Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

FullMetal Alchemist Brotherhood (2009-10)


  • Please log in to reply
1539 replies to this topic

#16 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 28 August 2008 - 17:57

Oh rly?O_o

Thanks for the info!

#17 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 29 August 2008 - 00:35

δεν ξέρω παιδιά ίσος να είναι και μεγαλύτερη από 50 επεισόδια...
τώρα για το εάν γίνει remake τον πρωτον επεισοδιων έχω ανάμιχτα συναισθήματα άμα υπάρχει διαφορετικό animation θα ήτανε αρκετά ενδιαφέρον και όπως eiπα χωρίς fillers και καθυστέρησης στην πλοκή μπορεί να αποδοθεί άνετα σε 15 επεισόδια
EDIT:θα προβληθεί τον απρίλιο 2009
έχουμε καιρό ακόμα και ως τότε σίγουρα το μάγκα θα έχει τελειώσει
πάντως εγώ περιμένω πολύ καλά αποτελέσματα....

EDIT2:το ότι θα ακολουθήσει το manga δεν είναι ακόμα επιβεβαιωμένο...
ίσος να ακολουθήσει και την ταινία (μπορεί να είναι και καλύτερα έτσι)
πάνω στον ενθουσιασμό μου ούτε που είχα σκεφτεί αυτή την εκδοχή
ίσος ακόμα να είναι κάτι τελείως καινούργιο

Edited by gogetasjj4, 29 August 2008 - 00:52.


#18 Nomedor

Nomedor

    BK-201

  • Members
  • 151 posts

Posted 29 August 2008 - 00:58

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να συνεχίσει από το 1ο ανιμε και να έχει και το σενάριο του μανγκα! Ένα από τα δυο είναι εφικτό αφού το 1ο ανιμε και το μανγκα μετά από ενα σημείο πήραν διαφορετικό δρόμο!


#19 MangekyouItachi

MangekyouItachi

    Anime Addict

  • Members
  • 76 posts

Posted 07 October 2008 - 13:45

Εγω πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλλυτερο να ακολουθησει την ταινια γιατι οι περισσοτεροι εχουν δει τη σειρα οχι το μανγκα.Εξ αλλου η σειρα σειρα και το μανγκα μανγκα αφου δεν αποφασισαν να ακολουθησουν την ιστορια του μανγκα απ'την αρχη γιατι να το κανουν τωρα;
Το καλλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να το συνεχισουν απο την ταινια και να δωσουν ενα πιο αρμοστο τελος απο αυτο(το οποιο να περιλαμβανει αλχημεια)Τι ναι αυτο τωρα ο καλλυτερος αλχημιστης να ζει στον κανονικο κοσμο...:despair:
Posted Image
Posted Image

#20 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 07 October 2008 - 18:58

Εξ αλλου η σειρα σειρα και το μανγκα μανγκα αφου δεν αποφασισαν να ακολουθησουν την ιστορια του μανγκα απ'την αρχη γιατι να το κανουν τωρα;


Γιατί τότε το manga ήταν ακόμα ongoing, το anime το έφτασε και... το προσπέρασε :D

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#21 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 08 October 2008 - 04:42

Το καλυτερο που έχουν να κάνουν είναι να ακολουθήσουν την υπόθεση του manga που κατα τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερη απο το anime

#22 Locked n loaded

Locked n loaded

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 09 October 2008 - 14:09

Τέλεια! Είχα φάει τρελό κώλυμα με το fma και δεν εχω κανένα πρόβλημα να ξαναφάω :kakaka:
Posted Image

#23 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 09 October 2008 - 15:52

Το καλυτερο που έχουν να κάνουν είναι να ακολουθήσουν την υπόθεση του manga που κατα τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερη απο το anime

στην ανακοίνωση ήτανε και ένας χαραχτήρα που δεν έχει εμφανιστεί στο anime αλλα μονο στο manga οποτε μάλλον μιλάμε για μεταφορά από το manga

Εγω πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλλυτερο να ακολουθησει την ταινια γιατι οι περισσοτεροι εχουν δει τη σειρα οχι το μανγκα.Εξ αλλου η σειρα σειρα και το μανγκα μανγκα αφου δεν αποφασισαν να ακολουθησουν την ιστορια του μανγκα απ'την αρχη γιατι να το κανουν τωρα;
Το καλλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να το συνεχισουν απο την ταινια και να δωσουν ενα πιο αρμοστο τελος απο αυτο(το οποιο να περιλαμβανει αλχημεια)Τι ναι αυτο τωρα ο καλλυτερος αλχημιστης να ζει στον κανονικο κοσμο...:despair:

βασικά δεν ακολούθησαν το manga επειδή το anime το είχε φτάσει και είχαν 3 επιλογές
η θα βάζανε ατέλειωτα fillers ως που να προχωρήσει το manga
η θα σταμάταγε η σειρά για 2-3 χρονια
η θα αλλάζανε όλη την ιστορία

και ο Edward δεν είναι ο καλύτερος αλχημιστής υπάρχουν (αντικειμενικά πάντα) πολλοί καλύτερη από αυτόν

Edited by gogetasjj4, 09 October 2008 - 16:07.


