Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Code Geass vs Death Note


  • Please log in to reply
180 replies to this topic

Poll: Code Geass vs Death Note (177 member(s) have cast votes)

Code Geass vs Death Note

  1. Code Geass (73 votes [41.24%] - View)

    Percentage of vote: 41.24%

  2. Death Note (104 votes [58.76%] - View)

    Percentage of vote: 58.76%

Vote Guests cannot vote

#46 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 14 October 2008 - 11:41

Δεν έχω δει το CG και γι αυτό δεν θα μιλούσα/ψήφιζα πριν γίνει αυτό,αλλά αναρωτιόμουν:

Δε θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή "ισάξια καλά"?

Γιατί μπορεί σε κάποια άτομα να άρεσε τόσο το ένα όσο και το άλλο για τους δικούς τους λόγους άντιστοιχα.

Άλλωστε είναι και τα 2 ξεχωρηστά από όσο κατάλαβα.

Το λέω αυτό γιατί,από όσα άκουσα για το CG,πιστεύω θα μου αρέσει όταν το δω και δεν θα το απέκλεια να μου άρεσε τόσο όσο και το DN,άλλωστε δεν πρέπει αναγκαστηκά να ιπερισχύει το ένα από τα δύο.

[απλή παρατήρηση ήταν,μην με φάτε,fans της καθεμιάς σειράς <_>]

Edited by Zoro, 14 October 2008 - 14:03.


#47 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 14 October 2008 - 11:54

Δεν έχω δει το CG και γι αυτό δεν θα μιλούσα/ψήφιζα πριν γίνει αυτό,αλλά αναρωτιόμουν:

Δε θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή "ισάξια καλά"?

Γιατί μπορεί σε κάποια άτομα να άρεσε τόσο το ένα όσο και το άλλο για τους δικούς τους λόγους άντιστοιχα.

Άλλωστε είναι και τα 2 ξεχωρηστά απ όσο κατάλαβα.

Το λέω αυτό γιατί από όσα άκουσα για το CG πιστεύω θα μου αρέσει όταν το δω και δεν θα το απέκλεια να μ'άρεσε τόσο όσο και το DN,άλλωστε δεν πρέπει αναγκαστηκά να ιπερισχύει το ένα από τα δύο.

[απλή παρατήρηση ήταν,μην με φάτε,fans της καθεμιάς σειράς <_>]


επιτελους, κατι σωστο. ειμαι τοσο πολυ ευχαριστημενος, που θα παρεις +3rep. be thankful:hahaha:

Spoiler:

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#48 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 14 October 2008 - 13:27

Για μενα CG πολυ καλυτερο τελειωμα,πιο καλη ανάπτυξη χαρακτήρων και πιο ωραία σειρά σαν σύνολο απο το DΝ.ΒΕΒΑΙΑ, τα πρώτα 12 επισόδεια του DN ειναι κατα την γνωμη μου απλα απιστευτα,αν ολη η σειρα ηταν σε αυτο το επιπεδο θα ελεγα DN απλα απο το 25 και μετα σχεδον δεν βλέπονταν για να μην μιλήσω για το ξενερωτο τελείωμα...
@roriconfan:Υποθετω οτι και το NGE πρεπει να σου φανηκε τρελη μουφα εφοσον ειχε fanservice ε?...
Intelligence is nothing without wisdom...

#49 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 14 October 2008 - 13:58

Δε θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή "ισάξια καλά"?



Οχι να παιδευτειται να αποφασισετε ενα :tongue:Δεν ηθελα να βαλω την "ευκολη επιλογη" γιατι θα ηθελα να κατσει ο καθε ενας να καλοσκεφτει τι ειδε και να αποφασισει πιο του αρεσε πιο πολυ (στην χειροτερη just don't vote).

