα ανοιχτο.... Για τους λογους που εξηγησα παραπανω. (το ματι ειναι φουξια εχεις αχρωματοψια μηπως:hmmm:)

#70 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 15 October 2008 - 22:04

μωβ είναι που να χτυπιεσαι χάμω....

#71 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 15 October 2008 - 22:20

Roses are red,
Violets are blue,
I think Code Geass sucks,
And so should you.


Συνεχίστε την ανταλλαγή σοφών επιχειρημάτων, να είστε σίγουροι ότι εμείς οι υπόλοιποι το απολαμβάνουμε. :sleepy:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#72 sleepless

sleepless

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 69 posts

Posted 16 October 2008 - 00:45

μωβ είναι που να χτυπιεσαι χάμω....


Το οτι πιστευεις εσυ πως το ματι του Lelouch ειναι μωβ δεν σημαινει οτι το κανει μωβ...
το συγκεκριμενο χρωμα λεγεται φουξια. Τωρα αν θες να το λες κ λαχανι ποσως με ενδιαφερει.

#73 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 October 2008 - 01:05

Sorry αλλά πως το τι χρώμα είναι το μάτι του Lelouch επηρεαζει την ποιότητα του Code Geass και την ανωτερότητά του η μη έναντι του DN?
Kαταρχάς δεν καθορίζετε για ποιο ακριβώς μάτι μιλάτε. Το αριστερό ή το δεξί. Κατά δεύτερον πήρα την καλή μου φίλη κα Δέσποινα Μιραράκη τηλέφωνο και της έθεσα το ζήτημα σας ... Ως εκτούτου μου απάντησε ότι το αριστερό ματι του Lelouch είναι ένα ψυχρό βιολετομωβουλί χρώμα του σούρουπου (μεταξύ 6,30 - 7,14 το βράδυ) και το δεξί είναι ένα θερμό μπορντωροδοκοκκινοκαρπουζί με ελαφρές βιολετι ανταυγειες. Ελπίζω να λύθηκε το θέμα τωρα και να προχωρήσει κάπως η συζήτηση......

#74 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 16 October 2008 - 02:17

[quote name='iristella'] Ως εκτούτου μου απάντησε ότι το αριστερό ματι του Lelouch είναι ένα ψυχρό βιολετομωβουλί χρώμα του σούρουπου (μεταξύ 6,30 - 7,14 το βράδυ)quote]
είδες που είχα δίκιο...μώβ είναι....:hahaha::hahaha:
΄
εν πάση περιπτόση.. ξαναλέω. Πιστεύω πως τα 2 ανιμες δεν συγκρίνοντε.

απο άποψη προταγωνιστή πάντως ψηφίζω τον λούλη.

#75 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 16 October 2008 - 09:01

Όπως ήδη το ανάφερα, το καστ του CG είναι πιο ενδιαφέρον από του DN. Στα υπόλοιπα όμως είναι κατώτερο. Αλλά αλίμονο να κρίνουμε μια σειρά μόνο από τον πρωταγωνιστή. Πόσο μάλλον από τα ρούχα του, τις πόζες που παίρνει ή τις ατάκες που λέει. Πασαρέλα κοιτάμε τότε, όχι σειρά.