Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Code Geass vs Death Note


  • Please log in to reply
180 replies to this topic

Poll: Code Geass vs Death Note (177 member(s) have cast votes)

Code Geass vs Death Note

  1. Code Geass (73 votes [41.24%] - View)

    Percentage of vote: 41.24%

  2. Death Note (104 votes [58.76%] - View)

    Percentage of vote: 58.76%

Vote Guests cannot vote

#1 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 12 October 2008 - 17:37

Ο τιτλος τα λεει ολα.Εχω ακουσει παρα πολλες συγκρισεις αναμεσα σε αυτα τα δυο που πιστευω ενα poll ειναι οτι πρεπει.Απο την μια εχουμε ενα sci fi-mecha και απο την αλλη ενα supernatural-thriller.Εναν Light και εναν Lelouch.Ενα death note και ενα geass.World Domination και... World Domination.:wis:



Να διευκρινισω οτι μιλαμε και για τις δυο σεζον του code geass.
Να παρακαλεσω επισης οτι οσοι ψηφισετε στο poll να εχετε δει και τα δυο.
Εγω θα πω την γνωμη μου οταν δω και την δευτερη σεζον του code geass.
Last but not least use the spoiler button.
Δικο σας :)





#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 October 2008 - 17:50

In before rampant Lelouch GAY fanboyism.

Death Note. Σοβαρότερο σε κάθε τομέα, και χωρίς 2 τρύπες ανά επεισόδιο. Α, και το τέλος του δεν είναι για γέλια.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 12 October 2008 - 18:03

In before rampant Lelouch GAY fanboyism.

Death Note. Σοβαρότερο σε κάθε τομέα, και χωρίς 2 τρύπες ανά επεισόδιο. Α, και το τέλος του δεν είναι για γέλια.


RAWR~!!!


Geass 4 teh win,Death Note didn't have Lelouch(Light is inferior in everything,ok not for those who are chaotic evil IRL),didn't have CC(Misa?fcs,even Kaguya was better),and didn't have Gawain:lovulovu:(or any other Kframes,for those that had the thing for Guren or Lancelot)!


'nuff said,now close the goddamned poll and declare teh winn@!

#4 sleepless

sleepless

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 69 posts

Posted 12 October 2008 - 18:23

αν και δεν εχω δει Code Geass πιστευω πως δυσκολα θα βρεθει ανιμε που να ξεπερναει το Death Note (εκτος του ναρουτο φυσικα)

#5 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 12 October 2008 - 18:42

To death note ειναι πολυ ανωτερο σαν ιστορια, αν και πρεπει να παραδεχτω οτι το Geass εχει καλυτερο fancervice...

παντως και στα 2 ανιμε, το 2ο μερος της σειρας ειναι κατωτερο απο το 1ο... Αν και στο Geass φτανει σχεδον στο πατο... και μαλλον το τελευταιο μερος του ειναι που καιει ολη την σειρα!

#6 Infiknight

Infiknight

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 12 October 2008 - 18:42

Θα ψηφίσω Code Geass :D

#7 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 12 October 2008 - 18:43

Code Geass, γιατί το DeathNote μετά το 25 γίνεται πιο αδιάφορο από όσο μπορεί να κάνει το Code Geass η χειρότερη τρύπα του σεναρίου του.

Α και οι μισοί στο Death Note είναι ή πολύ εύπιστοι ή πολύ χαζοί.
Posted Image

#8 Albatross

Albatross

    Gomu no Pirates member

  • Members
  • 55 posts

Posted 12 October 2008 - 18:47

Deathnote, αν και η αλήθεια είναι ότι στα τελευταία επεισόδεια με είχε ψιλοχαλάσει ενω το geass κράτησε πολύ ψηλό επίπεδο μέχρι το τέλος...μάλλον προτιμώ το πρώτο λόγω των χαρακτήρων (που πιστεύω ήταν πολύ πιο ολοκληρωμένοι)...
Posted Image

#9 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 12 October 2008 - 19:07

Death Note γιατί ήταν πιο σοβαρό. Τα μέκα είναι φαν σέρβις, χωρίς ουσία.

#10 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 12 October 2008 - 19:42

αν και δεν εχω δει Code Geass πιστευω πως δυσκολα θα βρεθει ανιμε που να ξεπερναει το Death Note (εκτος του ναρουτο φυσικα)

και εγω δεν εχω δοκιμασει κοτομπεικον σε πιτα με ουγγαρεζα, αλλα πιστευω οτι την πιτα γυρο με τζαατζικι δεν την ξεπρναει τιποτα ( εκτος απο το γεμιστο μπιφτεκι σε λαγανα με ρωσικη φυσικα)

Death Note γιατί ήταν πιο σοβαρό. Τα μέκα είναι φαν σέρβις, χωρίς ουσία.