#24 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 09 October 2008 - 16:04

Και καλά, πώς θα το συνδέσουν; :shock: Η ιστορία του anime με την ταινία δεν αφήνει περιθώρεια για παραπάνω. Τί θα πούνε, "διαβάστε το manga για τα προηγούμενα και μετά ελάτε δείτε το"; Ή θα πάρουνε την ιστορία από την αρχή;

Posted Image


#25 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 09 October 2008 - 16:10

Και καλά, πώς θα το συνδέσουν; :shock: Η ιστορία του anime με την ταινία δεν αφήνει περιθώρεια για παραπάνω. Τί θα πούνε, "διαβάστε το manga για τα προηγούμενα και μετά ελάτε δείτε το"; Ή θα πάρουνε την ιστορία από την αρχή;

λογικά θα γίνουν τα πρώτα 25 επεισόδια λίγο πιο συνοπτικά (τι συνοπτικά δηλαδή τα πρώτα 25 επεισόδια πήγανε υπερβολικά αργά +τα fillers...)
θα τα κάνουν καμια 10ria
και μετά αρχίζει το μέρος του manga...

#26 sieg+dark_angel

sieg+dark_angel

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 09 October 2008 - 16:43

μόλις γράφτηκα στο φόρουμ κ για αυτό ακόμα δεν έχω μπει στο κλίμα,αλλά νομίζω πως η είδηση του fma2 ήταν ό,τι καλύτερο άκουσα σήμερα,ίσως κ το πιο ωραίο νέο της βδομάδας όλης.από τις πιο ωραίες σειρές που έχω δει.μήπως γίνεται να μου πει κάποιος πολυ θα βρω το manga?γιατί έχω ακούσει τα άπειρα για αυτό κ θέλω να το διαβάσω :)
ευχαριστώ:nbleed:

#27 Mamoru

Mamoru

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 09 October 2008 - 19:47

Εγω απο την αλλη νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες οι "¨συνεχειες"¨μας απογοητευουν, ιδιαιτερα μετα απο τοσο καιρο.. Ισως ηταν καλυτερα που "τελειωσε" εκει :) . Βλεπε πχ Dragonball gt . Την ιδια αποψη εχω για παραδειγμα κ για αυτα που ακουγονται για το Berserk.
Θα προτιμουσα ενα long Movie 4-8 επεισοδιων ;)
Posted ImagePosted Image
"
Unless I grip the sword, I can not protect you. While gripping the sword I can not embrace you.
" - K.Ichigo

#28 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 09 October 2008 - 19:50

μήπως γίνεται να μου πει κάποιος πολυ θα βρω το manga?γιατί έχω ακούσει τα άπειρα για αυτό κ θέλω να το διαβάσω :)


Καλωσήρθες. :)

Το manga μπορείς να το διαβάσεις online εδώ: Full Metal Alchemist Manga - Read Full Metal Alchemist manga scans online | One Manga

Και για να το κατεβάσεις εδώ: Mangatraders (απαιτήται λογαριασμός)

Mamoru, το DB GT δεν ήταν τόσο καλό επειδή δεν ήταν δουλειά του mangaka. Εδώ μιλάμε για συνέχεια βασισμένη στην ιστορία της ίδιας της mangaka.

Posted Image


#29 madadayo

madadayo

    de facto

  • Members
  • 53 posts

Posted 09 October 2008 - 20:02

βασικά δεν είναι καλό να γίνονται υπερβολικά επεισόδια χωρίς περιεχόμενο...το manga όντως βρίσκεται στην τελική ευθεία, όλοι είναι στις θέσεις τους και το μόνο που λείπει είναι να δοθεί η τελική λύση. όντως, 1chFMA=4*chNaruto! γι' αυτό είναι και μηνιαίο...το πώς θα ναι η new season είναι μια καλή ερώτηση αλλά time will show...
Hatred is Blind, Rage Carries you Away;
and He who pures out Vengeance runs the Risk of tasting a Bitter draught...

All human Wisdom sums up in two words:

Wait and Hope


#30 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 10 October 2008 - 02:31

Εγω απο την αλλη νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες οι "¨συνεχειες"¨μας απογοητευουν, ιδιαιτερα μετα απο τοσο καιρο.. Ισως ηταν καλυτερα που "τελειωσε" εκει :) . Βλεπε πχ Dragonball gt . Την ιδια αποψη εχω για παραδειγμα κ για αυτα που ακουγονται για το Berserk.
Θα προτιμουσα ενα long Movie 4-8 επεισοδιων ;)


Βασικά αν όντως ακολουθήσει την υπόθεση του manga δε θα είναι συνέχεια αλλα η ιστορία απο την αρχή με το σενάριο του manga οπότε σε αυτή την περίπτωση είναι λίγο άκυρο ν μιλάμε για συνέχεια του anime η για season 2 της σειράς