Αυτα απο εμενα συνεχιστε:)

#50 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 October 2008 - 14:07

Όσο χαζοί κι αν σου φάνηκαν εκεί, το να έχω ανθρώπους να τους κοιτάει ο Lelouch και να τους λέει "αυτοκτονίστε!" κι αυτοί να το κάνουνε αμέσως, μου φαίνεται όχι απλά τραβηγμένο αλλά πανβλακώδες. Που πήγε η ελεύθερη θέληση;

Τουλάχιστον με αυτή σου την λογική, στο DN ήταν απλώς χαζοί που ο Yagami τους έλεγχε με ψέματα. Όχι με υπερφυσικές δυνάμεις που αναιρούνε την ελεύθερη θέληση και μετά δε το θυμούνται καν.

LOLWUT

Διότι φυσικά και υπάρχει ελεύθερη θέληση όταν κάποιος αυτοκτονεί επειδή του το είπε το Death Note...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#51 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 14 October 2008 - 14:09

ρε παιδιά δεν συγκρινωντε.!!!!

Death note - ψυχολογικό θρίλερ με μυστήριο και παραφυσικό.

Code geass - επιστιμονικής φαντασίας,με δράση και παραφυσικό

στο μόνο που ταιρίαζουν είναι το παραφυσικό. που και αυτο είναι διαφορετικό στο καθένα. και σε κανένα απο τα 2 δεν εξηγήτε. δεν μπορούμε όμως να συγκρίνουμε αυτά τα 2 ανιμε επιδη είχαν έξυπνο προταγωνιστη!. εγώ λέω να βαλετε και τα Monster,Ergo Proxy,Gankutsuou. η μήπως δεν γίνεται να συγκριθουν??

#52 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 14 October 2008 - 14:25

ρε παιδιά δεν συγκρινωντε.!!!!

Death note - ψυχολογικό θρίλερ με μυστήριο και παραφυσικό.

Code geass - επιστιμονικής φαντασίας,με δράση και παραφυσικό

στο μόνο που ταιρίαζουν είναι το παραφυσικό. που και αυτο είναι διαφορετικό στο καθένα. και σε κανένα απο τα 2 δεν εξηγήτε. δεν μπορούμε όμως να συγκρίνουμε αυτά τα 2 ανιμε επιδη είχαν έξυπνο προταγωνιστη!. εγώ λέω να βαλετε και τα Monster,Ergo Proxy,Gankutsuou. η μήπως δεν γίνεται να συγκριθουν??


Συμφωνώ και το είπα ξανά δεν υπάρχει σύγκριση, εκτός του ότι είναι διαφορετικά και μάλλον δε μοιάζουν σε τπτ είναι σαν να τσακωνόμαστε για το ποιο κερδίζει σε fanboyism. Ο μόνος τρόπος να τα σύγκρινε κανείς είναι να τα βαθμολογούσε χωριστά σε κάθε τομέα, όπως πχ ατμόσφαιρα/μουσική/γραφικά/χαρακτήρες/σενάριο/δράση/σκηνοθεσία κτλπ. Μόνο έτσι.

Και συμφωνώ με Zoro πως έπρεπε να υπάρχει κι άλλη επιλογή. Αλλιώς είναι σα να απαιτείς fanboyism vs fanboyism combat.

Όσο αφορά τα monster/ergo proxy/gankutsuou που είναι σοβαρότατα seinen anime, προσωπικά τα θεωρώ πως είναι "in a league of their own" και θα ήταν αν μη τι άλλο σίγουρα "βέβηλο" και μόνο να σκεφτεί κανείς να τα συγκρίνει με οτιδήποτε άλλο μέτριο anime....έτη φωτός η διαφορά για μένα σχεδόν σε όλους τους τομείς...
Οπότε ας τα αφήσουμε στην ησυχία τους ούτε κατά διάνα σύγκριση με shounen.

Edited by Radagast, 14 October 2008 - 14:54.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#53 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 14 October 2008 - 14:49


Όσο αφορά τα monster/ergo proxy/gankutsuou που είναι σοβαρότατα seinen anime, προσωπικά τα θεωρώ πως είναι "in a league of their own" και θα ήταν αν μη τι άλλο σίγουρα "βέβηλο" και μόνο να σκεφτεί κανείς να τα συγκρίνει με οτιδήποτε άλλο μέτριο anime....έτη φωτός η διαφορά για μένα σχεδόν σε όλους τους τομείς...
Οπότε άστα στην ησυχία τους ούτε κατά διάνα σύγκριση με shounen.

το ίδιο λέω απλά το είπα ειρωνικά...και εγώ τοπ τα θεωρώ. εννοώ ότι όσο παραλογο είναι να βάλουμε και αυτά στη συγγρηση άλο τόσο είναι και αυτο που ίδη γίνεται...

#54 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 14 October 2008 - 17:13

Θα κάνει κάποιος μια ρημάδα αξιολόγηση συγκρίνοντας κάθε τομέα ξεχωριστά όπως έκανα εγώ; Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος και δεν τον έκανε σχεδόν κανένας.

Άλλο να δίνετε περισσότερο σημασία σε έναν τομέα από τους υπόλοιπους και άλλο να κρεμιέστε σε τεχνικές λεπτομέριες.

Άνετα συγκρίνω οποιεσδήποτε σειρές μεταξύ τους αλλά εδώ έχουμε δύο συγκεκριμένες. Τι ήταν αυτό το άκυρο που πέταξε ο DeathGuard για το fan service στο NGE; Τι σχέση έχει εκείνο με το θέμα; Τι μου τσαπουνάτε τώρα και δέκα άλλες σειρές; Πλαγιάζετε χωρίς λόγο.

#55 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 14 October 2008 - 17:16

ρε παιδιά δεν συγκρινωντε.!!!!

Death note - ψυχολογικό θρίλερ με μυστήριο και παραφυσικό.

Code geass - επιστιμονικής φαντασίας,με δράση και παραφυσικό

στο μόνο που ταιρίαζουν είναι το παραφυσικό. που και αυτο είναι διαφορετικό στο καθένα. και σε κανένα απο τα 2 δεν εξηγήτε. δεν μπορούμε όμως να συγκρίνουμε αυτά τα 2 ανιμε επιδη είχαν έξυπνο προταγωνιστη!. εγώ λέω να βαλετε και τα Monster,Ergo Proxy,Gankutsuou. η μήπως δεν γίνεται να συγκριθουν??


seirie φιλε μου μου εβαλες τα γυαλια :P
οντως το μονο κοινο ηταν ο πρωταγωνιστης,δεν μπορει να υπαρξει αντικειμενικη συγκριση
κα8ενας τα κατατασει αναλογα με το τι ζηταει απο ενα ανιμε (και αισ8ανομαι ψιλοβλακας που προσπα8ουσα να αποδειξω οτι το code geass ηταν καλυτερο.......damn u :P)

qzMHWHd.png


#56 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 14 October 2008 - 17:21

Death Note γιατί ήταν πιο σοβαρό. Τα μέκα είναι φαν σέρβις, χωρίς ουσία.

Εκει κολλαει το ασχετο...Μιλαμε για την γενικευση του αιωνα...
Intelligence is nothing without wisdom...

#57 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 posts

Posted 14 October 2008 - 17:24

Πλαγιάζετε χωρίς λόγο.


Εγώ νυστάζω άρα έχω λόγο να πλαγιάζω.
On the seventh day, God saw the world had already been outdated, so he did a god@heaven# emerge --sync && emerge --update world && exit."

#58 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 14 October 2008 - 17:30

Εκει κολλαει το ασχετο...Μιλαμε για την γενικευση του αιωνα...


Τα οποία και σύγκρινα αργότερα σε κάθε τομέα και ησήχασα. Δεν το πλάγιασα αναφέροντας άλλες σειρές.

Και κακώς κάνω οφ τόπικ αλλά εξηγούμαι σταράτα.

Spoiler:


#59 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 14 October 2008 - 18:30

Θα κάνει κάποιος μια ρημάδα αξιολόγηση συγκρίνοντας κάθε τομέα ξεχωριστά όπως έκανα εγώ; Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος και δεν τον έκανε σχεδόν κανένας.

Άλλο να δίνετε περισσότερο σημασία σε έναν τομέα από τους υπόλοιπους και άλλο να κρεμιέστε σε τεχνικές λεπτομέριες.

Άνετα συγκρίνω οποιεσδήποτε σειρές μεταξύ τους αλλά εδώ έχουμε δύο συγκεκριμένες. Τι ήταν αυτό το άκυρο που πέταξε ο DeathGuard για το fan service στο NGE; Τι σχέση έχει εκείνο με το θέμα; Τι μου τσαπουνάτε τώρα και δέκα άλλες σειρές; Πλαγιάζετε χωρίς λόγο.

ισως φταιει οτι δεν την εχουμε δει ολοι κριτικοι ανιμε οπως εσυ. επισης δεν μας αναγκαζει κανενας να κανουμε αξιολογηση οπως εσυ. επισης, ποιος σου ειπε οτι με τα δικα μου η του παραδιπλανου δεδομενα και κριτηρια η δικια σου αξιολογηση ( ο τροπος με τον οποιο τα αξιολογησες δλδ) ηταν σωστη?
ακομα, μαλλον εννοουσες "πλατιαζετε", αλλα αυτο βγηκε τοσο μα τοσο off.

Τα οποία και σύγκρινα αργότερα σε κάθε τομέα και ησήχασα. Δεν το πλάγιασα αναφέροντας άλλες σειρές.

ρε φιλε, ειλικρινα, τι στο διαολο κανεις με τα ανιμε? πλαγιαζεις μαζι τους? πως το καταφερνεις αυτο? τελειωσαν οι γυναικες στον τοπο διαμονης σου? μετακομισε!

Και κακώς κάνω οφ τόπικ αλλά εξηγούμαι σταράτα.

Spoiler:

και τωρα λιγο σοβαρα. μας λες, οτι παρολες τις περισπουδαστες αξιολογησεις σου, εν ολιγοις, προτιμας το Death Note, γιατι δεν σου αρεσουνε τα Mecha. σεβαστο, αλλα κοψε τις κουλτουριαρικες πιπεριες με τις αξιολογησεις, και μεινε ειλικρινης προς εμας και τον εαυτο σου.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#60 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 14 October 2008 - 18:42

Πάντως αν ξεκινήσει flaming war ανάμεσα σε Code Geass και Death Note fans, μειώνονται και οι δυο κατηγορίες.

Επειδή δε μπορούμε όλοι να κάτσουμε να γράφουμε review για το κάθε κομμάτι της κάθε σειράς, ας το δούμε αλλιώς: σε κάποιους αρέσουν οι σειρές επιστημονικής φαντασίας/δράσης, σε κάποιους τα αστυνομικά θρίλερ. Άλλοι θέλουν ατμόσφαιρα, άλλοι χαρακτήρες, άλλοι θέλουν κάποιο ρεαλισμό, άλλοι προτιμούν τις τελείως φανταστικ'ες υποθέσεις. Όσο αντικειμενικοί κι αν το παίζουμε, στην τελική ανάλογα με το γούστο μας βάζουμε τη βαθμολογία.

Και για να απαντήσω σε όλους όσους υποστηρίζουν ότι το Geass το βλέπουν τα fanboys και fangirls για τα βρακια και τα μέκα, ξέρετε πόσο κορίτσια βλέπουν Death Note μόνο και μόνο για να πορώνονται όλη μέρα φτιάχνοντας με τη φαντασία τους Yaoi καταστάσεις μεταξύ L/Light, Mello/Near, Mello/Matt και όλα τα σχετικά? Για να μη μιλήσουμε και για τη Misa.

15fkk04.jpg