επισης για να απαντησω στο επιχειρημα του Roriconfan, η σκορδαλια, εινια μεγαλη πηγη φανσερβις, αλλα το τζατζικι, εχει μια εσωτερη ποιοτητα και σοβαροτητα που το καθιστα ανωτερο.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#11 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 12 October 2008 - 21:06

Τα λατρεύω και τα δύο, αλλά μάλλον θα ψηφίσω Code Geass. Όσο κι αν ξενέρωσα με το δεύτερο μέρος, το πρώτο το λάτρεψα όσο τίποτα άλλο. Για πάρα πολλούς λόγους.

15fkk04.jpg


#12 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 12 October 2008 - 21:28

Code Geass ασυζητητί. Δεν θα κάτσω να κάνω αναλύσεις επί αναλύσεων, απλά το CG μου άρεσε περισσότερο από το Death Note. Στο CG μου άρεσε ο πρωταγωνιστής, ενώ στο Death Note ήμουν με το μέρος του L, σε δύο σειρές όπου οι πρωταγωνιστές είναι πάνω κάτω οι ίδιοι. O Lelouche κατάφερε να κερδίσει τον σεβασμό μου σε αντίθεση με τον Light, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως συμφωνώ με τις πράξεις ούτε του ενός, ούτε του άλλου.

Μπορεί το CG να έχει τρύπες στην υπόθεση, όμως δεν είναι και πολλά τα anime που δεν έχουν. Και το Death Note ουσιαστικά στηρίζεται σε μία τρύπα, και κάνει αρκετές παραχωρήσεις, όμως αν ο σκοπός τους είναι να εξυπηρετήσουν την ιστορία, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

E5VV38U.jpg


#13 Yu_Kanda

Yu_Kanda

    Live and die by the sword

  • Members
  • 309 posts

Posted 12 October 2008 - 21:38

Δαγκωτο Code Geass γιατι ο Lellouch δεν ηταν ενας ψυχακιας που ηθελε να <<καθαρισει>> τον κοσμο και να γινει βασιλιας του,αλλα ειχε βαθυτερα αιτια σε οτι εκανε.
Ακομα στο Code Geass υπαρχει πολυυυ μεγαλυτερη γκαμα χαρακτηρων ,πιο πολυ δραση και οτι και να λετε το 2ο μερος του ηταν αυτο που για μενα εκανε τη σειρα τελεια για μενα:stubborn:,αντιθετα με του Death Note που απο το 25 και μετα επρεπε να κανεις μαραθωνιο αντοχης για να το δεις....Επισεις συγκρινοντας τα 2 τελη, το τελος του Code Geass ηταν μακραν καλυτερο και ειχε μια ουσια, ενω στο Death Note ηταν καπως απλοικο
Spoiler:
Αυτα...:P
Posted Image

#14 amaya3

amaya3

    high priestess of homin

  • Members
  • 362 posts

Posted 12 October 2008 - 21:58

Kαι τα δύο μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά...Code Geass ftw.Το Code Geass(μπορεί να ακουστεί χαζό αυτό που θα πω όμως είναι αλήθεια) έκανε την καρδιά μου να χτυπά δυνατά(doki doki)!Eπίσης τον Lelouch(αχχχχ) τον λατρεύω ενώ τον Light τον μισώ.I don't care about plot holes,i really enjoyed myself while watching CG^^

2s9p2fs.jpg
 


#15 sleepless

sleepless

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 69 posts

Posted 12 October 2008 - 22:09

και εγω δεν εχω δοκιμασει κοτομπεικον σε πιτα με ουγγαρεζα, αλλα πιστευω οτι την πιτα γυρο με τζαατζικι δεν την ξεπρναει τιποτα ( εκτος απο το γεμιστο μπιφτεκι σε λαγανα με ρωσικη φυσικα)


επισης για να απαντησω στο επιχειρημα του Roriconfan, η σκορδαλια, εινια μεγαλη πηγη φανσερβις, αλλα το τζατζικι, εχει μια εσωτερη ποιοτητα και σοβαροτητα που το καθιστα ανωτερο.


τωρα αυτα ειναι επιχειρηματα??? και αν θες να μαθεις εξαιτιας του πολλ καθισα και ειδα Code Geass κ ενω ειναι ωραιο σαν ανιμε ακομα πιστευω πως ειναι ασυγκριτο με το ΔΝ

κατι μου λεει πως πεινουσες οταν εγραφες το ρεπλυ :hahaha: